Tarım Bakanı daha ne yapsın?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2014 yılı bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek kabul edildi.Bütçe görüşmelerinde muhalefet partilerinin temsilcileri hükümetin tarım politikasına çok sert eleştiriler getirdi. Tarımda yaşanan sıkıntıları tek tek örneklerle anlattı. Girdi fiyatlarındaki artışın çiftçiyi üretim yapamaz duruma düşürdüğünü, tarlalar boş dururken bir çok ürünün ithal edildiğini dile getirdi. Her türlü eleştiriyi yaptılar. Bir milletvekili çiftçinin parası ile Antalya’da yapılan bakanlık toplantısında dansöz oynatıldığını bile söyledi.
Muhalefetin eleştirilerine ve sorularına yanıt vermek üzere Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker kürsüye geldi.
Bakın neler söyledi neler?
“Türkiye, tarımda son 10 yılın 9′unda büyüdü.
Biz göreve geldiğimiz 2002′de tarımsal hasıla 23 milyar dolardı. Bugün 62 milyar dolar.
Tarımda kişi başına milli gelir 1064 dolardı, bugün 3 bin 591 dolar.
Tarımsal hasıla bakımından dünyada 11.,Avrupa’da 4. olan Türkiye, bugün Dünyada 7. Avrupa’da 1.
Gıda ihracatımız 4 milyar dolardan 16 milyar dolara çıktı. Tarım ve gıdada 10 yılda 41 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.
Sanayinin kullandığı hammaddeler dahil son 10 yılda tarım ürünleri ihracatı ithalattan daha fazla.
2002′de 161 ülkeye 1480 gıda ürünü ihraç ediliyordu, bugün 188 ülkeye 1663 ürün ihraç ediliyor.
Bize Hollanda’nın ihracatı örnek gösteriliyor. Hollanda’nın tarımsal üretim hasılası 12 milyar dolar. İthalatı 72 milyar dolar. Adamlar ithal ediyor, katma değeri yüksek ürün olarak ihraç ediyor. Biz aynı şeyi yapsak ithalat yapıyorlar diye en ağır eleştiriye maruz kalırız.
Tarımsal destekleri tam 5 kat artırdık. Destekler 1.8 milyar liraydı bugün 9 milyar lira.
Son 10 yılda 90 milyar lira tarımsal kredi verildi. Bunun 70 milyar lirası sübvansiyonlu kredi. Bizden önce verilen her 100 lira kredinin 38 lirası geri dönüyordu, bugün 98 lirası geri dönüyor.
Buğday üretimi 22 milyon tona, mısır 5.9 milyon tona, çeltik 900 bin tona, ayçiçeği 1.5 milyon tona çıktı. Bu cumhuriyet tarihinde rekordur. Daha önce bu üretim rakamlarına hiç ulaşılamadı.
Tarımsal arazilerin terk edilmesinin, boş bırakılmasının nedeni parsellerin küçük olması. Gelin birlikte arazi toplulaştırması yapalım.
Sertifikalı tohum üretimimiz 145 bin tondan 657 bin tona çıktı.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa kendi geliştirdiği gebe düveleri ihraç etti.
Sadece bitkisel üretimde değil, hayvancılıkta da üretimde rekorlar kırdık. Süt üretimi 8.4 milyon tondan 17.4 milyon tona çıktı. Kırmızı et üretimi 407 bin tondan 916 bin tona yükseldi. Tavuk eti üretimi 700 bin tondan 1 milyon 700 bin tona çıktı. Bunların hepsi rekordur.
Hayvansal ürün ihracatı 1.1 milyar dolar oldu.”
Bakan Mehdi Eker’in anlattıklarına bakılırsa Türkiye, tarımda dünyanın parlayan yıldızı. Üretimde, ihracatta, verimlilikte, desteklerde, kredilerde rekor üstüne rekor kırıyor. Ama bizim nankör(!) çiftçiler sürekli yakınıyor, ağlıyor. Tarım Bakanı daha ne yapsın?

