köşkeroğlu besi çiftliği :)

Ynt: köşkeroğlu besi çiftliği :)

gokhanozkan link=topic=70962.msg814602#msg814602 date=1387743312' Alıntı:
Basin sagolsun.
Paylasimin guzel.bulusmalara keske katilsaydin.karagedike ziyaretine gelirim bi gun
sagolasin gokhan abim.
abi aksarayda okuyorum.sinav donemine denk geldi o yuzden katilamadim.Golbasinda komurcuyuz orayada beklerim :) Sizin koylu mustafa esen bizi iyi tanir :)

ahmtkskr link=topic=70962.msg814614#msg814614 date=1387744484' Alıntı:
sagolasin gokhan abim.
abi aksarayda okuyorum.sinav donemine denk geldi o yuzden katilamadim.Golbasinda komurcuyuz orayada beklerim :) Sizin koylu mustafa esen bizi iyi tanir :)
Insallah ugrrim bi gun.
Mustafa esen benide iyi tanir ;D

tümosan 8095 link=topic=70962.msg814948#msg814948 date=1387800196' Alıntı:
maşallah.güzel işletmeniz var ,ahmet bey.
koyunlarında maşallahı var.şimdiki halleri böyle kırkılmış biçimdemi yoksa fotolar eski fotomu.
sagolun tesekkur ederim.
Koyun degil erkek kuzu onlar :) evet 1 hafta once kirkildi 2 haftayda iki kamyonunu yukleriz.Fotograflar dun çekildi :)

ahmtkskr link=topic=70962.msg815019#msg815019 date=1387810786' Alıntı:
sagolun tesekkur ederim.
Koyun degil erkek kuzu onlar :) evet 1 hafta once kirkildi 2 haftayda iki kamyonunu yukleriz.Fotograflar dun çekildi :)
fotolardan pek belli olmuyor .bi kacını tahmin ettim erkek toklu olduğunu .peki bu mevsimde kırkma işi oldumu biz ağarma deriz .yani dışarı soğuk ve ayaz haliyle koyun kısmını kış mevsiminde soğuk ve ayazdan üstündeki yün korur.bu mevsimde kırktığın zmn bi ağardımı o koyun bidaha kolay kolay toplanamz.(yani üşütüp tüy rengini değiştim,hafif sarılaşıp tüyleri kabardımı.)
belkide siz besi yapıp (zannedersem kesime gönderiyorsunuz) kesime gönderdiniz için sıkıntı olmuyodur.

tümosan 8095 link=topic=70962.msg815069#msg815069 date=1387815827' Alıntı:
fotolardan pek belli olmuyor .bi kacını tahmin ettim erkek toklu olduğunu .peki bu mevsimde kırkma işi oldumu biz ağarma deriz .yani dışarı soğuk ve ayaz haliyle koyun kısmını kış mevsiminde soğuk ve ayazdan üstündeki yün korur.bu mevsimde kırktığın zmn bi ağardımı o koyun bidaha kolay kolay toplanamz.(yani üşütüp tüy rengini değiştim,hafif sarılaşıp tüyleri kabardımı.)
belkide siz besi yapıp (zannedersem kesime gönderiyorsunuz) kesime gönderdiniz için sıkıntı olmuyodur.
mehmet abi bu kuzu aksaraydan alindi annelerinden ayrilip pancarda ve sapta yayilmis aldigimizda 45 kilo geldi ve tuyu cok uzamisti.
Besiye gircek toklu tuylu olunca sırta et vermez kirktigimizda ortalama 2 kg yun cikti.
Usutmeye gelince bir hafta soguktan ve sicaktan korumak gerekir (yazin terlememesi gerekir).Normalde tek ahirimiz bin kuzu aliyor ama suanda 3yuz kuzu var naylonla bölduk hatta resimde goruldugu uzere kapiya bile naylon cekiyoruz usutmemek icin.
Evet abi biz Istanbulda komisyoncuyuz toplariz istanbulda kesime gondeririz,yilda yaklasik olarak 3bin kuzu keseriz

Koyunda besicilik nasıl oluyor acaba.Büyükbaş hayvancılıkta olduğu gibi sadece ağılda mı bakılıyor.

Kaç yaşında alınıp kaç kiloya gelince kesime gidiyor.Kurbanlıktan ziyade böylesi daha mı karlı sizce.

Cevaplarsanız sevinirim :)