Çiftçi aldığı krediyi tıkır tıkır ödüyor”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere verilen kredilerde yüksek oranda geri dönüş olduğunu belirterek, 'Köylümüz, çiftçimiz, üreticimiz, kazancını topraktan, tarım ve hayvancılıktan elde edenler, üretimlerini artırmak için aldıkları krediyi bugün tıkır tıkır öder hale geldi' ifadesini kullandı.

Eker, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl Ziraat Bankasından 500 bin, Tarım Kredi Kooperatiflerinden de 400 bin olmak üzere toplam 900 bin üreticinin yaklaşık 22 milyar lira değerinde tarımsal kredi kullandığını belirtti.

Son 3 yılda sıfır faizle kullandırılan 7,3 milyar liralık hayvancılık kredisinin üreticilere önemli katkı sağladığını ifade eden Eker, tarımsal kredi faiz oranlarının 2002 ' de yüzde 70 ' ler seviyesine kadar çıktığını ancak bugün söz konusu kredi faiz oranının yüzde 8,25 ' i geçmediğini kaydetti.

Çiftçilere verilen kredilerde yüksek oranda geri dönüş alındığına dikkati çeken Eker, 11 yıl öncesinde geri dönüş oranının Ziraat Bankasında yüzde 38, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ise yüzde 71 olduğunu, söz konusu rakamın bugün Ziraat Bankasında yüzde 98 ' e, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ise yüzde 97 ' ye ulaştığını bildirdi. Eker, 'Köylümüz, çiftçimiz, üreticimiz, kazancını topraktan, tarım ve hayvancılıktan elde edenler, üretimlerini artırmak için aldıkları krediyi bugün tıkır tıkır öder hale geldiler. Üretiyorlar, kazanıyorlar, borçlarını da gönül huzuru içinde, sıkıntıya düşmeden rahatlıkla ödüyorlar' değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve hayvancılıkta uygulanan başarılı politikaların çiftçiyi daha üretken hale getirdiğini ve tarımsal hasılayı arttırdığını ifade eden Eker, 2013 ' te cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarının kırıldığını, 8 milyon hektar alandan 22 milyon ton buğday alınabildiğini vurguladı.

Ynt: Çiftçi aldığı krediyi tıkır tıkır ödüyor”

Çiftçi çok kazandığından değil ki borcuna sadık ödeyemedimi yüzü kızarıyo evini damını ineğini tarlasını ödeyip satıyo :) geri dönüşün bakan çok kazandığımız için olduğunu sanıyo.yinede allah bereket versin

neremle güleyim bilemedim. bunlar hayali rakamlar. çiftçi ordan alıp başka yeri kapatıyor bu şekilde borcunu takla attırarak hayatına devam ediyor. bunlarda sanıyorki çiftçi çok kazanıyor. çiftçinin çok kazandığı devir eskidendi. buğday 10 kuruşken ertesi sene 14 kuruş oluyordu buda demek oluyorki %40 zam. önceden borçlanma faizi yüksekti evet ama çiftçi bankanın %38 lik faizini çiftçi hiçbirşey şey yapmadan mahsülüne gelen zamdan bu faizi kapatıyordu. önceden kazançlar daha fazlaydı çiftçinin büyüme işini genişletme imkanı daha fazlaydı. hayatında eline çapa almamış insanların bu tarz açıklamalar yapması tamamen hayal ürünü, bilinçsizlik, kendini çok iyi iş yapmış gibi göstermeye yönelik ego patlamasıdır.

ödeyecek tabiki.. isterse ödemesin evi damı tarlası traktörü ipotekli gelir banka el koyuverir hiçte acımaz. böyle bir durumda ne yapacak. ya tarla satar öder ya traktörünü hayvanı varsa hayvanını. baktı işin içinden çıkamıyor başka bankadan kredi çeker diğer bankadan aldığı krediyi kapatır. bu işler böyle yürüyor bu ülkede. bide utanmadan çıkıp sanki çiftçi kar ediyoda ödüyomuş gibi laf yapıyor. bu adamı gördüğümde tv de kanalı değiştiriyorum sözlerine katlanamıyorum moralimi bozuyor bütün günüm kötü geçiyor. millet biraz kafasını çalıştırsında bu koltukta oturup sindirella masalları anlatan yavşaklara tekmeyi koysun artık bıktık be kardeşim..

bu bakanın açıklamalarına sadece gülümsüyorum. :) hatta çevremdekilerin hepsi gülümsüyor.açıklama yapmayacağım. bu onun nasıl bir tarım bakanı olduğunu gösteriyor zaten.