tohum gübre ilaç dükkanı açmak

aramızda yada yakınlarında bu işle uğraşan var mı? tohum gübre ilaç satışı yapmak için gereken şartlar sermaye gibi konuları merak ediyorum. İyi kazanç vardır diye tahmin ediyorum. Ben normal bir çiftçi olarak bu işe girmek istesem hangi belgelerim olmalı yada kiralama yoluyla dükkan açılabilir mi?

Ynt: tohum gübre ilaç dükkanı açmak

Ziraat mühendisi olmadığın sürece açamazsın.Diploma gerekiyor.

bildiğim kadarıyla yetmiyor bitki koruma bölümü mezunu olman ve bazı sınavları verip yeterlilik alman gerekiyor. sermaye dersen bence en az en az 100 bin tl bile yetmeye bilir. en büyük sorunda çiftçiyle aranda güven ve tanışıklık.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Ziraat mühendisi yada eskiden teknikerlerede vermişlerdi işyeri açmak için belge bunlar kiralama ile diplomalarını kullandırıyorlar aylık 1000 tl gibi emekli olursa tabiki. Sermaye içinde çok bişeye gerek yok tüm firmalar sezon vadeli mal veriyor ha nakit para alırsan daha çok kar edersin o ayrı ama paran yoksa ilk etapta bi 20-30 bin arası olmalı gerisi kolay . Buralarda önüne gelen açıyor bizim köyde 6 tane oldu sadece biri mühendis kendisi diğerleri hep bakkal falan

Gubre satmak için muhendis olmaya gerek yok ama tarımsal ilaç veya toprak analiz için ziraat fakultelerinin gerekli bolumlerini bitirmek gerekli mesela toprak analizi için toprak bolumu mezunu olmak şart
Gubre konusuna gelince bayiler ana firmaya teminat mektubu veriyor firmanın bazı kriterleri oluyor bolgedek toplam bayi sayısı mevcut depo kapasitesi ve yıllık ne kadar satıs yapacagınızı basta bildiriyorsunuz ( yanlıs hatırlamıyorsam en az 500 ton taban 500 ton ust gubre gibiydi) kotayı tutturamazsanız bayilininiz elinziden alınabiliyor
Kar konusuna gelince ben su an %33 lük gübreyi aldım fiyat sordugum gunretas bayileri ve tarım kradi hepsi birbirindn farklı fiyat verdi peşin alınca bayi daha fazla indrim yapıyor anladıgım kadarı ile onlar 6 ay vadeli alıyor gubreyi ( siparisi veriyor tır malı tır gubreyi direk benim ambara indiriyor bayi parasını benden alıyor gubretasa odemeyi 6 ay sonra yapıyor artık parayı nasıl calıstırıyor nasıl kullanıyor o ksımı bilmiyorum ama vadeli alımlarda fiyatları kim kime nekadara tutturursa
Diger ilginc bir durum ana firma bazen kampanya yapıyor gecen yıl ocak subat ayında gubrets mısır gubresi 1350 tl civarlaında idi ama mayısta 100 tl indrim yaptılar

• Beğen
Tepkiler: barkinonat

Ali SARAÇ
tarım ilacı satma işi için bildiğim kadarıyla yeni açılacak yerler için fakültenin bitki koruma bölümünden mezun olman gerekiyormuş. Hatta geçmiş yıllarda bizim buralarda ilaç yönünden bayaca bir sıktılar insanları, her ilacı alıp kullanamadık hata ve hatta ilacı tarlaya atmak için bile bizlere sertifika verdiler oda sadece kendi tarlana atabiliyorsun. Şimdi işi biraz gevşettiler ama gün gelecek bizleri çok kötü sıkacaklarından eminim.

