+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1
  omerfarukkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  23
  Mesajlar
  11,019
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  Konya Şeker Farkı Üreticiye İki Müjde Birden Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi
  29.12.2013

  Uluslararası piyasalarda ayçiçeği fiyatlarının son yıllarda görülmemiş şekilde dip yapması sonucu hasat sezonunun başlamasıyla birlikte ülke genelinde de ayçiçeği fiyatlarının ürün borsalarında üretici beklentisinin altında kalması üzerine ayçiçeği üreticisine ülke ortalamasının %20 üzerinde fiyat vererek sahip çıkan ve fiyatları yukarı çeken Konya Şeker, şimdi de üreticiye ton başına 90 TL fark ödemesine başladı. Ayçiçeğinde avans fiyatın üzerine ton başına 90 TL ödeme yapan Konya Şeker patates üreticisini de unutmadı ve yaklaşık 11 milyon TL tutarındaki ürün bedeli ödemesini bugün (Pazartesi) üreticilerin hesaplarına yatırdı.


  Hatırlanacağı gibi ayçiçeği hasadının başlamasıyla birlikte ilk hasadın gerçekleştiği Çukurova Bölgesinde fiyatlar bir önceki yıla göre çok düşük sevilerde oluşmuş, ithal ayçiçeğinin fiyatları da Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerde 300-350 dolara kadar düşmüştü. Hem ithal ayçiçeği fiyatlarının tüm dünyada son 6 yılın en düşük seviyesinde oluşması, hem de ithalata uygulanacak vergi oranlarındaki belirsizlik nedeniyle hasat başlamasına rağmen piyasa canlanmamıştı. Piyasadaki büyük alıcılar ve birliklerin hasat sezonunun ortalarına gelinmesine rağmen alım yapmamaları, fiyat belirlememeleri üreticinin borsa simsarlarının eline düşmesine sebep olmaya başlamıştı.

  Ayçiçeğinin ithalat Fiyatı değişmedi, Gümrük Vergisi Artmadı, Konya Şeker Yine de Avans Fiyatı %7,5 Arttırdı.

  Bu belirsiz ortam ile hasat sezonu başlamasına rağmen tarladaki ürünün hasat edilememesi nedeniyle ürünün hem dökülmeye hem de ideal nemini kaybetmeye başlayacağını hesap eden Konya Şeker piyasayı yükseltmek ve ürün alım satımını başlatmak için ilk harekete geçen kurum olmuştu. Ulusal basının ayçiçeğine pancarcılar sahip çıktı diyerek duyurduğu Konya Şeker’in piyasaya büyük alıcı olarak girişinden 2-3 hafta sonra sektörde faal birlik ve büyük alıcılarda alımları başlatmıştı. Konya Şeker, ürün borsalarında düşük fiyatlara rağmen alıcı bulamayan ayçiçeği fiyatını ülke ortalamasının yaklaşık %20 üzerinde belirlemiş ve avans fiyat ilan ederek piyasaların hareketlenmesini sağlamıştı. Hasat sezonunda belirlenen fiyatın avans fiyat olduğunu açıklayan Konya Şeker, ithal ürünün fiyatında değişim olması, hamyağ fiyatlarının yükselmesi ya da ithal ürüne uygulanan sabit verginin değişmesi halinde bu değişimi nihai fiyata yansıtacağını açıklamıştı. İthal ürün fiyatlarında ciddi bir değişim olmamasına, ithal ürüne uygulanan sabit vergi değişmemesine rağmen Konya Şeker, ayçiçeği üreticisine ton başına 90 TL fark ödemesi yapmaya karar verdi.

