ticari tarım

Ynt: ticari tarım

HassaN20 link=topic=70597.msg808154#msg808154 date=1386709882' Alıntı:
Şirketleşmeye gidilmesi güzel, para için büyük arazi sahipleriyle çalışmanız lazım tabi arazisi olup ta aleti olmayanları bulmak lazm, olanlara vadesi bol seçenekler sunmak lazım, iyi iş yapmak lazım (iş beğendirmek zordur) iyi iş yapmak için de her yaptığın işi gerçekten bilerek anlayarak yapmak ve yanındaki adamlara yaptırtmak lazım, adamlara maaş verip üzerine sigorta yapmak lazım yıl 12 ay bunları karşılayabilmek lazım, devlete vergi ödemek lazım, vergi ödemek için muhasebecilere para ödemek lazım, yıpranmaları bozulmaları kırılmaları dökülmeleri hesaba katmak lazım, tamir edebilmek lazım az çok yedek parça bulundurmak lazım...İllaki para kazanır ancak çok koşturmak ve büyük risk altına girebilmek lazım...Bunun yerine gidip mahsül vadeli büyük çiftlik kiralayıp çalışmak daha mantıklı gibi.

saolun tavsiyeleriniz gayet güzel ve mantıklı

GÜRKAN link=topic=70597.msg808175#msg808175 date=1386712165' Alıntı:
ingiltere ' deki resmi 'ulusal zirai müteahhitlik birliği' nin 2013 fiyatları.

http://www.fwi.co.uk/gr/naac.pdf

-birim fiyatlar acre başı, kabaca 4000 metrekare
-sterlin kabaca 3.3 lira.

saolun
ülke şartları bizle ingiltere arasında epey farklar olsada bu fiyatlardan yola çıkarak bir fikir edinmek açısından gayet güzel ve yol gösterici bir tablo

Çağrı link=topic=70597.msg808184#msg808184 date=1386712768' Alıntı:
Bizdeki bazı fiyatlar şu şekilde dekar başına,ha yaptıran binde bir ancak olur :)

Sürüm 25 TL
Kazayak ,Ekim 10 TL
Biz de ot biçimi yapıyorduk tamburlu ile biçme+çevirme 15 TL
Bunlardan başka bildiğiniz balya yapımı 1,25 TL/tane,biçim 10 TL/dekar

saolasın kardeşim bilgiler için

nailyetek link=topic=70597.msg808187#msg808187 date=1386712941' Alıntı:
Tarımsal Hizmet Şirketlerinden bahsediyorsun, bunun ilk adımları ülkemizde atılmıştı, hatta sitemize üyeydi. Sonra yollarımız ayrıldı, en son sahibinden.com da alet edevatın satılık olduğunu görmüştük.:)

abi bu işin zaten içinde degilmiyiz misal bir köylümüz yada komşumuz veya başka köyden bir dostumuz telefon edip benim bir işim var şukadar tarlam ekilecek dediginde yada sürülecek dediginde zaten belli bir ücret karşılıgı yapmıyormuyuz :)
bu işe sıfırdan girmeyecegiz ki
elimizde olan traktörlerden ve ekipmanlardan maksimum verim elde etmeye çalışacagız sadece ve bir kişi geldiginde her türlü işini yaptıracak ikinci bir adamın kapısına gitmeyecek olay bu yani
böylece evde boş yatan ekipmanlar ve traktörler den en üst seviyede faydalanıp birnevi para kazanacagız :)

aribas link=topic=70597.msg808205#msg808205 date=1386713798' Alıntı:
aslında bir nevi bu işleri bizler yapıyoruz sadece profesyonel bir şekilde değil
tarımla uğraşan bir çok çiftçi zaten ya yarıya deiğimiz ortak ekim yapıyor yada icara dediğimiz kiralama usulu
ekim yapıyoruz.

sizin yapmak istediğiniz aslında bunu komplike bir yapıya dönüştürüp vatandaşın her işi başkasına yaptırmak yerine
bir kişi de bütün işi çözmesini sağlamak. bunun için yerinde ve doğru ekipman seçimiyle başlana bilir. illa ki almakta gerekmez birkaç
kişi bir araya gelip yapılabilir. örneğin biçerdöveri olan bir kişi biçerdöver işlerinde hizmet verirken balye biçici gibi aletleri olanda bu şekilde hizmet verebilir. eğer ki ortaksız olarak yapılacaksa ülkemizde çok büyük arazi sayısı genele bakıldığında azdır onun için daha küçük ekipmanlar seçilip (400 kiloluk balye makinası yerine 25 kiloluk gibi) bu işlem gerçekleştirile bilir. ancak sağlam bir piyasa çalışması yapılması ve planlı hareket edilmesi gereken bir iş kolu ve sistemli çalışılması gereken bir iş koludur.

çalışmalarınız da kolaylıklar dilerim.

işte nerdeyse kafamdan geçen düşünceye en yakın msj
saolasın kardeşim duygularımı düşüncelerimi gayet iyi açık ve net dile getrmişsin :)
aynen katılıyorum bölgemdeki arazi miktarlarının küçüklügü ve elimdeki traktör alet edevat ekipmanlarında bu şartlara uygun olması yani küçük olması şuanda çok az bir masrafla bu işe girmemi saglayabilir tek eksigim tecrübe yani hangi iş kaça yapılır iş nasıl bulunur vs vs
birde zaten bende gerek ülkemiz gerekse bölgemizde şehrimizde ve köyümüzde küçük arazi yapısını düşünerek ilk etapta enazından arazi toplulaştırması yapılana kadar ekstra masraflar yapmadan bu işi yapabilecegimi ilerdede araziler büyürse ihtiyaca göre büyük traktör alet edevat ekipman alımı yapabilecegimi düşünüyorum

samet 39 link=topic=70597.msg808216#msg808216 date=1386714770' Alıntı:
bizim burda sürüm 40 tl 1000 metre kare
ikileme 20 tl
aysan 20 tl
ekim 20 tl
ilaç -gübre atımı 8-10 tl
biçim devletin verdiği neyse öyle yapıyoruz :D

saolasın kardeşim bilgiler için

Sempatiq1 link=topic=70597.msg808316#msg808316 date=1386766388' Alıntı:
Yavuz Bey Bu Sistem Başta Batı Avrupa Ve Rusya Ovaları Olmak Üzere Dünyanın Bİr Çok Yerinde Var. Bence Para Çiftçiye Para Bırakıyorsa Gayet Güzel Bir Seçenek Çiftçi İçin. Fakat Ülkemizde Ben Bu Sistemi Verimli OLarak Çalışabileceğini Pek Düşünmüyorum Bunun Sebebi Ülkemizde Yerel Ve Küçük Arazilerde Yapılan Çiftçiliğin Fazla Olmasıdır.
fikirlerin için saolasın
şimdi benim kafamdan geçende zaten direk devasa bir boyutta başlamak degil bu işe
sadece arazi şartları bölgemizin durumu vs azbuçuk bilgim dahilinde küçük araziler şeklinde ve zaten butarz bir şirketleşme ilk etapta enazından arazi toplulaştırması yapılana kadar küçük arazi sahiplerine hitap edecek bir hizmet olacak

bu konuda kafamdan geçen şu
bir köy bakkalı ile bir şehirdeki market eşitmi
birisine gidip sigara bile alamazsın yok der bitti der vsvs
digerine gidersen a dan z ye her lazım olanı alıp gelebilirsin
zaten marketleride cazip kılan bu degilmi

düşünsenize bazı arkadaşalr burda sitede bahsediyor
taş toplama makinası ile taş işi yaptıgını baz arkadaşlar slaj makinası alıp ticari çalıştıgını bazı arkadaşlar balya makinası ile ticari çalıştıgını
bazı arkadaşlar havalı mibzerle ticari çalıştıgını
ama bunların hepsini artı ekim biçim sürüm ilaçlama gübreleme vs vs işleride aynı kişi yapsa daha hani bir markete gidiginde yok yok diyoruz ya aynen o misal bir arazi sahibi gelip bir iş yaptırmak istediginde aklına gelen her işini 1 kişiye yaptırabilme imkanı olsa daha cazip olmazmı

