+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  07 Aralık 2013 - 02:30

  ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR
  Selçuk Üniversitesi ile Avustralya merkezli Global Alpaca şirketinin yürüttüğü bilimsel proje kapsamında Türkiye’de ‘alpaka’ devesi üretimine başlanılacak.

  Dünyanın en kaliteli yününün üretildiği hayvan cinsi olduğu belirtilen alpaka develeri, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde üretilecek.

  Geviş getiren hayvan cinsinden olan alpakanın eti yenebiliyor. Ortalama 70 kilo olan hayvanın eti yüzde 94 yağsız olduğu için kalp ve şeker hastalarına tavsiye ediliyor. Güney Amerika ve Avustralya ' da yaşayan alpakanın yününün kilosu ise 70-80 dolar arasında değişiyor. Ortalama bir alpaka 70 kilo civarında.

  Türkiye’de alpaka üretimi için 2012 yılında hazırlanan proje, 2013 yılı ekim ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu kapsamda SÜ Alaeddin Keykubat Kampüsü’nde tüm masrafları şirket tarafından karşılanarak 2 bin 500 metrekarelik izole bir alan oluşturuldu. Bir ay içinde 10 alpaka devesi Türkiye’ye giriş yapacak.

  Lama cinsinden
  SÜ Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat, yaptığı açıklamada, Alpakaların uyum sürecinin bilimsel aşamalarını her yönüyle takip edeceklerini ve rapor hazırlayacaklarını söyledi.

  Oluşturdukları alpaka ünitesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Polat, şunları kaydetti:

  “Uyum sürecinin başarılı geçmesi durumunda üretim aşaması başlayacak ve dünyanın en kaliteli ve pahalı kumaşlarının imal edildiği alpaka yünü için çalışmalara başlanacak. Alpakalar Güney Amerika’daki lamalardan ıslah edilerek üretildi. Avustralya’da normal şartlarda yılda bir kez kırkılıyor. Bizim de burada yetiştireceğimiz alpakalarda adaptasyon sürecinin en önemli aşamalarından biri de yün kalitesinin devamlılığı olacak. İncelemelerimizde devenin üretimi aşamasında yün kalitesinin düşüp düşmediği göreceğiz. Yününün dışında düşük yağ ve kolesterole sahip eti ve derisi de ayrı bir sektör. Bu yönüyle de çiftçilere ayrı bir kazanç sağlayacak.”

  Çiftlik kuruldu
  Polat, alpakaların bakımı ve bilimsel çalışmaların yapılması için en uygun çiftliğin oluşturulduğunu, binanın yönünden yalıtımına kadar her şeyinin özel olarak planlandığını dile getirdi.


  [img width=800 height=448]http://s23.postimg.org/3jongvgrv/alpaka_develeri_turkiye_ye_geliyor_3851801.jpg[/img]

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Alpaka yünü

  Lama ile ilişkili bir hayvan türü olan alpaka’dan elde edilen tüy eğer kırpılmamışsa 60 cm uzunluğa kadar ulaşan oldukça ince ve yumuşak liftir. Parlak siyah, kahverengi, açık kahverengi veya beyaz lifler tropikal giysi, elbiselik kumaş ve havlı kumaşlar için uygundur. Lifin ağartmasının zorluğu nedeniyle, son kumaşta elde edilecek renk olanakları kısıtlıdır.

  Alpaka
  (Lama pacos), devegiller (Camelidae) familyasından ağırlıklı olarak yünleri için beslenen, Güney Amerika ' nın And Dağları ' nda yaygın evcilleştirilmiş bir deve türü. Kökeninin guanakolardan yoksa vikunyalardan geldiği ya da kendine özgü bir cins olduğu ya da her iki türün bir melezi olup olmadığı tartışma konusudur.

  Alpakanın Özellikleri
  Tüm deve türlerinde olduğu gibi alpakalar da görece uzun vücuda sahip olup, ince bacaklar, uzun ve ince boyun, küçük bir kafa karakteristik özellikleridir. Bütün Yeni Dünya develeri gibi hörgücü bulunmaz. Lamalardan biraz daha küçük olmakla birlikte 55 ile 65 kg ağırlıklarıyla onlardan belirgin şekilde daha hafiftirler. Renk, genelde tek renkli kahverengi, siyah ya da mavi-gri olup, ender olarak lekelidir. Dikkat çekici olan, 50 cm ' ye kadar ulaşabilen uzun tüylerdir.

