ekim gübreleri

Ynt: ekim gübreleri

azotlu gübrenin ikikez verilmesi gerkiyormuş biz de iki veriyoruz ama üst gübre olarak böyle degilde birkısmını ekim bir kısmını üst olarak verilirse kalite ve verim atkisi güzel sonuç veriyormuş..

güzlük ekimde ekinin köklenmesi beklenir yeşil yaprağın çok önemi yoktur. Kışın sert koşullarında yeşil zarar görüyor kendini yeniliyor ekin baharda. yeşil olark görüntüsü güzel olabilir de yaptığınız masraf görüntü için olacaktır.

köylü link=topic=70739.msg810508#msg810508 date=1387050318' Alıntı:
azotlu gübrenin ikikez verilmesi gerkiyormuş biz de iki veriyoruz ama üst gübre olarak böyle degilde birkısmını ekim bir kısmını üst olarak verilirse kalite ve verim atkisi güzel sonuç veriyormuş..

zotlu gübre ikikez verilmesi gerekiyor doğru fkt bu kardeşleme öncesinde ilki sapa kalkmada 2 cisi verilmeli.

köylü link=topic=70739.msg810528#msg810528 date=1387051184' Alıntı:
aynen böyle anlattı hoca

Ziraat Hocaları da okadar çok çelişiyorlarki kim doğru kim yanlış emin olunmuyor. Bunun kesin bir sonucu yok olması için aynı ortamda deneyler yapılması gerekir fakat buda mümkün değil.

Seker gübresi ile 20-20+zn karıştırdım. Ama dengeli dökülmedi mibzerden. Ama 33 nitrat la 20-2o yi karıştırdım pek bi fark görmedim. Nitrat tabanda pek olmadı. Seker daha iyi oldu.

ademin link=topic=70739.msg810539#msg810539 date=1387051835' Alıntı:
Seker gübresi ile 20-20+zn karıştırdım. Ama dengeli dökülmedi mibzerden. Ama 33 nitrat la 20-2o yi karıştırdım pek bi fark görmedim. Nitrat tabanda pek olmadı. Seker daha iyi oldu.

şimdi şeker gübresi karıştırmak farklı çünki içerisinde %24 Kükürt var buda pH 8 civarlarında ve yüksek topraklarda bitkinin strese girmesini azaltıyor ve gelişime ciddi katkı sayılıyor.

Ekime bugün başladık, 22 kg civarı 20-20 veriyorum. 25 kg tohum ile birlikte. 20 20 deki 20 lik azot ilk etapta yeter ekine. İlk öncelik kök gelişimidir. Kardeşlenmeden hemen önce ve sapa davranmadan hemen önce atılacak azotlu gübre en etkilisi. 26 nitrat kullandım yetersiz geliyor, 33 nitrat daha güzel. Bu yıl sistemi değiştirip 2 kez üre atmayı düşünüyorum yağışa yakın denk getirip. En azından birini üre atcağım. Yurt dışında en çok kullanılan gübreninde üre olduğunu duyuyorum. Sanırım içerik oranı fazla olduğu için.

ben 4 senedir 3 te 1 karıştırıyom 20-20 ye yada DAP a 26lık-33 lük-21lik ilk yazdan gübreyi 4-5 ton fazla alıp ekim zamanı taban gübresine mibzerde 3-1 koyup ekiyom hem güzel oluyo hemde biraz ucuz oluyo.

Üre azotu ile Nitrat azotu farklıdır. Ayrıca azot uçucu olduğundan parçalara bölünmesi daha yararlıdır. Ayrıca azotun hava ile teması fazla olmamalıdır. Bunu araştırmalarımda öğrendim.

ekımle beraber verılen azot cımlenme ve koklenmeye buyuk etken kompoze gubrelerıde bırbırıyle karıştırmanın anlamı yok 21 lık dedıgınız gubre amonyum sulfat ekımle beraber verılmesındekı mantık hem azot hemde kukurt ıhtıva etmesınden ekmeden serpme yaparak ekmek en dogrusu herkeze bol ve bereketlı urunler dılegıyle

biz bu sene21lık tıp üstüne tırmık çekip ekdik dap olabildigi kadar ekinle yan yana düşmesi gerkiyor geçen sene bir komşu mibzerde 21lık tabanı karıştırıp ekdi oda mibzerde 21 lık atda kalıyor 1 turda 21lık ayrı taban ayrı ekiyor adam tarlada hastalık var dedi ama yaptıgı işi anlatıgı zaman hastalık olmadıgı ortaya çıktı yan köyde ünlü bir ziraat müh. var oda triple fosforla ekip ekinler yeşil olunca 21 atıyor bugdayıda 16 ile 18 arası atıyor üst gübresi 33lük atıyor topraklarını taban ve biraz kireçli bu sene 500 kilo almış buralar için deli verim :)