Patates 1 liraya fırladı, Nevşehir ve Niğde’de çiftçinin yüzü güldü

Geçen yıl tarlada 18 kuruşa, kış aylarında 7 kuruşa kadar düşen patates bu yıl kıymete bindi. Niğde ve Nevşehir’de ekim alanları daralıp, rekolte yarı yarıya düşünce fiyat 5 kat artışla 1 liraya yükseldi

Türkiye’nin önde gelen patates üretim merkezlerinden Nevşehir ve Niğde’de ürünü para etmediği için geçen sezon sıkıntılı günler yaşayan çiftçilerin, fiyatlar bu yıl 5’e katlayıp 1 liraya yükselince yüzü güldü. Bu yıl ekim alanlarındaki daralma nedeniyle ürün rekoltesinin yarı yarıya azalmasının fiyat yükselmesinde etkili olduğunu kaydeden üreticiler, Niğde’de bu yıl 210 bin dekar alanda 750 bin ton, Nevşehir’de ise 60 bin dekar alanda 240 bin ton patates üretildiğini ifade etti.

Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar, 2012 yılı hasat döneminde patatesin tarla fiyatının 18 ile 22 kuruş arasında değiştiğini belirterek, “Kış aylarında 7 kuruşa kadar düşmesine rağmen alıcı bulamamıştı. Hasat sezonunun bu yıl 60 kuruştan açılıp, fiyatların Aralık’ta 100 kuruşa çıkması, geçimini patatesten sağlayan binlerce çiftçi ailesinin yüzünü güldürdü” dedi.

Niğde’de geçen yıl 21 bin 562 hektarlık alanda 815 bin 380 ton patates üretildiğini aktaran Kenar, “Bu miktar beyan edilmeyen ekim alanlarıyla birlikte 1 milyon 400 bin tona ulaştı. Bu yıl ise 210 bin dekarlık alanda ekim yapılarak, yaklaşık 750 bin ton ürün elde edildi. Alanların daralması, çiftçinin kredi temini ve tohum alımında zorlanması rekoltenin yarı yarıya azalmasına neden oldu. Ürün, gelişimini ekiminden hasadına kadar geçen 5 ila 6 aylık sürede tamamlar. Bu süre içinde 3 saatten az olmamak kaydıyla en az 8 - 9 kez sulanması gerekir. Bu Nevşehir için de geçerli. Baraj yok, akarsu yok. Yazlar bu havzada sıcak ve kurak geçer. O nedenle sulama işlemi elektrik enerjisi kullanılarak yeraltından çıkarılan sularla yapılır. Bu sulama çok pahalı. Hem çiftçiye ağır bir maliyet yükler, hem de üretimi kısıtlar. Keza, tohum, mazot, gübre ve ilaç gibi temel girdilerdeki fiyat artışları da çiftçinin sürekli uykusunu kaçırır. Her yıl pazar sorunu da yaşanır. Çiftçi ürününün bir bölümünü hemen satmak ve paraya çevirmek zorundadır. Tabii, zarar etme riskini de göze alarak” açıklamasını yaptı.

Veli Kenar, geçmiş dönemlerde, girdi fiyatlarının sürekli artmasına karşın, üründeki fiyat artışlarının hep yerinde saydığını öne sürdü. Bu yıl üretim düşüklüğünün, satış fiyatının yükselmesinde etkin rol oynadığına işaret ederek şöyle dedi: “Çiftçi 2012 yılında kilosunu 40 ile 45 kuruşa mal ettiği patatesi 18 ile 7 kuruş arasında değişen fiyatlarla satmak zorunda kaldı. Üretim maliyetini bile karşılayamayan birim satış fiyatı, çiftçiyi ekim yapamaz hale getirdi. Bu görüntü 2013 üretim dönemine de yansıdı, dolayısıyla ekim alanlarındaki yüzde 45’e varan daralma rekoltenin yarı yarıya azalmasına neden oldu. Üründeki bu düşüş, komşumuz Nevşehir için, hatta patates üretimi yapılan diğer bölgeler için de geçerli.Çiftçi patatese, kilo başına bu yıl 35- 40 kuruş harcadı. Bir önceki yıla göre, birim maliyetinin düşük olmasının nedeni ise sertifikalı tohum almayıp, elindeki tohumu ekmesi ve ekimin toplu arazilere yapılarak, sulamadaki enerji maliyetinin aşağı çekilmesiyle sağlandı. Üretimin az oluşu ise birim satış fiyatının yükselmesinde etkin oldu. Şuan ki rakamlar bu sezon için memnuniyet verici. Ancak üç yıllık toplam ortalama giderlerinin altında kaldı.”

