Katlanır Tabla Sorunu..

Merhaba arkadaşlar. Ayçiçek biçmek için kullandığımız tavalar artık eskidiği,yamulduğu ve arıza çıkarmaya başladığı için yaza kadar yeni bir tava takımı değil de Medion için ayrı bir tabla yaptırmaya karar verdik. Şu anki orijinal tabla 5.10.Ancak bu ölçülerde 8 sıra götürmek zor olduğu için planladığımız tablayı 5.40-5.50 m yaptırmayı düşünüyor babam.Geçen gün bana bu fikri söyledğinde aklıma daha büyük ve genişlik sorununa çözüm olarak katlanır tabla geldi.Ancak babam hareketli parçaları nasıl ayırıcaz diye bir soru ortaya attı. Araştırmaya yeni başladım ama size de bir fikir danışayım dedim.

Claas ' ın normal ürettiği katlanabilir tablo (folding cutterbar) ürünü tam ortadan kırmalı.

http://www.claas.co.uk/products/combine-harvesters/front-attachments/front-attachments/folding-cutterbar

Yukarıdaki linkte gördüğünüz gibi bir sistem mevcut.Ancak 6m planladığım tablo için bu sistem biçerdövere zararlı.Ağırlık merkezi çok öne gidecek vs. Aklıma gelen ilk fikir:6m üretilecek tabla için iki yandan da birer metre yukarı kalkıp ortadaki 4mlik kısmın üzerine.Mısır tablalarında olduğu gibi.Veya katlanır aysanlar gibi 90 derece açı yapacak şekilde olabilir.Burdaki sorun şu.Tablada 3 tane hareketli mekanizma var.Bıçaklar,kelebek ve iletici ana boru.Bunları nasıl ayırabiliriz. Ve katlanınca 3 parçaya ayrılacak olan bu mekanizmaları çalışma konumunda nasıl birleştirebiliriz. Etrafına böyle bir çalışma yapılmış olan veya bir fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Teşekkürler herkese.

Ynt: Katlanır Tabla Sorunu..

doganbey1 link=topic=70975.msg814970#msg814970 date=1387802327' Alıntı:
Makinacıların işi bu ;D ben anlamam Berk boyasına yardımcı olabilirim :p Ama araştırırım.

Aslında boya büyük bir sorun biliyor musun abi? Bu yeşili kimse beceremiyor. 5 sene önce kanola aparatı yaptırdık Babeski ' de.Ördek yeşili yapmışlar resmen.Claas yeşli tutturabilirsen mükemmel olur :D

ufukk link=topic=70975.msg814971#msg814971 date=1387802423' Alıntı:
Selamlar Berk,

http://www.ersanmakina.com.tr/Iletisim

Bu firma hatırladığım kadarıyla bir ara mısır ve ayçiçek tablası yapıyordu. Önlerinde görmüştüm epey tecrübeli ve becerikli bir firma. Lakin web sitelerine bunu koymamışlar , işi bıraktılar mı? bilmiyorum arayıp konuşmak lazım.
İletişim bilgilerini paylaşıyorum , bir görüş istersen.

Teşekkürler abi. Tabla konusunda bişey bulamadım ama iş ciddiye binerse bi fikirlerini alırım.Güzel işler yapıyolar aslında.

<<B.Özyurt>> link=topic=70975.msg814972#msg814972 date=1387802664' Alıntı:
Aslında boya büyük bir sorun biliyor musun abi? Bu yeşili kimse beceremiyor. 5 sene önce kanola aparatı yaptırdık Babeski ' de.Ördek yeşili yapmışlar resmen.Claas yeşli tutturabilirsen mükemmel olur :D

Teşekkürler abi. Tabla konusunda bişey bulamadım ama iş ciddiye binerse bi fikirlerini alırım.Güzel işler yapıyolar aslında.
:D Bir soruşturayım. Meydana haber salayım. Bir şey çıkarsa buraya koyarm ;D

<<B.Özyurt>> link=topic=70975.msg814965#msg814965 date=1387802073' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Ayçiçek biçmek için kullandığımız tavalar artık eskidiği,yamulduğu ve arıza çıkarmaya başladığı için yaza kadar yeni bir tava takımı değil de Medion için ayrı bir tabla yaptırmaya karar verdik. Şu anki orijinal tabla 5.10.Ancak bu ölçülerde 8 sıra götürmek zor olduğu için planladığımız tablayı 5.40-5.50 m yaptırmayı düşünüyor babam.Geçen gün bana bu fikri söyledğinde aklıma daha büyük ve genişlik sorununa çözüm olarak katlanır tabla geldi.Ancak babam hareketli parçaları nasıl ayırıcaz diye bir soru ortaya attı. Araştırmaya yeni başladım ama size de bir fikir danışayım dedim.

