ticari tarım

merhba arkadaşlar
malum birçogumuz piyasaya iş yaptırıyoruz veya piyasaya iş yapıyoruz zaman zaman
veya bizde olmayan ekipmanları dışardan belli bir ücret karşılıgı kullanıyoruz veya bazı ürünlerimizin hasadını ücret karşılıgı yaptııryoruz vs vs

şimdi benim merak ettigim konu şu uzun zamandır aklımın bir köşesinde olan bir düşünce var

bu konuda ülkemizde işi komple ticari çalışma olan yani ilk toprak hazırlıgından tutunda hasada kadar a dan z ye ticari iş yapan firmalar veya kişiler varmı tv lerde ve internette bazı bideolarda zaman zaman görüyoruz avrupada bazı ülkelerde ve dünyanın birçok yerinde buna benzer işletmeler var adam çiftçilik yapıyor fakat hiç tarım aleti veya traktörü bile olmadan bu şirketlerle çalışıyor arazisiini ektiriyor hasat ettiriyor sürdürüyor ilaç gübre attırıyor vs vs hatta alım satım dahi yapıyorlar
acaba ülkemizdede bu sistem uygulansa başarılı olurmu
bu işe ülkemizde girmek için nereden başlamak lazım nasıl bir alt yapı nasıl bir sermaye nasıl bir iş gücüne ihtiyacımız var

bir diger sorumda
yaptıgınız yada yaptırdıgınız işlerdeki dekar saat depo vs vs ücretleriniz nekadar hangi işe nekadar ücret alıyorsunuz yada veriyorsunuz

bu konularda bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum arkadaşlar

Ynt: ticari tarım

Yawuz ağa,

İlk aklıma gelen parası peşin olmadan hiç bir hizmet üretilmez üretilemez %99 köylü we çiftçiye....

Hizmete para ödemeyi yeni öğreniyor normal esnaf, köylü we çiftçi ise bu konuda 1800lü yılları yaşıyor....

Hermiyas link=topic=70597.msg808077#msg808077 date=1386702933' Alıntı:
Yawuz ağa,

İlk aklıma gelen parası peşin olmadan hiç bir hizmet üretilmez üretilemez %99 köylü we çiftçiye....

Hizmete para ödemeyi yeni öğreniyor normal esnaf, köylü we çiftçi ise bu konuda 1800lü yılları yaşıyor....
abi haklısın fakat benim düşüncem şu
şimdi diyelim biçerdöverimiz yok bugday hasat ettiriyoruz hasat bittiginde yani ortalama 1 haftada adamların parasını veya bugdayını veriyoruz
diyelim eskiden pnomatik mibzerimiz(havalı mibzer) yokken ekim yaptırıyorduk normalde 15 gün veya 1 ay içinde anaormal bir durumda ise ektirdigimiz ürünün hasadında yani 3-4 ay içinde ücreti veriyorduk
veya diyelim eve ayırdıgımız tohumluk bugdaydan satıyoruz bazen peşin veriyor parayı tohumluk alan kişiler bazende aldıkları tohumu ekiyorlar hasat ediyorlar satıyorlar ve parayı veriyorlar yani en geç 7-8 ay içinde ödüyorlar
buna benzer örnekler çogaltılabilir
tabi yaptırdıgımız veya yaptıgımız işlerde hiç para alamamak giib durumlar yani risklerde olabilir

günümüz şartlarında
geçmişle kıyaslarsak 1 avantaj var bu konuda
sevsekte sevmesekte bankalar ve kredi kartları ve tarımsal kredi kartları(harman üretici çiftçi kart gibi isimlerle verilen kartlar) yaygınlaştı
aşagı yukarı herkesde bukartlardan var
egerki bu bankalarla görüşüp gerekli anlaşmalar yapılabilirse nakitt veya peşin ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için bu kartlar da bir çözüm olabilir
ben bu konuda yani ödemeler konusunda geri dönüş olacagını yani yapılan işin karşılıgı olan ücretin alınbilecegini düşünüyorum
benim kafama takılan bu işi ülkemizde yapanlar varmı ve başlangıçta neler gerekli bu işe girmek için(ekipman sermaye ve işgücü gibi konular yani)
birde ilk msjımdada dedigim gibi
şuanda hangi iş kaç paraya yapılıyor
bunları merak ediyorum abi :)

ahmtkskr link=topic=70597.msg808095#msg808095 date=1386704577' Alıntı:
geçen seneye aitti bu sene kaça yaptılar hiç sormadım
biraz düşük gibi rakam olarak tabi iyi bir hesap yapmak lazım
1 pulluk 2 kazayagı ve ekim
1 pullukda dekara 1,5 litre yaksa
2 kazayagında 750şer gramdan oda 1,5 litre yapar
ekimdede 350-400 gram yaksa
toplamda 3,5 ile 4 litre arasında yakıtı var
4 litre desek 5lirada mazot desek kaba hesap :)
20lira yapar
traktörün ve kullanılan ekipmanların diger masrafları ve yıpranma payı ve işçilik yani şöför maliyeti hariç yarı yarıya kalıyor
işin içine yani hesaba onlarıda katarsak buseferde hiç kar kalmayacak gibi :)