  Konya Şeker Türkiye’de Ayçiçeği Fiyatına Hem En İyi Fiyatı Verdi, Hem de Ödemeyi En Erken Yapan Kurum Oldu

  Bu fark ödemesiyle ayçiçeği üreticisine ortalama %7,5 daha ek ödeme yapacaklarını belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “bizim ilk açıkladığımız fiyat 300-350 dolarlık ithal ürünle üretim yapan firmalarla rekabet etmemizi sağlayacak bir fiyat değildi. Biz üreticinin elindeki ürünün fiyatının yükselmesi için, piyasanın hareketlenmesi için, ürünün tarlada ziyan olmaması için, herkes beklerken harekete geçtik, risk aldık, riski üstlendik. Ürün fiyatını da avans fiyat olarak açıkladık. Yani ürün fiyatındaki ya da ham yağ fiyatlarındaki değişimi nihai fiyata yansıtacağımızı söyledik. Bizden sonra fiyat açıklayanlar hem bizim fiyatımızın altında net fiyat açıkladı hem de nihai fiyat açıkladı. Yani piyasalarda üretici lehine oluşabilecek değişimleri üreticiye yansıtma gibi bir taahhüdün altına girmedi. Konya Şeker bir fark daha ortaya koydu piyasadaki büyük alıcıları ürün bedeli ödemesi için koyduğu vadenin üçte biri kadar bir zamanda ürün bedelini üreticiye ödedi. Yani piyasada rekabet ettiğimiz firmalar ayçiçeği parasını 3 ayda ödüyorsa biz 1 ay dolmadan ödedik. Konya Şeker bir yandan piyasadaki değişimleri gözledi, bir yandan da ürettiği ürünü hızla ve en verimli şekilde işledi. İthal ürünün fiyatında ciddi bir değişim olmamasına, ithalat vergisinin aynı kalmasına rağmen, işletmecilikte elde ettiği verim ve piyasa becerisi sonucu bilançosuna yansıyan başarılı sonucu üreticiye yansıttı ve ton başına 90 lira ek ödeme yaparak nihai fiyatını oluşturdu” dedi.

  Hasat Sezonunda, Herkes Sustu Konya Şeker Avans Fiyat Açıkladı

  Şimdide Ayçiçeğinde Avans Fiyata 90 TL İlave Verdi


  Konya Şeker’in bir üretici kuruluşu olduğunu ve her üründe imkânlarını zorlayarak üreticiye ülkedeki en iyi fiyatı verdiğini belirten Konuk özetle şunları söyledi;

  “Biz bir üretici kuruluşuyuz. Bizim birinci önceliğimiz üreticinin ürününe imkânları zorlayarak en iyi fiyatı vermektir. Elbette bunu yaparken ticari işletmelerimizin ayakta kalmasını da sağlamak zorundayız. Çünkü bu işletmeler üreticiye sadece bir sene değil her sene lazım. Biz şunu söylüyoruz, bu işletmeler tarım sektörü için altın yumurtlayan tavuk, bu tavuğun kesilmesine en başta üretici müsaade etmez etmemeli. Nitekim bu sene dış piyasalarda büyük bir dalgalanma oldu. Ayçiçeği fiyatları son yıllarda görülmemiş şekilde aşağı düştü. Yağlı tohum ihtiyacının yaklaşık üçte ikisini ithalatla karşılayan Türkiye’de, bu sıra dışı durum ürün fiyatlarını vurdu. Üretici hasatla birlikte beklediği fiyatları bulamadı. İthalatçı sevinirken, üretici üzüldü. Bir üretici kuruluşu olarak bu duruma bizden daha çok kimse üzülmemiştir herhalde. Ancak üzülmek ve vah vah demek çözüm değildi ve Konya Şeker olarak biz kendi çözümümüzü ürettik. Önce fiyatları yukarı çekmek için adım attık ve bir avans fiyat açıkladık. Burada da şunu hesap etmemiz gerekiyordu, yakın bölgelerdeki ürünün Konya’ya yığılmaması, Konya üreticisinin ürününün, gerçek ayçiçeği üreticisinin ürününün kantarlara gelmesi için önlem almamız lazımdı. Avans fiyat belirlerken başka bölgelerde üretilen ucuz ürünün ticaretini önleyecek şekilde fiyat politikası belirledik. Avans fiyata üretici lehine olacak her değişimi yansıtacağımızı da açıkladık. Piyasada çok değişim olmadı ancak biz üreticimize verdiğimiz sözü tuttuk ve hesabımızı kitabımızı yaptık, imkânlarımızı son sınırına kadar zorlayarak, yağ oranına bakılmaksızın ayçiçeğine ton başına 90 lira fark ödemesi yapmaya karar verdik. Tüm üreticilerimize hayırlı olmasını, bereketli olmasını temenni ediyorum.”

