'Et üretimi daha da artacak'

'Et üretimi daha da artacak'
24 Aralık 2013 Salı 15:06

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tunç, et üretiminin zaman içinde artacağını çünkü çok fazla sayıda yatırımın olduğunu söyledi

SAKARYA - Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et üretiminin son 10 yılda iki kat artmasına ilişkin, 'Zaman içinde yem girdilerini de düşürdüğümüzde insanlarımıza da ucuza et yedireceğiz. Üretimimiz, önümüzdeki yıllarda daha da artacak çünkü çok ciddi yatırımlar var' dedi.

Tunç, yaptığı açıklamada et üretiminin artmaya devam edeceğini ve buna paralel olarak da fiyatların düşeceğini söyledi.

İthalat sürecinin ardından hükümetin çok önemli adımlar attığını anımsatan Tunç, 'Besiciye verilen 13 farklı kalemdeki destek sayesinde üretimimiz artıyor. Destek kapsamında verilen para, üreticimizi çok rahatlattı ve daha fazla üretim yapmaya itti. Bu artış, önümüzdeki dönemde inşallah fiyatlara da yansıyacak' diye konuştu.

Tunç, üretimin yanı sıra tüketimin de arttığını belirterek, 'Zaman içinde yem girdilerini de düşürdüğümüzde insanlarımıza da ucuza et yedireceğiz. Üretimimiz, önümüzdeki yıllarda daha da artacak çünkü çok ciddi yatırımlar var. Bu işi yapan kişi sayısı da artıyor. Bu şekilde üretim artışının devamlılığını sağlayacağız' ifadesini kullandı.

Desteklerin şu an çok iyi durumda olduğunu anlatan Tunç, 'Üreticimiz ciddi para alıyor. Tek sorunumuz, yem girdileri. Bunu da azalttığımız zaman Türk hayvancılığının önünde hiçbir engel kalmayacak. Bu girdileri azaltabilirsek, üretim daha da artacak ve et fiyatları düşecek. Yem girdisi konusunda adımlar atıldı. Meralar, üreticilerin kullanımına açıldı. Bunun faydasını önümüzdeki yıllarda göreceğiz' dedi.