şimdi zaten biz ler çiftçilik yapıyoruz bunun içinde azbuçuk sermaye yatırıp alet edevat traktör vs vs almışız veya alıyoruz
yani bu işlerin yabancısı degiliz
tarımla hayvancılıkla hiç alakası olmayan zengin kişilerin veya tarımhayvancılık gibi konulardan anlamayan kişilerin hayvancılık işine girmesi ve batması gibi olmaz benim tahminim biizim yaptıgımız veya yapmak istedigimiz bu iş
zaten bu işe sıfırdan başlasak herhalde trilyonlar lazım dır böyle bir şirketleşme için
fakat zaten altyapımız aşagı yukarı hazır benim tahminim 150-200binlirayla eksiklerimiz tamamlanabilir ve bu işe girilebilir
tek sorun şu ki
malesef büyük arazi sahipleriyle veya büyük çiftliklerle çalışma gibi bir durum olmaz diye düşünüyorum olsada çok az olur
sebebide gayet açık
çünkü bu kişiler zaten tarımın içinde adamların traktörü alet edevatı vs vs aşagı yukarı tüm lazım olan aletleri var

burda hitap edebilecegimiz kitle bahçeciler ve küçük arazi sahipleri ve arazisi çok olupta traktörü falan olup birçok alet edevatı olmayan bu aletlerle yapılan işleri başkasına para karşılıgında yaptıran kişiler
çünkü adam bahçe yapmış ama sadece yapmış hiç bir şeyi yok hatta bir kısmı şehirde yaşıyor tüm bahçe işlerini hafta sonu gelip yaptıran onlarca kişi var hiç birinde alet edevat ekipman traktör falan yok
birde köyde yaşayıp 5-10-15-20 dekar gibi küçük arazi si olup ya 1 traktörü olup hiç alet edevatı olmayan yada hiç aleti edevatı ve traktörü olmayıp her işini başkasına yaptıranlar var
bunlara benzer örnekler çogaltılabilir
benim tahminim eger düzgün bir fiyat politikası uygulanırsa hem bu işi yapan şirket hemde işi yaptıran kişi zarar etmez iki tarafta karlı çıkar
tek tek iş yaptırmak ekstra masraf dır yol da geçen zamanı ve yakıtı bile enaza indirebilir bu şekilde yapılacak bir uygulama

evet arkadaşlar tüm fikirlere açıgım burda bizlerle paylaşabilirsiniz sizlerinde aklından geçen düşünceler varsa
sonuçta dogrulara tartışarak fikir alışverişinde bulunarak ulaşılr diye düşünüyorum

Toprağım;Sabah konu ile ilgili bir ileti yazmıştım ama gönderememiş olmalıyım ki,cevaplar arasında bulamadım.Araplı ' dan Cengiz adında sevdiğim bir arkadaşım senin dediğin işi senin düşüncenden daha amatörce bir üslup ile gerçekleştiriyor.İstersen seni onunla tanıştırayım,fikir alış-verişi açısından bir faydası dokunabilir.Benim fikrime gelince;benim de daha önce üzerinde kafa yorduğum fakat memur olmam hasebiyle ilgilenmeye fırsat bulamayacağımı düşünerek ertelediğim bir sistemden bahsetmişsin. Özellikle köyde tarlası olup da şehirde ikamet eden insanlar için senin sistem oldukça çekici olur diye düşünüyorum.

uzay kasa link=topic=70597.msg808683#msg808683 date=1386799429' Alıntı:
Toprağım;Sabah konu ile ilgili bir ileti yazmıştım ama gönderememiş olmalıyım ki,cevaplar arasında bulamadım.Araplı ' dan Cengiz adında sevdiğim bir arkadaşım senin dediğin işi senin düşüncenden daha amatörce bir üslup ile gerçekleştiriyor.İstersen seni onunla tanıştırayım,fikir alış-verişi açısından bir faydası dokunabilir.Benim fikrime gelince;benim de daha önce üzerinde kafa yorduğum fakat memur olmam hasebiyle ilgilenmeye fırsat bulamayacağımı düşünerek ertelediğim bir sistemden bahsetmişsin. Özellikle köyde tarlası olup da şehirde ikamet eden insanlar için senin sistem oldukça çekici olur diye düşünüyorum.

saolasın hemşo
aslında birçogumuz bu benim düşüncemin daha küçük çaplısını veya tek iş kollusunu yani sade sürüm sade ekim sade biçim vs vs şeklinde amatörcede olsa zaten yıllardır yapıyoruz
neden buu komple tek bir kişinin yönetiminde şirketleşerek yada şirketleşemesekte gerekli reklam çalışmalarını yapıp enazından kend iköyümüzde ve çevre köylerdeki kişileri haberdar ederek bu işe başlayabiliriz
bugün bir sayım yaptım gündüz elimde bu işe başlarsam neler var ve neler eksik bunları tesbit ettim
birde kafamdaki hedef kitleyi belirledim yani kimlerle iş yapacagım vede kimlerin işini yapacagım
ve bu tasnif sonucu kimlere hitap etmeyecegimi düşündüm ve tesbit ettim
tüm bu tasnifler sonucu tahminlerimde yanılmadıgımı gördüm eger ortaksız yani her maddi konuyu ekipman alımı vs vs konuları kendi cebimden karşılayacak olursam 150 bin civarı bir rakama enaz 3-5 yıl bölgemizde beni idare edecek ekipmanlarımı komple tamamlamış oluyorum
tabi el elden bilgi bilgiden üstündür tüm fikirlere hala açıgım hertürlü öneriye açıgım :)

Abi çok iyi düşünmüşsün.Hatta ben bunu yeni bi ekipman alınınca (traktör,biçerdöver gibi büyük yatırımlardan bahsediyorum) kendini amorte etmesi için bu işler yapılabilir diye düşünmüştüm ama sen daha geniş görmüşsün.Ancak,bu derecede bir kar sağlayacak, yani yaptığımız işe değecek kadar para kazanabilir miyiz diye düşündüğümde olumsuz şeyler çıkıyor. Yani sağa sola ufak tefek iş yapılır da. Sadece tarımsal hizmetler tehlikeli olabilir.O kadar yatırım büyük risk. Ya da öyle bir iş yapılmalı ki,çiftçinin kendi yapacağından daha cazip olsun.Mesela ben kombine ekim diye düşünmüştüm.Bunun maliyetine baktığımızda en az 150 hp traktör ve kombine ekim makinesi olabilir.90.000€ traktör olsa. Lemkenin 3mlik kombine ekim makinesi 30.000 €.Hadi ayrı ayrı bağladık diyelim.Mibzer 15.000 tl olsa.Rototiller de 7.000€ diyelim.Yaklaşık.110.000 €luk yatırım olur.

atladığınız birkaç konu var . şehirde yaşayanlar için iş çekici gelebilir ancak büyük arazi işleyenlere hizmet vermek zor.küçük işletmelerdede ekonomik olmayacağı gibi zaman alacağından herkesin işine yetişmek zor gibime geliyor.

yavuz bey ,baya bi zmn önce ben bu tür işi yapıyordum .yani traktör ve ekipmanı olmayan eş,dost vs kişilerin biçim hariç bütün işlerini.nadas (konuşmana bağlı olarak 1 veya 2-3 kazayağı cekimi.)ekim,gübre ilaç artık buğday veya arpa tarımı için gerekli olan makina işlerini.
benim prensibim ,traktörümün yakacağı mazotu iyi kötü tahmin edip bu mazotu tarla sahibinden peşin alırdım.yapılan iş karşılığı alacağın parayı harmana,bilmemneye bıraktınmı belli bir süre gectikten sonra yaptığın işin sade hamballığı kalır yanına.o yüzden bu işleri yaparken ilk önce ana masrafı almaya bak,kar işi geciksede fazla sıkıntı olmaz.

