Türkiye'nin ilk sürü yöneticileri sertifikalarını Bakan Eker'den aldı

Türkiye ' nin ilk sürü yöneticileri sertifikalarını Bakan Eker ' den aldı
CİHAN - ANKARA
21 Aralık 2013 16:46

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ projesinden mezun olan 25 kursiyer sertifikalarını Bakan Mehdi Eker’in elinden aldı. İllerde ve ilçelerde yaşanan çoban sıkıntısını gidermek ve çobanlık mesleğini daha nitelikli hale getirmek için çalıştıklarını söyleyen Bakan Eker, kendisinin de bir çoban olduğunu ve bununla da iftihar ettiğini belirtti. Eker, “Çalışan insanlarımızın daha donanımlı daha nitelikli hale gelmesini sağlamamız lazım.

Onun için bu proje önemli. İnsanımızın bu alandaki hizmet üretebilme potansiyelini arttırıyor. Ortaya çıkacak hizmetin kalitesini arttırma imkânı sağlıyor.” ifadelerini kullandı. Eker, törende çobanların kıyafeti olan kepenek giydi ve bir müdür yardımcısına kaval çaldırdı.

Ankara’nın Polatlı İlçesi’nde 25 kursiyer çobanlık mesleğini daha nitelikli hale getirmek için Sürü Yönetimi Elemanı kursu ' na katıldı. 120 saatlik bir eğitim gören kursiyerler, ayrıca her gün için 20 TL destekleme ödemesi yapıldı. Kursiyerlerin sosyal güvenceleri de İŞKUR tarafından karşılandı.

Düzenlenen törenle kurisyerlere sertifikalarını veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de 4 pilot bölgede başlanan projenin önemli olduğuna değindi. Gelişen küçükbaş hayvancılıkta çoban sıkıntısının ortaya çıktığına dikkat çeken Eker, “Çünkü bu işin dışındakilerin bildiği bir iş değil. Çobanlık sadece kepenek giyip kaval çalmasını öğrenmekten ibaret bir şey değil.” dedi. Eker, sürü yöneticisinin tabiatın dilini, zorluklarını bilmesi gerektiğini, zorluklara katlanmasını, tabiatla birlikte yaşamasını öğrenmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu hikmet gerektiriyor, irfan ve bilgi gerektiriyor.

Siz yeteri kadar bilgiyle donatmazsanız, o eğitimi vermezseniz, sosyal haklarını vermezseniz o zaman insanlar o mesleğe rağbet etmez.” diye konuştu. Eğitim programını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte hazırladıklarını aktaran Eker, çoban olmanın bir iftihar olacağını belirtti. Eker şöyle devam etti: “Sürü yönetimi elemanı benim. Her birimiz aslında sürü yönetimi elemanıyız. Çobansak ben çobanım. Bununla ben iftihar ederim.

Çalışan insanlarımızın daha donanımlı daha nitelikli hale gelmesini sağlamamız lazım. Onun için bu proje önemli. İnsanımızın bu alandaki hizmet üretebilme potansiyelini arttırıyor. Ortaya çıkacak hizmetin kalitesini arttırma imkanı sağlıyor. Sürü yöneticisi kardeşlerimizin bu eğitimle birlikte daha iyi bir noktaya taşıyacaklarını düşünüyorum.”

Bakan Eker, daha sonra kursu başarıyla tamamlayan 25 kursiyere sertifikalarını verdi. Sürü yöneticilerinin teşekkür mektubunun iletildiği Eker, mektubu okudu ve kursiyerlere teşekkür etti.

Eker daha sonra kendisine hediye edilen Kepenek ' i giydi. Asa ve kavalı da eline alan Eker, kaval çalan birinin olup olmadığını sordu. Bu sırada Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Yardımcısı kavalı alarak Eker ve kursiyerlere bir süre kaval çaldı. CİHAN