İran ve Suriye’ye patates ihraç ediyoruz

Patateste geçmiş yılların aksine bu yıl pazar sorunu yaşanmadığını belirten Kenar, “Hem iç, hem de dış pazarlardan yoğun talep var. Şu anda İran ve Suriye başta olmak üzere bazı ülkelere patates ihraç ediliyor. Çiftçi de 95-100 kuruş olan ürünün manav ve marketlerde 2 ile 2,5 liradan satıldığını biliyoruz. Fiyatın 1 TL’nin üzerine çıkması, tüketiciyi olumsuz etkiler.”

Nevşehir’de üreticiler kayıtdışı üretimden şikayetçi

Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz:

İlde 3 bin 500 çiftçi ailesi geçimini patatesten sağlıyor. Niğde’de yaşanan sorunlar Nevşehir’de de yaşanıyor. Ülkemizde maalesef arz talep dengesi dikkate alınmadan üretim yapılıyor. Plansız, programsız yapılan üretim ister istemez, sorunları da peşinden getiriyor. Hemen her bölgede kayıt dışı ekim yapılıyor. Örneğin patateste Türkiye rekoltesinin normalde 6.5 milyon ton olması lazım. Oysa kontrolsüz ekim yüzünden bu miktar 8 milyon tona kadar çıkabiliyor. Nevşehir’de 2011 patates rekoltesi 400 bin ton dolayında gerçekleşti. Bu miktar geçen yıl 500 bin tona yükseldi. Üretilen patatesin 4’te üçü iç piyasaya verilirken yaklaşık yüzde 20’si ihraç edildi. Bir bölümü de alıcı olmadığı için çürümeye terkedildi. Nevşehir çiftçisi de, tarlasını elektrik enerjisi kullanarak yeraltı suyu ile sular. Elektrik pahalı. Akaryakıt, tohum, gübre, ilaç da öyle. Üründeki fiyat artışı, her dönemde girdilerdeki fiyat artışının çok gerisinde kalıyor.

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz: Başta Derinkuyu ilçesi ve Kaymaklı beldesi olmak üzere Nevşehir’de bu yıl 60 bin dekar alanda 240 bin ton dolayında patates üretimi gerçekleştirildi. Geçen yıl fiyatı 18 kuruşa kadar düşen patatesin bu yıl 100 kuruştan işlem görmesi çiftçiyi sevindirdi. İklim koşulları nedeniyle Avrupa ülkelerindeki patates üretiminde yaşanan düşüşler ve bölgedeki ekim alanlarının daralması fiyatların artmasında etkili oldu.

Ynt: Patates 1 liraya fırladı, Nevşehir ve Niğde’de çiftçinin yüzü güldü

bu patates işinden en çok darbe gören şehirler nevşehir ve niğde oluyor bir yargı var pazarcı bir arkadaş söylemişti o illerin patatesi depolamaya dayanıklı değil diye o yüzden genelde sandıklıdan tercih ediliyor alımda ve hep o yörelerde yok pahasına satılıyor patates diye merak ettim böyle dedikten sonra dayanıklılığı bilmemde fiyatlar afyon/sandıklı ' da daha iyiydi tarlada 7 kuruşa satılan dönemlerde inşallah bu yıl hiçbir üretici zarara uğramaz...

sonuç olarak ekmeyenler yine kazanamadı dimi arkadaşlar. 18kuruşu hatta 7 kuruşu görünce patatesten vazgeçen çiftçilerimiz sayesinde ekenlere kıyak olmuş gibi duruyor rekolte azalınca.

Patates üretimi birazda başka illere kaydı, bu geçiş sürecinde esas üretim yerinde olan arkadaşlar hayli zarar etti, hatta bir çoğu bıraktı.

bence az bir litre kola 1,75.bir paket sigara 9,5tl.şimdi diyeceksinizki patetes temel gıda fakir yiyeceği onla karşılaştıramazsın ama ben ne sigara içmeyen nede cola içmeyen fakir görmedim. Bence normal biz alıştığımız için ürünün para etmemesine şimdi çok geliyor.

