10 Başlık Ahır (Yardım.)

20.03.2013
3,516
16

10 başlık Ahır yapacağıım. Süt inekçiliği için

-Yem deposu felan olacak

-Bide balyalar için gölgelikli bir yer olacak

NOT=İnşaatı kendim yapacağım.

Sizce kaç ' maal olur

Hayvancılıkla Uğraşan Abiler Bilgilerinizi Bekliyorum..

Ynt: 10 Başlık Ahır (Yardım.)

Hermiyas link=topic=70677.msg809606#msg809606 date=1386953064' Alıntı:

Buradaki büyük baş yem yolunu mutlaka yapmalısın, ben sana bunu tavsiye ederim, mekanın üzerini nasıl istersen ört, yem yolunun bir tarafını hayvanlara diğer tarafını depo makine parkı olarak kullanabilirsin, hayvanları çoğalttıkça mekanın boyunu da uzatırsın.
Sakın eski tip bir şeyler düşünme.

ismail_17 link=topic=70677.msg809631#msg809631 date=1386954002' Alıntı:
Buradaki büyük baş yem yolunu mutlaka yapmalısın, ben sana bunu tavsiye ederim, mekanın üzerini nasıl istersen ört, yem yolunun bir tarafını hayvanlara diğer tarafını depo makine parkı olarak kullanabilirsin, hayvanları çoğalttıkça mekanın boyunu da uzatırsın.
Sakın eski tip bir şeyler düşünme.
hmm.teşekkürler
UÖZKAN.77 link=topic=70677.msg809634#msg809634 date=1386954244' Alıntı:
Betona para gömme..

http://www.trakkulup.net/kucukbas-hayvancilik/bayburt-organik-koyunculuk-ve-cadir-agil/

Danasını danası derken 10 başlık ahır neye göre, anaç sürü 10 baş ise 30 başlık lazım... yok hepsi 10 baş ise hobi gibşi bişey olur para kazanamaz, taze süt içer, ikram edersin :)
anaç sürü 10 baş abi

Süt için 10 hayvan ne kadar yeter bilmiyorum. Ticari düşünmüyorsun sanırım... Irk olarak ne düşünüyorsun? Sadece süt değil de hem süt hem et özelliği olan kombine ırklara yönelmen daha doğru olur düşüncesindeyim.

• Beğen
Tepkiler: sürücü

ELPRESACANARİO link=topic=70677.msg809823#msg809823 date=1386965546' Alıntı:
Süt için 10 hayvan ne kadar yeter bilmiyorum. Ticari düşünmüyorsun sanırım... Irk olarak ne düşünüyorsun? Sadece süt değil de hem süt hem et özelliği olan kombine ırklara yönelmen daha doğru olur düşüncesindeyim.
abi aslında fazla ticari düşünmüyorum.Irk olarak simental nedeni ise erkek yavrularınıda besi ye çekmek istiyorum ama sadece simentalle olmaz bi kaçınıda holstein yapmak gerek.

• Beğen
Tepkiler: sürücü

Kimse yanlış anlamasın ama bişey söylemek istiyorum bizim köyde 6-7 süt ineğiyle bir aile rahatça geçiniyor.6 inekten 1000 lira kar rahat elde ediyolar.ama hepsi endi tarlalarının mahsulleri.Ama trakkulupte çoğu abiler halinden menmun değiller.

Bizim köyde de yerli ırklarla çok rahat geçinen var ama geçinemeyen de var... Aynı şartlar, aynı hayvanlar, aynı otlar ama geçinen de oluyor geçinemeyen de... Bu nedenle başkalarını baz almak yanıltıcı olabilir.

Akılcı, sakin bir şekilde ve en önemlisi şükrederek ve helalinden olmalı bence...

Sana aynı imkanlarda halinden şikayet eden ve halinden memnun olan iki ailenin yaptıklarını özetleyeyim... Bu iki aile de bizim köyde.

