bunlarda benden gelsin

Ynt: bunlarda benden gelsin

birinci resimdeki dana 13 aylık yenialdım köylüden tahmini 280 kg 2200tl aldım boylanmış ama üzerinden et yok 145kg karkas var gibi görünüyor bu danaya yapılacak en iyi besleme yöntemi hızlı kilo alması için telafi edici büyümeyi devreye sokmak bunun için yüksek enerji ve proteinle beslemek.2 -3-4 resimdekiler 10 aylık kendi ineklerimiz danaları simental hostain f1 melezi 2 rezimdeki hayvanın göğüs çevresi 173cm 3-4 resimdeki hayvanın 177cm bunlarında tahmini canlı ağırlıkları 430 ila 475kg arasındalar bunlrın beslenmeleri buzalıkan çıktıktan sonra 15protein 2700 enerjili yemle 400kg olana kadar beslenirler bu dönemde yemlerine 50gr optijen 50gr yesac katılır ayda bir ade vitamin 15günde birde kalsiyum ve b12 fosfor preparatı enjekde edilir 400 kg üzerinde yani bu aylardaki beslenmeleri 400kg üzerindeki hayvanların yemleri 13protein 2800 enerji li yem bunlarda bu yemden günlük 10kg samandanda 2,2 kg verilir 50gr yesac

Ben yüz ifadelerinede bakarım fotodaki hayvanların sait hocam, bana göre elinden geldiğince salma bırak hayvanları, yan taraflarına çok gübre yapışmış ben bunlarada bakarım rahat olsun hayvanın yeri senin emeğinde boşa gitmesin,yeminde boşa gitmesin.
Güzel bir işletmen olması dileklerimle , kolay gelsin bereketli olsun.

Bereketli olsun kardeşim Maşallah almışsın yeni grubu,arkadaşlar yer sıkıntısı var ama Sait merkeze yakın yerde galiba işletmeyi büyütme problemi var,biz sürekli telefonla muhabbet ediyoruz kısa dönem besisi yapıyor yılda en az 2 dönem kestiriyor kesif yemide kendisi üretiyor kısa dönem besisi için bağlı sistem uygun olabilir yada dar kodra sistemi olabilir,hayvan besleme ve hastalıkları konusunda çok bilgili ilgii bir arkadaşımız.

Iyi dilekleriniz icin cok tskler evet hacim kardesimin dedigi gibi hem merkezde olmamiz hemde yer sikintisi olmasindan dolayi Boyle ama sunu unutmayin besi icin en ideal Alan salmada7.5 metre kare hayvan basins Alan hesaplarken bunu dikkate akin sit icin 20 metre kare evet yemimizi kendim yapiyorum kullanmis oldugum hammaddeler arpa misir ptk kepek bayat ekmek bu hammaddelerden yemin cinsine gore tahil kirmalari %50 ila%70 arasinda degisiyor kuru madde bazinda gunluk enerji protein degerleri hesapliyorum ve nekadar yemesi gerekiyorsa okadar veriyorum mesela 20 litre sit veren bi hayvan icin sadece verim yonunden 1litre sit icin 84gram proteins ihtiyac vardir bu da Su demek dirki0.84*20=1680gram sadece sit verimi icin hayvanin gunluk protein ihtiyaci var demek bunun ustune birds hayvanin yasama payi icin protein eklenmeli ve gunluk protein ihtiyaci bulunmali bunun gibi besidede bu sekilde besleme yapiyorum vede cok iyi Para kazandim yakinda oteki besi danalarinida resimlerini koycamen iyi besi sekli kiss donem besisidir unutmayin arkadaslar