2011de gec kalanlanları don vurdu özellıkle nevşehır nıgde ve sıvas tarafını
2012 de para etmedi
bu yıl gecen yıl zarar edenler işi dönduremeyınce uretım az oldu ama bu fıyatları bukadar yukseltmez mısırdakı sıyası olaylar avrupa ve amerıkadakı kuraklıkdan uretımın düşmesi sebep oldu gıbı seneye yıne düşer fıyatlar iştah acıyor ama tohum şuanda 1750 ıla 2500 arası dekara 400kg tohum hesaplayın bakalım

manas link=topic=71084.msg817364#msg817364 date=1388159533' Alıntı:
2011de gec kalanlanları don vurdu özellıkle nevşehır nıgde ve sıvas tarafını
2012 de para etmedi
bu yıl gecen yıl zarar edenler işi dönduremeyınce uretım az oldu ama bu fıyatları bukadar yukseltmez mısırdakı sıyası olaylar avrupa ve amerıkadakı kuraklıkdan uretımın düşmesi sebep oldu gıbı seneye yıne düşer fıyatlar iştah acıyor ama tohum şuanda 1750 ıla 2500 arası dekara 400kg tohum hesaplayın bakalım

abim açıklamış saten:) ama bence pancar gibi patatese de kota gelmeli :) bu şirketler falan biraz abartıyor dikimi bunun fiyatlara çok etkisi oluyor

MuRaT cAn link=topic=71084.msg817375#msg817375 date=1388159970' Alıntı:
abim açıklamış saten:) ama bence pancar gibi patatese de kota gelmeli :) bu şirketler falan biraz abartıyor dikimi bunun fiyatlara çok etkisi oluyor
şuna ınan eger o şirketler olmazsa 1 kg patates ekemzsınız nedenmı adamlar üretıyor urettıklerını satmak zorunda pekı uretıcı kendı malınıa ucuz satma yoluna gidermi piyasayı belırleyen şirketlerdir

ben nevşehirli olsamda patates tarımı yaptığım yok ,o yüzden yükseldide seviniyor demesin kimse.
gecen yılki içler acısı durumu neden kimse gündeme getirmedi.sade bizim sitede yazılanlar hariçinde.
o kafayı bozan ,iflas eden sönen ocakları .
inşallah direk üretiçi elindedirde ,geçmiş yılların zararını doğrultur bu işlerle uğraşan kesim.

ALLAH ' ım inşallah benim patateslerimde bu fiyatlardan gider...
Sabah 04:30 da kalkıp gidiyoruz ekime bu saatte geliyoruz.Dünya masraf oluyor.Geçen sene art arda 4 haftada 4 kere zehir attık. Çok yorucu iş,kaldı ki son 2 senedir bizi ipe götürecek oluyordu.
ALLAH korusun bu senede zarar edersek biteriz...ALLAH ' ım yüzümüze bakacak inşallah bu sene.

manas link=topic=71084.msg817392#msg817392 date=1388161873' Alıntı:
şuna ınan eger o şirketler olmazsa 1 kg patates ekemzsınız nedenmı adamlar üretıyor urettıklerını satmak zorunda pekı uretıcı kendı malınıa ucuz satma yoluna gidermi piyasayı belırleyen şirketlerdir
abi sen de doğrusunda şirketler yokken de patates ekip dikiliyordu ve şuda var bence bir adamın 6000 dekar dikmesinde mantık yok dik 1000-2000 dekar 4000 dekarda başkaları diksin :)Bide biz 5-10 kuruştan saterken onlar en aşşa 25-30 kuruştan satıyordu :)

MuRaT cAn link=topic=71084.msg817410#msg817410 date=1388162888' Alıntı:
abi sen de doğrusunda şirketler yokken de patates ekip dikiliyordu ve şuda var bence bir adamın 6000 dekar dikmesinde mantık yok dik 1000-2000 dekar 4000 dekarda başkaları diksin :)Bide biz 5-10 kuruştan saterken onlar en aşşa 25-30 kuruştan satıyordu :)
Bizim ortak bu sene maşallah 10.000 dönümü devirdi herhalde...