Şikayet eden;
-Hayvanlara acımıyorlar. Zor yürüyen hayvana ' ' bunlar bundan anlıyor ' ' diye sopalarla acımasızca vurduklarına sayısız defa şahit oldum.
-Hayvanlara, yaptığı işe bela okuyorlar sürekli... Hallerine şükretmiyorlar.
-Yeni doğmuş buzağıyı (erkek angus melezi) evin altına, buz gibi yere koyup hayvanı neredeyse öldürüyorlardı. Ben müdahale edip, güneşe çıkarmasam hala orada tutuyorlardı. Geleceklerine verdikleri önemi görüyorsunuz...
-Ahır şartları felaket... Çatı filan hayvanların üzerine göçecek diye korkuyorum. Güneş-hava-su üçlüsünden 1 tanesine bile sahip olmayan, kokudan durulmayan bir ahır.
.
.
.

Memnun Olan ise;
-Neredeyse hayvana insan muamelesi yapıyor. İsimler takıyor, gidiyor sarılıyor filan :).
-Hallerine şükrediyorlar ama tabi bu işin içine doğduklarından pek sevmiyorlar.
-Yatırımlarını gereksiz şeylere yatıracaklarına hayvanları ve kendileri için onları bir sonraki seviyeye çıkaracak şeylere yapıyorlar.. Tarla alımları gibi...
-Daha 1-2 sene önce güzel bir ahır yaptırdılar.
-Şimdi de traktörü büyütüp tarıma da girecekler. Sadece hayvanlarına yetecek kadar ekiyorlardı, zaten traktörleri filan da ona ancak musade ediyordu.
.
.
.

Bu iki aile de aynı şartlarda, aynı maddi imkanlarla, aynı hayvan sayısı ile başladılar ama birisi şikayetçi birisi memnun.

Tamamen benim dışarıdan gözlemlediğim bir durum. Hatta bu sene kurbanlık danalarını birleştirip yaydıkları için daha iyi gözlemleme fırsatım oldu.

ELPRESACANARİO link=topic=70677.msg809851#msg809851 date=1386967419' Alıntı:
Bizim köyde de yerli ırklarla çok rahat geçinen var ama geçinemeyen de var... Aynı şartlar, aynı hayvanlar, aynı otlar ama geçinen de oluyor geçinemeyen de... Bu nedenle başkalarını baz almak yanıltıcı olabilir.

Akılcı, sakin bir şekilde ve en önemlisi şükrederek ve helalinden olmalı bence...

Sana aynı imkanlarda halinden şikayet eden ve halinden memnun olan iki ailenin yaptıklarını özetleyeyim... Bu iki aile de bizim köyde.

Şikayet eden;
-Hayvanlara acımıyorlar. Zor yürüyen hayvana ' ' bunlar bundan anlıyor ' ' diye sopalarla acımasızca vurduklarına sayısız defa şahit oldum.
-Hayvanlara, yaptığı işe bela okuyorlar sürekli... Hallerine şükretmiyorlar.
-Yeni doğmuş buzağıyı (erkek angus melezi) evin altına, buz gibi yere koyup hayvanı neredeyse öldürüyorlardı. Ben müdahale edip, güneşe çıkarmasam hala orada tutuyorlardı. Geleceklerine verdikleri önemi görüyorsunuz...
-Ahır şartları felaket... Çatı filan hayvanların üzerine göçecek diye korkuyorum. Güneş-hava-su üçlüsünden 1 tanesine bile sahip olmayan, kokudan durulmayan bir ahır.
.
.
.

Memnun Olan ise;
-Neredeyse hayvana insan muamelesi yapıyor. İsimler takıyor, gidiyor sarılıyor filan :).
-Hallerine şükrediyorlar ama tabi bu işin içine doğduklarından pek sevmiyorlar.
-Yatırımlarını gereksiz şeylere yatıracaklarına hayvanları ve kendileri için onları bir sonraki seviyeye çıkaracak şeylere yapıyorlar.. Tarla alımları gibi...
-Daha 1-2 sene önce güzel bir ahır yaptırdılar.
-Şimdi de traktörü büyütüp tarıma da girecekler. Sadece hayvanlarına yetecek kadar ekiyorlardı, zaten traktörleri filan da ona ancak musade ediyordu.
.
.
.

Bu iki aile de aynı şartlarda, aynı maddi imkanlarla, aynı hayvan sayısı ile başladılar ama birisi şikayetçi birisi memnun.

Tamamen benim dışarıdan gözlemlediğim bir durum. Hatta bu sene kurbanlık danalarını birleştirip yaydıkları için daha iyi gözlemleme fırsatım oldu.
Ellerine Sağlık abi