150 koyun alcam hangi Irk almalıyım

Ynt: 150 koyun alcam hangi Irk almalıyım

Fin koyunu çoklu doğum özelliği yüksek bir ırk ama ülkemizde olduğunu sanmıyorum. Doğurganlık bakımından romanovlar var ülkemizde.

ELPRESACANARİO link=topic=70681.msg809872#msg809872 date=1386968227' Alıntı:
Fin koyunu çoklu doğum özelliği yüksek bir ırk ama ülkemizde olduğunu sanmıyorum. Doğurganlık bakımından romanovlar var ülkemizde.

atatürk üniversitesinin yaptığı bi araştırmaya göre,romanov koyunları ülkemiz için uygun değilmiş...rus menşeli bu koyunlar çok soğuk iklim istiyormuş,ülkemize getirilenler iyi çoklu kuzulama özelliğini kaybetmiş cüsseside ufak olduğu içinde et randımanı düşük,türkiye şartları içinde karsız olduğu belirtilmiş..

sinoplu link=topic=70681.msg809895#msg809895 date=1386969411' Alıntı:
atatürk üniversitesinin yaptığı bi araştırmaya göre,romanov koyunları ülkemiz için uygun değilmiş...rus menşeli bu koyunlar çok soğuk iklim istiyormuş,ülkemize getirilenler iyi çoklu kuzulama özelliğini kaybetmiş cüsseside ufak olduğu içinde et randımanı düşük,türkiye şartları içinde karsız olduğu belirtilmiş..

Ben aynen öyle düşünüyorum. Bu ırkların kullanılması için yerli ırklar ile melezleme gerekli. Ama yerli ırklarda seçici üretim yoluyla verim yükseltme çalışmaları yapılsa daha doğru bir strateji olur düşüncesindeyim...

Bakın arkadaşlar şu yere göğe sığdıramadığımız mesela Simental ' in kanında genetiğinde DAK-doğu anadolu kırmızısı var!

Dak-Erzurum ve havalisinin, doğunun hayvanı az sayıda numunelik saf sürü kalmıştır..

*Yerli diye burun kıvırılan ırklar doğru ahır ve besleme şartlarında makul verimler verir.. hastalık direnci-adaptasyonda en üst düzeydedir.

Kangal koyundan ÇOK menunuz mesela..

sakız merinos melezi 6 tane ve 4 kangal olmak üzere 10 koyun var bizde..
babam koyundaan vazgeçmediği için ineklerin yanda berekettir diye yıllardır tutarız sayı 10 u asla geçmez hep 10..
yazın çoban güder 8 ay evde de 4 ay bakarız..evdeyken süper ötesi bi bakım vardır koyunlara saman yemez hiç..sayı az olduğundan önünde hep yonca,mısır slajı,hayvan pancarı arpa buğday bulunur..yemlik boşalmaz hiç...
sene de normal şartlarda 30 a yakın kuzusunu satarız..
kangallar ilk kuzuya genelde ikiz ikinciye tek oluyor
melez olanlar kışın 2 evde 2de yaylada kuzular..her sene illaki biri 3üz 4üz kuzuluyor.
ırklara gelirsek melezlerin doğurganlığı yüksek..kangalın kuzuları hızlı büyüyor..
geçen sene satmadan önce ki tartımda kangalların ortalaması 50kg üzeri.. melezlerinki 40-41 civarıydı
biraz erken sattık ama..

bu arada kangalların salı daha uzun 1 kaburga kemiği diğerlerinden fazladır