Çiftçinin bir büyük derdi trafo hırsızları

Hepimizin ortak sorunu biz bir çare bulamadık, alarm çare olurmu ya da başka bir çözüm yolu öneribilecek arkadaşlarımın önerilerini beklerim.

280 KW ' lık ve attıkları yerdeki pano ve saatleri de mahvetmişler masrafın ne kadar olduğunu sormak gelmedi içimden.

Ynt: Çiftçinin bir büyük derdi trafo hırsızları

bilirsiniz köylere pikaplarla felan hurdacılar gelir ..
bunlardan birisi bi gün önce kapıda tamir için söktüğüm tamburlu çayır biçme mak. o dönen silindirini sabah erken atmış arabalarına gitmişler..
evden çıktım garaja dogru gittim baktım anaaa silindir yok..
yenisini 120 tl ye aldım
hırsıza beyler borçlu.:)

abi tam olarak anlamadım trafonun kendisini değilde içindeki sargılarımı çalıyorlar?? eğer öyleyse ne günlere kaldık arkadaş!!!

bende elmalıdaki seranın yanında 5 tane güneş enerji paneli çaldırdım geceleri domates işlemek için ışıklandırma yapalım diye kurdurduk 2 panelli 2.günü götürdüler paneli yeniledik 1 hafta sonra tekrar bi daha taktım bu seferde tekini çaldılar en sonunda kaldırdım attım jeneratör aldım betonla sabitledim yere kaldıramamışlar deposundaki mazotu çekmişler alternatörünü söküp götürmüşler ne olacak bilmiyorum

elektrikle işin bittimi 100-150 tl verip söktür eve getir. orda 2-3 milyarlık masraf çıkar biz eve getirdik burdada yagını çalıyorlar

kubilay07 link=topic=70988.msg815319#msg815319 date=1387831865' Alıntı:
abi tam olarak anlamadım trafonun kendisini değilde içindeki sargılarımı çalıyorlar?? eğer öyleyse ne günlere kaldık arkadaş!!!

bende elmalıdaki seranın yanında 5 tane güneş enerji paneli çaldırdım geceleri domates işlemek için ışıklandırma yapalım diye kurdurduk 2 panelli 2.günü götürdüler paneli yeniledik 1 hafta sonra tekrar bi daha taktım bu seferde tekini çaldılar en sonunda kaldırdım attım jeneratör aldım betonla sabitledim yere kaldıramamışlar deposundaki mazotu çekmişler alternatörünü söküp götürmüşler ne olacak bilmiyorum
Kubilay önce aşağı atmışlar içindeki bakır sargıları çıkarıp almışlar, içerisinde de ne yağ ne de başka bir şey kalmış, demir aksamları almamışlar.

ramazanpullu link=topic=70988.msg815487#msg815487 date=1387861191' Alıntı:
bence tarla komşuları ile beraber olup geceyi beklemek sabırlı olmak lazım tek çaresi bu yakalayınca polise teslim etmek gerek :D
Ya çok yağmurun ardından ya da çok soğuk bir günde yapıyorlar bu işleri kimsenin uğramayacağı zamanda. Beklemekte çok zor herkes razı olmaz birde süre çok uzun 6 ay nerdeyse. Sökmeyi de düşündük ama kışında lazım oluyor bize bu kış ilacı atmak için su çekiyoruz. hayırlısı bakalım bi çare düşüneceğiz.

bence tarla komşuları ile beraber olup geceyi beklemek sabırlı olmak lazım tek çaresi bu yakalayınca polise teslim etmek gerek

sev evine varmadan hırsızlar kendi evine çoktan varmış olduklarından böyle oluyor.önceleride buralarda insanların pancar motorları çok çalındı.hırsızlarda çağ atlıyor. hızlarına yetişebilene aşk olsun.

FEHİM link=topic=70988.msg815502#msg815502 date=1387870483' Alıntı:
bence tarla komşuları ile beraber olup geceyi beklemek sabırlı olmak lazım tek çaresi bu yakalayınca polise teslim etmek gerek

sev evine varmadan hırsızlar kendi evine çoktan varmış olduklarından böyle oluyor.önceleride buralarda insanların pancar motorları çok çalındı.hırsızlarda çağ atlıyor. hızlarına yetişebilene aşk olsun.
Fehim abi adam her şeyi göze almış yoksa geberip giden bir sürü insanda oldu bu işi yaparken. Ölmeyi de göze alıyorlar demek ki çalarken de kaçarken de.

ydincbayram
geçmiş olsun . geçen gün siyaset için konu açılmıştı.arkadaşların hepsi dertliydi.gelde siyaset yapma bu gibi işlere çözümü siyasilerin bulması gerekir. yasama organı onlar.yanlış anlaşılmak istemem ama tarım da bir yere kadar siyasetin içinde siyasette tarımın içinde olan gırtlağından keserek ekmek parası çıkarmaya çalışana oluyor. yazılacak çok şey varda gerisi sizlerin taktiri.