Ynt: Tarım Bakanı daha ne yapsın?

vcc link=topic=70824.msg812202#msg812202 date=1387352717' Alıntı:
Bakan da partide alayıda patladı gitti :)

İşin sonu hepimizin zararına olabilir, ben durumu iyi görmüyorum ,bu sabah istanbul da 5 emniyet müdürü görevden alındı haberi var .
Arap baharı bize bulaşmayacak derken, fitilin ucu ateşlenirse, fırsat bekleyenlere gün doğacak,yüce mevlam fırsat vermesin karışıklığa .
Martta seçimler var herkes oyunu doğru gördüğü yere kullansın.

diğer yaptıklarını söylememiş ama!!! ilk defa saman ithal ettiler,memlekette şeker fabrikası kalmadı satmadık ardından şekeri, mısırı ithal ettiler!!! Kayıt ve istatistik sistemleri eksikliği,tohumculuk yasası gibi bütün ürün çeşitliliğimizin tohumlarının küresel sermayenin “patent” adı altında el koyması, sezon başlangıcında arpa buğday taban fiyatı 10 kuruş artarken gübre 50 kuruş artmasın, mazot 5 bin liraya yaklaşırken 650 kuruş buğday parası vermesin, destek demiş beyfendi, desteği sezon başında işe başlamadan önce verse köylü ziraat bankasına, deniz banka kredi borcumu olurdu? ziraat bankasına olan borçlarını erteletmeleri söylememiş!!!geçtiğimiz yıllarda 0 faizle 8 bine inek sattılar şimdi ne oldu onlar??? dişi hayvanlarını mezbahada kestirip şehirde dana kıyma diye sattırdılar unuttularmı bunları???gübre fiyatları aldı başını gitti, ürününü pazarlama garantisi yok kışın adamlar gelir 180 kuruşa domates fiyatı verir sezonda bir kısmını alır sonra ne yaparsan yap!!! geçen yıl 1450 liraya ayçiçiği sattık bu yıl 1150 lira oldu???sadce benim bundan 18 bin zararım oldu!!! çiftçinin en büyük sorunları girdiler mazot, gübre, takım taklavat, taban fiyatını iyi veripte pazarlama sorununu çözmeden bu sorun çözülmez köylümüz kan ağlıyor baştakilerin bu at gözlüğünü çıkarıp milletin ne çektiğini görmeleri lazım!!! yoksa???

adamların en güzel yaptığı şey bu ışte göz boyamak!!! Kullandıkları politikanın adida göz boyama politikası. 2002-2013 arası mazot gübre fiyat değişikliği listesi buyrun bakın http://www.tarimblog.net/tarimsal-haberler/2002-2012-arasi-mazot-ve-gubre-fiyatlari/ verdiği üç kuruş destekle Isin içinde olmayanların gözünü boyuyo Hep aynı şey Hep aynı şey o günden bugüne mazot 4 kat arttı gübre keza öyle. 2002 Bugday Fiyatı : 230 TL/ton ( ziraatcilerdernegi.org.tr ) 2010 Bugday Fiyatı : 580 TL/ton ( TRT ). Ki biz bu yıl 585 tl/ton fiyatla buğday sattık ve en iyi satanlardan biri biziz mazot gübre 4 kat artarken buğday Niye 2 katta kalıyor bu sadece buğdayda da böyle değil yukarıda yazılmış ayçiçek fiyatının geçen yıla oranla neredeyse %25 daha düşük olduğu nedir bu ya Neyin peşinde Bunlar insanları kandırmaktan dolandırmaktan başka işleri Yok!!!

koalisyon hükümeti yeniden olsa artık son günlerdeki olumlu görüşmeler başladı :D tarım bakanı kim alınsa bize o bakar artık şety*-* o zaman devlet memurları gibi olur çiftçide ben 2oo3 öğrenciydim hoca o zman 635 lira maaş alıyordu şimdi aynı durumdaki hoca 1700 alıyormuş hersey ortada uyy-*s

Bu çiftçinin devletten destek felan istediği yok zaten ürettiğimiz malın değerini versinler bize o yeter. destek altından veriyolar hep bize kol gibi desteği. !!

