trakkulüp buluşmasından sonra sorunlarımıza dönük siyasi eylem yapalım

tarım bakanlığının hükümetin ,çifçinin sorunlarınıa daha iyi eğilmesi mazot ve gübrede indirim yapması,destek ve teşviklerin sadece büyük çifçiye dönük değil tüm çifçilere göre uyarlanmasına ,üretilen ürüne alım garantisi vermesi,kredileri daha cazip hale getirmeleri ve benim aklıma gelmeyen bir sürü konuda sesimizi duyurmak adına ,senede bidefa bir şehirde toplanıp tv kanallarını davet ederek basın açıklaması yapalım...sesimizi duyuralım...trakkulümüzü artık kurumsallaştırıp ucundan birazda siyasete bulaştıralım...bu bizim çok karımıza olacaktır..aramızdaki abilerimiz moderatörlerimiz bu konuda önderlik yapsınlar...değerli trakkulüp üyeleri eminim arkanızdan yürüyecektir...

Ynt: trakkulüp buluşmasından sonra sorunlarımıza dönük siyasi eylem yapalım

burada o iş zor. burada büyük düşünen fayda sağlayacak konulara sakın girmeyecksin adamlar tık tık bak oku gör yaz havadan sudan olsun ozaman çok iyi dir her konu..
tarım işini ve sorunları,çitçinin sorunlarını burada laf olsun diye yazar ve konuşursun..
hayırlı işlere vesile olacak işler çok zor...
sen akp ye oy verme sorun çözülür...

Burada birbirimizi desteklemeden bi araya gelip orgutlesip ciftci sorunlarini dile getirip sesimizi devlet buyklerine duyrmadan sorunlarimizi enine boyuna burda degerlendirmessek ne isimiz var traktorkulup te bu site neicin var biz ciftciler icin var

başa gelen hükümetler ya bütçe açığını yada yemeyi düşünürler...bundan sonraki aşamalardada nerden ses çıkıyor önce bastırmaya çalışırlar başaramazlarsa çözmeye çalışırlar...denemekten hiçbirşey kaybetmeyiz...meksikalı çiftçiler birlik olup fransaya gelip eylem yapıp seslerini duyurmaya çalışıyorlardı çok etkilendim ...bizde yapabiliz...biz kuyruğumuzu dik tutalımki iktidarların (hangi parti olursa olsun) çiftçiye faydası olmasada bari zararı olmasın...köylerde genç nesil kalmadı bir çözümü mutlaka olmalı,çiftçiye hakları verilmiyorsa biz istemeyi bilmiyoruz demektir...

Kardeşim sendikacılık hem siyasete çok yakındır,hem de siyasetten çok farklıdır.İşin ehli sağlam sendikal bir hareket yürütmek gerekir.Sen şu partilisin,ben bu partiliyim diye görüş ayrılıkları çıkacaktır.Bu durumu iktidar derhal lehine kullanır.Yapmamız gereken şudur:partimiz her ne olursa olsun biz her şeyden önce çiftçiyiz ve bir olacağız temasını yeterince vurgulamalıyız.

Oncelikle bu ' devlet buyuklerimiz ' lafini kullanmamakla ise baslayabilirsiniz..Eger onlara o sifati layik gorurseniz onlarda sizi devlet kucugu olarak kabul eder..

ah işte çifçilik bilinci olacak...
ögertmen var çiftçi...hakim savcı doktor var çiftçi...memur mühendis var çiftçi...çiftçi de ne ararsan var...ama ortaklık asla orta yol asla....bu ülkede olmaz...trakkulupde hiç olmaz...

çitçi-köylü- üreten..
hep bilinçsiz cahil kişilerden olur ...gariban kesim...bilgisiz okumayan işini kaybeden--yan gelip yatan kalın kafalı kişiler olarak bilinir...bazende HAK EDİYOR..

aslında çiftçilikte matemetik var...kimya var...biyoloji var...fizik var..ekonomi var...hukuk var...muhasebe var...dünya ticareti de olcak artık..bukadar bilime dayalı bir sektöre bizim köylü çiftçi hazırmı egitimi var mı? sormak lazım...
ee aslında trakkulube bakarsak türk diplomalı egimi fazla üretenimiz var..elde var sıfır...
ama partiye dayalı politik bilgisi olan bir profil çizen sektör çizgis çok fazla..bunu kırmak yıllar alacak... bu tarım politiları onları bir bir saf dışına bırakacak zaten bu gidişle..
car açık 50 milyar dolar bunun tarımla ne ilgisi var derler şimdi..
670 irilyon kredi battı ziraat bankasından bize ne derler..
mazota gübre ye zam gelir dolar artı ondan derler..
ürününü satamaz pazarı bulamaz ne ekecegine karar veremez dünya küçüldü der...ve akp oy verirler..gerçi makarna kömür un olarak geri döner ...

köylü link=topic=70610.msg808677#msg808677 date=1386798363' Alıntı:
ah işte çifçilik bilinci olacak...
ögertmen var çiftçi...hakim savcı doktor var çiftçi...memur mühendis var çiftçi...çiftçi de ne ararsan var...ama ortaklık asla orta yol asla....bu ülkede olmaz...trakkulupde hiç olmaz...