  Alpakanın Yaşam şekli
  Alpakalar, tüm deve türleri gibi sosyal hayvanlardır ve grup içinde rahattırlar. Bitki yiyici hayvanlar olup, nerdeyse sırf otlarla beslenirler. Tüm develer gibi sindirimde onlara yardımcı olan çok odalı mideye sahiptirler.

  Hamilelikleri 240 ile 345 gün arasında değişir ve dişi, Güney Amerika ' da „Cria“ adı verilen yavru dünyaya getirir. Bu yavru yaklaşık altı ile sekiz aya kadar emzirilir ve 12 ile 24 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşır.

  Alpakanın Tarihçesi
  Alpakaların evcilleştirlmesi lamalar gibi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanır. Lama, Güney Amerika ' da yük hayvanı olarak hizmet ederken, alpakalar yünleri için üretilmişlerdir. Alpaka mantosu İnka kültüründe bir refah işareti olarak kabul edilmiş, İnkaların ileri gelenleri, büyük alpaka sürülerini güçlerinin bir gösterisi olarak kabul etmişlerdir. Bu durum Peru ' nun ispanyollar tarafından feth edilmesiyle değişir. İşgalciler, beraberinde koyunları getirir ve yerel evcil hayvanların incelenmesine ilgi göstermezler. Böylelikle alpakalar neredeyse nesli tükenen bir hayvan olarak fakir kızılderi halkın hayvanı haline gelir.

  Bugün Avrupa ' da alpakaların önemi sürekli artmaktadır. Örneğin Almanya, ülkedeki alpaka lifleri gereken kaliteye ulaşmadığından bu hayvanları ithal etmektedir. Şu an sadece Almanya ' da 2000 alpaka bulunmaktadır.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Avustralya ' nın alpakaları, Türkiye yolcusu

  CİHAN
  8 Kasım 2013 13:44

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, deve türü hayvanlarından olan alpakanın Türkiye’ye getirilmesine onay verdi. Nisan ayından bu yana Türkiye ile yapılan görüşmelerin sonuna gelindi. Alpaka endüstrisinin önemli ismi Avustralyalı işadamı Global Alpaka Şirketi sahibi Ian Frith ve iki Türk ortağı Yüksel Çiftçi ile Hasan Gençtürk, söz konusu hayvan cinsinin Türkiye’ye ilk kez getirecek.

  Avustralya’nın en büyük alpaka çiftliğine sahip işadamı Ian Frith, Konya Selçuk Üniversite Veterinerlik Fakültesi’nin de bilimsel desteğiyle projeyi yürütüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin süreciyle birlikte, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin bünyesinde adaptasyonu sağlamak amacıyla, ilk gurup Türkiye’ye gönderiliyor. Kasım’ın ikinci haftası uçak kargosuyla İstanbul’a gönderilecek alpakalarla ilgili tüm resmi prosedür tamamlandı. Gönderilen ilk gurubun intibak sürecine uygun şekilde, alpakaların sayısı arttırılacak. Avustralya’nın en büyük alpaka işletmelerinden birinin yer aldığı NSW Eyaleti’nin Wollongong-Nowra şehirleri arasındaki çiftliğinin kapılarını Cihan Haber Ajansı’na açan Avustralyalı Ian Frith ve iki ortağı Yüksel Çiftçi ile Hasan Gençtürk, projenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

  Nisan ayında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye giderek, en üst düzeyde resmi görüşmelerde bulunduklarını belirten Ian Frith, söz konusu projenin sadece alpakaları Türkiye’ye götürmekten ibaret olmadığını söyledi. Asıl hedeflerinin, dünyada önemli tekstile sahip olan Türkiye’nin pazarına, çok kaliteli olan alpaka yününü tekstil sanayisine kazandırmak olduğunu vurgulayan Frith; “Türkiye dünyanın en büyük dördüncü tekstil endüstrisine sahip. Güney yarımkürenin en büyük sektörüne sahip. Türkiye’de bu tecrübe var. Avustralya’da, Yeni Zelanda’da olmayan teknoloji orada var. Amacımız alpakanın yününün özelliğinden tekstil üretiminde kullanılmasını sağlamak. Türkiye’de yaptığım ziyaretler de tekstil fabrikalarının sahipleri, bakanlar ve bakanlık yetkilileri ile görüştüm. Çok olumlu baktılar. Alpaka yününden elde edilen liflerle diğer başka lifler karıştırılıp çok güzel kumaş üretilebilir.” dedi.

