FARKINDAMIYIZ !

Öncelikle İyi Akşamlar Arkadaşlar. Hepimizinde Bildiği Gibi Ülkemizin Genel Olarak En Önemli Sorunlarından Biride Kuraklık. Bildiğiniz Gibi Ülkemiz Çeşitli Zamanlarda Lokal Ve Genel Olarak Çok Büyük Kuraklıklar Geçirmiştir En Son Örneği İse 2003-2008 Kuraklığıdır. Ülkemizdeki Kuraklık Sorunun Bilimsel Olarak Açıklanması Topoğrafyadır.( Konya 320 mm Yağış Rize 2400 mm Yağış ) Birde Son Zamanlarda En Çok Kamuoyunda Yer Tutan Konu Küresel Isınmadır.(Gerçekliği Göreceli Olarak Değişebilir). Bir Kaç Gündür Haberlerde Görmeye Başladık Doğu Akdeniz ' de Kuraklık Haberlerini Çukurova Yani Adana Osmaniye Hatay Mersin ' de Son Dönemde Çok Büyük Kuraklık Var Bazı Tnaıdıklarımız Ektiği EKinlerin Çıkmadığını Söylüyorlar.Kuraklık Olağanüstü Olarak Adlandırılıyor Adana Merkeze Yaklaşık 1.5 Aydır Yağış Düşmüyor. Peki Diğer Bölgelerimiz Nasıl Doğu İç Batı Ben İç Anadoluyu Aktarayım Nevşehirli Olarak Durumlar İç Açıcı Değil Yağış Lokal Olarak Yağıyor Ekinler Çıktı Ancak -20 Dereceye Varan Soğuklar Tehlike Yaratıyor. Herkez Kendi Bölgesinin Bu Sezonki Durumunu Yazarsa Bilgi Sahibi Oluruz Şimdiden Teşekkürler.

Ynt: FARKINDAMIYIZ !

Sempatiq1 link=topic=70950.msg814388#msg814388 date=1387726464' Alıntı:
Öncelikle İyi Akşamlar Arkadaşlar. Hepimizinde Bildiği Gibi Ülkemizin Genel Olarak En Önemli Sorunlarından Biride Kuraklık. Bildiğiniz Gibi Ülkemiz Çeşitli Zamanlarda Lokal Ve Genel Olarak Çok Büyük Kuraklıklar Geçirmiştir En Son Örneği İse 2003-2008 Kuraklığıdır. Ülkemizdeki Kuraklık Sorunun Bilimsel Olarak Açıklanması Topoğrafyadır.( Konya 320 mm Yağış Rize 2400 mm Yağış ) Birde Son Zamanlarda En Çok Kamuoyunda Yer Tutan Konu Küresel Isınmadır.(Gerçekliği Göreceli Olarak Değişebilir). Bir Kaç Gündür Haberlerde Görmeye Başladık Doğu Akdeniz ' de Kuraklık Haberlerini Çukurova Yani Adana Osmaniye Hatay Mersin ' de Son Dönemde Çok Büyük Kuraklık Var Bazı Tnaıdıklarımız Ektiği EKinlerin Çıkmadığını Söylüyorlar.Kuraklık Olağanüstü Olarak Adlandırılıyor Adana Merkeze Yaklaşık 1.5 Aydır Yağış Düşmüyor. Peki Diğer Bölgelerimiz Nasıl Doğu İç Batı Ben İç Anadoluyu Aktarayım Nevşehirli Olarak Durumlar İç Açıcı Değil Yağış Lokal Olarak Yağıyor Ekinler Çıktı Ancak -20 Dereceye Varan Soğuklar Tehlike Yaratıyor. Herkez Kendi Bölgesinin Bu Sezonki Durumunu Yazarsa Bilgi Sahibi Oluruz Şimdiden Teşekkürler.

batı akdenizde vve yüksek kesimlerinde yağış olarak pek sıkıntı çekilmedi ekli alanlar için yeterli yağış yağdı yağmayan yerlerede kar yağdı ve eridi sanırım sulama sıkıntısı çekilmemiştir fakat kuyulardaki sular çekilmeye başladı gözle görülür olarak fark ediliyor...

Benim yaşadığım yerde kuraklıktan dolayı daha buğdaylar çıkmadı.Ne yapıcaz bilmiyorum ancak böyle giderse ekin de olmıyacak çünkü yağış yok.Kuru ayaz yüzünden her yer don fakat ne yağmur ne de kar var.Yaşadığım yer Çorum Sungurlu .

Tekirdağ ' ın şarköy ilçesindeyim. Burda da durum genel olarak vahim. Şarköy ' ün kullanım suyunu sağlayan su göletinde 1 haftalık su kaldı. 1 hafta içinde yağmur yağmazsa gölet bitecek. Sonra su yok.

Dedemin bir lafı vardı: 'Yaz kurağı değil, kış kurağından kork' diye. Ne demek istediği şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Bende kendi bolgemi soyleyeyim yozgat akdagmadeni ekinlerimiz cikti tarlayi tutmak uzereyken 15 gun once kar yagdi yaklasik 30 santim ekinleri kapatti uc gundur de kar eriyor ama erisede az eriyor sukur tarlalar beyaz yorganla ortulu allah herkesin gonlune gore versin

Geçen yıl bol yağişlı ve afetli bir yıldı, benim arpalar yulaflar olmadı yağıştan, bu yıl yağış az, kurak bir yıl ama hububatlarda sorun yok çıkışları çok güzel , ilk ektiğim yulaflar bir karış oldu .Arpalarda iyi buğday ekmiyorum .
Ama önümüzdeki yaz sulu tarım için şimdiye kadar yağışlar az barajlar yetersiz , inşallah bundan sonra güzel uygun yağış olur.
Daha vakit var , ocak şubat , bahar ayları önemli.

çorum merkez en son mayısta yağdi kurban bayramında 2parmak yağdi 20gün önce de 4 parmak yağdi sonra hemen dona çekti herg lerde biten var ama düzgün değil bu donlarla zarar görür sanıyorum çorum da daha çimlen mis tarla görmedim

biz tarlaları ektik bereket üstüne yağmur yağdı bugdayı arpayı kurtardık ama baya bi ara yağmadı ,,,şuan da -15 derece gibi soğuklar var gecen hafta ilk defa kar yağdı oda 5 cm anca üzerini kapattı gibi insallah erimeden tekrar yağar...haberlerde izledim çukurova bölgesinde kuraklık başlamış çoğu çiftçi buğdayın çıkması için sulamış...insallah olmaz ama önümüzdeki hasat dönemi bana bu yılı aratacak gibi duruyor.. :( ALLAH büyük

Edirne Keşan da ekilen mahsüller çıktı. yazdığınız gibi yağmur veya kar yok. ismail_17 nin dediği gibi geçen yıl yağıştan benimde arpaları su kesti. yakın köyde kanalizasyon çalışmaları yapılırken alttan kuru yoprak çıkıyormuş. yağış için zaman var gibi ama yıl kurağa bakıyor.