Meralar GittiGidiyor....

Yalçın BAYER ybayer@hurriyet.com.tr

17 Aralık 2013
MÜSİAD 50 milyon TL’lik meraya göz koydu

“BEN Marmara Ereğlisi’nden bir çiftçi vatandaşım. Geçen gün Şahpaz Köyü (Angusların inatla barındırıldığı köy) üzerinden Çorlu’ya giderken Seymen’den bir akrabamla karşılaştım.

Bana ‘İşler kötü’ dedi... Ne demek istiyorsun diye sordum. Vahim bir durum varmış ortada... Bunu anlatırsam başım belaya girer mi diye sordu. Anlat dedim, söyledikleri karşısında ağzım açık kaldı.
Efendim, bizim köyümüz 350 hanedir, İstanbul-Edirne yolu üzerinde, Çorlu’ya 15 km uzaklıktadır.
Havaalanına yakındır.

Köyümüzün E-5 yolu üzerinde köy tüzelkişiliğine ait mera vardır. Söz konusu mera, Seymen Köyü halkı tarafından yaklaşık 70 yıl önce ‘otlakiye’ olarak kullanılmak kaydıyla köy tüzelkişiliğine bağışlanmıştır. Yaklaşık 1500 dönümdür.

Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, MÜSİAD adına bu meranın 500 dönümünü istemiş.
Ben böyle bir şey ne duydum, ne gördüm. Nasıl böyle bir girişimde bulunabilir.
Olayın içyüzü nedir diye soracak olursanız...

İktidarın ekonomik politikalarını hazırlayan, belirleyen, hatta uygulayıcısı olarak bilinen, Başbakan’ın her kongresine ve çeşitli etkinliklerine katıldığı MÜSİAD bir süre önce Çorlu’da şube açtı. Atatürk heykelinin karşısındaki bir binada gösterişli bir tabela astılar.

Demek ki, kaymakama bu arsaya talip olduklarını söylediler.

Kaymakam da iktidardan korkusuna, gidip köy muhtarına bunu açıkça ifade ediyor.

“Meranın bir bölümünü MÜSİAD istiyor” deme cesaretini gösteriyorsa ne kadar ‘panikte’ olduğu anlaşılıyor.

İnsan dinlerken üzerine sanki kaynar sular dökülüyor.

Seymen Köyü, özellikli bir köydür; bilinir... Çalışkan ve saygılı insanlardır. M. Ali Aybar’ın döneminde İşçi Partisi’ne verdikleri oylarla Tekirdağ’dan 1965’te bir milletvekili çıkarmışlardır.

Bizim bir ‘sol’ geleneğimiz vardır. Biz yağmacı zihniyete hep karşı çıktık...

Daha vahimini söyleyeyim...

İstenen yerin 500 dönüm olduğunu söyledim ya... Buranın dönümü 100 bin TL’dir... Çarpın bakalım ne ediyor... 50 milyon TL, Başbakan’ın tabiriyle eski parayla 50 trilyon.

Türkiye’de değil dünyada böyle bir şey görülmez, duyulmaz. Arazinin az karşısında havalimanı vardır.
İktidarın desteğiyle buraya ne mi yapılır? Fuar alanı yapılır, özel uçak pisti yapılır, villalar yapılır, gökdelen yapılır, yapılır da yapılır.

Bürokrat peşkeş çekmeye alet olmaz, halkı korur, doğaya sahip çıkar.

AKP milletvekilleri AKP’den Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi (Çorlu’dan belediye başkan adayı),
MHP’li Bülent Belen (Çorlulu), CHP’li Emre Köprülü (Çorlulu), Faik Öztrak ve Candan Yüceer bu olayı öğrendiğiniz anda, hep birlikte burada eylem yapmalısınız. (Buranın ne kadar değerde olduğu, Tekirdağ’ın ünlü emlakçısı ‘Akbulut Emlak’a sorup öğrenilebilir.)

Ynt: Meralar GittiGidiyor....

hemşerim bu tür yazılara sıyasete gırer dıye yazmıyorumya yınede yazayım
tencere tava aynı hava calmaya gidmeden cocuklarımızın torunlarımızın gelecegini tamamen calmaya devam

bunlar iktidarın ufak icraatleri diğer büyük vurgunları burda yazmaya kalksak roman olur. o başbakanın ağzından düşürmediği duble yollar özelleştirilen devlet kurumları tarım arazileri limanlar vs vs daha bizim bilmediğimiz görmediğimiz neler neler.... bunlar insanları öyle bir büyüledilerki kafasını kessen akp ye oy verecek tanıdıklarım var benim. bu ülke ne çektiyse bu din üzerinden siyaset yapan şerefsizlerden çekti. devlet hep sömürüldü hep hortumlandı zengin kollandı fakir daha dibe batırıldı ve o dibe batanlar aç köpekler gibi 2 paket makarnaya 1 çuval kömüre vatanı (namusunu) sattılar. bu ülkede herkes artık elini taşın altına koyacak korkmayacak üstlerine yürüyecek kendini sindirmeyecek vay efendim bana bişey olmaz ben oyumu verir geçerim siyasete girmem beni ilgilendirmez diye diye yapılan dolandırıcıkları görmezden gele gele ülke bu hale geldi.

Arkadaşlar sıkmayın canınızı 3 bakanın oğlu gözaltında operasyon dahada derinleşecek bakın görün taaa nerelere kimlere uzanacak...Öyle artık eskisi gibi istediğim atı koştururum devri bitiyor birileri için hakkınızı arayın bunlar sallanıyor iyideniyiye...Gün gelince hesabını sorarız kimlere ne gerekiyorsa :) Ok yaydan çıktı herkes müsterih olsun ozaman teğet geçmişti ya birilerine göre,şimdi o birilerini delip geçecek.Halkta görsün artık bişeyleri mal değilse !