Gün birlik olma zamanı kaos küresel sermayeden başka kimseye yaramaz ... F tipi bi dolap lar çeviriyor ama bende anlamadım...tarım bakanlığı iyi şeyler yapmaya çalışıyor bence ama biz yeterince birşeyler yapıyormuyuz o önemli..

ismail_17 link=topic=70824.msg812204#msg812204 date=1387353357' Alıntı:
İşin sonu hepimizin zararına olabilir, ben durumu iyi görmüyorum ,bu sabah istanbul da 5 emniyet müdürü görevden alındı haberi var .
Arap baharı bize bulaşmayacak derken, fitilin ucu ateşlenirse, fırsat bekleyenlere gün doğacak,yüce mevlam fırsat vermesin karışıklığa .
Martta seçimler var herkes oyunu doğru gördüğü yere kullansın.

Katılıyorum İsmail abi, Bu işlerin sonucunda zararlı çıkan biz olacağız ülkedeki kavgadan kimseye fayda gelmez herkes savunduğu şeylerin doğruluğunu sorgulasın şapkayı öne koyup düşünmek zamanıdır, bu saatten sonra hata kimde ise bunu kabul etmeli ve gereğini yapmalı yoksa Türk halkının affetmeyeceği sonuçlardan sorumlu olmaktan kurtulamayacaklardır.

Bıktık artık bu şerefsizlerin ağzından şukadar büyüdük bukadar ilerledik çiftçiyi şöyle destekledik ayaklarından.. işleri güçleri millete masal hikaye anlatmak ama az kaldı yıkılıyor artık çatırdamaya başladı. tek yapmamız gereken biraz sabretmek ve sandığa gidince son tekmeyi patlatmak.

muammer güler gezi parkı olaylarında anne babalara seslenıyordu.çocuklarınıza sahip çıkın diye.kendı çocuguna ne kadar sahip cıktıgı ortada.erkeklı kızlı cıgırtkanlıgı yaparken malı götürüyorlarmış valla.burakın artık hükümetin laf oyunlarını kagıt üzerindeki açıklamalarını bitti artık o dönem gözünüzü açın

Aslında çok büyük destekler var ama bazı desteklerden çiftçinin haberi bile yok mesela bu ıpard desteklerin den internet olmasa benim haberim yoktu, , köydede kimsenin haberi yok.bu işler bu şekilde olmamalı. Bir ara hayvancılık kredisi verdi nekadar doktor hakim varsa besici oldu daha birsürü ornek var. Lakin Biz burada ankaranin köyü yuz 6-7sene öncesine kadar köyün suyu yoktu komsu koylerden tankerle sucekerdik kullanmak için. Eski belediyeler yukari koylerden su alamadı bize bukadar aciz durumdalardi suan koye su geldi bu seferde köyün şebekesi dayanmadi sebekeyi degistirdiler yollar komple asvaltlandi köy giriş çıkışına belediye güvenlik kameraları bağladı okadar cok belediyecilik hizmeti varki millet değer gördüğünü anladı bunlar inkar edilmez..

Bakanı sevsekte sevmesekte 3 dönem meselesi.. miyadı doldu zaten gidici..

+/- biçok şeyler oldu yaşandı.. geçti artık.

Asıl üretici olarak BİZ ne yapabilirize kafa yormak lazım.

Bi de IPARD, Kalkınma Ajansları, AB projeleri, Bakanlık hibe-destekleri ne varda takip edip, katılmak lazım 'sakın bişey çıkmaz demeyin, er geç çıkar emin olun' :)