tarım kredi kooperatifi borcum

nisan mayıs ayında tohum gübre sulama ekipmanı almışdım tarım kredi 3 ay önce 1 defa mektup gönderdi borcunu ödediye şimdide tlf la arıyor borcun var öde diyor ben yeni üye oldum bildigim kadarıyla .............1 yıl vade li ...(mazot 6 ay vadeli )....
1 yıl vade sürem dolunca borcumu ödemez sem tarım kredi hemen icrayamı verir???
yoksa vade doldugu için 3 ay içinde ödeyin ödemezseniz avukat icra yoluna başvuracagımmı der
sistem nasıl işliyor tarım kredide
adam bana aralık ayı sonunda ödemezsen 2 ay beklerim 2014 de şubat ayında avukara verrim dedi
yol gösterip izah edecek eski çiftçi arkaşlar yarım bekliyorum

Ynt: tarım kredi kooperatifi borcum

muratcan link=topic=70796.msg811678#msg811678 date=1387238565' Alıntı:
nisan mayıs ayında tohum gübre sulama ekipmanı almışdım tarım kredi 3 ay önce 1 defa mektup gönderdi borcunu ödediye şimdide tlf la arıyor borcun var öde diyor ben yeni üye oldum bildigim kadarıyla .............1 yıl vade li ...(mazot 6 ay vadeli )....
1 yıl vade sürem dolunca borcumu ödemez sem tarım kredi hemen icrayamı verir???
yoksa vade doldugu için 3 ay içinde ödeyin ödemezseniz avukat icra yoluna başvuracagımmı der
sistem nasıl işliyor tarım kredide
adam bana aralık ayı sonunda ödemezsen 2 ay beklerim 2014 de şubat ayında avukara verrim dedi
yol gösterip izah edecek eski çiftçi arkaşlar yarım bekliyorum

Borcun vadesi dolmus ise hukuki yola basvurmak onun insiyatifinde. Ek kisa zamanda odemek gerekir yoksa hemen hukiki islrm baslatir bi sefer birc katlanir masraflardan dolayi, egerki haciz soz konusu olursa allah gostermesin kotu olur.

murat bey,tkk den alınan her ne olursa sözleşme geregi 9.ayın 2 son gün mutlaka borcunu kapatman lazım.(şayet aldığın ekipmanı ,bu şık sade ekipman için gecerli kaç yıl vadeli sözleşme yaptınsa ona göre kapaman lazım.)
ama mazot ,gübre ,tohum vs gibi ürünleri son güzdede alsan,baharında alsan o yılın 9.ayının 2sinde mutlaka ödemen lazım.yoksa idari takipe gecer.senin ve tkk üye olurken sana kefil olan insanların kafası ağrır.
bi git sor şimdi sade faizi ödeyip gelecek yıla ödeme kolaylığı ne yapıyolar.

İmkanın varsa biran önce ödemeye bak, tarlalar ipotekli olduğu için pazarlık yapmaya bile yanaşmıyorlar. biran önce kurtulmaya bak. babamın hsbc banka 27000 liralık borcunu 10400 liraya kapattım, tarım kredi 27000 liralık borcu 25000 lira aldı.

burcu yaprken konuşcaktır onlar Agustus ayı son vade yapıyorlar icra verme çok az oluyor bizde 5 senelik burcu olan adamı bu sene verdiler oda müdür değişti yoksa gele vermiyor kefirleri şıkştırıp ödemeyee zorluyor hep, sen git birebir konuş onlar anş yapar birazda altdan al sert yapma anş oluyor gelen olarak anlş-*s sulama ekipmanı borular nasıl bizde aldık borular kerepçe atıyor biraz kötü ypmışlar

genelde ben 12 ayın 30 borc yaparım erken ödedigimde indirimili olacak derim günlük faizi tercih ederim yüzde 4 faiz le mart ayında mazot alırım 12 ayda öderim 10 bin lt mozat 400 tl fazi ödüyorum türkiyede hic bi petrolcu 9 ay mazot vermiyor kullanabilene iyi bişey devletin verdigi imkanlara degerlendirin sorun sorgulayın orda calışanlarda memur sonucta sormassan cvp vermezler yazar gecerler

nekadar borcun var bilmiyorum ama diyelimki 10000 tl borcun var bunun %51 yatırırsan kolaylık var..kalan borcunu örnek buy 1500 tl yatır bir ay sonra 1000 tl yatır böyle böyle ödeyebilirsin..icraya veremezlar..sadece bildirim gelir...
hiç yatırmamışsan % 50 yi bi yatır gersini müdürle hallet parayı elden yatır...