  Şimdilik Konya’da intibak sürecinin başlatılacağını, ama asıl hedefinin Türkiye’nin belli bölgelerinde büyük çiftlikler kurmak olduğunu belirten Ian Frith, sorularımızı şöyle cevaplandırdı: Öncelikle Türkiye’ye, ‘alpaka yetiştiriciliği’ konusundaki başvurunuzla ilgili izninizin hayırlı olmasını diliyoruz. Proje nasıl başladı?Nisan ayında Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gittik. Ankara’da üst düzeyde görüşmelerde bulunduk. Hedefimiz Türkiye’nin tekstil pazarına alpaka yününün girmesini sağlamak. Alpaka çok bilinen bir hayvan türü değil. Galiba yeni yeni tanınmaya başladı?Evet dediğiniz doğru. Alpakaların asıl vatanı Güney Amerika. Benimde alpakaları tanımam 15 yıl önce oldu. Yaklaşık 5-6 yıldan beri de üreticiliğini yapıyorum.

  Biz bu hayvanların genlerini Güney Amerika’dan getirttik ve Avustralya’da veterinerlerimizle çalışarak geliştirdik. Deve türlerinden olan alpakaların evcilleştirilmesi, lamalar gibi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına uzanır. Lama, Güney Amerika ' da yük hayvanı olarak hizmet ederken, alpakalar yünleri için üretilmişlerdir. Alpaka mantosu, İnka kültüründe bir refah işareti olarak kabul edilmiş, İnkaların ileri gelenleri, büyük alpaka sürülerini güçlerinin bir gösterisi olarak kabul etmişlerdir. Bu durum Peru ' nun, İspanyollar tarafından fethedilmesiyle değişir. İşgalciler, beraberinde koyunları getirir ve yerel evcil hayvanların incelenmesine ilgi göstermezler. Böylelikle alpakalar neredeyse nesli tükenen bir hayvan olarak fakir kızılderi halkının hayvanı haline gelir.Avrupa’da da alpakaların yetiştiriciliği artmaya başladığı söyleniyor. Şu anda hangi bölgelerde daha çok öne çıkıyor?Bugün Avrupa ' da alpakaların önemi sürekli artmaktadır. Örneğin Almanya; ülkedeki alpaka lifleri gereken kaliteye ulaşmadığından bu hayvanları ithal etmektedir. Şu anda bizdeki genler çok daha özel. İngiltere ve Avrupa’daki bazı üreticiler de bizden gen almayı tercih ediyorlar. Güney Amerika’da bu hayvanlarla ilgili detaylı rapor ve istatistik tutulmadığı için gen yapısı özel olan hayvanlar takip edilemiyor. Ama bizde tabiri caizse her hayvanın kimliği var. Ne zaman doğdu, babası kim, kaç yaşında, yün mikron derecesi, en son ne zaman yünü alındı gibi. Bu çalışmalarımızla gen yapısı, en kaliteli hayvana ulaşmayı hedeflemekteyiz. Peki, Türkiye’yi tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?Türkiye dünyanın en büyük dördüncü tekstil endüstrisine sahip. Güney yarımkürenin en büyük sektörüne sahip. Türkiye’de bu tecrübe var. Avustralya’da, Yeni Zelanda’da olmayan teknoloji var orada. Amacımız alpakanın yününü, tekstil sanayisinde kullanmak. Türkiye’de yaptığım ziyaretler de tekstil fabrikalarının sahipleri bakanlar ve bakanlık yetkilileri ile görüştüm. Çok olumlu baktılar.

  Alpaka yününden elde edilen liflerle diğer başka lifler karıştırılıp çok güzel kumaş üretilebilir.O zaman, bu projeyle sadece alpakaları Türkiye‘ye götürmek değil. Aynı zamanda tekstil sanayisine hammadde sağlamayı amaçlıyorsunuz. Kesinlikle doğru. Bir nevi entegre bir sistemi kurmayı hedefliyoruz. Dişi alpakaların yününden tekstil ve diğer yan ürünler elde ediliyor. Çok güzel halılar üretilebilir. Yani etinden, derisine ve yününe kadar her şeyi kaliteli ve pahalı. Ortalama bir alpaka 70 kilo civarında. Kesildikten sonra 40 kiloya yakın eti çıkıyor.

