Tohumlama

Arkadaşlar, ineklerde doğumdan sonra tohumlamayı kaç gün sonra yaptırıyorsunuz, sizinde bildiğiniz gibi normali 60 gün ama, 30 gün sonra yada ikinci kızgınlıkta çok fazla tohumlatan var, sizin uygulamalarınız nasıl?

Ynt: Tohumlama

ziymut link=topic=71145.msg818554#msg818554 date=1388336551' Alıntı:
Arkadaşlar, ineklerde doğumdan sonra tohumlamayı kaç gün sonra yaptırıyorsunuz, sizinde bildiğiniz gibi normali 60 gün ama, 30 gün sonra yada ikinci kızgınlıkta çok fazla tohumlatan var, sizin uygulamalarınız nasıl?
Bende bugun tesadufen bu konu hakkinda bi dokuman okuyordum.. 60 gunden sonrasi en uygun yaziyor..
Link burda:http://www.biopharm.com.tr/resimler/dosya/Senkronizasyon_Metodlari.pdf

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=71145.msg819208#msg819208 date=1388424191' Alıntı:
Bence de 60 gün civarı veya ikinci kızgınlık.Bizim hayvanlarda buğasamama ve tutmama sorunları oluyor.Onun için ilk bulduğum fırsatta tohumlatmaya çalışıyorum.
aynen yalnız normalde biz 1. 5ay da tohumlatiriz hatta bu sene 2tanesi mi 1aylık ken tohumlattik

arkadaşlar herşeyin temeli bakım ve beslenmeye dayanıyor. eğer hayvanlarınızın beslenmesiyle bizzat kendiniz ilgileniyor ve doğru besliyorsanız, doğumlarınıda veteriner veya kişi müdahalesi olmadan kendi doğurmuş ve sonunu kendi atmışsa, ikinci kızgınlıktan sonra 30 günü gecen hayvanlarınızı rahat tohumlatabilirsiniz. ben bu şekilde yapıyorum hiçbir sorun yaşamadım.

Arkadaşlar anladığım kadarıyla çoğunluk 60 gün bekliyor. Peki holsteinlar için hangi tohumu kullanıyorsunuz? Özellikle önerebileceğiniz boğa ismi var mı? Ben tüm hayvanlarıma veterinerin tavsiyesiyle süt simentali tohumu attırıyorum, hatta bir tanesi bu tohumdan doğurdu ve gayet güzel buzağısı oldu. Biraz pahalı ancak verimli olacak gibi görünüyor.

nailyetek link=topic=71145.msg819199#msg819199 date=1388423905' Alıntı:
2. kızgınlık uygun, daha sonrakilerde tutma olasılığı düşüyor, her ne kadar babam bu konuda 90 gün sonrasını uygun bulsa da ben haklı çıktım.
evet benim gözlemim de bu yönde. en uygun 40 - 60 gün arası. 60 dan sonra tutmuyor kolay. 2. kızgınlık 35 gün civarı bile olsa tohumlatıyorum.