bu sezon balyada 2000tl balya ipi 6000tl mazot ve 20 günde ben ekipmanla çalıştım mazot ve ipi peşin aldım toplam 19400 balya yaptım halen paranın yüzde 70 duruyor.2 veya 3 kere istemeden kimse para vermiyor

ahmtkskr link=topic=70597.msg808108#msg808108 date=1386705116' Alıntı:
Abi adam ciziyo sadece tarlayi bizim kendi yaptigimiz nadaslar gibi derin yapmiyo, hakkini vermiyor 1.5 litreden az yakar ve sanirim 15 tl masraflari oluyor

işte olayda burda başlıyor bu işi hakkıyla yapanlar kaça yapıyor o önemli
birde hakkıyla yapıp aşırı para alanlar var yani tamam adam güzel iş yapıyor fakat uçuk rakamlar alıyor yada tam tersi gelişi güzel iş yapıp fiyatıda biraz az söyleyip işini yaptıgı kişiyi tav ediyor :)

m.aktaş75 link=topic=70597.msg808120#msg808120 date=1386706103' Alıntı:
ülkemizdeki teşvik sistemi bu şekilde olduğu sürece ve mazot böyle olursa hiçbirşey olmaz

sistem ve şartlar bizi zorluyor devir degişti artık bize bir çıkış yolu lazım bir de bunu deneyecegim kısmet olursa :)

m.aktaş75 link=topic=70597.msg808122#msg808122 date=1386706342' Alıntı:
bu sezon balyada 2000tl balya ipi 6000tl mazot ve 20 günde ben ekipmanla çalıştım mazot ve ipi peşin aldım toplam 19400 balya yaptım halen paranın yüzde 70 duruyor.2 veya 3 kere istemeden kimse para vermiyor

saolasın kardeş bilgiler için
ben bu sorunu bu olayı komple yaparak yani şirketleşerek çözmeyi düşünüyorum tabi uzunbir araştırma süreci plan proje hazırlık vs vs yani uzun bir züreç var önümde
yani dost işi degilde bir bakıma resmi bir iş olacak ödeme konuları ve buna benzer konularda da elbet bir çözüm bulacagız

egerki yapılabilecek bir işse neden yapmayalımki degilmi
sonuçta aşagı yukarı hepimiz birinin işini yapmışızdır veya birine iş yaptırmışızdır bunu parça parça tek bir aletle kırk yılda bir degilde düzenli bir şekilde komple yapmak daha mantıklı gibi

ben kendi bölgemden birkaç örnek vereyim
diger bölgelerle kıyaslamak açısından bir örnek teşkil etsin
araziler çok uzakta olmamak şartıyla bazı ücretleri yazayım
yazacagım rakamlar ortalama dekar ücretleridir yani bölgemizde genelde alınan yada verilen ücretler bu civarlarda
dostişi yani mazotuna çalışanda var milleti kazıklayanda var fakat bunlar istisna ben ortalama piyasa ücretlerini yazacagım

bahçe sürümleri(dekar ücreti)

pulluk 30lira çifttaraflı sürüm yapılırsa(hem enine hem boyuna) 50 lira
kazayagı 15 lira çift taraflı sürüm yapılırsa (hem enine hem boyuna) 25 lira
goble 20 lira

tarla tarımındaki ücretler (dekar ücretleri)

pulluk 25 lira
kazayagı 12,5 - 15 lira civarı
goble 12,5 - 15 lira civarı
tapan(loglu) 10lira
bugday ekimi(mibzerle) 7-8 lira civarı
pnomatik mibzerle(havalı mibzer mısır ayçiçegi vs ekimi 7-10 lira arası
mısıra gübre atımı vebogaz doldurma (listerle) 7-8 lira civarı
bugday hasadı hasat edilen bugdayın %5ini alır biçerdöverci
mısır hasadı 15-16 lira(dekarı)
ayçiçegi hasadı 13-14 lira (dekarı)
balye makinası ile balye yapımı 1,250 ile 2 lira arasında ürüne ve balye büyüklügüne göre
taş toplama deposu 15 lira pazarlıkla 12-13 lirayada yapıyorlarmış arazi miktarı fazlaysa
yer fıstıgı hasat makinası dekarı 45 lira
tesviye makinası(eski tesfiye kürekleri lazerli olmayan) saati 120lira

işçi ve şöför yevmiyeleri işin niteligine göre 35 lira ile 100 lira arasında

bunlar dışında ticari olarak fiyatını bilmedigim ekipmanlarıda yazayım

ara çapası ücretleri ?
ilaç atım ücretleri ?
lazer tesfiye ücretleri ?
sırt makinası ile sırt yapım ücretleri ?
tarımsal ürünlerin taşıma ücretleri ?
zeytin toplama makinası(1 kişi tarafından kullanılan zeytinleri dalından koparıp yere döken makina) ücretleri ?
ve aklıma gelmeyen diger ekipmanlar ?