  Türkiye stratejik bir noktada. Avrupa ile Asya’nın kesiştiği, Avrasya kıtasının önemli modern bir ülkesi. Hedefimiz Türkiye ve yakın ülke pazarları. Çünkü Türkiye 56 ülkeye 4 saat mesafede olan bir noktada. Bizim ulaşamadığımız marketlere, Türkiye çok rahat girebilir. Özellikle Orta Asya ve Rusya pazarlarına. Ayrıca alpakanın eti ve derisi de ayrı bir sektör. Türkiye iyi et tüketen bir ülke. Sadece İstanbul’un nüfusu nerdeyse Avustralya kadar. Onun için Türkiye çok iyi bir pazar. Bu yüzden alpakalar Türkiye için önemli bir gelir kaynağı olabilir ve çok mükemmel yeni yeni fırsatlar sağlayabilir. Çünkü etinde kolesterol çok az, az yağlı bir eti var. Türkiye’nin iklim, hava ve toprağına adapte olurlarsa Türkiye için düşündüğümüz hayallerimiz gerçekleşir demektir. Eti ve derisinden de istifade ediliyor. Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağı ve çiftçilere yeni bir kazanç kapısı olacağı kanaatindeyim. Alpaka ipliği dokunarak çok kaliteli kumaşlar üretilebiliriz. Biz tekstil için Çin’e bakmıyoruz. Çin ile Türkiye kıyas edilemez. Türkiye’nin tekstil ürünleri çok kaliteli. Avustralya ve Yeni Zelanda’da üretilen tekstil ile Çin’de üretilen aynı olmadığı gibi.Alpakanın yünü, diğer hayvanlara göre daha mı pahalı?Merinos yününün kilosu 5-6 dolar. Alpakanın ise 70-80 dolar civarında. Bunların ipliğini, şimdilik Yeni Zelanda’da ve Vietnam da işletiyoruz bu da maliyeti arttırıyor.

  Yıllık 300 ton kadar elde edilen yünün aynı zamanda tekstilde işletilmesini sağlamak istiyoruz. Bir başka hedefimiz de, gerek Avustralya gerekse, Yeni Zelanda ve diğer ülkelerden alpakaların yününü toplayıp, Türkiye’ye göndermeyi planlıyoruz. Bu da, ayrı bir hedefimiz.Peki, iklim ve arazi bakımından alpakaların Türkiye’de yaşayabilme durumu nasıl?Bu nedenle alpakaların hangi bölgede, uygun olacağı konusunda Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile ortak çalışma başlattık. Araştırmayı Doç. Dr. Esad Sami Polat, yürütüyor. İlk etapta 10 Alpakayı iklim şartlarına adaptasyon amaçlı olarak, göndereceğiz. Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinin bünyesinde alpakalarla ilgili yeni bir dal açıldı. Kampüste alpakalar için yeni barınaklar ve altyapı için 150 bin Türk lirası hibe ettik. O parayla, barınak ve altyapı hazırlanacak.

  Türkiye’ye ilk kez biz götürmüş olacağız. Bu nedenle çok sevinçliyim.Peki, alpakaların diğer hayvanlardan farkı nedir? Bakımı zor değil mi?Hayır, bilakis daha rahat. Alpakaların büyükbaş hayvanlar veya koyunlar gibi bakımı zor değil, çok kolay. Yaşamaları için yüzde 13 proteine ihtiyaçları var. Kolay kolay hastalığa da kapılmıyorlar. Senede bir defa doğum yapıyorlar. Bir yavrunun doğması 11,5 ay sürüyor. Ayrıca araziye zarar vermeyen bir hayvan. Türk toplumunun yaşayış, kültür ve geleneklerine çok uygun. Biz çok geniş ve uzun vadeli bir yatırım yapıyoruz. Kısa vadeli düşünmüyoruz. Avustralya’da bu sektörde yatırım yapan başka üretici var mı?Avustralya’da 20 büyük alpaka üreticisi var. Şu anda bizim çiftliğimizde bin 700 civarında alpaka var ve 2015 yılı sonunda 5 bin adet olmasını hedefliyoruz. Bu hayvanlar 15-20 yıl yaşıyorlar ve yününden de ölene kadar istifade edebiliyorsunuz. Alpakaları çok seviyorum. Yünü ve yününden elde edilen mamüller çok güzel.

