JD 5085M ÇALIŞMA SORUNU (Lütfen Yardım)

Selam Aleyküm.
Değerli Trakkulüp Üyeleri, Son Tarlayı Tamamlamak İçin Mecbur Kalıp Farklı Bir Petrolden Aldığımız Mazot Depoda Kışa Kalınca Donmuş.
Birkaç Gün Önce Traktörü Çalıştırmak İstedim Çalıştı ve Bayağı Bi Zorlandı (Aldığımızdan Beri İlk Defa Böyle Bişe Oldu) Sonra Sonra Normalleşip Belli Bir Sıcaklığa Geldikten Sonra Dışarı Çıkartıp Kar Kürümeye Başladım 1 Dakika Geçmeden Stop Etti.
Bizde Yakıtı ve Yakıt Filitrelerini Değiştirdik Zorda Olsa Havasını Aldık Rekorlarda Don Yada Pislik Olabilir Diye Komresörle Depodan Rekora, Rekordanda Depoya Hava Vurmak Zorunda Kaldık.
Velhasıl Çalıştırabildik Çalışıncada Herşey Normal Fakat Şimdi İse Stop Ettikten Sonra Hemen Çalışıyor 5-6 Dakika Sonra Çalışmıyor Yakıt Pompasının Arkasından Havasını Alınca Tekrar Normal Çalışıyor Ama Stop Edince Yine Aynı Oluyor...
Servis Valf Falan Birşeler Dedi Ama Ben Başınızdan Böyle Bir Olay Geçmiş Olabilir Diye Sizlere Sormak İstedim.
Acaba Sorun Ne Olabilir, Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkürler....

Ynt: JD 5085M ÇALIŞMA SORUNU (Lütfen Yardım)

Abi aldığın biodizel olabilirmi acaba
Biodizel de oluşan sorunlar
- Enjektörlerde tıkanma,
- Yağlama yağında seyrelme,
- Diesel yakıta göre yüksek sıcaklıklarda donma,
- Yanma odası cidarları, piston üst yüzeyi ve supap oturma yüzeylerinde is oluşturmaları ,vs.vs.

bu yaz bizimde 5445 böyle bi sorun yaşadı mazot filtresinin aldındaki cam çok ufak çatlamış gözle görülmeyecek kadar ama sürekli traktör hava yapıyo her defasında pompalayarak çalıştırdık bıktık yani uzun lafın kısası böyle bi sorun olmasın sizdede

cebrail68 link=topic=70670.msg809342#msg809342 date=1386925912' Alıntı:
Abi aldığın biodizel olabilirmi acaba
Biodizel de oluşan sorunlar
- Enjektörlerde tıkanma,
- Yağlama yağında seyrelme,
- Diesel yakıta göre yüksek sıcaklıklarda donma,
- Yanma odası cidarları, piston üst yüzeyi ve supap oturma yüzeylerinde is oluşturmaları ,vs.vs.
Cebrail, Yakıtı Değiştik Çalışınca Normal Hemen Stop Edip Çalıştırınca Hiç Bir Sorun Yok Ama 5-6 Dakika Zaman Geçtimi Çalışmıyor.
samet 39 link=topic=70670.msg809343#msg809343 date=1386926008' Alıntı:
bu yaz bizimde 5445 böyle bi sorun yaşadı mazot filtresinin aldındaki cam çok ufak çatlamış gözle görülmeyecek kadar ama sürekli traktör hava yapıyo her defasında pompalayarak çalıştırdık bıktık yani uzun lafın kısası böyle bi sorun olmasın sizdede
Tam Bakmasakda Çatlak Göremedik Olabilir Yinede Bakarız, Teşekkürler Samet.