<<B.Özyurt>> link=topic=70597.msg808739#msg808739 date=1386804025' Alıntı:
Abi çok iyi düşünmüşsün.Hatta ben bunu yeni bi ekipman alınınca (traktör,biçerdöver gibi büyük yatırımlardan bahsediyorum) kendini amorte etmesi için bu işler yapılabilir diye düşünmüştüm ama sen daha geniş görmüşsün.Ancak,bu derecede bir kar sağlayacak, yani yaptığımız işe değecek kadar para kazanabilir miyiz diye düşündüğümde olumsuz şeyler çıkıyor. Yani sağa sola ufak tefek iş yapılır da. Sadece tarımsal hizmetler tehlikeli olabilir.O kadar yatırım büyük risk. Ya da öyle bir iş yapılmalı ki,çiftçinin kendi yapacağından daha cazip olsun.Mesela ben kombine ekim diye düşünmüştüm.Bunun maliyetine baktığımızda en az 150 hp traktör ve kombine ekim makinesi olabilir.90.000€ traktör olsa. Lemkenin 3mlik kombine ekim makinesi 30.000 €.Hadi ayrı ayrı bağladık diyelim.Mibzer 15.000 tl olsa.Rototiller de 7.000€ diyelim.Yaklaşık.110.000 €luk yatırım olur.
saolasın kardeşim
bakalım araştırmalarım sürüyor kendi bölgemizde kulalnılan alet edevat ve ekipmanları araştırıyorum bende olmayan neler var bunları tesbit ediyorum yavaş yavaş
önümde uzun bir zaman var nasılsa şuanda ölü sezondayız en erken mart ayında başlar işler egerki bu işe kesin girecek olursam kimsede olmayan yada çok az kişide olan ekipmanalr alacagım ilk etapta
birde hayvancılıkla alakalı çalışmayacagım bölgemde ki çogu ahır sahibi iflas ett ikapatıp gittiler ahırları yani hizmet sunulabilecek kişi yok
her evde 3-5 hayvan var oda kar lı bir yatırım olmaz onlar için hayvancılıkla alakalı ekipman almak
sadece balya makinası belki olabilir

FEHİM link=topic=70597.msg808759#msg808759 date=1386825176' Alıntı:
atladığınız birkaç konu var . şehirde yaşayanlar için iş çekici gelebilir ancak büyük arazi işleyenlere hizmet vermek zor.küçük işletmelerdede ekonomik olmayacağı gibi zaman alacağından herkesin işine yetişmek zor gibime geliyor.

saolun fikirleriniz için
şaunda hepimziin kronik sorunu olan parçalı araziler ve küçük tarım işlertmeleri malesef bölgemzidede önemli bir paya sahip sır bende buyüzde bukadar parçalı bir yapı oldugu için 6 tane traktör ve onlarca ekipman var
hersezonda maksimum 10 gün bile sürmeden işlerim bitiiyor
ve bütün traktörler alet edevatlar diger sezona kadar atıl durumda bekliyor
yani birnevi küçük işletmelrle çalışmak ilk başta bana avntaj saglayabilir nasılsa kendi işimi yapıyorum
diyelimki bir mevkide 100dekar tarlam var onu ekecegim sırayla onu sürüp hazırlayıp ekecegim
aynı mevkide 100 dekarda ticari çalışsam toplam 200 yapar ben zaten oraya bütün alet edevat traktör vs vs yi götürüyorsam ek olarak yaptıgım ticari iş beni zorlamaz
büyük işletmelerle komple çalışmak imkansız adamalr da sonuçta bizlergibi çiftçi onlara sadece kendilerinde olmayan ekipmanlarla hizmet sunulabilir

tümosan 8095 link=topic=70597.msg808966#msg808966 date=1386866665' Alıntı:
yavuz bey ,baya bi zmn önce ben bu tür işi yapıyordum .yani traktör ve ekipmanı olmayan eş,dost vs kişilerin biçim hariç bütün işlerini.nadas (konuşmana bağlı olarak 1 veya 2-3 kazayağı cekimi.)ekim,gübre ilaç artık buğday veya arpa tarımı için gerekli olan makina işlerini.
benim prensibim ,traktörümün yakacağı mazotu iyi kötü tahmin edip bu mazotu tarla sahibinden peşin alırdım.yapılan iş karşılığı alacağın parayı harmana,bilmemneye bıraktınmı belli bir süre gectikten sonra yaptığın işin sade hamballığı kalır yanına.o yüzden bu işleri yaparken ilk önce ana masrafı almaya bak,kar işi geciksede fazla sıkıntı olmaz.
saolun fikirleriniz için
sizinde dediginzi gibi şuanda misal bölgemzide herkes rastgele önüne çıakn herkese 1 seferlik 1 işini yaptırıyor
ücret konusu buyüzden biraz dalgalı aynı işi 50 ye yapan veya yaptıranda var 100e yapan veya yaptıranda var
fakat insanlar bu yapacagım işten haberdar olduklarında ilk etapta belki temkinli yaklaşabilir fakat hani bir söz var kar etmiyor ama müşterinin ayagı alışsın derler ya
işte o misal insanları kaçırmayacak cazip gelecek fiyatlarla başlanırsa zamanla zaten insanlar bir işi oldugunda 40 tane kapıya gitmeyecek
her işini1 kişiye yani bana belli bir ücret karşılıg yaptırabilecekelrini bildiklerinden bana gelecekler diye düşünüyorum

ilk başta ekonomik teklifler sonulursa küçük kar marjlarıyla girilirse bu işe o şekilde piyasada kalıcı olunabilir bunu yaparkende zarar etmemek için gerekli araştırmaları en iyi şekilde yapıyorum şuanda

Adamlar yapmış... ulusal birlik diye de adını koymuş. Biz hale olurunu tartışıyoz :)

Aklın yolu birdir. Şu konudaki son yorumlara dikkat :)

http://www.trakkulup.net/diger-548/on-yukleyici-sistemleri/msg804587/#msg804587

Öncelikle; bahsedilen iş günümüze kadar yapılagelmiş ama amatörce yada adı konmadan.

Özellikle ülkemizde traktörlerin yayılmaya başladığı 1950 sonrası 1 motor bi köyün işini yapmış. Dedemin 1970 ' lerdeki MF bikaç köye hizmet vermiştir..

Günümüzde motor eskisi gibi değil arayıp-bulmak almak kolay... lakin alengerli makinalarla gene piyasaya çalışmak mümkün.

*Taş toplama/kırma
*Ön yükleyici/arka kazıcı
*Hayvan gübresi dağıtma römorku... İlk aklıma gelenler...

Aslında ana sorun bölük-pörçük çüçük gibi tarlalar.

Toprak reformu ve arazi toplulaştırması olsa dev motorlar ve ekipmanlarla ciddi bi piyasaya çalışma, sektör olur...

Toprak reformu ve arazi toplulaştırması olsa dev motorlar ve ekipmanlarla ciddi bi piyasaya çalışma, sektör olur...

UÖZKAN.77
bu yıl tapulaştırma geçirdik .büyük çiftçilerde dev motorlar zaten var mühim olan olmayan ekipman edinmek.

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg809593#msg809593 date=1386952748' Alıntı:
Adamlar yapmış... ulusal birlik diye de adını koymuş. Biz hale olurunu tartışıyoz :)

Aklın yolu birdir. Şu konudaki son yorumlara dikkat :)

http://www.trakkulup.net/diger-548/on-yukleyici-sistemleri/msg804587/#msg804587

Öncelikle; bahsedilen iş günümüze kadar yapılagelmiş ama amatörce yada adı konmadan.

Özellikle ülkemizde traktörlerin yayılmaya başladığı 1950 sonrası 1 motor bi köyün işini yapmış. Dedemin 1970 ' lerdeki MF bikaç köye hizmet vermiştir..