Trafo olan direkte mekanik ayırıcı var onu açtıklarında zaten trafoda elektirik olmaz,trafoyu vidalasanda ayaklarını kaynatsanda bu sefer üzerinde söküyorlar.Üst kapak civatalarını bir çubuk ile birbirine kaynatsan bu seferde yağını çalıyorlar.Yapılması gereken trafoyu vidalamak,vida dişine kaynak ile punta atmak,üst kapak civatalarını 6 lık çubuk demir ile birbirine kaynatmak,yağ musluğuna kapak yapıp vidalamak veya asma kilit vurmak.Yapılan bunca işleme karşı isteseler yine sökerler ama uzun süreceği ve uğraştıracağı için genelde ellemeden bırakıp giderler.Sonuçta hırsızın prensibi fazla emek çekmeden para kazanmak :)

ydincbayram link=topic=70988.msg815496#msg815496 date=1387868833' Alıntı:
Kubilay önce aşağı atmışlar içindeki bakır sargıları çıkarıp almışlar, içerisinde de ne yağ ne de başka bir şey kalmış, demir aksamları almamışlar.

abi ne günlere kaldık! yağını çalanı filan duydum da(kullanılmış yağı da ne yapıyorlarsa artık) trafo hırsızlığını hep duyardım komple söküp götürürler diye düşünürdüm hep sen onu ordan aşağı at üşenme aşağı trafoyu komple dağıt bakırlarını sök olacak işmi bu sallandıracan böylelerini ibreti alem için!!!

bizim burda bi abi çare bulamayınca yağ hırsızlarına gece elinde tüfek kurşunlu fişek ile beklemiş hırsızı direkten indiğinde ayağından vurmuş jandarmayı çağırmı sonuç hırsız 'MAĞDUR'(!) malına zarar gelen tutuklandı kasten adam yaralamaktan 3 gün yattı sonra denetimli serbestlik ve 10bin tl ceza ile SALIVERİLDİ(!) beklemekte çare değil 'sen suçlu oluyorsun'(!)...

FEHİM link=topic=70988.msg815534#msg815534 date=1387880747' Alıntı:
ydincbayram
geçmiş olsun . geçen gün siyaset için konu açılmıştı.arkadaşların hepsi dertliydi.gelde siyaset yapma bu gibi işlere çözümü siyasilerin bulması gerekir. yasama organı onlar.yanlış anlaşılmak istemem ama tarım da bir yere kadar siyasetin içinde siyasette tarımın içinde olan gırtlağından keserek ekmek parası çıkarmaya çalışana oluyor. yazılacak çok şey varda gerisi sizlerin taktiri.
Sağol abi, şu ortamda gemisini kurtaran kaptan, herkes düşmüş kendi derdine ne siyasetçi vatandaşını düşünmeye zaman ayırıyor ne de hırsız mal sahibini düşünüyor.. Herkes günü kurtarmak çabasında, helali haramı düşünen pek az ama benim çevremde gördüğüm Allah ' ın adaleti şaşmıyor, herkes layığını buluyor eninde sonunda. Eğer Hoca beddua ediyorsa o zaten döner onu bulur, eğer ki siyasiler para yedilerse o da zaten onlardan ya da çocuklarından olmadı torunlarından çıkacaktır, kesinlikle şaşırmaz bu kural. Burada birbirimizi kıracağımıza Allah havale edelim, en güzel şekilde hesabı görülür bence.

KMS DİZAYN link=topic=70988.msg815539#msg815539 date=1387881817' Alıntı:
Trafo olan direkte mekanik ayırıcı var onu açtıklarında zaten trafoda elektirik olmaz,trafoyu vidalasanda ayaklarını kaynatsanda bu sefer üzerinde söküyorlar.Üst kapak civatalarını bir çubuk ile birbirine kaynatsan bu seferde yağını çalıyorlar.Yapılması gereken trafoyu vidalamak,vida dişine kaynak ile punta atmak,üst kapak civatalarını 6 lık çubuk demir ile birbirine kaynatmak,yağ musluğuna kapak yapıp vidalamak veya asma kilit vurmak.Yapılan bunca işleme karşı isteseler yine sökerler ama uzun süreceği ve uğraştıracağı için genelde ellemeden bırakıp giderler.Sonuçta hırsızın prensibi fazla emek çekmeden para kazanmak :)
Sağolasın kardeşim önerilerini dikkate alacağım mutlaka.