Sığırlarda topallık

Arkadaşlar kış aylarının gelmesiyle topallık sorunu vakaları genellikle artmaya başlıyor, hayvanlarda bu sorunun yaşanmaması için aldığınız herhangi bir önlem var mı? Örneğin bir yakınım sığırların gübre içinde dolaştığında topallık yaşamadığını söyledi, bana pek mantıklı gelmedi ama kendi çiftliklerinde gübreleri bu yüzden haftada bir sıyırdıklarını söyledi.

Bir diğer soru da topallık tedavisini kendiniz yapabiliyormusunuz, nasıl bir yol izliyorsunuz? Eğer herkes fikrini paylaşırsa, hepimiz için yararlı olacağını düşünüyorum.

Ynt: Sığırlarda topallık

Birçok topallık problemi var kış aylarındaki topallık problemleri genelde kaymalardan zemindeki donmalardan yada zeminin ıslak gübreli olmasından kaynaklanır,böyle topallıkları engellemek için en iyi önlem hayvanların bulunduğu ortamın bu olumsuz faktörlerden uzak olması herhalde,gübreli zemninde topallık daha azoluyor öngörüsü mantıksız bence arkadaşınızın işletmesinde topallık assa gizli asidoz,asidoz vakaları az demekki en çok topallık problemleri yanlış beslemeden kaynaklanıyor en baştada gizli asidozisten kaynaklanıyor.
Tedaviye gelince normal topallıklar incinme vs. kolay tedavi edilebilir ama ayak çürüğü tırnak ayrılması tırnağa derin saplanan batmalar önemli tırnak yankılarında yoğun antibiyotik kullanılıyor tırnak için bakım gereçleride mevcut tırnaktaki hastalık durumuna göre sargı yapılabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: bilal_26

hacimmet link=topic=70566.msg807681#msg807681 date=1386653872' Alıntı:
Birçok topallık problemi var kış aylarındaki topallık problemleri genelde kaymalardan zemindeki donmalardan yada zeminin ıslak gübreli olmasından kaynaklanır,böyle topallıkları engellemek için en iyi önlem hayvanların bulunduğu ortamın bu olumsuz faktörlerden uzak olması herhalde,gübreli zemninde topallık daha azoluyor öngörüsü mantıksız bence arkadaşınızın işletmesinde topallık assa gizli asidoz,asidoz vakaları az demekki en çok topallık problemleri yanlış beslemeden kaynaklanıyor en baştada gizli asidozisten kaynaklanıyor.
Tedaviye gelince normal topallıklar incinme vs. kolay tedavi edilebilir ama ayak çürüğü tırnak ayrılması tırnağa derin saplanan batmalar önemli tırnak yankılarında yoğun antibiyotik kullanılıyor tırnak için bakım gereçleride mevcut tırnaktaki hastalık durumuna göre sargı yapılabiliyor.

Hayvanlardan biri yeni doğum yaptı ve topallık problemi başladı, tırnak çürüğü olduğunu zannetmiyorum, antibiyotik tedavisinin yanında ayağını sarmak gerekir mi? Antibiyotik olarak hangi ilacı önerirsiniz?

Benim hayvanlar açık besi ve merada , hiç topallık sorunu yaşamıyorum diyebilirim, bastıkları zemin genelde toprak.
Tabi bizim iklimde uygun buna
Bence topallığın sebepleri.
Kaslardaki yırtılma ve zorlanma, güç doğum ve kayma ve düşme ile.
Yanlış beslenmeye bağlı sorunlar,aşırı enerji veya protein ile beslemek insanlardaki gibi kalp damar şeker ve onların ayağa vurması.
Kışın aşırı bağlı ve hayvanın beton zemin üzerinde kapalı kalmasına bağlı haraketsizlik kirli hava ve sitres.
Ben bütün bunları açık besi toprak zemin ile aştım (Hasta yatalak hayvanınız olursa mutlaka toprak zemin kuruluk bir yerde tedavi edin beton zemin diz ve yere değen yerlerin yara olmasına sebep oluyor)
Ben ilaç ismi yazmam anlaşamayız buradan ayak için keratin içerikli tırnak besleyici ayak çürüklerine karşı güzel antibiyotikler var .
Hayvancılık yapacaksak tecrübeli iyi bir vetrinerde olmalı fikir danışacak, ben kendim tedavi edemez isem telefon ile danışırım her zaman vetrinere.

ismail_17 link=topic=70566.msg807746#msg807746 date=1386676489' Alıntı:
Benim hayvanlar açık besi ve merada , hiç topallık sorunu yaşamıyorum diyebilirim, bastıkları zemin genelde toprak.
Tabi bizim iklimde uygun buna
Bence topallığın sebepleri.
Kaslardaki yırtılma ve zorlanma, güç doğum ve kayma ve düşme ile.
Yanlış beslenmeye bağlı sorunlar,aşırı enerji veya protein ile beslemek insanlardaki gibi kalp damar şeker ve onların ayağa vurması.
Kışın aşırı bağlı ve hayvanın beton zemin üzerinde kapalı kalmasına bağlı haraketsizlik kirli hava ve sitres.
Ben bütün bunları açık besi toprak zemin ile aştım (Hasta yatalak hayvanınız olursa mutlaka toprak zemin kuruluk bir yerde tedavi edin beton zemin diz ve yere değen yerlerin yara olmasına sebep oluyor)
Ben ilaç ismi yazmam anlaşamayız buradan ayak için keratin içerikli tırnak besleyici ayak çürüklerine karşı güzel antibiyotikler var .
Hayvancılık yapacaksak tecrübeli iyi bir vetrinerde olmalı fikir danışacak, ben kendim tedavi edemez isem telefon ile danışırım her zaman vetrinere.

Çok şiddetli bir topallık yok şimdilik o yüzden sadece antibiyotik yeterli olur galiba, tabi yine vet e danışıyorum am ben genellikle sorun yaşadığımda burdaki arkadaşların önerilerini dinliyorum. Sonuçta her dk vet i arayamayız.

ziymut link=topic=70566.msg807741#msg807741 date=1386674636' Alıntı:
Hayvanlardan biri yeni doğum yaptı ve topallık problemi başladı, tırnak çürüğü olduğunu zannetmiyorum, antibiyotik tedavisinin yanında ayağını sarmak gerekir mi? Antibiyotik olarak hangi ilacı önerirsiniz?
Hocam ayağı inceledinizmi neresinde olabilir problem yankı doğumla alakalı kas zorlamasıysa sebebi antibiyotiklik durum oluşmayabilir ayakta şişlik kızarıklık bir yankı varsa ağrı gidericide mutlaka kullanılmalı doğrudan antibiyotik tavsiyesi bende yapmayacağım en doğrusu veterinere danışmak ama therenekron kullanırsanız hızlı iyileşmeye yardımcı olur ayak çürüklerinde çok iş yapıyor.

Ayak için en iyi çalışan etken maddeler: spiramycin, florfenikol, ceftiofur ve sefkuinom.
Bunların içinde spiramycin ve florfenikol hem çok etkili ayakta hem de tek doz olduğu için pratik.
Başka bişeyle oyalanma derim ben.

• Beğen
Tepkiler: marifli