Günümüzde motor eskisi gibi değil arayıp-bulmak almak kolay... lakin alengerli makinalarla gene piyasaya çalışmak mümkün.

*Taş toplama/kırma
*Ön yükleyici/arka kazıcı
*Hayvan gübresi dağıtma römorku... İlk aklıma gelenler...

Aslında ana sorun bölük-pörçük çüçük gibi tarlalar.

saolasın dostum
evet bahsettign konudaki yorumlara baktım özellikle son sayfadaki yorumlarla aşagı yukarı kafamızdan geçen düşünceler nerdeyse aynı
seninde bahsettigin gibi skiden 1 traktör birkaç köyün işini yaparmış dedem bir paletli almış yıllarca 2-3 köyün işini yapmış
tabi dahasonra ve günümüzde artık traktör aşagı yukarı isteyen herkesin alabildigi bir makina durumuna geldi
fakat dediigin gibi birçok alet ekipman henüz birçok kişide yok zaten herkes her ekipmanı alsa batar :)
sonuçta birçok kişi küçük arazi miktarlarıyla ugraşıp duruyor
benim elimdeki aletleri makinaları falan yazacagım burda tabi yarın tam bir sayım yaptıktan sonra
seninde dededigin makinalar içinde hayvancılıkla alakalı olanlar malesef bölgemizde pek ragbet görmez iş yaapacagını bilsem hayvan gübresesi dagıtma römorku benim de almak istedigim bir alet fakat malesef hayvancılık öldü hayvancılıkla alakalı sadece balya makinası almayı düşünüyorum oda aslında piyasada çok fakat gelen müşteriye yok dememek lazım :)
bunlar dışında taş toplama makinası(30bin civarı) ve tesviye makinası(eski usul olanlar yani lazer olmayanlar 5bin lira civarı) ve yerfıstıgı hasat makinası (yenisi 50bin civarı) bunlar ilk aklımdan geçen makinalar
birde geçen bir yerde konuşmuştuk bölgemizde beko tarzı makinalar pek yok ve malum bunların çalışma saati bile hesap edilince ikinci el temiz bir beko alabilsek ondada güzel paralar kalabilir gibi

FEHİM link=topic=70597.msg809608#msg809608 date=1386953075' Alıntı:

UÖZKAN.77
bu yıl tapulaştırma geçirdik .büyük çiftçilerde dev motorlar zaten var mühim olan olmayan ekipman edinmek.

evet aynen şuan için görünen durum araziler parçalı ve bu halinde bile traktrö herkeste var ekipman yok
arazi toplulaştırması oldugunu düşünürsek yine zaten büyüyecek olan kişide muhtemelen traktör olacaktır birkaç tane ama belki ekipmanların tamamı olmaz onlarla eksik ekipmanları üzerine çalışma yapılabilir

Zaten her makinayı herkesin alması çiftçiyi değil makina üreticisini zengin eder..

Bundan hareketle zamanla iş bu makine müteahhitliğine gelecek derim..

Bunun için tarlaların-parsellerin büyüklüğü ve bakanlığın bu sistemi keşfedip desteklemesi lazım..

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg810458#msg810458 date=1387047307' Alıntı:
Zaten her makinayı herkesin alması çiftçiyi değil makina üreticisini zengin eder..

Bundan hareketle zamanla iş bu makine müteahhitliğine gelecek derim..

Bunun için tarlaların-parsellerin büyüklüğü ve bakanlığın bu sistemi keşfedip desteklemesi lazım..

dostum peki bakanlık veya diger yetkili birimlerden önce bizler girişimlere başlayıp benim dedigim tarz bir sistem yapsak ilerde arazi toplulaştırması durumu gerçekleşirse biz ler yani benim gibi düşünen girişimciler bir adım öne geçermi veya artıları eksileri ne olur şimdi başlasak bu işe

Bende bi mezarlık toprak bile yok.. asıl işimde traktörcülük değil.. ama geçen yıl bi Hidromekle bismillah dedik bu toprak-kırsal sevdasından.. hidromek inşaat-hafriyattan ziyade köylerde gübre, ağaç kökü sökme.. vs çalışıyo.. ilk yıl rölantiyle geçti bu yıl ısındık..

Kamyon lazım oldu... gene bu sevdadan kamyon yerine kepçeli Zetoru ve kamyon ebatta römorku aldık..

Ha bu sene Zetordan düzgün bi para kazanamadık ancak ısındık işe..

Allah nasip ederse her yıl 1 alengerli ekipmanla takviyeyle gidecez..

Tam teşkilata ulaşınca bilbordlar dahil tüm reklamları kullanacaz inşallah.. zaten mal meydanı-hayvan pazarı/ot pazarı gibi yerlere bi kaç hafta gidip kart dağıttımı kimse unutmaz :)

Yanlış hatırlamadımsa sende de 3-5 motor var.. ilk iş birine kepçe attır mesela..

Veya kepçeli 100 bg civarı büyük motor büyük römorkla başla..

Adamın da varsa bi ucundan gir ışık gördükçe ekipmanı diz derim..

Bu arada tüm motorları çalıştırabiliyon mu? Niye o kadar çoklar merak ettim..

Bakanlığın yetkililerin jetonu oldukça köşelidir.. bunun vatana millete ne büyük hizmet olduğunu anlamaları epey sürer.. o yüzden destek-hibe beklemeden, çok borca harca girmeden ömrümüz olduğunca bu işi kendi yağımızla yapacaz...

Burda kalkınma ajansına bahsettim hepsi aslında tahsilli-uzman arkadaşlar ama ne dediğimi bile anlamadıklarını anlayınca kendimiz ucundan başladık..

Bi ilçemizde 100-200 bin dekar toplulaştırma başlamak üzre inşallah yanılmıyorsak şimdiden yola çıkanlar kazançlı olur..

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg810730#msg810730 date=1387103613' Alıntı:
Bende bi mezarlık toprak bile yok.. asıl işimde traktörcülük değil.. ama geçen yıl bi Hidromekle bismillah dedik bu toprak-kırsal sevdasından.. hidromek inşaat-hafriyattan ziyade köylerde gübre, ağaç kökü sökme.. vs çalışıyo.. ilk yıl rölantiyle geçti bu yıl ısındık..

Kamyon lazım oldu... gene bu sevdadan kamyon yerine kepçeli Zetoru ve kamyon ebatta römorku aldık..

Ha bu sene Zetordan düzgün bi para kazanamadık ancak ısındık işe..

Allah nasip ederse her yıl 1 alengerli ekipmanla takviyeyle gidecez..

Tam teşkilata ulaşınca bilbordlar dahil tüm reklamları kullanacaz inşallah.. zaten mal meydanı-hayvan pazarı/ot pazarı gibi yerlere bi kaç hafta gidip kart dağıttımı kimse unutmaz :)

Yanlış hatırlamadımsa sende de 3-5 motor var.. ilk iş birine kepçe attır mesela..

Veya kepçeli 100 bg civarı büyük motor büyük römorkla başla..

Adamın da varsa bi ucundan gir ışık gördükçe ekipmanı diz derim..

Bu arada tüm motorları çalıştırabiliyon mu? Niye o kadar çoklar merak ettim..

Bakanlığın yetkililerin jetonu oldukça köşelidir.. bunun vatana millete ne büyük hizmet olduğunu anlamaları epey sürer.. o yüzden destek-hibe beklemeden, çok borca harca girmeden ömrümüz olduğunca bu işi kendi yağımızla yapacaz...

Burda kalkınma ajansına bahsettim hepsi aslında tahsilli-uzman arkadaşlar ama ne dediğimi bile anlamadıklarını anlayınca kendimiz ucundan başladık..