üsame link=topic=70670.msg809345#msg809345 date=1386926478' Alıntı:
Cebrail, Yakıtı Değiştik Çalışınca Normal Hemen Stop Edip Çalıştırınca Hiç Bir Sorun Yok Ama 5-6 Dakika Zaman Geçtimi Çalışmıyor.Tam Bakmasakda Çatlak Göremedik Olabilir Yinede Bakarız, Teşekkürler Samet.
kesin o zman sizinde öyle bi sorun var bizimde aynı oldu çünki stop et hemen bas çalışıyo dedigin gibi biraz geçince yok otomatikte geriye kaçırabilir ama filitrede hatalı olabilir

Muhtemelen, çekvalf tarzı bir düzenek vardır, sistemdeki mazotu depoya geri salmasın diye. Yüksek basınçla hava verdiğiniz için bu valf hasar görmüştür. Yeni sistem alttan depolu traktörlerin bir çoğunda bu valf var. Depodan mazot çeken borunun ucunda olması lazım, şamandra ile beraberdir.

samet 39 link=topic=70670.msg809346#msg809346 date=1386926676' Alıntı:
kesin o zman sizinde öyle bi sorun var bizimde aynı oldu çünki stop et hemen bas çalışıyo dedigin gibi biraz geçince yok otomatikte geriye kaçırabilir ama filitrede hatalı olabilir
Olabilir..
nailyetek link=topic=70670.msg809348#msg809348 date=1386927629' Alıntı:
Muhtemelen, çekvalf tarzı bir düzenek vardır, sistemdeki mazotu depoya geri salmasın diye. Yüksek basınçla hava verdiğiniz için bu valf hasar görmüştür. Yeni sistem alttan depolu traktörlerin bir çoğunda bu valf var. Depodan mazot çeken borunun ucunda olması lazım, şamandra ile beraberdir.
Büyük İhtimal Senin Dediğinde Olabilir Nail Abi, Servisde Dedi Ama Sizler Daha Güvenilirsiniz...

nisansss link=topic=70670.msg809353#msg809353 date=1386928715' Alıntı:
Size tavsiyem yeni bir yakıt filtresi takmanız eski çıkan filtrede duruyorsa onu takıp deneyin filtre arızalı olabilir
Sizin Tavsiyeleriniz Benim İçin Değerlidir Hepsini Deneyeceğim, Teşekkürler...

gölge84 link=topic=70670.msg809726#msg809726 date=1386959375' Alıntı:
aynı sorun benim 5105 M de bugün oldu motor çalıştıktan sonra stop ediyor,tekrar çalıştırıyorum belli süre sonra hemen stop ediyor.
servisi arayıp sorsaydınız neden oldu acaba :S

traktörü garajdan çıkartım stop etti tekrar garaja koyarken çok uğraştım 5 gün önce çalıştırdığımda hiç bir sorun yaşamadım depoda yakıt fazla değildi ben ondan olabilir diye düşünmüştüm...kitapçığı okuduğumda kışın araç garaja konarken depoyu dolu konulması gerektiği yazıyordu yakıtta mum yağı ayrışması oluyormuş,depoya yakıt akış iyileştiricisi katılmalıymış ben bunu okudum bakalım servis ne diyecek..

Mazot deposuyla motor arasında bi kopukluk var anlaşılan.. don-şoğuk-filtre işi olsa HİÇ çalışmaz.

nailyetek ' e katılıyorum..

Bi de Erzurum şimdilerde tam sibiryadır; kapalı garaj ve mazot antifirizi şart!

Zetor 15-20 gündür kuzeye bakar vaziyette tam açık kar altındaydı resmen dondu kaldı, fırsat bulup hiç olmaz 2 tarafı kapalı bi yere çektik.. tek marşda aldı bugün.. kapalı garaj olsa ÇOK daha fark eder..

nailyetek link=topic=70670.msg809348#msg809348 date=1386927629' Alıntı:
Geçmiş Olsun, Yakın Zamanda Sorun Ortaya Çıkar İnşallah... Bende Nail Abinin Dediğini Düşünüyorum ;)