çitçi-köylü- üreten..
hep bilinçsiz cahil kişilerden olur ...gariban kesim...bilgisiz okumayan işini kaybeden--yan gelip yatan kalın kafalı kişiler olarak bilinir...bazende HAK EDİYOR..

aslında çiftçilikte matemetik var...kimya var...biyoloji var...fizik var..ekonomi var...hukuk var...muhasebe var...dünya ticareti de olcak artık..bukadar bilime dayalı bir sektöre bizim köylü çiftçi hazırmı egitimi var mı? sormak lazım...
ee aslında trakkulube bakarsak türk diplomalı egimi fazla üretenimiz var..elde var sıfır...
ama partiye dayalı politik bilgisi olan bir profil çizen sektör çizgis çok fazla..bunu kırmak yıllar alacak... bu tarım politiları onları bir bir saf dışına bırakacak zaten bu gidişle..
car açık 50 milyar dolar bunun tarımla ne ilgisi var derler şimdi..
670 irilyon kredi battı ziraat bankasından bize ne derler..
mazota gübre ye zam gelir dolar artı ondan derler..
ürününü satamaz pazarı bulamaz ne ekecegine karar veremez dünya küçüldü der...ve akp oy verirler..gerçi makarna kömür un olarak geri döner ...

haklı oldugun noktalar var sayın köylü abi
fakat şunuda belirtmek isterim ki olay bu sitede birlik olup eylem yapmak konusu olursa ben bu işi başarabilecegimizi zannetmiyorum
sebebide burda ki üyelerin kötü olması veya tecrübesiz olması vea cahil olması veya buna benzer konular degil aksine siteye üye olan kişilerin %80i bence bu saydıgım konularda gayet üst seviye insanlar
fakat sorun şu ki malesef daha henüz insanımız reel hayatta bile birbirine inanıp güvenemezken
sanal ortamda trakkulupte biribine inanıp güvenmesini ve ortak hareket etmesini beklemek biraz hayal olur
yoksa ciddi manada bir organizasyonla bu site veya buna benzer siteler güzel işlere imza atabilir
bizlerin eksik noksa şu ki hem cesur degiliz hemde malesef sanala olan güvensizligimiz

yoksa örnegin son yapılan buluşmaya katılan kişi sayısına bakıyorum 25-30 kişi katılmış keşke bende katılabilseydim ama katılmadım
arkadaşalr ankaradayken ben talada iş yapıyordum :)
birde mesela buluşmaya ait fotograflara baktım videoları izledim ve msjları okudum herşey gayet güzel fakat ben eger gözümden kaçtıysa özür dilerim ama
buluşmada muhabbet yeme içme tarla denemesi gibi konular dışında ciddi manada sitenin stkya veya kooperatife dönüştürülebilmesi konsuunda bir adım atıldımı buna dair ne bir yazı ne bir görüntü yok varsada ben görmedim
yani malesef burdan beklediginiz şeylerin olamayacagı eazında n şimdilik olamayacagı aşikar

Hiç av ve avcı sitelerine üye olan var mı?Ben yıllardır avcisayfamiz.net adlı sitede yazışırım.Müthiş bir birlik,beraberlik saygı ve koordine hereket söz konusudur.Oysa av merasında avcı avcıyı sevmez.Ama tarlada da köyde de ahır da da kısacası nerde olursa olsun çiftçi çiftçiyi sever ve kollar.Sanal alem hariç.Bu forum sitesinde maalesef çok mesafeliyiz birbirimize.

karşımızda sözden eylemden anlayan insanlar yok.. toplanmak eylem yapmak yerine tek yapmamız gereken bu AKP hükümeti başımızdan def etmektir bunları sandığa gömmektir. bundan daha güzel bir eylem olamaz.

eylem deyince adam terör anlıyor...herhalde....hak aramak hakını aramak bu niye suç olsun...sandıkda ara verme oynu..çık meydenada toplan basını çagır derdini anlat dagıl...biz buradan kimseye meydana in sokakları yak polise askere taş at demiyoruz biz milliyetçi insanlarınız önce vatan...
ama şu gerçegi kimse unutmasın...
----köylerde akpye sevgi çok niye bir çogu unu kömürünü makaranasını çayını yagını alıyor kaymakamlıktan harçlıkda alıyor..hadi buadam akp den dönermi? istersen çiftçi ölsün...kalsın umrunda degil..
---- ikinci bir kesim. ise kredi aln kesim bankalarla çalışan kesim kredi faizi düşük diye yaltakçılık yapan kesim ulan sıfır faiz de veriyor banka ama borcu yine ödeyemeiyorsun...yine cebin delik...
---- bir kesimde muhalefet mi var diyen uyuyan kesim...gelecegi ömrü gidyor hala muhalefet yok diyor...

