Traktörde beygir yükseltme

Ynt: Traktörde beygir yükseltme

evet var bazı ustalar veya servisler para maçlı rekelem amaçlı yapıyorlar..ama asıl konu hb nin yükselmesine şanzumanın vercegi cevab.şanzuman hs hb göre ayarlı ileride şanzumanın arıza verbilir kırar buna şanzumanında el vermesi gerkir..şun ben bunu çok iyi arştırdım fabrikadan bir çok yerden bilgi aldım zamanında..hb yükseltmenin çok hilesi var ma önemli olan şanzumana verecegi zarar ..şanzumanın hb yükseltilmesine uygun ise sorun yok..

yeni nesil motorlarda evet ben duster için arştırdım risk var.riske girene 10 hb yüksek al ..öyle olsaydı fabrikalar uygun görürdü.
sanal alemde bu işin pirleri var çok para harcandıgı bir gerçek...

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=70768.msg811037#msg811037 date=1387133166' Alıntı:
:S :Sİnşallah yılbaşından sonra massey ferguson 5410 geliyor.Bu modellerde iso denen traktörün gücünü 10 hp yükselten bi sistem varmış.Acaba beygir yükselttirmede bi sakınca v.s varmı :S ? Yaptıran bilgisi olan değerli arkadaşlarımdan paylaşımlarını bekliyorum.

HP arttırımı için pompanın common rail olması gerekli, 5410 da common rail mi yakıt pompası? eğer common rail yakıt pompası varsa, chip tuning denilen yöntemle çok basit ve sorunsuz bir şekilde güç arttırımı gerçekleşiyor. mesela benim 5445 için 100 den 129 a çıkıyor.

GÜRKAN link=topic=70768.msg811076#msg811076 date=1387135094' Alıntı:
HP arttırımı için pompanın common rail olması gerekli, 5410 da common rail mi yakıt pompası? eğer common rail yakıt pompası varsa, chip tuning denilen yöntemle çok basit ve sorunsuz bir şekilde güç arttırımı gerçekleşiyor. mesela benim 5445 için 100 den 129 a çıkıyor.
Sevgili Gürkan common rail :S, chip tuning :S kelimeleri bana yabancıda bayii galiba beygir yükseltmeyi beyninden yapılacağını söylemiş.Acaba bu olayın traktöre zararları olur mu?

köylü link=topic=70768.msg811082#msg811082 date=1387135337' Alıntı:
traktörün hayırlı olsun kazancı bol olsun.tarlası çok olsun.hayrını gör kaza bela vermesin rabbim. güle güle kullan...boş ver hb yükseltmeyi bak keyfine..
Bu süper güzel dileklerinden dolayı çok teşekkür ederim.MEVLAM bütün trakklup sakinlerine nasip etsin inşallah.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=70768.msg811083#msg811083 date=1387135355' Alıntı:
Sevgili Gürkan common rail :S, chip tuning :S kelimeleri bana yabancıda bayii galiba beygir yükseltmeyi beyninden yapılacağını söylemiş.Acaba bu olayın traktöre zararları olur mu?
common rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip traktörde ECU denilen bir kutu bulunur. namı diğer beyin. bu kutudan(beyinden) common raile giden kablo çıkarılıp bu alete takılır http://www.chipexpress.com/content/images/ebay/products-1.jpg (chip box) takılır, ve bu kutucuğun fişi de common raile takılır. ve güç artışı sağlanır. nasıl mı?

motorun orjinal beyni (ECU), common rail yakıt pompasına , sen 100 hp üreteceksin diye kod yolluyor. bu kodlar şifrelenmiş halde gider. bu kodlar fabrikada yüklü gelir ve yetkili servisler dahil kimse çözemez, müdahale edemez.
ancak motor beyni ve common rail arasına takılan bu chip box ile bu şifreli kodlar çözülür (dekode edilir) ve chip kendi programladığı beygir gücünü üretecek kodu common rail pompaya gönderir. bu ufacık kutu saniyede 80 milyon işlem yapacak kapasitede.

traktöre hiçbir zararı yok, ECU açılmadığı için garantiyi bozmuyor. 30 hp güç arttırımı, yakıtta yüzde 20 azalma oluyor. bunlar garantili değerler.

mf lerde güç arttırımı 5445, 6445 ten itibaren üst modellerin hepsinde var.
5410,20,30,40,50 gibi modellerde arttırım yok.

şimdi size dönecek olursak, mf 5410 mekanik yakıt pompasına sahip olduğu için ( yani commonrail değil ve dolasıyla motor beyni ECU yok) güç arttırımı yapılamıyor. yani ne sattığını tanımayan, bilmeyen bayinizin, affınıza dayanarak söylüyorum, 'oyununa' gelmeyin.

sizin traktörünüzde güç arttımı sadece pompacıda pompa ayarıyla olur, pompayı açması lazım o da yakıtı ikiye katlar.

umarım yardımcı olmuşumdur ishak bey,

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=70768.msg811037#msg811037 date=1387133166' Alıntı:
:S :Sİnşallah yılbaşından sonra massey ferguson 5410 geliyor.Bu modellerde iso denen traktörün gücünü 10 hp yükselten bi sistem varmış.Acaba beygir yükselttirmede bi sakınca v.s varmı :S ? Yaptıran bilgisi olan değerli arkadaşlarımdan paylaşımlarını bekliyorum.
Hayırlı olsun, dyna-4 şanzuman kullanılan bütün modellerin şanzuman ve diferansiyellleri aynı diye biliyorum.:) Güç arttırımında sorun çıkmayacağı knaatindeyin.
Gürkan Hoca olayı aydınlatmış, yakıt pompası ayarı ve intercooler ilavesi ile motor gücü arttırabilirsiniz. Yakıtın artması kaçınılmaz.