  Şu anda derisi de ayrı bir endüstri olma yolunda. Çiftliğimiz dünyada Peru dışında, tek ve en büyük çiftlik olma özelliğini taşıyor.Diğer hayvanlara göre eti nasıl? Alpakaların etinin piyasadaki durumu nedir? Sağlık Bakanlığı’ndan bu hayvanın etlerinin kalp ve şeker hastalarına faydalı olduğu yönünde onaylı belge almaya çalışıyoruz. Yağsız et yemesi gereken hastalar için tavsiye edilmesi gerekiyor. Hayvanın eti yüzde 94 yağsız. Ayrıca geviş getiren hayvan cinsi olduğu için Müslüman toplumda etini yiyebiliyor. Müslüman kardeşlerimize bu konuda daha güzel bir haberim var. Biz bu hayvanları özel olarak İslami usullere göre kestiriyoruz. İsteyenler bu civardaki bazı restoranlarda alpaka etinden yapılan kebap ve pastırmaları yiyebilirler. CİHAN

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  28.02.2014 - 09:13 | Son Güncelleme: 28.02.2014-9:15

  Türkiye ' nin ilk Alpaka develeri
  Değerli yünü için beslenen Alpaka develerinin Türkiye’ye uyum sağlayıp sağlamayacağı, Selçuk Üniversitesi uzmanlarınca araştırılacak. Avusturalya merkezli bir firma ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında 6 ay boyunca inceleneceği açıklanan 9 deve, uçakla İstanbul’a getirildi.

  Nakliye kamyonuna yüklenen develer karayolu ile Konya’ya götürülecek.

  Dünyanın en kaliteli yününün üretildiği cins olarak bilinen Alpaka develeri, bir firmanın Selçuk Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü bilimsel proje kapsamında, 24 saatlik yolculuğun ardından uçakla Türkiye’ye getirildi. Avustralya’dan uçağa yüklenen 9 devenin hamile olduğu, burada uyum sağlamaları halinde çok sayıda hayvanın daha ülkeye getirilip, Alpakaların Türkiye’de üretileceği açıklandı.

  Develeri Türkiye’ye getiren işadamı Yüksel Çiftçi, “Yatırım amaçlı olarak getiriyoruz, Eğer şatlar uygun olursa ileri dönemde 250 daha sonrada bin tane gebe hayvanı getireceğiz.” dedi.

  Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat ise develerin Türkiye’ye uyumu için bir proje tasarladıklarını belirterek “Bunları Konya’ya sevk edeceğiz. Türkiye’ye uyumları için bilimsel bir çalışma yapacağız.” diye konuştu.

  Atatürk Havalimanı Kargo Bölümü’ndeki işlemlerinin ardından sahiplerine teslim edilen Alpakalar, kamyona yüklendi. Develerin karayolu ile Konya’ya götürüleceği, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği yetkililerine teslim edileceği öğrenildi.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  26.04.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 25.04.2014-22:04

  Türkiye’nin 10 bin ‘alpaka’sı olacak
  Dünyanın en kaliteli yününün üretildiği cins olarak bilinen alpaka develeri giderek artıyor. Proje kapsamında martta Türkiye’ye 9 tane gebe alpaka getirilirken, 6 ay içinde 250 dişi alpaka daha geleceği bildiriliyor

  Yetiştirilmek ve iklime uyumlarını sağlamak amacıyla Avustralya’dan Türkiye’ye getirilen alpakaların sayısı giderek artıyor. 23 saat süren bir yolculuktan sonra geçen ay Sidney’den getirilen alpakalar, Konya Selçuk Üniversitesi’nde oluşturulan özel bölüme gönderildi.

  Söz konusu hayvanların tedarikçisi olan Global Alpaka şirketi sahibi Ian Frith, projenin Türk hükümetince de desteklendiğini ve 100 bin dolarlık bir destek verildiğini hatırlatırken, 5 yıl içinde Türkiye’deki alpaka sayısının 10 bini buflabileceğini söyledi.

