EGZOZ ÇEKİŞİ NEKADAR ETKİLİYOR

bizim burda bir traktörde egzoz kazanının bittiği yerde bir kırık var ve tahminimce egzoz içide bitiş çok gaz verince patır patır patlıyor bunun çekişe zararı ne olur birde egzoz kazanı küçük olması çekişi etkiliyormu

Ynt: EGZOZ ÇEKİŞİ NEKADAR ETKİLİYOR

Benzinli motorlarda az bi sıkıştırma düşük devirlerde çekişe olumlu yönde katkı yapıyor egzozu çıkarılmış haline göre. Standart egzozu dip gazla 6500 d/d yapabilen motor, egzostsuz yaklaşık 7000 d/d yapabiliyor. Fakat 2000 civarı devirlerde daha gücü düşük olyor egzostsuz. Dizellerde nasıl etki yapıyor test etmedim. Tahminim benzer etki yapacağı yönünde. Egzost kazanı büyüklüğü veya küçüklüğü değil mesele, içindeki deliklerin ne kadar dar veya geniş olup sıkıştırması ile alakalı.

uzay kasa link=topic=70501.msg806645#msg806645 date=1386499914' Alıntı:
Yakıta etkisi olacağını düşünüyorum.Kafa ütülemesi de cabası
ben enzozun etkisi şöyle düşünmüştüm hani insna yukarı doğru çıktığında nefesini az vererek çıkarsa zor çıkar dinlenmeli rahat nefes alırsa daha rahat çıkar bende egzozun rahat çalışması lazım dedim egzoz kazanı küçük takılmamalı dedim doğru demişimdir işlh oho-*s

Fakat susturucudan sonraki boş boruda çatlak olmasının çekişe çok etki yapacağını sanmıyorum, sadece kafa ütüler. Traktör turbolu mu, 260 G mi ?