gölge84 link=topic=70670.msg809726#msg809726 date=1386959375' Alıntı:
aynı sorun benim 5105 M de bugün oldu motor çalıştıktan sonra stop ediyor,tekrar çalıştırıyorum belli süre sonra hemen stop ediyor.
İkimizde Sorunu Çözdüğümüzde Haberleşelim...
cebrail68 link=topic=70670.msg809728#msg809728 date=1386959439' Alıntı:
servisi arayıp sorsaydınız neden oldu acaba :S
Cebrail Haklısın Kardeşim Ama Bilmediğin Bir Şey Var; Bizim Servisin M Serisi Hakkında Çok Az Bilgiye Sahip Olması.
Sorunca Adama, O Varmıydı Şu Yokmuydu Diye İkilemede Kalıyor Net Cevap Veremiyor...
gölge84 link=topic=70670.msg809735#msg809735 date=1386959831' Alıntı:
traktörü garajdan çıkartım stop etti tekrar garaja koyarken çok uğraştım 5 gün önce çalıştırdığımda hiç bir sorun yaşamadım depoda yakıt fazla değildi ben ondan olabilir diye düşünmüştüm...kitapçığı okuduğumda kışın araç garaja konarken depoyu dolu konulması gerektiği yazıyordu yakıtta mum yağı ayrışması oluyormuş,depoya yakıt akış iyileştiricisi katılmalıymış ben bunu okudum bakalım servis ne diyecek..
Bizimde Az Olmasına Rağmen Geçen Yıl Hiç Bu Sorunlar Olmadı,
Kitapçıktaki Bilgiler Doğrudur Yinede Yakıt Akış İyileştiricisi Yerine Bence Yakıtı Tamamen Değiştirmen En Doğrusu.
UÖZKAN.77 link=topic=70670.msg809745#msg809745 date=1386960602' Alıntı:
Mazot deposuyla motor arasında bi kopukluk var anlaşılan.. don-şoğuk-filtre işi olsa HİÇ çalışmaz.

nailyetek ' e katılıyorum..

Bi de Erzurum şimdilerde tam sibiryadır; kapalı garaj ve mazot antifirizi şart!

Zetor 15-20 gündür kuzeye bakar vaziyette tam açık kar altındaydı resmen dondu kaldı, fırsat bulup hiç olmaz 2 tarafı kapalı bi yere çektik.. tek marşda aldı bugün.. kapalı garaj olsa ÇOK daha fark eder..
Serumlama Yaparak Depo İle Alakalı Olup Olmadığından Emin Olmayı Düşünüyorum,
Erzurum Soğuk Doğru Ama Bazı Petrolcülere Ne Demeli, Kötü Yakıt Satarak Aldıkları Para Haram Olsun Diyorum. İnan Depodan Boşalttığımız Yakıtta Mazot Kokusu Bile Yoktu Hatta Boşaltığımız Kapta Bile Donmaya Başladı.
ALLAH Nazardan Korusun Zetor ' u, Amandır Abi Yakıtına Dikkat Et Derim Ben... Teşekkürler.
omerfarukkoc link=topic=70670.msg809754#msg809754 date=1386961133' Alıntı:
Geçmiş Olsun, Yakın Zamanda Sorun Ortaya Çıkar İnşallah... Bende Nail Abinin Dediğini Düşünüyorum ;)
Sağolasın Ömer Faruk, Bende Nail Abiyle Aynı Fikirdeyim Büyük Bir İhtimal Öyle Olur İnşallah...

üsame geçen gün gerçekten çok kötü don vardı bende sabah yolları açmak için deutz ' a bindim çalışmadı indim bi daha aşağı dediğin gibi filtreleri mazot tahliye hortumları aklına neresi geliyosa temizledim havasını aldım bi çalıştı iki dakika sonra tekrar stop etti. sonra öylesine çaresiz düşünürken elimde anahtar başladım o kısımda ne kadar sıkılacak civata alyan civata v.s. sıkmaya özellikle cam filtre var onu sıktım soğuk epey boşluk yapmıştı heryeri sıktıktan sonra aynı sıkıntıyı tekrar etmedi ..

üsame link=topic=70670.msg809929#msg809929 date=1386971270' Alıntı:
Eğitime Falan Katıldığını Söyledi de, Bellek Sorunu Var Herhalde Dağarcıklarında Hiç Bir Şey Kalmıyor :)
ahaaaaa ahmet abiii :)
şaka şaka üsame aramızda kalsın bu konuda haklısın ahmet abi orada öğrendiğini servise kadar getiremiyor..:)