240s damper kullanımı

herkes ıcın basıt bır konu ama ben ısın ıcınden cıkamadım. Bı zamana kadar massey phantom serısınınn 3050 3060 3070 traktorlerını, fıat 54c kullandım. Hepsıylede damper calıstırdım. Ggenelde romork damperı ve kepce kullanıyoruz. Sımdı 94 model 240 aldım. Sımdı sorun koltugunn altında bı kol var. Exıt1 0 exıt2 yazıyor. Bırde koselı kolda bıseyler yazıyo ama kafam karıstı.

Ynt: 240s damper kullanımı

köşeli kolu Yukarı yazan kısımdan az geri çek ( 1 cm. kadar) exit 1 de bağlıdır muhtemelen, kırmızı kolu exit 1 e çek ve köşeli levyeyi Yukarı yazan kısma doğru harek ettir, valf devreye girecektir. Hareketi durdurmak istediğpin zaman kırmızı kolu orta kısma getirsen durur, damperi indirmek için köşeli levyeyi aşağı konuma, kırmızı koluda ya exit 2 ye yada exit 1 e getir. İşlem bitince kırmızı kol en aşağıda olmalı yoksa Hidrolik kolları hareket etmez.

240 larda hidrolik çıkışı exit2 ye bağlıdır, exit1 çıkışında kor tapa vardır oradan uyğun bir boruyla jack bağlarsan çift çıkışın olur.ayrıca hidrolik çıkışını kullanacağın zaman. Sağ tarafta bulunan hidrolik ayar kollarından önce dıştaki yuvarlak başlı olanı en aşağıya indirip basıncı kesiyoruz sonra içerdeki köşeli kolu devamlı pompalama yazan yere. Alıp en aşağıya alıyoruz bu halde damper valfini exit 2 ye alıp en dıştaki hidrolik kolunu en yukarı alıp içteki kol ile basıncı ayarlıyoruz ,işiniz bittikten sonra da önce dıştaki kolu en aşağıya alıp basıncı kesiyoruz sonra diğer kolları. Eski haline getiriyoruz .bu şekilde hidrolik mekanizmasını ve pompasını aşırı basınca karşı korumuş oluyoruz ve arka kolların istem dışı kalkmasını engellemiş oluyoruz.

merhaba bende 97 240 var ve.
valf en aşağıdaki konumda hidrolik kolları calıştırır
ex 1 de damper çıkışıdır ve remorku kaldırır
o konumu kilitleme yani ne indirir ne kaldırır
ext 2 konumu kör tapa ile kapalı.

ben arkaya 2 çıkış için ext 2 yede hortum bağlamayı düşündüm ve kör tapayı çıkararak denedim, motor hem hidrolik kollara hem ext2 çıkışına basınç veriyor. garip ama tavsiyesi olan var mı?

Çok kullanışsız bi sistem benim 255 te de vardı nefret ederdim bence damperi sık kullanıyorsan koltuğun sol alt tarafında bi tapa vardır onun yerine bi hidrolik çıkışı taktır direk hidrolik kolları ile kullan eski 100 serisi gibi...

kardeşim seninki attan inip eşşeğe binmek gibi birşey bizi 73 model vardı kolları yukarıya kaldırıyorduk hem koşum kalkıyordu hem römork :) bu dediğiniz sistemde 255 t de vardı randınmanlı deyildi şimdi 260 goldaki sistem iyi

260 g deki sistem iyide o sistemi bu traktöre uygulamak mümkün değil bu 240 ların sistemi tamamen kullanışsız yine 100 serisini tek kolla kullanmak mümkün....Yigidi öldür hakkını yeme derler fiatlar 70 li yıllardan beri bağımsız hidrolik kullanıyor hep takdir etmişimdir...

yorumlarınız ıcın tesekkurler.

3050 yı sıfır aldım. 4 lastık, debrıyaj, fren dısklerı bıtık sekılde sattım. Daha bır suru sey varda bunlar aklımdakıler. Burda traktorle fazla cıftte kullanılmaz. Senede 2 defa ya dıskaro ya kazayagı. Toplasan 20 30 gun. Gerı kalan zamanda yolda gıt gel. 240 tam bu ıse gore cunkı 3050 ıle yarı yarıya yakıyor. Bırde parcası ucuz. Benım aldıgım adam kampanaları ve frenlerı yenıletmıs. normal 240 gıbı yuklenırsen frenlere adamı koltuktan atıyor. Bakalım damperde ne yapacaz

gocabolulu link=topic=71155.msg820387#msg820387 date=1388612186' Alıntı:
260 g deki sistem iyide o sistemi bu traktöre uygulamak mümkün değil bu 240 ların sistemi tamamen kullanışsız yine 100 serisini tek kolla kullanmak mümkün....Yigidi öldür hakkını yeme derler fiatlar 70 li yıllardan beri bağımsız hidrolik kullanıyor hep takdir etmişimdir...
dediğin gibi kardeşim fiat hidrolik sistemde mfden önce bende takdir ediyorum o konuda adamlar kaç yılından beri lift kullanıyor mf daha 3060 zorla geçiş yaptı