evet arkadaşlar bilgiler imizi paylaşalım paylaşılan bilgi en verimli bilgidir :)

Şirketleşmeye gidilmesi güzel, para için büyük arazi sahipleriyle çalışmanız lazım tabi arazisi olup ta aleti olmayanları bulmak lazm, olanlara vadesi bol seçenekler sunmak lazım, iyi iş yapmak lazım (iş beğendirmek zordur) iyi iş yapmak için de her yaptığın işi gerçekten bilerek anlayarak yapmak ve yanındaki adamlara yaptırtmak lazım, adamlara maaş verip üzerine sigorta yapmak lazım yıl 12 ay bunları karşılayabilmek lazım, devlete vergi ödemek lazım, vergi ödemek için muhasebecilere para ödemek lazım, yıpranmaları bozulmaları kırılmaları dökülmeleri hesaba katmak lazım, tamir edebilmek lazım az çok yedek parça bulundurmak lazım...İllaki para kazanır ancak çok koşturmak ve büyük risk altına girebilmek lazım...Bunun yerine gidip mahsül vadeli büyük çiftlik kiralayıp çalışmak daha mantıklı gibi.

Bizdeki bazı fiyatlar şu şekilde dekar başına,ha yaptıran binde bir ancak olur :)

Sürüm 25 TL
Kazayak ,Ekim 10 TL
Biz de ot biçimi yapıyorduk tamburlu ile biçme+çevirme 15 TL
Bunlardan başka bildiğiniz balya yapımı 1,25 TL/tane,biçim 10 TL/dekar

Tarımsal Hizmet Şirketlerinden bahsediyorsun, bunun ilk adımları ülkemizde atılmıştı, hatta sitemize üyeydi. Sonra yollarımız ayrıldı, en son sahibinden.com da alet edevatın satılık olduğunu görmüştük.:)

aslında bir nevi bu işleri bizler yapıyoruz sadece profesyonel bir şekilde değil
tarımla uğraşan bir çok çiftçi zaten ya yarıya deiğimiz ortak ekim yapıyor yada icara dediğimiz kiralama usulu
ekim yapıyoruz.

sizin yapmak istediğiniz aslında bunu komplike bir yapıya dönüştürüp vatandaşın her işi başkasına yaptırmak yerine
bir kişi de bütün işi çözmesini sağlamak. bunun için yerinde ve doğru ekipman seçimiyle başlana bilir. illa ki almakta gerekmez birkaç
kişi bir araya gelip yapılabilir. örneğin biçerdöveri olan bir kişi biçerdöver işlerinde hizmet verirken balye biçici gibi aletleri olanda bu şekilde hizmet verebilir. eğer ki ortaksız olarak yapılacaksa ülkemizde çok büyük arazi sayısı genele bakıldığında azdır onun için daha küçük ekipmanlar seçilip (400 kiloluk balye makinası yerine 25 kiloluk gibi) bu işlem gerçekleştirile bilir. ancak sağlam bir piyasa çalışması yapılması ve planlı hareket edilmesi gereken bir iş kolu ve sistemli çalışılması gereken bir iş koludur.

çalışmalarınız da kolaylıklar dilerim.

samet 39 link=topic=70597.msg808216#msg808216 date=1386714770' Alıntı:
bizim burda sürüm 40 tl 1000 metre kare
ikileme 20 tl
aysan 20 tl
ekim 20 tl
ilaç -gübre atımı 8-10 tl
biçim devletin verdiği neyse öyle yapıyoruz :D

Masallah sizin fiyatlar 2 kattan fazla sivastan piyasaya calisilsa yeter is varsa eger :)

erdal600 link=topic=70597.msg808227#msg808227 date=1386716574' Alıntı:
Masallah sizin fiyatlar 2 kattan fazla sivastan piyasaya calisilsa yeter is varsa eger :)
yaklaşık 250 dönüm işçilik yapıyorum ben parayla kendi yerlerimin dışında ama tabi bu ekimden biçime kadar makinede olduğu için biraz farklı pozisyon oluyo :)

Yavuz Bey Bu Sistem Başta Batı Avrupa Ve Rusya Ovaları Olmak Üzere Dünyanın Bİr Çok Yerinde Var. Bence Para Çiftçiye Para Bırakıyorsa Gayet Güzel Bir Seçenek Çiftçi İçin. Fakat Ülkemizde Ben Bu Sistemi Verimli OLarak Çalışabileceğini Pek Düşünmüyorum Bunun Sebebi Ülkemizde Yerel Ve Küçük Arazilerde Yapılan Çiftçiliğin Fazla Olmasıdır.