  Çifte Müjde; Ayçiçeğine Fark, Patatese Ürün Bedeli Ödemesi

  Konya Şeker, avans fiyatın üzerine eklenen ton başına 90 liralık farkı kuruma ürün satan ayçiçeği üreticilerinin hesaplarını bugün (Pazartesi) itibarıyla yatırırken, patates üreticisini de unutmadı. Patates ekimi ile birlikte üreticiyi avanslarla desteklemeye başlayan Konya Şeker, avanslar sonrası kalan ve toplamda 11 Milyon Lira civarında tutan ürün bedelinin de tamamını bugün itibarıyla çiftçilerin hesabına yatırdı.

  Kaynak: http://www.recepkonuk.com.tr/HaberDe...px?HaberID=439

 2. #2
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  Recep abi şu bizim Ankara Şekerede bi el atsan yaw

 3. #3
  omerfarukkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  23
  Mesajlar
  11,019
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  Alıntı anayurtlu 3105d link=topic=71136.msg818434#msg818434 date=1388320501 Nickli Üyeden Alıntı
  Recep abi şu bizim Ankara Şekerede bi el atsan yaw

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2010
  Şehir
  konya çumra
  Yaş
  50
  Mesajlar
  134
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  buradan degerli baskanimiz sayin RECEP KONUK bey,e sonsuz tesekkurler. allah basimizdan eksik etmesin.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  29 Ekim 2010
  Şehir
  konya çumra
  Yaş
  50
  Mesajlar
  134
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  insallah gelecekte tarim bakanimiz olurda turk ciftcisinin makus talihini degistirir.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2011
  Şehir
  kırklareli Babaeski Mutlu Köyü
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  tek kelimeyle mükemmel.helal olsun Konya şekere .daha aksam kahvehanede trakya birlik vermeyecekmi farkları bu sene diye millet söyleniyordu.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  10 Aralık 2014
  Şehir
  AKSARAY
  Mesajlar
  31
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Konya Şeker'den Ayçiçeğinde Ton Başına 90 TL Fark, Patateste Ürün Bedeli Ödemesi



  PANCAR YÜKLEME VE ELEME BANTI www.dtm68.com
  Bantımızla pancarlarınızı daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

  Makinamızın uzunluğu 9 metredir.
  Yerden 4.5 metre kalkmaktadır.(Dört ilaveli Mercedes kamyona bile rahatlıkla pancarınızı yükleyebilirsiniz.)
  Pancarınızı yüklerken çamur, taş v.b yabancı cisimlerden arındırır.
  40 ton pancarı yüklemeniz sadece 20 dakika.
  Ortalama 5-8 fire düşürüyor.

  Çiftçilerimize çok büyük kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

  Her zaman için servis ve teknik destek garantisi veriyoruz.

  Detaylı bilgi için www.dtm68.com adresimizi ziyaret ediniz.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 3
  Son Mesaj : 01.Eylül.2013, 10:20
 2. Hububat fark ödemesi desteği
  Konu Sahibi köylü Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ekim.2011, 08:23
 3. Çiftçiye fark ödemesi desteği
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ekim.2011, 13:23
 4. 63 bin üreticinin hesabına 641 milyon TL lik ürün bedeli ödemesi yapıldı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mart.2009, 09:56
 5. DGD ödemesi dekar başına 7 YTL'ye düşürüldü
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 08.Mayıs.2008, 22:35

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status