Narda dünya üçüncüsüyüz

18 Aralık 2013 - 02:30

Narda dünya üçüncüsüyüz
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son yıllarda Türkiye’de nar üretiminin arttığını belirterek, “2013 yılında nar üretiminin yüzde 22.1 artışla 384 bin 905 tona çıkacağı tahmin ediliyor” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

Nar üretiminde Türkiye’nin, Hindistan ve İran’ın ardından dünyada üçüncü sırada geldiğini bildiren Bayraktar, kişi başına nar tüketiminin 1.8 kilogram olduğunu ifade etti. Bayraktar, narda yeterlilik oranının 2011/2012 üretim sezonu için yüzde 144.2 olduğunu, tüketimin 1.5 katı kadar üretim yapıldığını bildirdi.

Bayraktar, Türkiye’de 1988’de 45 bin ton olan nar üretiminin, 2007’de 106.5 bin ton, 2010’da 208.5 bin ton, 2012’de 315.1 bin tona çıktığını ifade etti.

Üretim yüzde 22 arttı
Nar üretiminde 2012’de yüzde 44.8 üretim artışı olduğunun altını çizen Bayraktar, bitkisel üretim ikinci tahmin verilerine göre 2013 yılında da üretimin yüzde 22.1 artışla 384 bin 905 tona çıkacağının tahmin edildiğini bildirdi.
Bayraktar, nar üretiminin 1988-2012 döneminde 7’ye, 2007-2012 döneminde ise 3’e katlandığını belirterek, “Narda 1988 yılında 2 milyonun altında olan meyve veren ağaç sayısı, 2007 yılında 3.6 milyon, 2009 yılında 5.1 milyon, 2010 yılında 6.4 milyon, 2011 yılında 7.8 milyon, 2012 yılında ise 10 milyonu geçti” ifadesini kullandı.

Sağlığa çok faydalı
Narın sağlığa dönük faydalarına dikkat çeken Bayraktar, uzmanlar tarafından, C, B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir içeren narın, kalp ve damarlara, çarpıntıya iyi geldiğini, enerji verdiğini, yorgunluğu giderdiğini, vücudu, diş etlerini güçlendirdiğini, kötü kolesterolü düşürdüğünü, kan şekerini dengelediğini ve harareti önlediğinin söylendiğini anımsattı. Bayraktar, nar çekirdeğinden elde edilen yağın cilde ve saçlara iyi geldiğine ve meyve tanelerinin zarının da ülsere karşı mideyi kuvvetlendirdiğine dikkati çekerek, “Narın en büyük özelliğinin ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanser riskini azaltan antioksidanlar açısından çok zengin bir meyve olmasıdır” dedi.

Ynt: Narda dünya üçüncüsüyüz

sağlığa faydalı iyi güzelde bu üretim artık gittikçe düşmeye başlayacak bundan 5 yıl önce narın dalında üretici satış fiyatı3-5 tller arasındaydı bugün ise dalında üretici satış fiyatı 30kr-1tl arasında haliyle kurulan bahçeler artık sökülmeye ve başka meyve bahçelerine dönüştürülmeye başlandı ben bir nar üreticisi olarak en fazla 3 yıl daha dayanabilirim sanırım zira bu fiyatlar kardan çok zarar ettiriyor bahçemi kuralı 8 yıl oldu 8 yıldır maksimum verime daha bu yıl ulaştım fakat bu seferde zarar çekmeye başladık iyi bakım yapıyoruz maliyetler kurtarmıyor soğuk havaya koyuyoruz yarı yarıya çürüyor dalında satıyoruz fiyattan zarar ediyoruz nar üreticisi ne yapacağını saşırdı Abi... istatistikler filan iyi güzel herşey güllük gülistanlık ama pratikte öyle değil...