2013 yılında tarımda rekorlar kırıldı

Bakan Eker, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2014 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, uyguladıkları politikalarla 2013 yılında Cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarının kırıldığını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, uyguladıkları politikalarla 2013 yılında Cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarının kırıldığını belirterek, buğday üretiminin 22 milyon tona, mısır üretiminin 5.9 milyon tona, çeltik üretiminin 900 bin tona, ayçiçeği üretiminin 1 milyon 500 bin tona çıktığını söyledi.

Bakan Eker, bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, tarım sektörünün hükümetlerinin icraatlarıyla 1960 yılından bu yana ilk defa son 10 yılın 9 yılında pozitif büyüme göstererek, en istikrarlı dönemine ulaştığını kaydetti.

Sektörün 62 milyar dolar toplam tarım hasılasına ve 3 bin 591 dolar kişi başı gelire sahip güçlü bir konuma geldiğini ifade eden Bakan Eker, 10 yıl önce tarımsal hasıla itibariyle tarım sektörünün dünyada 11., Avrupa ' da 4. sırada olduğunu, 2008 ' den bugüne kadarda dünyada 7., Avrupa ' da ise 1. sıradaki konumunu koruduğunu söyledi.

Bakan Eker, Türkiye ' nin 2002 yılında 161 ülkeye bin 480 gıda maddesi, tarım ürünü ihraç ederken, bugün bunun 188 ülke ve bin 663 ürün ihracatına çıktığını belirterek, ülkenin sanayisinin de tekstilinin de büyüdüğünü kaydetti.

Hükümetleri döneminde Türkiye ' nin buğday ihracatında dünyada birinci ve ikinci olduğunu ifade eden Bakan Eker, Türk tarımının da dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi desteklendiğini, devraldıklarından bugüne kadar destekleri 5 kat artırdıklarını bildirdi.

Bitkisel üretimde uyguladıkları ve Ar-Ge politikalarıyla verdikleri desteklerle 2013 yılında Cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarının kırıldığını vurgulayan Bakan Eker, buğday üretiminin 22 milyon tona, mısır üretiminin 5.9 milyon tona, çeltik üretiminin 900 bin tona, ayçiçeği üretiminin 1 milyon 500 bin tona çıktığını söyledi.

Bakan Eker, meyve üretiminin 13 milyon tondan 18 milyon tona, sebze üretiminin ise 25 milyon tondan 28 milyon tona ulaştığını belirtti.

Ynt: 2013 yılında tarımda rekorlar kırıldı

Hermiyas link=topic=70850.msg812783#msg812783 date=1387443742' Alıntı:
Rekortmenler nerede ki, ben hiç göremedim de....
Nerdemi.Ayakkabı kutularının içinde çıktı ya mılyon dolarlar onlar hep rekortmen işte.Tarım rekor kırıyor ama geriye dogru bı rekor.akp hükümeti gelelıden berıde hiç ileriye gitmedı