----azınlık kesim var ama baraja takılıyor bizim gibi ses var görüntü yok...

ama en çok canı yanacaklar o üç konuda saydıklarım öyle bir zaman görecekler ki ömür bitiş yalanlarla günlük karınları doyanlar gelecegi olmayan çalışamadan yiyenler...bunların gelecegi ne olcak onlar düşünsün...

balık baştan kokar arkadaşlar hadi söyleyin türkiyedeki zirat odaları bizi temsil ediyor her senede herkes aidatını ödüyor zirat odalarının milim kadar çiftçiye faydasını söyleyın kabul edelim kimse söyliyemez bu kadar üyesi olan bir sivil toplum örgütü varmı yok büyük olmasına sadece beli bir kesimin rant geliri tabiki traktör kulüp olarak hepimiz ancak birbirimize bilgi alış veriş dışında herhangi bir seceneğimiz yok

Hiç kimseye buradan siyasi görüşünden için bir şey demem .
Burada traktör ve çiftçilik hayvancılık sohbetinden başka bir şey aramıyorum .
Ama siteden siyasilerle görüşecek temsilci seçilse ve sorunlarımızı birinci elden memleketi yönetenlere aktarırsa iyi olur.
Buradan şuna oy verme demek buna oy ver demek bence nezaketsizliktir..... herkes biliyor yapacağı işi.
Sanmayın ki siyasetten uzağız yerel seçimler yaklaşıyor zaten başımız ağrıyor burada 15 günde bir toplantı aday adayları arası dargınlıklarla uğraşıyoruz, işimizi zorlaştırıyor .
Birde burada siyasi ortam yaratılırsa ben yokum trakkulüpte ona göre.
Ben buraya traktör hayvancılık tarım muhabbeti için giriyorum.
Bu benim görüşüm hiç kimse benim gibi düşünmek zorunda değil.

türkiyede çiftçiyi savunan bi mekanizma yok,ziraat odaları çalışanları sadece ay sonu maaşı düşünüyor..zaten elinde olan bişeyde yok hükümetin politikalarına uymaktan başka,bizlerin burada görevi şuda olmalı,hangi parti iktidarda olursa olsun dönem dönem haklarımızı hatırlatıp istemek...
(a )partisini destekliyelim yada desteklemeyelim demek çok yanlış olur...
ama hükümetten şu hakkımızı isteyelim demek en doğal hakkımız...
senede 1gün 50 kişi bile toplansak aramızdan biri sorunlarımıza dair yazılı bildiri okusa ufak bi keşkek organizasyonu gibi yemek yiyip kendi sohbetimizi yapıp dağılsak...?j.çok etkili bi yöntem olur düşüncesindeyim ...çiftçinin sorunları bizlerin. sayesinde bir gazete küpüründe yayınlansa,akşam haberlerinde çıksa biryerlerden sesimiz duyulur...en azından bizim bu yaptığımızı muhalefet koz olarak kullanıp meclise taşıyabilir...
amacımız siyaset yapmadan siyasete sesimizi duyurmak...
unutmayalımki bir çiftçinin kendine ve ailesine olan sorumluluklarının yanında, tarlasındaki toprağa gelecek nesillere karşıda sorumlulukları var...

Mevcut sistem araçları içinde haklı sorunlarımızı aktarmak ve hakkımızı aramak , tarım kesiminin yapısal sorunlarını aktarmak işine varım. Zaten hükümetler gidici sorunlar kalıcı , önce bunu idrak edelim , A partisi yönetmiş , B partisi yönetmiş değil mesele.
Her geçen sene geçim şartları zorlaşıyor.
Lakin tarım kesimindeki her sorunu çözümünü bu iktidarın gitmesine bağlarsak,
Mevcut siyasi otoriteye her oy verenin makarna aldığını , para aldığını iddia etmek gerçekçi olmuyor. Antipati yaratıyor.