• Beğen
Tepkiler: bedirhank_14

FEHİM link=topic=70631.msg808767#msg808767 date=1386831732' Alıntı:
Ali SARAÇ
tarım ilacı satma işi için bildiğim kadarıyla yeni açılacak yerler için fakültenin bitki koruma bölümünden mezun olman gerekiyormuş. Hatta geçmiş yıllarda bizim buralarda ilaç yönünden bayaca bir sıktılar insanları, her ilacı alıp kullanamadık hata ve hatta ilacı tarlaya atmak için bile bizlere sertifika verdiler oda sadece kendi tarlana atabiliyorsun. Şimdi işi biraz gevşettiler ama gün gelecek bizleri çok kötü sıkacaklarından eminim.
doğrudur bitki koruma bölümünden mezun olması gerekiyorda .. ilaç bayiisi açaçak insan başka bir diplomaylada açabiliyor ben bunu diyorum piyasada bi sürü işşiz emekli zirai ilaç bayiisi açabilecek belgesi bulunan insan var verip aylık kirasını diplomasının kullanabiliyorsun ben bunu demek istiyorum

Benım bir yakınım ziraat mühendisi tarla bitkileri bölümü mezunu. bizimde planlarımız arasında bu proje var. ziraat mühendisliğinin mezun olunması konusunda bi farklılık yok hepsi geçerli oluyor.. fakat ilaç satışı yapabilmek için bir sınava giriliyor ve ilaç satım belgesi alınıyor o belge olmadan ziraii ilaç satışı yasak.

anladığım kadarıyla ilaç satabilmek için bir kaç belge daha lazım ama tohum ve gübre için sadece ziraat mühendisi olmak lazım. ziraat mühendisi olsam yapılabilir bi iş aslında. büyük kapalı depolarımız var depo yapabileceğimiz başka arazilerde var bu taraflarda tanınan bir çiftçi ailesiyiz kaç nesildir çiftçilik yaptığımızı dedem bile hatırlamıyor :) Karlılık oranı nasıldır onu merak ediyorum.

tohum ve gübre olması yeterli olmuyor. Şahsi düşüncemi yazıyorum ki çok çiftçi artık kartla alış verişini yapıyor. ilaç olmadımı iş sarpa sarar örneğin Keşan için yazayım şehir içinde ilacı oradan tohumu buradan gübreyi şuradan alayımda traktör veya arabayla ben gezmem trafikte müsade etmez.gerisini sen düşün .E şehir merkezinden uzak yerde yapayım dersen bu seferde alışveriş pazarını düşünmek lazım.diploma kiralama işine aklım ermez amma bir ilacın nelere zararlı nelere faydalı olduğunuda bilmeden olmaz kanaatindeyim.çünkü yanlış ilaçta insanın bir yıllık emeğini,gelirini ve parasınıda boşa harcamaktır.kendinin en büyük karın tohum ,gübre ve bilgiyi ucuza getirirsin.

FEHİM link=topic=70631.msg808758#msg808758 date=1386823881' Alıntı:
Ziraat mühendisi olmadığın sürece açamazsın.Diploma gerekiyor.

bildiğim kadarıyla yetmiyor bitki koruma bölümü mezunu olman ve bazı sınavları verip yeterlilik alman gerekiyor. sermaye dersen bence en az en az 100 bin tl bile yetmeye bilir. en büyük sorunda çiftçiyle aranda güven ve tanışıklık.
Bitki koruma bölümü olması zorunluluğu yok benim bildiğim kadarıyla,ziraat mühendisliğinin herhangi bir bölümü oluyor ancak sınava giriliyor.O sınavda da bitki koruma ile ilgili sorular olduğu için genelde o bölümdekiler tercih ediyor

Cevap: Ynt: tohum gübre ilaç dükkanı açmak

Zirai ilaç belgesini kiralamak yasal bir iş değildir, belgesini kiralayan işin başında olmalıdır, bayiye ilk başta yazılı ikaz ve sonrasında devam ederse idari para cezası var. Yani belge isteyen birisi belge sahibini de yanında bulundurmak zorundadır.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10