6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  SAAB Türkiye'ye Sawaş Uçağı projesinde Ar-Ge desteği sağlıyor...  Türkiye yapacağı askeri savaş uçağı projesi TFX için İsveçli Saab’la görüşülüyor

  Türk Havacılık Sanayii’nin önümüzdeki dönemlerde en büyük projesi askeri savaş uçağı tasarımı. Bu konuda geçtiğimiz yıl teknik danışmanlık ve simülasyon geliştirilmesi konusunda Saab ile iyi niyet anlaşması imzalanmıştı.

  Türkiye yapacağı askeri savaş uçağı projesi TFX için İsveçli Saab’la görüşülüyor.

  TAI ve TEI’den oluşturulan teknik ekip, geçen hafta İsveçli uçak imalatçısı Saab tesislerine giderek incelemelerde bulundu. Dünya Gazetesi’nin haberinde Saab’ın ‘Motor imal eden bölümleri’ hakkında bilgi alındığı belirtilse de, şirketin uçak motoru tasarımı yapan veya imalatını gerçekleştiren bir bölümü bulunmuyor. Saab uçakları tasarlıyor ve motor konusunda genellikle Amerikan şirketleri ile ortaklık yapıyor.

  Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile yerli uçak konusunda görüşmeler yapmak üzere TAI ve TEI’nin yanı sıra uzman ve bürokratların yer aldığı özel bir ekip oluşturuldu. Görüşme, geçtiğimiz perşembe günü gerçekleşti. Bazı konularda ortaklık veya satın alma opsiyonları da masaya konulurken görüşmelerin yapıldığı TAI tarafından doğrulandı.

  RUSYA VE BREZİLYA İLE DE GÖRÜŞÜLÜYOR

  Türkiye ' nin Saab dışında, başka iki ülkeden uçak şirketleriyle de görüşmeler yapıyor. Geçen yıl Brezilyalı imalatçı Embraer ile görüşmeler yapılmıştı. Başbakan Erdoğan fabrikayı ziyaret etmiş ve Brezilya’nın yeni başbakanı ile yapılan görüşmelerde havacılık sanayinde işbirliği öne çıkmıştı. TAI ve TEI ekipleri daha önceden Rusya’daki uçak imalatçıları ile de görüşmeler gerçekleştirmişti.

  YERLİ UÇAĞA 1 MİLYAR DOLAR AR-GE DESTEĞİ

  'Yerli uçak projesi' Türkiye ' yi 2023 hedeflerine taşıyacak projeler arasında. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bir süre önce yaptığı açıklamada, uçak üretim projesinin ar - ge ' sine 1 milyar dolar harcanabileceğini belirtmişti. Hükümet bu konuda sadece kesenin ağzını açmış değil, projeyi götürecek birimleri de oluşturuyor. Bakanlık bünyesinde konu için özel bir genel müdürlük (Havacılık ve Uzay Daire Başkanlığı) oluşturuldu.

  TAI ' NİN GÖRÜŞME TRAFİĞİ HIZLANDI

  ATAK Helikopteri, HÜRKUŞ eğitim uçağı ve ANKA ile tasarım yeteneğini ispatlayan TAI ' nin, halen kavramsal tasarım aşamasında bulunan yerli savaş uçağı ve olası Türkiye bölgesel yolcu uçağı projelerinde öncelikli rol üstleneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Edindiği bilgilere göre, TAI her iki projeye ilişkin olarak çeşitli şirketlerle görüşmelerini sıklaştırdı.

  TAI ' nin görüşme trafiğinin hızlanması, Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı ' nın özelleştirme gelirlerini şirket satın almada kullanabilecekleri yönündeki açıklamalarını akla getirdi. TAI yetkilileri, Saab ile yapılan görüşmenin 'işbirliği çerçevesinde' olduğunu belirttiler.

  TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, geçen yıl Dünya Gazetesi’ne verdiği röportajda halka arz gelirlerinden bir kısmının şirket satınalma için kullanılabileceğini belirterek, bu satın almada da elinde uzun dönemli devam edecek kontratı bulunması ve TAI ' nin mevcut sahip olduğu yetenekleri daha üst düzeye çıkarabilecek bilgi-yetenek birikimi olması şartlarını arayacaklarını kaydetmişti.

  Türk mühendisler, teknisyenler ve işçiler tarafından TUSAŞ ' ta tasarlanan ilk özgün askeri eğitim uçağı Hürkuş ' u Başbakan Erdoğan tanıtmış, Hürkuş ' la ilgili gelişmelerin, Türkiye ' yi milli savaş uçağı üretimine 10 yıl yaklaştırdığı belirtilmişti.

  SAAB, OTOMOBİL ŞİRKETİ OLARAK BİLİNİYOR AMA..

  İsveçli Saab 1937 ' de uçak üreticisi olarak kuruldu. Otomobil üretimi de yapan Saab dünyanın en büyük hava savunma şirketlerinden biri. Şirketin üretim yelpazesi, havacılık, savunma sanayi, ürün hava trafik kontrol sistemleri, avcı uçağı, savaş uçağı ve askeri sistemler ve radar yapımını kapsıyor.

