arka lastikteki agırlıklar

bu gün arkalastikteki 6tane 50 şer kiloluk agırlıkları söktüm birde böyle deneyecegim bakalım zıplama ne derece azalacak avrupada böyle çalışıyorsa i bildikleri vardır herhalde

Ynt: arka lastikteki agırlıklar

Avrupada ki arkadaşlar genelde çok ağır ekipmanlarla çalıştıkları için gerek duymuyorlar...Ayrıca traktör zıplıyorsa ağırlık arttırılır ki hakimiyet artsın...

ağırlıktan dolayı zıplamayı lastik havalarını o gibi yerlerde düşürsen sorunu halledersin gibi.
aksine patinaj hem yakıt,hem lastik ömrü,hemde 3 saatlik işi 5 saate uzatır.
genede dene inşallah dediğin gibi olur.

Ben sanmıyorum fayda edeceğini.Bizde de TD100 var.Mibzerle tohum ekiminde çok zıplıyordu.Servisin tavsiyesiyle ön ağırlıkları hep söktük,zıplama çok azaldı.Tabi mibzeri rahatça çektiği için motor patinaja pek düşmüyo ondan dolayı da bir zararı olmuyordu.Ama goble de tabi ki ön ağırlıklar sökülse motor yürümez.Gerçi aynı traktör değil sonuçta TD ile sonucu merak ettim.Bizim burada TD ' ler için genel kanı arka ağırlıklarını arttırmak gerektiği yönünde.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=70986.msg815370#msg815370 date=1387834253' Alıntı:
ağırlıktan dolayı zıplamayı lastik havalarını o gibi yerlerde düşürsen sorunu halledersin gibi.
aksine patinaj hem yakıt,hem lastik ömrü,hemde 3 saatlik işi 5 saate uzatır.
genede dene inşallah dediğin gibi olur.
Lastik havalarını indirmek de kurtarmıyo abi

ben de arka ağırlıkları sökeli çok oldu 200 kg ağırlık söktüm. yazın pulluk çekilen tarlayı geçen 9 lu uzun bacak özmak çizelle bozdum. patinaj yapmadı 4 çekerde ama yan yerlerde önden kayma baya sıkıntı oldu tarla sürük olduğu için. sürük olmayan tarlayada deneme amaçlı girdim. hiç patinaj yapmadı arka ağırlıklar sökük olmasına rağmen.
arka ağırlık 4 tekerli römork için zorunlu bence ama bizim arazilerimiz eğimli olduğundan 2 tekerli römork takıyoruz yani römork arkaya basıyo ağırlığa gerek yok. avrupada ağırlık takan yok resimlere bakılırsa.

Avrupa ' da Adamların Römorkları da Traktöre Basıyor Ekipmanları da Ağır Oldugu İçin Direkt Fabrika Çıkışı Arka AğırlıkSIZ Oluyor Traktörleri, Normaldir...

İbrahim Abi Ben Goblede Filan Zıplama Sorunu Yaşamadım, Tarlada Diğer Ekipmanlardan Biriyle Çalışırken de...

Benmkinin Tek Zıpladıgı Yer Boş Römorklar, Onda da 37.8 ' i Geçince Zıplıyo Mübarek :D
Dolu Arabalarda Ok Gibi Gidiyor Zaten :)

Motorun Ağırlık Fazlalığı Oldugu Bariz Belli, Özellikle Arkaların...

Pullukla Sürümde Filan Arkalar Kaçırmazken Önler Hafiften Tırmalıyor...
Arkaların Kaçırmaması da Halilye Hafiften Bayıltıyor Motoru...

Hepsini Değil de Sağdan 1 Soldan 1 Veya 2 ' şer Almak En Mantıklısı Aslında...

Biz Sökmeyi 2-3 Sene Önce Düşündük, Ama Bu Defa Bizim Römorklar Motordan Bağımsız Şase Olduğu İçin Pancar Nakliyesinde Ve Pancar Yeri Sürümlerinde Kaçırmaktan Arkadakini Çektiremeyiz Diye Vazgeçtik...

