100 yıl sonra ilk kez görüntülendi

20 Aralık 2013 - 14:45

'Yakalı toy' 100 yıl sonra ilk kez görüntülendi
Anadolu ' da nesli tükenen, ilginç kur davranışlarıyla bilinen yakalı toy kuşu, yaklaşık 100 yıl sonra Konya ' da bulundu

Karapınar ilçesi yakınlarında yaralı halde bulunan ve tedavi için Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine getirilen kuşun, yaklaşık 100 yıl önce Anadolu ' da nesli tükendiği bilinen ve literatürlere göre en son 1912 ' de Kars ' ta görülen 'yakalı toy kuşu' olduğu belirlendi. Yakalı toy kuşunun göğüs bölgesindeki yaraya medikal tedavi uygulandı.

Kuş bilim oluşan bir heyet, Karapınar ilçesi yakınlarında yakalı toyun bulunduğu alanda incelemelere başladı. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Dik, kuşu önce toy kuşunun yavrusu sandığını ve resimlerini çekerek, kesin teşhis için 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kiraz Erciyas ' a gönderdiğini söyledi.

'Hemen Konya ' ya geliyorum'

Fotoğrafları gören Erciyas ' ın bunun yakalı toy kuşu olduğunu ve yakından incelemek için hemen Konya ' ya geleceğini söylediğini belirten Dik, şunları kaydetti:

'Kuş bilimcilerden oluşan bir heyet, Karapınar yakınlarında yakalı toyun bulunduğu alanda incelemelere başladı. Yakalı toyu neredeyse yüzyıl sonra gören ilk araştırmacılarız. Bu gelişmenin bilim dünyasınca yakından takip edileceğini düşünüyorum. Ülkemizde soyları tükenmiş olsa da yakalı toy kuşları, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Moğolistan, Pakistan, Hindistan ve Çin ' de yaşamlarını devam ettiriyor. Ancak son 20 yılda sayılarında çok hızlı bir düşüş var. Yaşam alanlarının bozulması ve avcılık, bunun en önemli nedenleri. Ayrıca endüstriyel ve tarımsal faaliyetler, turizm bölgelerinin genişlemesi de diğer nedenler arasında sayılabilir.'

SÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi Kurtuluş Parlak da bir vatandaş tarafından Karapınar yakınlarında yaralı halde bulunan kuşun hastanelerine getirildiğinde, göğüs bölgesinde çarpma ya da düşmeye bağlı olarak yara oluştuğunu söyledi. Vatandaşların kendilerini arayıp yaralı bir kuş getireceğini söylediklerinde böylesine önemli bir olaya tanıklık edeceklerini düşünmediklerini vurgulayan Parlak, kuş hastanelerine geldiğinde, hiç vakit kaybetmeden tedavisine başladıklarını dile getirdi. Kuşun, SÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesindeki tedavisinin birkaç gün daha süreceği, ardından koruma altına alınacağı bildirildi.

İlginç kur davranışlarıyla biliniyor

Yakalı toy kuşları, ilginç kur davranışlarıyla biliniyor. Kur davranışı sırasında göğüs ve baş kısımlarındaki tüyleri kabartmaları en dikkat çekici özellikleri... Kanat açıklıkları 150 santimetre kadar olabilen yakalı toyların erkekleri dişilerden biraz daha iri oluyor. Vücutları genel olarak soluk kum ya da devetüyü rengindeki bu ilginç kuşların kanatlarının uç kısmında ve boyunlarında büyük siyah bölgeler bulunuyor.

http://www.milliyet.tv/video-izle/Nesli-100-yil-once-tukenmisti----BDIvM4hXFQ7k.html

Ynt: 100 yıl sonra ilk kez görüntülendi

Kuzudan bi kaburgası eksik derler haliyle öyle et ve ağırlık olunca avcılar affetmiyor en son 10 yıl önce çok kar yağdığında tarlada görmüştüm 20-30 metre kanat çırparak koştu anca kalktı büyük kuş gerçekten