  5-15 yıl sürecek

  Projenin 5 ila 15 yıl arasında sürebileceğini, kendilerinin de proje süresince her türlü desteği sağlayacaklarını belirten Frith, yılda en iki kez üreme, beslenme ve diğer konularında yol göstermek amacıyla Türkiye’ye gideceklerini ifade etti. Frith, Türkiye’de iki ya da üç yıl içinde tekstilde alpaka yünü kullanımının yüzde 20’lere ulaşabileceğini vurguladı.

  Hamilelik süreleri 8-11 ay arasında değişen ve bir Güney Amerika devesi olarak da bilinen alpakaların yünleri 50 santimetre kadar uzayabiliyor. Yaklaşık 55-65 kilo ağırlığında olan alpakaların yününden üretilen kumaşlar, yüksek kaliteli olarak kabul ediliyor.


  [img width=800 height=448]http://s14.postimg.org/5i21dbn75/turkiye_nin_10_bin_alpaka_si_olacak_4305042.jpg[/img]

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  28 Ocak 2014
  Şehir
  istanbul
  Yaş
  28
  Mesajlar
  47
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Deve familyasının koyuna benzeyen üyesi sanırım en küçük ikinci deve cinsi...

  Acaba eti nasıldır?

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  1 Mar 2014 tarihinde yayınlandı

  Avustralya ' dan bilimsel çalışma için ilk kez Türkiye ' ye getirilen ' alpaka ' cinsi 9 deve, yeni yuvaları olan Selçuk Üniversitesi ' nde bakıma alındı. Türkiye ' nin ilk alpakalarının uyum sağlama aşaması Selçuk Üniversitesi bünyesinde oluşturulan izole alanda yapılacak.

  http://youtu.be/5G5YAECVARs

  http://youtu.be/SgU7dsp5oUY

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  bırzamanda devekusunun tırnagına kadar pazar ımkanı var dıye reklam yaptılar sonuc....

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Alpaka Yetiştiriciliği

  Türkiye’de pek bilinmeyen alpaka yetiştiriciliği,yurtdışında son yıllarda büyük gelişme gösterdi.Amerika’da 500.000 bin dolara satılan bir alpaka ise tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

  Devegiller ailesinden olan,bir bakıma da lamaların kuzeni diyebileceğimiz alpakaların, oldukça sevimli görünüşleri var.Kemik yapılarının nazik olması sebebiyle yük taşımacılığında kullanılmayan bu hayvanların etinden de yararlanıldığı pek söylenemez.Alpakaları asıl değerli kılan şey ise, sahip oldukları yünleri.Alpakalar, yumuşak ve eşi benzeri olmayan bir yüne sahipler.Bu yün ise,gelinlikler damatlıklar gibi özel elbiseler için kullanılmakta.Ayrıca çeşitli lüks oyuncaklar imalatında da yaygın olarak kullanılıyor.

  Şu anda Amerika’da ortalama bir alpakanın fiyatı 20.000 $ civarında.Bu fiyata bir dişi alpaka alıp,yavrusunu 10.000 dolara satmanız mümkün.Bu da yatırımınızın ilk fırsatta %50 geri döndüğü anlamı taşıyor.Güzel bir yatırım aracaı olan bu sevimli hayvanlar hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  [img width=800 height=593]http://s28.postimg.org/pc3n0vuct/alpaka.jpg[/img]

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Ben sipariş weriyorum, başka sipariş weren war mı!?

 11. #11
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,777
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Bi yarım Alpaka ' da ben alayım Çok pahalıymış be abi

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR  Alpaka yününün Türkiye ' de tutacağı kesin değil ama, önce pazar bulunmalı bence.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. SAME VİRTUS J VE DEUTZ 5 C SERİSİ TÜRKİYE'ye GELİYOR
  Konu Sahibi arapörenli Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 01.Şubat.2015, 08:56
 2. MOTOR GELİYOR GELİYOR MOTOR
  Konu Sahibi eyup reis33 Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2013, 12:37
 3. RUSYA'NIN SOĞUĞU GELİYOR
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 22.Şubat.2012, 23:27
 4. ET VE SÜT PİYASASINA MÜDAHALE GELİYOR
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Ocak.2012, 11:57
 5. gelıyor gelıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Ocak.2009, 18:02

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status