İsmail 17 nickli arkadaşıma katılıyorum. Ben bu sitede çiftçilikle ilgili paylaşımlar, bilmediğim konular paylaşıldığı için varım. Hiç kimse bir başkasına hangi partiye oy verip vermeyeceğini söyleyemez. Gezi olaylarında facebooktan tüm arkadaşlarımı sildim. Çünkü herkes bir şeyler söylüyor ve kendince doğru olan siyasi görüşe göre diğerlerine baskı yapmaya çalışıyordu. Ama ben arkadaşlarımı facebook ' a eklerken hiçbirisinin siyasi görüşüne bakmamıştım. Ben hiç kimse ile siyaset konuşmam tartışmam. Seçim günü gider hür irademle oyumu kullanırım. O makama talip olan herkes kendi fikrine göre bu ülkeye hizmet etmek için talip oluyor. Ama genel olarak halkımız çalışmadan, emek harcamadan, kolay bir şekilde para kazanmanın derdinde. Yaşım 38, TBMM ' nin kapısı nerden açılır bilmem. Fakat meclisin her gün on binlerce ziyaretçisi var. Meclise giden bu kadar kişi neden gidiyor? Kanunen olmayacak işini oldurmaya, senin, benim ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını çalmaya gidiyor. Önce herkes kendini düzeltecek, devlet otomatik olarak düzelir. Senede araba ve traktör için yaklaşık 5000 liralık mazot alıyorum ve vergi iadesinde kullanamıyorum. Kayınçom kamyoncu bana benim plakama yazdıralım, vergi iadesinde kullanalım dedi. Kendisine ben devletten çalamam dedim. Türkiye ' de kaç traktörün ve otomobilin aldığı mazot kamyonlara yada diğer ticari araçlara yazılıyor? Sağcısı, solcusu, hacısı, hocası, komünisti, ateisti, futbolcusu, orta yolcusu, yani halkımızın büyük çoğunluğu devletten çalmayı marifet sayıyor. 'Devletin malı deniz, yemeyen domuz' halkımızın en önemli vizyonu. Bu hafta kaç lira harcadın, kaç lirasının fişini aldın. Okula malzeme alınıyor fatura saati 17:00 fiş No:001, saat akşamın beşinde ilk fişini kesiyorsan iflas etmen lazım ama 100.000 liralık arabaya binebiliyorsun. Bu ülke milyar dolar servetleri, onlarca fabrikaları olan insanlar varken Matild Manukyan gibi bir kaç odadan ibaret iş yeri, ve birkaç çalışanından başka çalışanı olmayan vergi rekortmeni de gördü. Kahvede ve klavye başında siyaset yapmak kolay. İş icraata geldiğinde Nasrettin Hoca ' nın fil hikayesi tekerrür eder.

ben bu siteye tarım ve hayvancılığa olan merakımdan giriyorum. bu sitenin bir üyesi olmaktan çok mutluyum. ancak iş siyasete binerse, onun yerinin burası olmadığını düşünüyorum. tabii bunun nihaii kararına site yönetimi verecektir. benim size tavsiyem dönün forumda tarımı siyasetle iliştiren konuları okuyun. bakalım kaçında doğru düzgün tartışabilmişiz, kaçında birbirimizin kalbini kırıp, ağır sözler söylemişiz? bu tip konuları kaçı doğru yönde amacına ulaşabilmiş? forumda birkaç kişi sürekli bu tip konular açarak, sitede huzur bırakmıyor, ona buna hakaret edip, ağza alınmayacak sözlerle kendilerini tatmin ediyorlar. yanlış giden birşeyleri, birilerine hakaret ederek düzene sokamazsınız. arkadaşlar eğer ülkede olup giden şeyleri beğenmiyorsanız, bunun yeri sandıktır. bakın önümüzde yerel şeçimler var, en önemli fırsatlardan biri. gidin en önemli vatandaşlık görevlerimizden olan oyunuzu kullanın.

Arkadaşlar, biz site ekibi olarak siyaset konusunda oldukça hassasız. Buna herkes şahit. Şuna inanıyorum ki çoğu üyemiz tarafsızlığımız sebebiyle bize destek veriyor ve böyle bir ortam istiyor. Fakat şunun da farkındayız ki hak hukuk aramak ayrı birşey, siyasi bir görüş dikte etmek ayrı birşey. Hak hukuk aramak için yapılan herşeye varız ama siyasi objeler olmadan, kimseyi övmeden ve yermeden. Bu şekilde bir site isteyen arkadaşlara söylediklerim teminattır.
Bu tip konulara baktığımızda somut bir adım atılmıyor, kaç kişi protestoya katılabilir, kaç kişi bimere başvurur, kaç kişi televizyon ve gazetelerle iletişime geçer? Bunları göze alan birileri olmadığı sürece bizim çırpınışlarımız sadece birer nida olarak kalır. Bu konulardan sonuç çıkmayınca da işi siyasete kaydıranlar çıkıyor. Herkes aynı şeyleri söylüyor. Bizde biliyoruz mazotun pahalı olduğunu ama çözümün ne? Bizde biliyoruz çiftçi bitiyor ama çözüm ne? Ne yaptın bu konuda? Kızmak, şuna oy vermeyin buna verin demek çözüm mü? O yüzden bu konu daha çok su götürür. Çözüm lazım, önlem lazım. Bize şov lazım degil.