Bi ilçemizde 100-200 bin dekar toplulaştırma başlamak üzre inşallah yanılmıyorsak şimdiden yola çıkanlar kazançlı olur..

aynen bundan 8-9 sene önce sorsan çiftçilik kim ben kim bi memurluk ögretmenlik falan olursa tadından yenmez derdim (üniversitede okudugum dönemler)
fakat nezaman neolacagı zamanın neler getirecegi bilinmiyor 3-4 yıldır iyice bu çiftçiligin içine girdim
gerçi ben atadan gelen avantajıda kullanıyorum çiftçi bir aile olmamızı epey avantajı oldu bana

konumuza gelecek olursak
aslında ticari işlere pek sıcak bakmıyrodum birkaç yıl öncesine kadar
elin adamıyla ne ugraşacagım kendi işimi yapsam yeter diyordum
ama malesef yetmiyor illaki biryerden açık veriyoruz birde üsütüne son yıllarda dedikodusu artan arazi toplulaştırma muhabbeti ve bunlar sonucu olabilecek gelişmelerle paralel düşündügümde bu sektörde yani tarım sektörün de önümüzde iki seçenek var
ya varlıgımızı devam ettirip büyüyecegiz yada yok olacagız
varlıgımızı devam ettirmek için yani büyümek içinde ekonomik açıdan güçlü olmak şart yani para olacak
parayıda sadece tarladan gelenlerden bekleyince sıkıntının boyutu gözler önüne seriliyor
buyüzdende atı alan üsküdarı geçmeden biryerlerden başlamak lazım
buna şuanda ki şarrtlarım yani olayı ticari boyutta yapmaya şartlarım epey müsait
eksiklerim yokmu dersen benim eksiklerim elbette var ekipman konsunda
fakat tahminlerime göre hayvancılık sektörüne girmeyecegime göre(bölgemizde hayvancılık bitti amatörleri saymazsak) eksik ekipman sayısı ve bunun bana maddi külfeti çok aşırı olmayacak gibi
kepçe veya kepçeli traktör ihityacı bölgemizde yok denecek kadar az
ama beko olsa köyde herzaman azda olsa iş çıkar taş toplama makinasına azdaolsa iş çıkar tesviye makinasına azdaolsa iş çıkar
balya ve biçerdöver köyde yeterince var fakat yapmışken hepsini yapayım dersem bunların daalınması zordegil
makina parları konusunda senin konuyu inceledim ama şartlar makina parkı için uygunmu onu bilemeyecegim
çünkü malum ortaklı bir iş olur makina parkı ve ortak olmayıpta hatır gönülle iş yapmaya iş yaptırmaya çalışan insanlar illaki olacaktır buda sıkıntı çıkarabilir

ben şuanda elimdeki imkanları yazayım neler yapabilriiz ona göre bir degerlendirme yapalım
1 adet 1996 model fiat 55-56 tek çeker sonradan takma kabinli
1 adet 2005 model başak 2073sh tek çeker kabinsiz
1 adet 2010 model nh td65d çiftçeker kabinsiz
1 adet 2012 model nh td75d tekçeker kabinsiz
1 adet 2013 model nh tt55 tekçeker kabinsiz
1 adet 2013 model nh td65dtekçeker kabinli
yani 6 traktör var
şöför konusunda sıkıntımız yok yani kendim 1 abim 2 yegenim ve iş oldugunda işimize çagırdıgım 2 tanede köyden şöför var
kaldıki traktörün hepsi aynı anda iş yapmadıgı için genelde 2-3 kişi yeterli oluyor
bende tarla şleri yanında bahçe işide var buyüzden traktörler farklı güçte ve arazilerde genelde parçalı yani küçük olduug için her tarla farklı mevkide oldugu için sayı buyüzden fazla biraz
devam edeyim saymaya

1 adet 1996 model renault 12 toros(arabadan sayarsanız :) ) çiftçinin olmazsa olmazı bence :)

alet edevat ve ekipmanlara gelecek olursak
2 adet tek dingil damperli römork(ortalama 3,5 ile 4 ton arası kapasiteli bugday agırlıgına göre )
1 adet dört tekerli çift dingil dampersiz römork ( 5,5 ton civarı kapasiteli bugday agırlıgına göre )
1 adet dört tekerli çift dingil damperli römork ( 5,5 ton civarı kapasiteli bugday agırlıgına göre )
1 adet 2li 12 no pulluk (eski traktörlerimizden kalma)
1 adet 3lü 12 no pulluk
1 adet 4lü 12 no pulluk
2 adet 9lu kazayagı
1 adet 11li kazayagı
1 adet aski tip logsuz tapan
1 adet yeni tip hidrolik loglu tapan
1 adet sıra arası çapa makinası (3 sıra götürüyor)
1 adet lister ( sıraya ekilen bitkilerin bogazını doldurup aynı anda gübre atmaya yarayan makina)
1 adet dolaplı tava makinası
1 adet diskli tava makinası
1 adet 400 litrelik ilaçlama makinası
1 adet 600 litrelik ilaçlama makinası
1 adet 5li sırt makinası
1 adet sırt makinası logu
1 adet 18li goble
1 adet 20li goble
1 adet bugday mibzeri 18 li
1 adet pnomatik mibzer(havalı mibzer) 4 sıralı
1 adet el(bahçe) motoru benzinli
1 adet zeytin toplama makinası benzinli sırt tipi
1 adet yerfıstıgı sökme makinası
1 adet hububat yükleme ve boşaltma helezonu elektirikli
2 adet sulamada kullandıgımız traktör kuyruk miliyle çalışan santrüfüj
400 adet civarında sulama borusu( 2,5 lik 4 lük ve 6 lık olmak üzere ayrıca plastik den başka aliminyum borularda var)
80 adet civarı yagmurlamada kullandıgımız fıskiye(küçük olanlardan her boruya 1 tane takılandan)
25 adet civarı fıskiye (büyük olanlardan eski ismiyle tabaca 3 boruya 1 tane takılanlardan)
ve sayamadıgım kadar çok bu sulama ekipmanalrının ara parçaları vs vs (t ler dirsekler vs vs)
1 adet su çekmek için kullandııgımız eski pancar motoru(şuanda kullanılmıyor arızalı az bir masrafı var)
1 adet ot biçme makinası(motorlu tırpan) 1 kişinin sırtına takıp kullandıgı benzili tiplerden
1 adet toprak ve hayvan gübresi yüklemek için traktörün arkasına takılan hidrolikli kepçe( biz kürek deriz)
2 tane sırt tipi yani insan gücüyle çalışan ilaçlama makinası 20 litre falan kapasiteli
1 adet eskiden pamuk ekiminde kullandıgımız eski tip mibzer
1 adet sulama kanalı açma küregi
1 adet kimyasal gübre atma makinası gübrenin türüne göre 5 ile 7 torba arası kapasitesi var yani 250kg ile 350kg arası (fırfırı veya döner deriz)
1 adet motorlu testere husquvarna 359 modeli(busene küçük husquvarnayı verdim bunu aldım)
1 adet 500kg tartma kapasiteli elektronik kantar

aklıma gelenler bunlar :)

burda şunuda belirtmek isterim
ben ticari tarım yapsamda yapmasamda yukarıya yazdııgm traktörler ve alet edevatlar ekipmanalr zaten bende var ve olmasıda gerekli yani bana ekstra mali külfet getirmez bu işe girersem
aksine bütün bu yazdıklarımın her yıl kaç gün kullandıgım konusunda biraz düşündüm ve ortalama her alet en fazla 10 gün kullanılıyor traktörler bile sade iş sezonlarını sayarsak 10 gün civarı iş yapıyor yılın geri kalan günleri yatıyor
ama olmazsada olmuyor mecburen alındı hepsi

bende olmayanlara daha dogrusu bende olmayıpta bölgemizde lazım olanlara gelecek olursak