  2010 yılı itibariyle yıllık geliri 24.4 milyar İsveç Kronu olan şirket, 12 bin 500 kişi istihdam ediyor. SAAB, kendi tasarımı olan Gripen JAS-39 savaş uçağının yeni versiyonu olan Gripen NG (Next Generation) modelinin tasarımına başladı. Bu uçağın ilk kullanıcısı İsveç Hava Kuvvetleri olacak. Şirket en son İsviçre’ye uçak satışı ile gündeme gelmişti. Uzun yıllar Amerikan ve Fransız uçakları kullanan İsviçre, Eurofighter ve Rafale’i eleyerek JAS-39 almaya karar vermişti.
  Kaynak: www.kokpit.aero

 2. #2
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SAAB Türkiye'ye Sawaş Uçağı projesinde Ar-Ge desteği sağlıyor...  Arabaları çok kaliteli fakat ülkemizde malesef tutulmadı. Esas olarak havacılık sanayiinde olduklarını da buradan öğrendim. Teşekkürler abi.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SAAB Türkiye'ye Sawaş Uçağı projesinde Ar-Ge desteği sağlıyor...  Alıntı doganbey1 link=topic=71007.msg815710#msg815710 date=1387909769 Nickli Üyeden Alıntı
  Arabaları çok kaliteli fakat ülkemizde malesef tutulmadı. Esas olarak havacılık sanayiinde olduklarını da buradan öğrendim. Teşekkürler abi.
  Rica doğancan SAAB auto ile SAAB aero farklı firmalar....

  Öncesinde uçak yapıyorlardı, araba yapmaya sonradan başladılar

  İsweç ' lilere Volvo mu SAAB mı diye sorarsan hepsi bir ağızdan SAAB derler otomobilde...

  Benim sewdiğimde Gripen NG inşallah buna benzeyecek bizim TFX ' de. Gripen NG 4,5 nesil bizimki de 4,8 nesil olacak 2025-2030 larda hawada görürüz...

 4. #4
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SAAB Türkiye'ye Sawaş Uçağı projesinde Ar-Ge desteği sağlıyor...  İnşallah abi ülkemizin her yönden geliştiğini görmek mutluluk verici. Benim dikkat ettiğim nokta bu adamlar insana değer veriyor. İnsana değer verince otomatik olarak gelişmişlik artıyor. Hani keşke bizde de böyle olsa. İnan bugün arkadaşımın işe girmesine vesile oldum 1000 tl ile. Bizim ülkemizdeki üniversitelerin sadece bir kaçı çok iyi eğitim veriyor. Hani keşke tüm üniversitelerde böyle olsa. Bugün kendi üniversiteme bakıyorum. Bölümümüz 2. mezunlarını verdi. Araştırma görevlisi alıyorlar ne mezunu olması gerekiyor kimya mühendisi. Be arkadaş senin kendi mezunun var. Sen yap bunu kimya süreç mühendisi bak bakalım senin nasıl başarın artacak. Ama yok öyle bir zihniyetteyiz ki.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SAAB Türkiye'ye Sawaş Uçağı projesinde Ar-Ge desteği sağlıyor...  Alıntı doganbey1 link=topic=71007.msg815736#msg815736 date=1387910639 Nickli Üyeden Alıntı
  İnşallah abi ülkemizin her yönden geliştiğini görmek mutluluk verici. Benim dikkat ettiğim nokta bu adamlar insana değer veriyor. İnsana değer verince otomatik olarak gelişmişlik artıyor. Hani keşke bizde de böyle olsa. İnan bugün arkadaşımın işe girmesine vesile oldum 1000 tl ile. Bizim ülkemizdeki üniversitelerin sadece bir kaçı çok iyi eğitim veriyor. Hani keşke tüm üniversitelerde böyle olsa. Bugün kendi üniversiteme bakıyorum. Bölümümüz 2. mezunlarını verdi. Araştırma görevlisi alıyorlar ne mezunu olması gerekiyor kimya mühendisi. Be arkadaş senin kendi mezunun var. Sen yap bunu kimya süreç mühendisi bak bakalım senin nasıl başarın artacak. Ama yok öyle bir zihniyetteyiz ki.
  Alacaksın eline tüm sistemi değiştireceksin, önce aileden, millete kadar tüm sistemi baştan dizayn etmeden 2-3 nesil geçmeden zihinler değişmez....

 6. #6
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SAAB Türkiye'ye Sawaş Uçağı projesinde Ar-Ge desteği sağlıyor...  Abi değiştirmeye kalksan Şu an üniversiteye % kaç kesim adam akıllı hedefi olduğu için gidiyor? Siyaset yapmayı bilmeden siyaset yaparlar, okumazlar, öğrenmeye çabalamazlar. Anca parazit yaşam... Ben kendimden utanıyorum şu anda faydam olmadığı için.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 37
  Son Mesaj : 16.Ekim.2015, 23:27
 2. Bismillah...Suriyeli iş adamı, TKDK desteği ile Türkiye'de fabrika kurdu...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 08.Kasım.2014, 09:25
 3. Türkiye iki tane F35 savaş uçağı sipariş verdi...
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum Teknoloji
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 06.Ocak.2012, 09:44
 4. Havuzlu çıkarma gemisi (LPD) projesinde yarış başladı
  Konu Sahibi ceya023 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2011, 11:06
 5. Antonov-İlaçlama uçağı
  Konu Sahibi elturco Forum Römork - Ekipman
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Şubat.2010, 10:51

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status