Yeri Geliyor O Aldıgın 300 Kg Ağırlık Römork Kaldırırken Çok Faydalı Oluyor, Veya Yastıkbaşı Sürerken... vs

omerfarukkoc link=topic=70986.msg815589#msg815589 date=1387898581' Alıntı:
Avrupa ' da Adamların Römorkları da Traktöre Basıyor Ekipmanları da Ağır Oldugu İçin Direkt Fabrika Çıkışı Arka AğırlıkSIZ Oluyor Traktörleri, Normaldir...

İbrahim Abi Ben Goblede Filan Zıplama Sorunu Yaşamadım, Tarlada Diğer Ekipmanlardan Biriyle Çalışırken de...

Benmkinin Tek Zıpladıgı Yer Boş Römorklar, Onda da 37.8 ' i Geçince Zıplıyo Mübarek :D
Dolu Arabalarda Ok Gibi Gidiyor Zaten :)

Motorun Ağırlık Fazlalığı Oldugu Bariz Belli, Özellikle Arkaların...

Pullukla Sürümde Filan Arkalar Kaçırmazken Önler Hafiften Tırmalıyor...
Arkaların Kaçırmaması da Halilye Hafiften Bayıltıyor Motoru...

Hepsini Değil de Sağdan 1 Soldan 1 Veya 2 ' şer Almak En Mantıklısı Aslında...

Biz Sökmeyi 2-3 Sene Önce Düşündük, Ama Bu Defa Bizim Römorklar Motordan Bağımsız Şase Olduğu İçin Pancar Nakliyesinde Ve Pancar Yeri Sürümlerinde Kaçırmaktan Arkadakini Çektiremeyiz Diye Vazgeçtik...

Yeri Geliyor O Aldıgın 300 Kg Ağırlık Römork Kaldırırken Çok Faydalı Oluyor, Veya Yastıkbaşı Sürerken... vs
arkalar kaçırmıyosa önler nası tırmalıyo toprağım anlamadım ben orasını

omerfarukkoc link=topic=70986.msg815610#msg815610 date=1387900482' Alıntı:
Baya Toprağm, Arkalar Ağır Oldugu İçin Kaçırmıyor...
tamam arkalar kaçırmıyorsa mesela traktörün ürettiği hız 12,7 km diyelim kaçırma yoksa 12,7 yle gider. arkalar kaçırmıyoken önlerin tırmalaması için ön tekerleklerin traktörü daha hızlı götürecek şekilde dönmesi lazım değil mi

akrokral link=topic=70986.msg815611#msg815611 date=1387900682' Alıntı:
tamam arkalar kaçırmıyorsa mesela traktörün ürettiği hız 12,7 km diyelim kaçırma yoksa 12,7 yle gider. arkalar kaçırmıyoken önlerin tırmalaması için ön tekerleklerin traktörü daha hızlı götürecek şekilde dönmesi lazım değil mi
Dediğin Doğru Ama Kaçırıyor Topram ;)
Arkalar İzleri Hafiften Yaslıyo Birbirine... Önler de İzi İzin Üstüne Atıyor... Pancar Yerine Çizel Çekerken Mesela...

bizdede ağırlıkları genelde takıyoruzki zıplama artmasın örnek olark mf yeni 3625f lerde arka ağırlık yok çift çekerde yukarı doğru zorlu çıkdığında hopluyo horon tepiyo durdurmak çok zor ağırlık sökümün tek faydası yolda biraz daha az yakarsın dier şekil tarlada yerinde durmaz ama çifte pullğun ağır olursa çifte iyi oluyor birde bu teker markasını beyza nasıl boyuyorlar yada nasıl boyuya bilirim traktörün görüntüsüni çok değiştiriyor hava katıyor resmen