biçerdöver(eski jdler ve eski claysonlar 20-30bin civarına temizi alınabilir) (köyümüzde 3-4 kişide var)
balya makinası(3binden60bine kadar fyatı olan yeni makinalar var kullanılmışları dahada uygun fiyata alınabilir) (köyümüzde 10kişide falan var)
taş toplama makinası (ortalama 30bin) (köyümüzde yok komşu köyde 1 tane var)
tesfiye makinası( lazersiz eski tip olanların yenisi ortalama5binlira) (köyümüzde 2 kişide var onlarda sadece kendi arazilerinde kullanıyor)
fıstık hasat makinası (yenisi 50bin civarı ikinci elleri 25-30bine alınabilir) sonradan aklıma gelen makina olan beko bunun fiyatını çok bilmiyorum ikinci elleri alınabilir sanırım makul fiyata ve beko olursa birtanede eski kamyon şart (beko ve kamyon yok köyümüzde )
kombine ekim makinalarına henüz bölgemizde ragbet yok ilerde nasıl olur onu bilmiyorum buyüzden kombine ekim makinası konusunda çok araştırma yapmadım

bu bende olmayanlar listesi bana maddi yönden bir miktar külfet getirebilir(sanırım 150-200 binlira civarı)

reklam konusuna gelecek olursak bu işi yani ticari tarımı resmi yaparsam teferruatı sanırım çok olur bu konuda henüz pek bilgi edinemedim sitede
fakat resmi degilde ufak tefek reklamlar afişler ilanlar vs vs türünde birşeylerle halletmek istersem bu işi ozaman ortalama reklam bütçesi için 1000 lira ayırırsam yeter sonuçta il bazında bir iş olacagı için reklam maliyetleri düşük olacaktır

evet arkadaşlar eklemek istediginiz düşünceler fikirler varsa tüm fikirlere açıgım benim açtıgım bu konu ve sitede açılmış olan buna benzer diger konular hepimize yol gösterecektir butür konularda eksiklerimizi ve yapmamız gerekenleri böylelikle ögrenmiş olacagız inşallah
yorumlarınız esirgemeyin arkadaşlar

traktörler hariç elinde bulunan ekipmanlar hemen hemen herkesin elinde bulunan ekipmanlar. hayvancılık oralarda varsa balya yükleme makinası olabilir. buğday ekimi varsa oralarda bilemem ama buralarda süne lastiği olabilir. tapulaştırma dedikodusu çıktıysa sizin oralarada gelecektir.makina ekibine bakınca hepsi tek çeker arazi durumunuzu bilemem ama en az birini çiftçekere dönüştürmelisin.tabiki herşey PARA ya dayanıyor. o civarda neler ekiyorsunuz.birde onu yazarmısın.

YAVUZ_13 link=topic=70597.msg811144#msg811144 date=1387142770' Alıntı:
aynen bundan 8-9 sene önce sorsan çiftçilik kim ben kim bi memurluk ögretmenlik falan olursa tadından yenmez derdim (üniversitede okudugum dönemler)
fakat nezaman neolacagı zamanın neler getirecegi bilinmiyor 3-4 yıldır iyice bu çiftçiligin içine girdim
gerçi ben atadan gelen avantajıda kullanıyorum çiftçi bir aile olmamızı epey avantajı oldu bana

konumuza gelecek olursak
aslında ticari işlere pek sıcak bakmıyrodum birkaç yıl öncesine kadar
elin adamıyla ne ugraşacagım kendi işimi yapsam yeter diyordum
ama malesef yetmiyor illaki biryerden açık veriyoruz birde üsütüne son yıllarda dedikodusu artan arazi toplulaştırma muhabbeti ve bunlar sonucu olabilecek gelişmelerle paralel düşündügümde bu sektörde yani tarım sektörün de önümüzde iki seçenek var
ya varlıgımızı devam ettirip büyüyecegiz yada yok olacagız
varlıgımızı devam ettirmek için yani büyümek içinde ekonomik açıdan güçlü olmak şart yani para olacak
parayıda sadece tarladan gelenlerden bekleyince sıkıntının boyutu gözler önüne seriliyor
buyüzdende atı alan üsküdarı geçmeden biryerlerden başlamak lazım
buna şuanda ki şarrtlarım yani olayı ticari boyutta yapmaya şartlarım epey müsait
eksiklerim yokmu dersen benim eksiklerim elbette var ekipman konsunda
fakat tahminlerime göre hayvancılık sektörüne girmeyecegime göre(bölgemizde hayvancılık bitti amatörleri saymazsak) eksik ekipman sayısı ve bunun bana maddi külfeti çok aşırı olmayacak gibi
kepçe veya kepçeli traktör ihityacı bölgemizde yok denecek kadar az
ama beko olsa köyde herzaman azda olsa iş çıkar taş toplama makinasına azdaolsa iş çıkar tesviye makinasına azdaolsa iş çıkar
balya ve biçerdöver köyde yeterince var fakat yapmışken hepsini yapayım dersem bunların daalınması zordegil
makina parları konusunda senin konuyu inceledim ama şartlar makina parkı için uygunmu onu bilemeyecegim
çünkü malum ortaklı bir iş olur makina parkı ve ortak olmayıpta hatır gönülle iş yapmaya iş yaptırmaya çalışan insanlar illaki olacaktır buda sıkıntı çıkarabilir

ben şuanda elimdeki imkanları yazayım neler yapabilriiz ona göre bir degerlendirme yapalım
1 adet 1996 model fiat 55-56 tek çeker sonradan takma kabinli
1 adet 2005 model başak 2073sh tek çeker kabinsiz
1 adet 2010 model nh td65d çiftçeker kabinsiz
1 adet 2012 model nh td75d tekçeker kabinsiz
1 adet 2013 model nh tt55 tekçeker kabinsiz
1 adet 2013 model nh td65dtekçeker kabinli
yani 6 traktör var
şöför konusunda sıkıntımız yok yani kendim 1 abim 2 yegenim ve iş oldugunda işimize çagırdıgım 2 tanede köyden şöför var
kaldıki traktörün hepsi aynı anda iş yapmadıgı için genelde 2-3 kişi yeterli oluyor
bende tarla şleri yanında bahçe işide var buyüzden traktörler farklı güçte ve arazilerde genelde parçalı yani küçük olduug için her tarla farklı mevkide oldugu için sayı buyüzden fazla biraz
devam edeyim saymaya

1 adet 1996 model renault 12 toros(arabadan sayarsanız :) ) çiftçinin olmazsa olmazı bence :)

alet edevat ve ekipmanlara gelecek olursak
2 adet tek dingil damperli römork(ortalama 3,5 ile 4 ton arası kapasiteli bugday agırlıgına göre )
1 adet dört tekerli çift dingil dampersiz römork ( 5,5 ton civarı kapasiteli bugday agırlıgına göre )
1 adet dört tekerli çift dingil damperli römork ( 5,5 ton civarı kapasiteli bugday agırlıgına göre )
1 adet 2li 12 no pulluk (eski traktörlerimizden kalma)
1 adet 3lü 12 no pulluk
1 adet 4lü 12 no pulluk
2 adet 9lu kazayagı
1 adet 11li kazayagı
1 adet aski tip logsuz tapan
1 adet yeni tip hidrolik loglu tapan
1 adet sıra arası çapa makinası (3 sıra götürüyor)
1 adet lister ( sıraya ekilen bitkilerin bogazını doldurup aynı anda gübre atmaya yarayan makina)
1 adet dolaplı tava makinası
1 adet diskli tava makinası
1 adet 400 litrelik ilaçlama makinası
1 adet 600 litrelik ilaçlama makinası
1 adet 5li sırt makinası
1 adet sırt makinası logu
1 adet 18li goble
1 adet 20li goble
1 adet bugday mibzeri 18 li
1 adet pnomatik mibzer(havalı mibzer) 4 sıralı
1 adet el(bahçe) motoru benzinli
1 adet zeytin toplama makinası benzinli sırt tipi
1 adet yerfıstıgı sökme makinası
1 adet hububat yükleme ve boşaltma helezonu elektirikli
2 adet sulamada kullandıgımız traktör kuyruk miliyle çalışan santrüfüj
400 adet civarında sulama borusu( 2,5 lik 4 lük ve 6 lık olmak üzere ayrıca plastik den başka aliminyum borularda var)
80 adet civarı yagmurlamada kullandıgımız fıskiye(küçük olanlardan her boruya 1 tane takılandan)
25 adet civarı fıskiye (büyük olanlardan eski ismiyle tabaca 3 boruya 1 tane takılanlardan)
ve sayamadıgım kadar çok bu sulama ekipmanalrının ara parçaları vs vs (t ler dirsekler vs vs)
1 adet su çekmek için kullandııgımız eski pancar motoru(şuanda kullanılmıyor arızalı az bir masrafı var)
1 adet ot biçme makinası(motorlu tırpan) 1 kişinin sırtına takıp kullandıgı benzili tiplerden
1 adet toprak ve hayvan gübresi yüklemek için traktörün arkasına takılan hidrolikli kepçe( biz kürek deriz)
2 tane sırt tipi yani insan gücüyle çalışan ilaçlama makinası 20 litre falan kapasiteli
1 adet eskiden pamuk ekiminde kullandıgımız eski tip mibzer
1 adet sulama kanalı açma küregi
1 adet kimyasal gübre atma makinası gübrenin türüne göre 5 ile 7 torba arası kapasitesi var yani 250kg ile 350kg arası (fırfırı veya döner deriz)
1 adet motorlu testere husquvarna 359 modeli(busene küçük husquvarnayı verdim bunu aldım)
1 adet 500kg tartma kapasiteli elektronik kantar

