durum vahim gibi

konu siyaset degil korkmayın..iyi haber veremiyorum...bügün kırıkkale ankara arasında seyahet yaptım ekinler tarlalar moral bozucu..tarlalar boş çıkan ekinler dondan ne oldugu belli degil..çünkü kar yagmadı aşırı don ankara-kırıkkale-kırşehirde sıkıntı diger yerler nasıl bilmiyorum..korktum..ben..

Ynt: durum vahim gibi

köylü link=topic=71068.msg817026#msg817026 date=1388094394' Alıntı:
konu siyaset degil korkmayın..iyi haber veremiyorum...bügün kırıkkale ankara arasında seyahet yaptım ekinler tarlalar moral bozucu..tarlalar boş çıkan ekinler dondan ne oldugu belli degil..çünkü kar yagmadı aşırı don ankara-kırıkkale-kırşehirde sıkıntı diger yerler nasıl bilmiyorum..korktum..ben..
çıkış oranı yüzde kaç şuan? ekinlerde morarma var mı?

GÜRKAN link=topic=71068.msg817030#msg817030 date=1388094498' Alıntı:
çıkış oranı yüzde kaç şuan? ekinlerde morarma var mı?
Çıkanlarda tamamen morarmış durumda zaten soğuktan.Bazı tarlalarda hiç çıkış yok toprak altında tohum yeşermiş ama soğuklardan gelişip yüzeye çıkamıyor.

Gerçekten durum can sıkıcı hakkımızda hayırlısı.

Bizim buralarda da kuraklık yazdan olduğu için herkes ekim yapamadı yapanların ise ekinleri, kimi kuru, kimi filizde kimisi azda olsa yeşertili olduğu için herkes endişeli. Görelim mevla neyler neylerse güzel eyler... Sonuçta verende ALLAH, alanda ALLAH..

sanırım ülke genelinde aynı sorun var köylü abi
bizim burdada aylardır yagmur yok abi bugdaylar topragın altında birbuçuk ayı geçti bölgemizde bazı tarlalar ekileli
ama sadece topragı görüyoruz yagmur olmayınca
hafta sonu bir yagış var gibi ama tabi allah bilir yagarmı yagmazmı

köylü link=topic=71068.msg817058#msg817058 date=1388095292' Alıntı:
hayırlısı ALLAH var keder yok ALLAKH var gayle yok...dert yok..rabbim bilir...hayırlısını..
kurak çokm oldu evet..ben derine ekti geçen yıl buyıl da derin ektim...bilmiyorum...
benimde tek umudum rabbimizin güzel bir yagışla bugdaylarımızı yeşertip yüzlerimizi güldürmesi

birde köylü abi ben dekara 30kg tohum ekmiştim
genelde sitede ki arkadaşalrlada konuştuk bunu birazfazla degilmi dediler am işte malum tohumun çıkmama riski zaiyat riski falan düşünülürse busene tohumun fazla ekilmesi biraz iyi odlu gibi bir yagmur yagıpta bugdaylar yeşerince fire miktarıda daha net ortaya çıkar tabi hiç yagmazsa ozaman durum çok kötü