+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi?  Tarımda pek çok sorun yaşanıyor. Bu sorunların temelinde yüksek girdi maliyetleri var. Özellikle küçük çiftçi, ürettiği ürünün parası ile ihtiyacı olan gübre, mazot, tohum, ilaç ve işçilik gibi temel girdileri karşılayamıyor. Bu nedenle üretimden kaçıyor. Elindeki tarım toprağını satmak zorunda kalıyor.

  Yüksek girdi maliyeti sadece küçük çiftçilerin değil tarımsal üretim yapan herkesin sorunu. Çözüm için çok yönlü çalışmalar yapılıyor.

  Bu çalışmalardan birisi de tarımsal üretimde kullanılan teknolojinin geliştirilmesi. Yaşamın her alanında olduğu gibi tarımsal teknolojide de önemli gelişmeler kaydediliyor. Bu gelişmeyi tarım robotlarında görmek mümkün.

  Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi? Bu soru artık daha cesaretle soruluyor. Ortaya konulan örnekler önümüzdeki yıllarda devasa traktörlerin, tarım makinalarının yerini daha küçük, ancak daha işlevsel yüksek teknoloji ürünü robotların alacağını gösteriyor.

  Tarım robotları konusunda çalışmalarıyla bilinen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Behiç Tekin, tarımda verimliliğin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi için tarım robotlarının bir çözüm olarak görüldüğüne dikkat çekiyor.

  Arif Behiç Tekin’in dünyada tarım robotları konusundaki çalışmalar ve geleceğe ilişkin öngörüleri özetle şöyle:

  “Bilişim teknolojileri, yaşanan hızlı gelişmelerle, şahit olunduğu gibi güncel yaşamın her alanında insan yaşamını kolaylaştırıcı, insan işinin bir bölümünü ya da tamamını yüklenici, konforunu artırıcı yönde yer almaktadır. Bilişim teknolojileri, yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi, son yıllarda tarımda da yer almaktadır. Bu kapsamda, günümüzde ticari ürünler ve hizmetler tarım sektörünün kullanımına sunulmaktadır. Tarım küresel değişimler altında yeniden şekillenirken, bu koşular altında sektörün nihai hedefi üretimde verimliliği artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, tarımsal üretimde karşılaşılan sorunların üstesinden gelebilmek için, çiftlik yönetiminde giderek artan oranda ileri teknolojiler kullanılmaktadır.

  Tarım araçlarındaki genel eğilim motor gücünde, iş genişliğinde, ilerleme hızında ve depo kapasitelerinde artış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreç birim alana sürücü maliyetinin düşmesi, saatlik iş başarılarının artması gibi avantajları getirirken araç ağırlığı ve boyutları en önemli kısıt haline gelmektedir. Bu teknik özellikler nedeniyle, karayollarında seyahat kısıtlarına ulaşılmış hatta bazı araçlarda sınırların dışına çıkılmıştır. Artan aks yükü, tarla trafiği sırasında, önemli düzeyde toprağı sıkıştırmaktadır. Toprak sıkışıklığı nedeniyle, toprağın su-hava dengesi ile bitkilerin kök gelişimleri sınırlandırılmaktadır.

  Tarım robotları bu hedefe ulaşma da yardımcı olabilecek yegâne araçlardır. Dolayısıyla, yakın gelecekte, tarımsal üretimin bazı önemli alanlarında, küçük akıllı tarım araçları (robotlar) büyük traktör ve ekipmanların yerini alacaktır. Robotlar bir arada çalışarak iş başarısını artırmanın yanı sıra uzun süreler kesintisiz çalışılacaktır. Bu süreçte, özel kameralar ile donatılmış insansız hava araçlarının da tarım robotları ile koordineli çalışarak çiftlik yönetiminde uzmana yardımcı olması planlanmaktadır. Bu akıllı insansız araçlar kaza ve kullanım riskleri açısından daha güvenli ve güvenilir, yönetimleri kolaydır. Robotlardan oluşan sürüler “çoban robot” lar tarafından kontrol edilecektir. Bu nedenle yatırım maliyetinin kademeli artışı bir avantaj, her bir bitkiyi izleyebilen bu akıllı makineler için mekanizasyona yeniden yatırım yapılması dezavantaj olarak karşımıza çıkacaktır.

  Küresel düzeyde farklı kurumların araştırma ve geliştirme çalışmaları artarak devam etmektedir. Özellikle yüksek katma değere sahip tarımsal üretimde (Seracılık, hayvansal üretim, sebze tarımı, meyve tarımı vb) robotik sistemlerin kullanımına yönelik tasarım ve üretime artan oranda bir ilgi görülmektedir.