aklıma gelenler bunlar :)

burda şunuda belirtmek isterim
ben ticari tarım yapsamda yapmasamda yukarıya yazdııgm traktörler ve alet edevatlar ekipmanalr zaten bende var ve olmasıda gerekli yani bana ekstra mali külfet getirmez bu işe girersem
aksine bütün bu yazdıklarımın her yıl kaç gün kullandıgım konusunda biraz düşündüm ve ortalama her alet en fazla 10 gün kullanılıyor traktörler bile sade iş sezonlarını sayarsak 10 gün civarı iş yapıyor yılın geri kalan günleri yatıyor
ama olmazsada olmuyor mecburen alındı hepsi

bende olmayanlara daha dogrusu bende olmayıpta bölgemizde lazım olanlara gelecek olursak

biçerdöver(eski jdler ve eski claysonlar 20-30bin civarına temizi alınabilir) (köyümüzde 3-4 kişide var)
balya makinası(3binden60bine kadar fyatı olan yeni makinalar var kullanılmışları dahada uygun fiyata alınabilir) (köyümüzde 10kişide falan var)
taş toplama makinası (ortalama 30bin) (köyümüzde yok komşu köyde 1 tane var)
tesfiye makinası( lazersiz eski tip olanların yenisi ortalama5binlira) (köyümüzde 2 kişide var onlarda sadece kendi arazilerinde kullanıyor)
fıstık hasat makinası (yenisi 50bin civarı ikinci elleri 25-30bine alınabilir) sonradan aklıma gelen makina olan beko bunun fiyatını çok bilmiyorum ikinci elleri alınabilir sanırım makul fiyata ve beko olursa birtanede eski kamyon şart (beko ve kamyon yok köyümüzde )
kombine ekim makinalarına henüz bölgemizde ragbet yok ilerde nasıl olur onu bilmiyorum buyüzden kombine ekim makinası konusunda çok araştırma yapmadım

bu bende olmayanlar listesi bana maddi yönden bir miktar külfet getirebilir(sanırım 150-200 binlira civarı)

reklam konusuna gelecek olursak bu işi yani ticari tarımı resmi yaparsam teferruatı sanırım çok olur bu konuda henüz pek bilgi edinemedim sitede
fakat resmi degilde ufak tefek reklamlar afişler ilanlar vs vs türünde birşeylerle halletmek istersem bu işi ozaman ortalama reklam bütçesi için 1000 lira ayırırsam yeter sonuçta il bazında bir iş olacagı için reklam maliyetleri düşük olacaktır

evet arkadaşlar eklemek istediginiz düşünceler fikirler varsa tüm fikirlere açıgım benim açtıgım bu konu ve sitede açılmış olan buna benzer diger konular hepimize yol gösterecektir butür konularda eksiklerimizi ve yapmamız gerekenleri böylelikle ögrenmiş olacagız inşallah
yorumlarınız esirgemeyin arkadaşlar

Senin durduğun kabahatmiş şimdiye kadar...:)

Latife bi yana planlı programlı bir sistem ile olabilir....

İş her zaman finansmana yani tahsilata bakar gerisi bir şekilde halolur...

Biz elimizde nerdeyse hiç bişey olmadan ucundan-köşesinden girdik.. senin durduğun hata :)

Piyasaya hiç mi çalışmıyosunuz peki? Niye çalışmadınız şimdiye kadar..

Aslında olay şu.. talep olacak/arz edeceksin.. yani kimse gelip 'bizim tarlayı sürsen, eksen..vs demiyo mu'..

Sadece mevcut ekipmanlarla bile baya iş çıkar gibi görünüyo..

Mesela burda gübre yüklemeye başladık.. 'dağıtma römorkuda varmı, olsa yaptırırız vs.' demeye başladılar.. şimdilik idareten kepçeyle yayıp geçiyoz.. ama duyumlara göre bize komşu Gümüşhane/Salyazı kasabası var yakın.. ordan gelip 100 tl/römork yaklaşık 8-10 ton gübre.. yükleyip sermeye başlamışlar..

Buradan bi örnek 'taşlı tarlam var kaça toplarsın diyenler gün geçtikçe çoğalıyo'

Yada toplulaştırma sonrası şöyle +100 bg bi motor iyi bi pulluk+tırmıkla büyük parsellere dayan gir dönüme 1 litre ile sür çık..

2. el çok temiz beko 100 bin tl civarı alınır.. piyasaya çalışcak makina bundan aşağı olmaz.. kendime yetsin yeter dersen 40-50 tl..

Yada 4x4 iyi büyük bi motora ön+arka kazıcı+yükleyici 35 bin tl ' ye atılır, portatif sök tak..

FEHİM link=topic=70597.msg811180#msg811180 date=1387171608' Alıntı:
traktörler hariç elinde bulunan ekipmanlar hemen hemen herkesin elinde bulunan ekipmanlar. hayvancılık oralarda varsa balya yükleme makinası olabilir. buğday ekimi varsa oralarda bilemem ama buralarda süne lastiği olabilir. tapulaştırma dedikodusu çıktıysa sizin oralarada gelecektir.makina ekibine bakınca hepsi tek çeker arazi durumunuzu bilemem ama en az birini çiftçekere dönüştürmelisin.tabiki herşey PARA ya dayanıyor. o civarda neler ekiyorsunuz.birde onu yazarmısın.
elimdeki ekipmanlar nerdeyse ful diyebilirim yani aynı eşkilde ekipmana sahip kişi sayısı başta köyümüzolmak üzere nerdeyse komşu köylerin bile birçogunda yok
daha dogrusu şöyle söyleyim
misal bir ekipman vardır ama digeri yoktur ben bu konuda avantajlıyım
yoksa normalde çiftçilik yapan herkesin elinde olması gereken şeyler bende olanlar ama dedigim gibiherkes her ekipmanı bu şekilde benim yazdıgım listedeki gibi alamıyor ben bile son 15 yılı gözümün önüne getiriyorum nerdeyse bu ekipmanların ve traktörlerin %80i son 15 yılda alındı hata nerdeyse yarısı son 3 yılda alındı
elimdeki traktörlerin 1 tanesi çift çeker digerleri tekçeker bunun sebebde bölgemizdeki arazi yapısı ve arazilerin parçalı olması ticari calışmayan yani balya makinası tş toplama makinası fıstık hasat makinası vsvs kullanmayan kişiler nerdeyse hepsi tek çeker kullanıyor tarlalar küçük parçalı oldugu için
şuanda kısa vadede düşünürsek hem benim hemde bölgemin büyük traktör ihtiyacı fazla yok diyebilirim

süne lastigi pek ragbet görmedi milelt kendi traktörüyle ilaç atıyor birkaç kişi almıştı süne ilaçlaması için süne lastigi ama onlarda iş yapamadı piyasaya

bölgemizde
birçok ürün ekiliyor ben en çok ekilenleri yazayım
bugday
mısır
ayçiçegi
yerfıstıgı

bahçecilikte en çok yapılan bahçeler ise

zeytin
nar
kayısı

tabi buyazdıgım ürünler ve bahçeler dşında alternatif üründe çok ekiliyor(turp karpuz sogan susam incir üzüm vs vs ) fakat ben en çok ekilenleri yazdım

Hermiyas link=topic=70597.msg811191#msg811191 date=1387181068' Alıntı:
Senin durduğun kabahatmiş şimdiye kadar...:)

Latife bi yana planlı programlı bir sistem ile olabilir....