Ürün çeşitine göre vade uygulaniyor.Genel de sonbaharda çiftçi hasatını yapıp buğdayını vb. sattığı için kış ve ilkbahar aylarında alınan kredilerin 9. ve en geç izleyen 3 ay içinde ödenmesi lazım.Borç ödenince yine başka ihtiyaçlar ve kredi için alışveriş hakkınız olur.Düzenli borç ödemek kredi verende olumlu intiba uyandırır ve daha kolay krediye ulaşmamızı sağlar.Tabii vadeli kredilerin vadesinde ödenmesi gerekir.Sabit vadeler belirlendiği için Vadelerin bir yıldan daha kısa olabiliyor.
Bunu yetkilisi daha iyi izah edecektir.

köylü link=topic=70796.msg811713#msg811713 date=1387273477' Alıntı:
ne allırsan al...ne zaman alırsan al...8.ayın 31 i son ödeme günüdür...
benim bulundugum bölgede tarım kredinin mısır kurutma ve depo sistemi var ben hep mısır parasına borca girerim son ödeme yarihi 12 ayın 30 1 ayda kendimin uzatabilirim yani 1 ayın 30 nu kadar mısırıda tarım krediye satarım borcum kesilir üzerini bankadan cekerim ayrıca nakit kredidie var borcu ödeyemessem nakiti ceker borcu öderim nakit ödemesinide harmana yazarım

Bizde vadeler 9. ayın son günüdür, ertesi gün temerrüde düşer gecikme faizi işler. Sadece ekipman v.b. şeylerin vadelerini sen belirlersin 2 yıl, 3 yıl, 5 yıl gibi.

tarım kredi internet sayfasına girin herşey güllük gülistanlık gibi anlatılıyor dışardan amir memur girse şuna bak der devlet çiftçiyi ne kadar kolluyor adamlar hala aglıyor diyordur zaten nette herkez devlet destek veriyor çiftçiler zengin oldu diyor o destegi alabiliyormuyuz bide bana sor 55 dekar yerim var destegini yaptirdim 400 tl alacagım yere 200 tl aldım sonra araşdırdım toprak tahlili yaptırmassan mazotun destegini vermiyorlarmış bunu ziraat taki memurun demesi gerekmezmi kim seye derdimizi anlatamıyoruz çiftçilik den kazanamıyortuz dedikmi dışardan bi ton azar işitiyoruz hakkımız istiyoruz alamıyorzu hep göstermelik oyunlar bunlar...tarım kredi sayfasında sulama ekipmanı 4 yıl sıfır faizle diyor ....mazot enerji 6 ay sıfır faizle veriliyor diyor....tohum gübre 1 yıl vade yapılıuyor diyor
bahar ayın da tohum gübre sulama ekipmanı aldım 1 yıl 12 ay diyorum tarım kredi sayfasında aldıgın ürün 1 yıl da ödenir diyorum 1 yık 12 ay degilmi diyorum laf anlayan yok borcunu öde yıl bitmeden diyor madem agustosta yada aralık ayın da ödemeniz var neden bunu tkk internet sitesine yazmıyor sunuz ???tarım kredi çiftçinin dostu degil yeni üye oldum en kısa zaman da silinecegim esnaf bunlardan merhametli dürüsttür dür

muratcan link=topic=70796.msg812013#msg812013 date=1387308286' Alıntı:
300 dekar tarlanvar 5 parça şuna iyi dikkat et 50 dekar tek bir tapulu arazin varsa buna toprak analizi yaptırmadan mazot destegi alamıyorsun
valla bende analiz yaptırmadan mazot desteği alıyorum ben 350 dönüm tarlanın nerde analizini yapayım laburatuvara paramı yetişir hepsi farklı farklı yerde