MuRaT cAn link=topic=71084.msg817410#msg817410 date=1388162888' Alıntı:
murat kardeşim aradakı fıyat farkı kalıteden kaynaklanmasın sakın siz kumgıbı toprakta yetişdiriyorsunuz patatsesi ama konya afyon gıbı ıllerde bırıncı sınıf toprakta yetişiyor ben şirket fln da degilim ama sistemi biliyor ve şirketlerle calışan bırıyım

manas link=topic=71084.msg817462#msg817462 date=1388166532' Alıntı:
murat kardeşim aradakı fıyat farkı kalıteden kaynaklanmasın sakın siz kumgıbı toprakta yetişdiriyorsunuz patatsesi ama konya afyon gıbı ıllerde bırıncı sınıf toprakta yetişiyor ben şirket fln da degilim ama sistemi biliyor ve şirketlerle calışan bırıyım
abi doğrudur ama benim bildiğim bizim buralarda verim fazla ama diğer yerlerde de verim düşük patates daha renkli oluyor diye biliyorum birde istanbulda falan tanıdıklar var manav da olsun pazarda olsun patatesler sizinkilerin yerini tutmaz diyorlar yani bende kafadan atmıyorum :) tabi şirketler olması demek yanlış olur fakat bi düzenleme getirilmeli şuan ya şirket gibi davranmak lazım yada hiç dikmemek lazım bizim gibi 100 dekar falan dikenler şirketleri yetişemiyor pazarın ihtiyacını onlar karşılıyor bu yüzden bizim gibi küçük çiftçilerin elinde kalıyor ürünleri :) birde tüccar meselesi var :) aman en iyisi çiftçilik yapmamak :D

MuRaT cAn link=topic=71084.msg817488#msg817488 date=1388169524' Alıntı:
abi doğrudur ama benim bildiğim bizim buralarda verim fazla ama diğer yerlerde de verim düşük patates daha renkli oluyor diye biliyorum birde istanbulda falan tanıdıklar var manav da olsun pazarda olsun patatesler sizinkilerin yerini tutmaz diyorlar yani bende kafadan atmıyorum :) tabi şirketler olması demek yanlış olur fakat bi düzenleme getirilmeli şuan ya şirket gibi davranmak lazım yada hiç dikmemek lazım bizim gibi 100 dekar falan dikenler şirketleri yetişemiyor pazarın ihtiyacını onlar karşılıyor bu yüzden bizim gibi küçük çiftçilerin elinde kalıyor ürünleri :) birde tüccar meselesi var :) aman en iyisi çiftçilik yapmamak :D
nevşehırın neresınde urettıgını bılmıyorum ama yanlışın var sızın oralarda genel olarak gubre su agırlıklı toprak artık patatesden bıkmış nişasta oranı gubre fazlalıgına göre cok cıkıyor buda kalıteye olumsuz etkı yapıyor şöyle kırmızı kalın topraklı yerlere ekeceksın rengı nasıl verıyor boz topraklarda dedıgın dogru renk vermez ama cıpscıler elını oper verımınızı bılmıyorum ama 2011 de 6.5 ton 2012 7.5 ton 2013 tohumdu 4 ton parsel bazında 9.5 ton aldıgımız parsellerde oldu ama secme tarlalarda
gelecek yıl fıyat konusunda tahmının varmı

manas link=topic=71084.msg817501#msg817501 date=1388171380' Alıntı:
nevşehırın neresınde urettıgını bılmıyorum ama yanlışın var sızın oralarda genel olarak gubre su agırlıklı toprak artık patatesden bıkmış nişasta oranı gubre fazlalıgına göre cok cıkıyor buda kalıteye olumsuz etkı yapıyor şöyle kırmızı kalın topraklı yerlere ekeceksın rengı nasıl verıyor boz topraklarda dedıgın dogru renk vermez ama cıpscıler elını oper verımınızı bılmıyorum ama 2011 de 6.5 ton 2012 7.5 ton 2013 tohumdu 4 ton parsel bazında 9.5 ton aldıgımız parsellerde oldu ama secme tarlalarda
gelecek yıl fıyat konusunda tahmının varmı
abi dediklerinden eninden sonuna kadar haklısın eğer 1000m2 de 7 tonu geçiyorsanız bizim buralardan iyidir sizin topraklar dediğin gibi bzim buralar bıktı patatesden :) birde sular falan de derinde olduğu için girdi maliyeti fazla benim duyduğum kızıl toprakta 2-3 ton verir ama renkli olur diyorlardı bizim burada da dekara 5-6-7 ton verir mesela bu sene biz 4-5 olacak tohum diktik 5-6 ton aldık :) fiyat bu yıldan aşağıda olur fakat yine 50 kuruş falan civarlarında seyredir diye düşünüyorum ve etrafımdakiler düşünüyorlar

Alternatif ürün düşünüyoruz fakat bizim bölgede ürgüp/taşkınpaşada pek bir ürün bulamadık henüz hayvancılık iyi gibi fakat oda babam emekli olunca bırakır bende okur bi baltaya sap olursam hayvancılıkta olmaz birde ilik girdiler çok fazla yani patatese devam :)