  Robotik sistemler, tarımsal işlemlerin gerçekleştirilmesinde görev alırken aynı zamanda tarım ürünlerinin üretim maliyetlerini de azaltacak, verimliliği ise artıracaktır. Ticari olarak kullanıma sunulan ilk örnekler, hayvansal üretimde görülmektedir ki, süt sağım robotları en iyi örnekler arasında yer almaktadır.”

  Öyle görünüyor ki, dünyada tarımda aile işletmeleri, aile çiftçiliği yaşatılmaya çalışılırken bir yandan da tarımda teknoloji kullanımı daha da yaygınlaşacak, tarım robotlarının geliştirilmesi önümüzdeki yıllarda daha çok gündeme gelecek.

  Türkiye bu gelişmelerin neresinde yer alacak?

 2. #2
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,796
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi?  bu konu benimde çok düşündüğüm konulardan biridir..
  ağır maliyetlerin karşılığı ucuz ürün olmamalı..
  uzun zamanda yetiştirilen ürün bir anda satılmamalı.
  bu dengesiz oluşumların önüne geçebilecek sistemler yapılmalı .
  nüfus arttıkça tarımdan gelen ürünlere ihtiyaç artacak.bunun sonucu ise çiftçinin daha çok emek,daha az kazanç elde etmesidir.
  neden;herhangi bir tarlanın dört bir köşesine yarım saatte kurula bilen yaylı ve kesici bir sistem tetiklendiğinde üstündeki ürünü anında yere yatırmasın.

  vesselam ben hergün oturup kolaylık ne onu düşünürüm ..
  biz düşünmekle yetiniyoruz çünkü elimizden bu kadarı geliyor ama bahsini ettiğiniz teknolojik kuruluşların artık bu gibi çalışmalara daha önem vermesi bizim kuşağa yetişmesede belki bizden sonraki nesillere bir kolaylık ve daha kazançlı bir gelecek vadedecektir..

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,333
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi?  YUSUFTUYLUOGLU
  kazanç sağlıyabileceği kesin de ileride dünya desteklesede Türkiye de bu işler tersine yürüyor.küçük işletmeler yok olma yolunda hızla ilerliyoruz.
  teknolojiyi yakalayabilmek benim gibi çok kişi için zor bir durum gibi duruyor.çalıştığımız şu an demire gidiyor daha sonrada nereye gideceği belli oldu teknolojiye. Bilgi için çok ama çok teşekkürler.

 4. #4
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,796
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi?  Alıntı FEHİM link=topic=70994.msg815536#msg815536 date=1387881524 Nickli Üyeden Alıntı
  YUSUFTUYLUOGLU
  kazanç sağlıyabileceği kesin de ileride dünya desteklesede Türkiye de bu işler tersine yürüyor.küçük işletmeler yok olma yolunda hızla ilerliyoruz.
  teknolojiyi yakalayabilmek benim gibi çok kişi için zor bir durum gibi duruyor.çalıştığımız şu an demire gidiyor daha sonrada nereye gideceği belli oldu teknolojiye. Bilgi için çok ama çok teşekkürler.
  fehim abi sende dediklerinde haklısın her yıl en azından hepimiz birkaç bin tl ' yi demirden yapılma ekipmanlara harcıyoruz gün olaki yeni bir demir yığını çıkmaya ...
  aynı cep telefonları gibi...
  hangisine nasıl para yetiştirelim .
  mazot ve gübre gibi ağır giderler zaten belimizi büküyor ...
  ileri teknolojiden bi haber halen bedensel güçle birçok işimizi görüyoruz..
  inşallah genç ve yapıcı nesiller yetiştirip ileri tarım teknolojilerini yakalarız..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,333
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi?  inşallah genç ve yapıcı nesiller yetiştirip ileri tarım teknolojilerini yakalarız..
  genç nesil konusu tamamda çok zor olan ileri tarımı maddi olarak yakalayabilmek.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. tarım sektörün deki yerini kapmaya başladı
  Konu Sahibi turk50 Forum Tarım Teknolojileri
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 24.Mart.2015, 19:46
 2. Lely’nin süt robotları Türkiye’de
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 24.Ocak.2015, 18:09
 3. Fikrinizi Alabilir miyim?(Araba)(M.c.Y)
  Konu Sahibi MuRaT cAn Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 71
  Son Mesaj : 02.Haziran.2014, 17:01
 4. 3D yazıcı ineklerin yerini alabilir
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Eylül.2013, 11:44
 5. sizce mısır yerini hangi tarım aleti ile sürüm daha verimli olur ?
  Konu Sahibi daken Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 22.Ocak.2011, 13:55

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status