Zeytinyağının toptan alım fiyatı yükseldi

Zeytinyağının toptan alım fiyatı yükseldi
20 Aralık 2013 Cuma 18:05

Türkiye ' nin önemli zeytinyağı üretim merkezlerinden Balıkesir ' de bu yıl ürünün az olması nedeniyle fiyatlar yükseldi. Geçen sene toptan litre fiyatı 5-5,5 lira olan sızma zeytin yağı, bu yıl 8 liraya kadar alıcı buluyor

BALIKESİR - Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, gazetecilere yaptığı açıklamada, fiyat artışının, ürünün az olmasının yanı sıra tarımsal girdilerin yüksek olmasından kaynaklandığını bildirdi.

Uluslararası piyasalarda sızma zeytinyağı fiyatlarının 5-5,5 lira arasında olduğunu belirten Semerci, şöyle devam etti:

'Türkiye ' de ürünün bu yıl az, girdi fiyatlarının yüksek olması zeytinyağı fiyatlarını ciddi anlamda artırdı. Bu artış 2002 yılından bu yana stabil olan zeytinyağı fiyatlarında yaklaşık yüzde 40 ' a varan bir artış getirdi. Bu hem ürünün yokluğundan hem de sızma zeytinyağının çok az üretilmiş olmasından kaynaklandı. Geçtiğimiz yıl 5-5,5 lira civarında alınan sızma zeytinyağı bu yıl 8 liraya kadar toptan alıcı buluyor. Bunun perakende piyasada tüketiciye yansımasıyla bazı yerlerde fiyatlar 12-15 liraya kadar yükselebiliyor.'

Semerci, zeytinyağı fiyatlarındaki artışın endişe verici olduğunu dile getirdi.

Tüketiciler, zeytinyağını diğer bitkisel yağlarla ikame etmeye başlarsa bunu değiştirmelerinin çok zor olduğunu vurgulayan Semerci, şunları kaydetti:

'Diğer yağların kilosunun 4-5 lira olduğunu düşünürseniz zeytinyağının da litresinin 15 lira olduğunu düşünürseniz ev ekonomilerine ciddi bir farklılık getiriyor. İnsanlar zeytinyağından uzaklaşıyorlar. Fiyatların yükselmesi bir yandan üretici için de son derece önemli ve değerli. Üreticinin maliyetlerinin yüksek olması muhakkak düşük fiyatlarla içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu ikisinin dengesinin bir şekilde sağlanması lazım.'

Ynt: Zeytinyağının toptan alım fiyatı yükseldi

birçok tarım ürününde oldugu gibi bunuda dışardan getirip düşürürler abi :)
ben 8den verdim az bişey vardı(200kg) biraz daha var onuda sanırım 8den verecegim biri istiyor (100-150kg arası)
bence nekadar yükselsede böyle haberler çıksada biz çiftçilerin elindeki yag 12-13ü geçtim 10lira bile olmaz
tabi marketlerdeki hazır markalı yaglara sözüm yok onlar istedigi fiyattan satıyor :)

YAVUZ_13 link=topic=70916.msg813865#msg813865 date=1387641399' Alıntı:
birçok tarım ürününde oldugu gibi bunuda dışardan getirip düşürürler abi :)
ben 8den verdim az bişey vardı(200kg) biraz daha var onuda sanırım 8den verecegim biri istiyor (100-150kg arası)
bence nekadar yükselsede böyle haberler çıksada biz çiftçilerin elindeki yag 12-13ü geçtim 10lira bile olmaz
tabi marketlerdeki hazır markalı yaglara sözüm yok onlar istedigi fiyattan satıyor :)

Haklısın Yawuz Ağa...

Tüm sistemi her şey dahil olacak şekilde tümden değiştireceksin...Yoksa ticareti biz Türkler icat etmedik ki bu konuda zayıfızdır...

Osmanlı ' da bile ticaret gayrı müslümlerin elinde idi.....

Bugün 1 litre yağ en iyi ihtimalle 4 kg zeytinden elde ediliyor 10 12 kg kadar çıkabiliyor bu rakam.Bu zeytin ağaçtan çırpılıyor, yerden el ile tek tek toplanıyor.Çuvallanıp taşınıyor ordan tekrar traktöre yüklenip yağhane ye götürülüyor, sıkılıyor ve en son tekrar eve yada satılacak yere taşınıyor...Bu sadece zeytinin masrafı bunun birde ağaçlarının bakım masrafları var ve 2 senede bir zeytin alabiliyorsunuz genelde...

Hermiyas link=topic=70916.msg813882#msg813882 date=1387642629' Alıntı:
Haklısın Yawuz Ağa...

Tüm sistemi her şey dahil olacak şekilde tümden değiştireceksin...Yoksa ticareti biz Türkler icat etmedik ki bu konuda zayıfızdır...

Osmanlı ' da bile ticaret gayrı müslümlerin elinde idi.....

abi malesef durum aynen böyle
fakat bizler yani çiftçiler bazı girişimlerde bulunuyoruz veya birşeyler yapmaay çalışıyoruz onada malesef engel oluyorlar
mesela ben bundan 2 sene önce falan bu konuda çalışma yaptım avrupa birligi küçük girişimcilere hibe verecek dediler
bir hesap yaptım bir plan proje hazırladım
adamların istedigi herşeyi kendin yapacaksın ve dogal olacak o şartla verecegiz hibeyi dediler yani işin özü tarım degilde kendim yapmama baglıydı ve yeni farklı bir düşünce olursa alabilecektim hibeyi kısaca orjinal yeni fikirlere verilecekti hibe
tamam dedim hazrılıklar bitti gittim başvurdum birsürü kişi başvurmuş yedekten bile sıralamaya giremedim :)
malesef iktidar yandaşı olan bakkal dükkanlarına bile hibe vermişler ama işte yandaş olmayınca olmuyor
yoksa ben organik zeytin ve zeytin yagı üzerine bir proje hazrlamıştım
üretim pakatleme ve pazarlama dagıtım konularını komple içeriyordu projem yani a dan zye herşey dahildi ama kabul edilmedi :)

HassaN20 link=topic=70916.msg813945#msg813945 date=1387646439' Alıntı:
Bugün 1 litre yağ en iyi ihtimalle 4 kg zeytinden elde ediliyor 10 12 kg kadar çıkabiliyor bu rakam.Bu zeytin ağaçtan çırpılıyor, yerden el ile tek tek toplanıyor.Çuvallanıp taşınıyor ordan tekrar traktöre yüklenip yağhane ye götürülüyor, sıkılıyor ve en son tekrar eve yada satılacak yere taşınıyor...Bu sadece zeytinin masrafı bunun birde ağaçlarının bakım masrafları var ve 2 senede bir zeytin alabiliyorsunuz genelde...

evet verimin normal oldugu yıllarda 4 kg zeytinden 1 kg yag çıkıyor fakat busene havalar kuraktı artı yazın bir dolu yagmıştı ondan verim azdı zeytinler kuruydu buyüzden 3 kg zeytinden 1 kg yag çıktı

zeytinin hiçbir masrafı yok gibi gözüksede malesef yarısı masrafa gidiyor normal yıllarda
busene yarısından fazla sı masrafa gitti verim düşük oldugu için
allahtan busene zeytin toplama makinası aldımda(hibeli yarısı) işçi masrafı biraz azaldı