İş her zaman finansmana yani tahsilata bakar gerisi bir şekilde halolur...

abi aslında diyorum ya genelde ufak tefek iş yapıyoruz piyasaya fakat pek ekenomik olmuyordu sonuçta biri gelecek benim filan yerdeki 10 dekar tarayı ek diyecek bende pnomatik mibzeri takıp gidecegim zaten 10 dekara giderken yolda yaktıgım mazot bütün karı alıyor du yani bir nevi dost işi oluyordu
yada biri gelip diyecek benim filan yerde 3 dekar bahçe var şunu bir sür
buna benzer birçok örnek var elbette fakat planllı ve sistemli degil gelişi güzel ve de nerde nezaman olacagı belli olmayan işler bunlar

UÖZKAN.77 link=topic=70597.msg811430#msg811430 date=1387207516' Alıntı:
Biz elimizde nerdeyse hiç bişey olmadan ucundan-köşesinden girdik.. senin durduğun hata :)

Piyasaya hiç mi çalışmıyosunuz peki? Niye çalışmadınız şimdiye kadar..

Aslında olay şu.. talep olacak/arz edeceksin.. yani kimse gelip 'bizim tarlayı sürsen, eksen..vs demiyo mu'..

Sadece mevcut ekipmanlarla bile baya iş çıkar gibi görünüyo..

Mesela burda gübre yüklemeye başladık.. 'dağıtma römorkuda varmı, olsa yaptırırız vs.' demeye başladılar.. şimdilik idareten kepçeyle yayıp geçiyoz.. ama duyumlara göre bize komşu Gümüşhane/Salyazı kasabası var yakın.. ordan gelip 100 tl/römork yaklaşık 8-10 ton gübre.. yükleyip sermeye başlamışlar..

Buradan bi örnek 'taşlı tarlam var kaça toplarsın diyenler gün geçtikçe çoğalıyo'

Yada toplulaştırma sonrası şöyle +100 bg bi motor iyi bi pulluk+tırmıkla büyük parsellere dayan gir dönüme 1 litre ile sür çık..

2. el çok temiz beko 100 bin tl civarı alınır.. piyasaya çalışcak makina bundan aşağı olmaz.. kendime yetsin yeter dersen 40-50 tl..

Yada 4x4 iyi büyük bi motora ön+arka kazıcı+yükleyici 35 bin tl ' ye atılır, portatif sök tak..

siz epey cesurmuşsunuz elimde hiçbirşey olmasa ben cesaret edip sıfırdan girmem açıkçası :)

piyasaya çalışma olayı dedigm gibi ara sıra oluyor illaki özellikle mısır ayçiçegi ve yerfıstıgı ekiminde azda olsa bazen talep oluyor vakit müsait olursa ekiyoruz
yada bugday mibzerindede bazen azda olsa talep oluyor
birde bahçecilikle ugraşanlar bazen bahçelerini sürdürmek için geliyorlar eger vaktim olursa tamam diyorum mesela bu aralıgı 6 sında şehirdeki amcam aradı benim zeytinlik sürülecek dedi iyi dedim kim sürecek
işin yoksa sen sür dedi
neyle sürecez dedim
sen neyle sürdün kendi yerlerini dedi
ben kazayagı ile sürdüm dedim
benimkinide aynı şekilde sür dedi
7 aralıkta onun yerini kazayagı ile sürdüm paramı aldım :)
hatta daha önce süren kişi pek iyi sürememişti sanırım ben epey ugraştım zaman olarak sürüme onuda belirttim kendisi benim sürümü begendi diger sürümdede sen sür dedi :)

butür birçok örnek var

birde biz kendi işimiz eskinden buyana yani yıllardır çok oldugu için genelde bize iş yaptırmak isteyenleri çogu zaman başka kişilere yönlendiriyorduk
fakat son 3 yıldır traktör ve ekipman sayımızda ciddi yenilikler ve artışlar oldu buda biizimde artık kendi işimiz dışında piyasaya yönelmemiz için bir ışık yaktı aklımızda

hayvancılıkla alakalı ben soguk bakıyorum malum bu işler arz talep dengesine baglı ve malesef bölgemizde çok azaldı büüyük hayvan işletmeleri ama ilerde tekrar çogalırsa hayvancılıkla alakalı da bir çok iş yapılabilir

taş toplama ve tesviye konusunda ciddi bir açık var bölgemizde
kendi tarlalarım bile taş kaynıyor ve nerdeyse heryıl birkaç tarlamı tesviye yaptırıyorum
henüz hiç taş toplatmadım ama komşu köyden biri geçen yıl makina almış deposunu 15 liraya topluyormuş eger makina önündeki traktörü çok zorlamıyorsa 10 liraya bile toplanabilir deposu ve sürümden kazanılabilir

beko konusundada bölgemizde çok büyük sıkıntılar var
köye diyelim bugün sabah bir beko gelse adam 3-4 satlik iş için geliyor ilk başta ama
bekoyu duyan gören hemen sıraya giriyor
3-4 saatligine gelen adam 3-4 gün köyde çalışıyor :)

arazi toplulaştırması olursa ileri ye dönük güçlü bir çiftçeker traktör ve arkasına uygun ekipmanların temini ile güzel işler yapılabilir fakat toplulaştırma yapılana kadar o kouda beklemek lazım sonuçta kaç dekar olacak araziler
kim nerden arazi işleyecek butür birçok sorun sıkıntı var

Buğday da son 3-4 yıldır elle hiç bir işçilik yapmıyorum mesela 10 bin tl gibi bir yatırım yapmak zorunda kalmakla birlikte çevreyede işe gitmeye başladım. gübre atmadan ilaç atmaya kadar ama senin elindeki ekipmanları biraz dejenere olmuş gibi makinalara diyeceğim yok. mesela ilaç pompasının ilaçladığı mesafe 12 mt. gübre makinasıda çift pervaneli çift pistonlu yerine göre tek pervane yerine göre çift pervane gübreyi zayi etmeme amaç .buğdayın içine 8-9 defa traktörle giriyorum. 12 mt mesafe ile birdaha aynı izlerden işçiliğe devam.Buğdayın içine süne lastiği takılmış olanıyla giriyorum. Ayçiçeğinin ince işçiliğinide aynı traktörle yapıyorum.mesela yer yaşsa dandik dediğimizle tavı normalse şaftlı ile arasının işçiliğini yapıyorum .
Gübre serpme makinasının üzerinde brandası da var. yağmurun geldiğini anladımmı hemen gübre atacağım yere göre 1000 kg gübreyi makinaya doğru tarlaya .
Çiftçilikte kısa bir dönem veya kısa zamanda nakite dönmesi yanlış gibime geliyor.
Bahçe ve yerfıstığına neler lazım bilgim yok.
Ha birde makinalaştığın zaman işine dikkat edip hasatta konu komşudan fazla ürün almalısınki iş göreceli olduğu için işi kapabileysin.