Traktörler Neden Bu Kadar Pahalı?

Ynt: Traktörler Neden Bu Kadar Pahalı?

O zaman tepkini göstereceksin arkadaş. Hadi tarımsal bir stk kuralım. Sözümüzü dinlesinler. Gidelim firmalarla görüşelim. Diretelim. Ama bunu yapacak maça yok kimsede.

Eskiden traktörün daha pahalı olduğunu hatırlıyorum. 2. el 40- 60 hp arası bir traktör almak için iki ev birleşiyor, ahırlarında ne kadar hayvan varsa satıyor; hele üstelikte galericiye vadeyle borçlanıyordu. O zamanları düşündüğümde şimdilerde daha kolay alınıyor traktör. Tabi şunu da göz ardı etmemem lazım: O zamanlarda adam ektiği ekinle, piyasaya çalıştığıyla yılda bir traktör parası kazanıyordu.

bunun nedeni ölçek büyüklüğüdür,otomotiv sektöründe üretim maliyeti yüksek adetlerden ötürü daha düşüktür traktör kadar az üretilseydi kamyon,çekici vs araçlar 1 milyon lira seviyesine kadar çıkabilir. ha bu demek değildir fiyatlar normal bencede trdeki fiyatlarda şişirme var bunun sebebide bence faiz hibeli traktör kredisidir çifçiye yaramak yerine üreticiye yarıyor!suan bir volvo fm kamyonlar euro6 motor kullanmaya başladı ama traktörler halen zorunluğa göre euro emisyonunu değiştiriyor.benim 2003 model dizel araçım 2013 model traktörümden kat be kaç belki bi 5-6 sene sonra anca yakalacagı seviyede teknolojik,fiyatı traktöre göre ucuz.

Soruyu Soran Arkadaş Bide Şu Yönden Baksın Hangi Çekicinin Arakasına Tarım Aleti Takabiliyorsun Hangisinde Kaldırma Var. Diğer Yorun Yapan Kardeşlerim Soruyu Değil Türkiyede Neden Pahalı Olduğunu Cevap Vermmiş Bende Bide Bu Yönden Duruma Bakın Diyorum.

ithallere ötv,kdv,v.s vede euro üzerinden ek fiyat farkları biniyor anladık...

o zaman türkiyede üretilen ve bir sürü devlet teşviği alan traktör fabrikaları neden ithal markalarla aynı fiyatı istiyor...

kusura bakmayın anladığım kadarıyla demekki...

asıl yerli üreticiler bizi sömürüyor..

kalite olarak kıyaslarsak ıtaler daha ucuz kulandıkları teknolojiye bakarsak yerliler hala aynı şanzumanı üreti dayıyorlar bizlere limsede sesini cıkarmadan övüne övüne anlatıyor traktör aldım diye

Traktörler gerçekten ÇOK pahalı. Ülkemizde 40-50 bin/sene traktör satılıyo, kim nasıl alıyo? Herkes kazanamıyım diyo!

10 ton 100 bg 4x4 kabinli bi JCB-Hidromek kazıcı yükleyicinin sıfırı 150-140 tl ' ye, sıfır ayarındaki 110-100 tl ' ye alınır. Aylık kirası 5-8 TL işine göre! Önlü arkalı kepçeli-kazıcılı, kabini hiç bi motorda yok..

3-4 tonluk 100 bg motora nerdeyse o paralar isteniyo, aylık kazancı meçhul!

Gerçekten doğru bir tespit olmuş. bende ithal traktörlere hak veririm yüksek olması az çok normal. ama yerli traktörler bg fiyatına satılıyor, ona anlam veremiyorum. ve daha önceler 2010 ve öncesi yerliler bu kadar pahalı değildi, özellikle new holland. şimdilerde bg fiyatının üstünde. geçenlerde %50 hibeli traktörler konusunda td75d hakkında bilgi aldım adam 73.000 tl diyor. kabinli klimalı 4*4. demek ki istenilirse veriliyormuş uygun fiyatlara. aslında o bile çok ona ama genede uygun sayılır.