Claas ' ın normal ürettiği katlanabilir tablo (folding cutterbar) ürünü tam ortadan kırmalı.

http://www.claas.co.uk/products/combine-harvesters/front-attachments/front-attachments/folding-cutterbar
Yukarıdaki linkte gördüğünüz gibi bir sistem mevcut.Ancak 6m planladığım tablo için bu sistem biçerdövere zararlı.Ağırlık merkezi çok öne gidecek vs. Aklıma gelen ilk fikir:6m üretilecek tabla için iki yandan da birer metre yukarı kalkıp ortadaki 4mlik kısmın üzerine.Mısır tablalarında olduğu gibi.Veya katlanır aysanlar gibi 90 derece açı yapacak şekilde olabilir.Burdaki sorun şu.Tablada 3 tane hareketli mekanizma var.Bıçaklar,kelebek ve iletici ana boru.Bunları nasıl ayırabiliriz. Ve katlanınca 3 parçaya ayrılacak olan bu mekanizmaları çalışma konumunda nasıl birleştirebiliriz. Etrafına böyle bir çalışma yapılmış olan veya bir fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Teşekkürler herkese.
makina muhendisligi okuyorum mekanizma hocasiyla goruscem bukonuyu :)

İncelediğim kadarı ile Class ortadan ayırıyor yani iki bölüm,senin bahasettiğin üç bölüm,dolayısıyle üç bölüme ayırıp eksenlerde yataklama yapman lazım ve dönüş kuvvetinide üçüne aktarabilmen lazım.Üzerinde farklı fikirler yürütülebilir meşakkatli üzerinde ciddi mühendislik isteyen bi çalışma kolay gelsin.

Başta düşününce ortadan ayırmak daha kolay olur gibi ancak dediğin yönden düşününce zararlı olacaktır sonuçta en azından 1,5-2 m fazladan öne bir çıkıntı olacak.İki yandan katlamak daha mantıklı ancak bu sefer üç bölüm olacak.Açıkçası çok basit bir iş değil ciddi hesaplamalar ister gibime geliyor o açıdan teknik konudan bir yardımımız dokunamayabilir.Ancak yapılmışı mevcut olduğuna göre olmayacak bir iş değil.

İki taraftan katlama konusunda belki jaguarı incelemek de faydalı olabilir.Tabi mekanizmalar farklı ancak belki bir fikir sunar diye düşündüm.

CLAAS Jaguar 980 - 930 Das 30.000er Team Produktvideo | LandtechnikTV

Mantıken hareketli we katlanır maliyeti yükseltecektir.

Şöyle yapılmasının dezawantajları nedir?

1-6 metre düz tabla olsa we treyler ile biçerin arkasından çekilse nasıl olur?

2-6 metre tabla olsa dönerli bir sistem üzerinde yol konumunda 3 metre genişliğinde nasıl olur?

Sanırım bunlar daha ucuza mal olur gibime geliyor...

Hermiyas link=topic=70975.msg815047#msg815047 date=1387813994' Alıntı:
Mantıken hareketli we katlanır maliyeti yükseltecektir.

Şöyle yapılmasının dezawantajları nedir?

1-6 metre düz tabla olsa we treyler ile biçerin arkasından çekilse nasıl olur?

2-6 metre tabla olsa dönerli bir sistem üzerinde yol konumunda 3 metre genişliğinde nasıl olur?

Sanırım bunlar daha ucuza mal olur gibime geliyor...

Ayrı bi tabla arabası işi çok zaman kaybı oluyor abi.Biz onu buğday tablasına da düşündük.Çünkü 5.10 m tabla ile bile geçemiyoruz çoğu yerden.Ama işte onu gezdirmesi sıkıntı.Amaç burda tablayı makineden ayırmadan hem kapasite hem de kompaktlık sağlamak.

2. fikrinizi tam anlayamadım abi?

Berk geçen yıl, bizim Eskişehirli kardeşler 10-12 sıralı büyük ayçiçek tabloları yapıp Bulgaristana gönderdiler. ama sabitti bunlar katlanır değildi. Bence bir görüşün onlarda bakalım katlanır hakkında ne diyecekler.

Bence iyi düşünmüssüns katlanır olayını ben cok kullanıçlı olur diye düşünüyorum. Neden burada özel yaptırmayı düşündünüz . biçerdöver kursundan bi arkadaşımız vardı oda claas kullanıcısıydı ve makinasına orjinal katlanır tablayı fabrikasında sipariş vermişti.

Çünkü hocam çok pahalı onlar.Mesela biz V540 tablo sormuştuk.Kanola için.25.000 € fiyat çıkardılar bize.Ayçiçeği tablası da bu kadar olmasa yine € bazında baya bi tuzlu.

Ayrıca 3 parçaya güç aktarımı konusunda şöyle bir fikrim var.Birleşme yerlerine kama koyucaz.Kapanırken direkt kamaya oturacak.Tek sorun şeriti nasıl 3e bölücez.Bıçakların olduğu yeri yanı.

<<B.Özyurt>> link=topic=70975.msg815910#msg815910 date=1387922503' Alıntı:
Çünkü hocam çok pahalı onlar.Mesela biz V540 tablo sormuştuk.Kanola için.25.000 € fiyat çıkardılar bize.Ayçiçeği tablası da bu kadar olmasa yine € bazında baya bi tuzlu.

Ayrıca 3 parçaya güç aktarımı konusunda şöyle bir fikrim var.Birleşme yerlerine kama koyucaz.Kapanırken direkt kamaya oturacak.Tek sorun şeriti nasıl 3e bölücez.Bıçakların olduğu yeri yanı.
şöyle bi fikrim geldi işinize yarar inş mesela herbi bıçak mastar birbirinden bagımsız tahrikli