nailyetek link=topic=70768.msg811153#msg811153 date=1387146918' Alıntı:
Hayırlı olsun, dyna-4 şanzuman kullanılan bütün modellerin şanzuman ve diferansiyellleri aynı diye biliyorum.:) Güç arttırımında sorun çıkmayacağı knaatindeyin.
Gürkan Hoca olayı aydınlatmış, yakıt pompası ayarı ve intercooler ilavesi ile motor gücü arttırabilirsiniz. Yakıtın artması kaçınılmaz.

nail abi dikkat edersen mf 5445 5455 5460 hepsinin motor hacmi , şanzımanı, hidroliği, fiziki boyutu, ön diferansiyeli vs aynı, tek fark beyinde yüklü olan program. 100, 112, 125 hp diye gidiyor. 10,13,10 hp diye arttırımları. tamamen pazarlama taktiği bu. otomobillerde de durum aynı.

GÜRKAN link=topic=70768.msg811154#msg811154 date=1387147250' Alıntı:
nail abi dikkat edersen mf 5445 5455 5460 hepsinin motor hacmi , şanzımanı, hidroliği, fiziki boyutu, ön diferansiyeli vs aynı, tek fark beyinde yüklü olan program. 100, 112, 125 hp diye gidiyor. 10,13,10 hp diye arttırımları. tamamen pazarlama taktiği bu. otomobillerde de durum aynı.
Ozaman bir td 100 pompasını söküp td 75 e takarsak td 100 mü olur...?

Pompadan yapılan ayarla yakıtın artacağını sanmıyorum. Pompacı iyi ise bu işi basınç ayarlarını değiştirerek yapabiliyorlar. Biz serveti ayarlattik hem yakit düştü hem cekis cok artti

GÜRKAN link=topic=70768.msg811157#msg811157 date=1387147780' Alıntı:
sökün deneyin, td serisi hakında bilgim yok. bizi de bilgilendirmiş olursunuz.
Td d serisinin 4 silindirli modelleri(td d 110) hariç motor hacmi , şanzımanı, hidroliği, fiziki boyutu, ön diferansiyeli vs aynı merak ettim sitede belki deneyenler vardır yada motordan anlayanlar vardır diye sordum..Gidip bana sizin motorun pompası lazım diyecek halimiz yok sonuçta bilgi alma amaçlı burdayız...

HassaN20 link=topic=70768.msg811159#msg811159 date=1387148019' Alıntı:
Td d serisinin 4 silindirli modelleri(td d 110) hariç motor hacmi , şanzımanı, hidroliği, fiziki boyutu, ön diferansiyeli vs aynı merak ettim sitede belki deneyenler vardır yada motordan anlayanlar vardır diye sordum..Gidip bana sizin motorun pompası lazım diyecek halimiz yok sonuçta bilgi alma amaçlı burdayız...
5400 6400 serisinde bu şekilde. 45,55 ve 60 olanlar aynı.. 75 ve 80 olanlarda ağır hizmet tipi ön ve arka diferansiyller kullanıyor. 75,90,100 eğer aynı özelliklere sahipse bence kolayca ayarlanır gibi geliyor. acaba pompalar arasında fark varmı? yoksa ayardan mı kaynaklanıyor ?

HassaN20 link=topic=70768.msg811159#msg811159 date=1387148019' Alıntı:
110 da aynı.

Alacağın güç şanzımanın umrunda olmaz kısacası duymaz şanzıman endişen olmasın. Mesele servis dediğin zatların işinin ehli olup olmaması çünkü iş dijitale girdiğinde çok farklı bir boyuta giriyor. Ayrıca yakıt azalmaz artar otomobil değil bu iş makinesi. Traktör modelleri arasındaki fark sadece pompa yada rail basınç farkı değil motor elemanlarıda olabiliyor. En başta turbo değişik olabiliyor ardından enjektör tipi falan fişman sadece ecu yazılımda bitmiyor iş örneğin 5725 JD ile 6230 JD arasında 10hp fark var fakat turbo ve yakıt pompası ikisi birden farklı. Ayrıca şöyle bir bilgide vereyim Duster ' da 150HP ye kadar sıkıntı yok 160HP den sonra piston tepeleri eriyor. saygılar...

GÜRKAN link=topic=70768.msg811161#msg811161 date=1387148361' Alıntı:
5400 6400 serisinde bu şekilde. 45,55 ve 60 olanlar aynı.. 75 ve 80 olanlarda ağır hizmet tipi ön ve arka diferansiyller kullanıyor. 75,90,100 eğer aynı özelliklere sahipse bence kolayca ayarlanır gibi geliyor. acaba pompalar arasında fark varmı? yoksa ayardan mı kaynaklanıyor ?
Kimsede bu konu hakkında net bir bilgi veremiyor.Merak etmişimdir bu güç farkı nereden kaynaklanıyor kağıt üzerinde herşey aynı duruyor...Pompa fazla yakıt fazla basınç mı veriyor eğer öyleyse motor iç aksamlarında kullanılan malzeme aynı malzeme mi?