Türkiyede Erkunt derdim

mrb. arkadaşlar bu açtığım ilk konu bu benim düşüncem bu yönde, tabiki artık teknoloji ulaşım gelişti siz artık ne isterseniz o mu yoksa elinin altında ne varsa o mu ??? benim arazim az zaten özel sektörde çalışıyorum ama çiftçilik yapsam orta veya büyükk çapta şöyle düşünürdüm..
ben bir çiftçi olsam...

Amerikada....Case İH veya John Deree
Almanyada...Fendt ve Deutz-Fahr
ingilterede...Massey Ferguson ve JCB
İtalyada.....New Holland
Japonya.....Kubato...
............
............Derdim
Türkiyede....Erkunt ve Türk Traktör (kırmızı iken daha çok severdim) ve Tümosan az bi ihtimal derdim herşey yerinde güzel :)Diye düşünürdüm...
''[size=10pt][size=14pt]ama kendi kapındaki kötü elin iyisinden iyidir[/size][/size]'' der
marka model bakmaz yola devam ederdim daha birkaç yıl öncelere kadar 30 yaşından fazla traktör kovalıyorduk... :)

Ynt: Türkiyede Erkunt derdim

Yerli firmalarımız çiftçilerin istediğini karşılayabilecek özellikte ve kalitede traktör yapmaya başladıkları zaman tabiki yerli üretim traktörler kullanmaya başlarız. Ancak Türk Traktör gibi hala 1970 li 80 li yıllardan kalma şanzuman ve motoru allayıp pullayıp sanki yeni bir traktörmüş yeni bir sistemmiş gibi yüksek fiyatlarla satmaya çalıştıkça Türkiye ' de yerli üretim demek zor. Yerli firmalar ithal traktör fiyatlarına bakarak kendi ürettikleri traktörleri değerinin çok üzerinde bi fiyata satıyorlar. İthal traktör getiren bayiler ise madem yerli traktör bu fiyata deyip zaten vergiler yüzünden pahalı olan traktörlerini dahada pahalıya satıyorlar. Dediğiniz gibi Türkiye ' de yerli firmalar arasında şu anda en mantıklısı Erkunt ama iş orta ve büyük sınıf çiftçiye gelince yaptıkları işe göre Erkunt ' ta sınıfta kalıyor gibi....

güzel bir düşünce
Yerli sermayenin desteklenmesi gerektiginde onun eksiklerini söyleyerek gelişmesini sağlayarak kaliteli yerli malı üretilmesine ön ayak olmak iyi olur ülkemizdeki markaların içinde erkunt kalite olarak sivilmiş durumda yılların traktör üreticisi tümosan ve başakta kendilerini geliştirip rekabeti kızıştırıp kalite seviyesini arttırmalılar

aynen katılıyorum 1980 yılında çıkan 480 s8 şanzuman hala yaşamaya devam ediyo bu devirde 8+2 ye para çoook yazık TD ise bu sene tüyünü adama benzetti kabinın arkası çoook kötü önden güzel arkadan özel görünüyor o da 66 serisi şanzumanı kalbinde yaşatmaya devam ediyo ama çok para istiyorlar...
erkunt gidişatı sağlam adımla devam ediyo zaten dökümü ile bazı markalara döküm parça veriyo inş. avrupalılar bize bakarlar bu çılgın Türkler ne zaman 125...200 hp traktör yaptı derler inş. onlar Fent class avır zıvır hakkıda bizim neyimiz eksik erkunt 20 yıl önce çıksaydı ne olurdu.

Doğrudur yerli malı hepimizin malıdır.
Velakin bunu bizim kadar bu firmalarında düşünmesi lazım.
Ama bakıyoruz ki yerli traktör servisleri en kalabalık yer..
Parça sıkıntı. Servis elemanı yetersiz. Üretim kalitesi düşük. Fiyat dersek hakeza oda pahalı ..
O zaman durup düşünüyorsun. .bi paraya daha iyi bi makina alırım diye.
Yerli markalar kaliteli ve ömürlü traktör yapsın fiyatta diğerleri gibi olsun. .
Ben kalıbımı basarım bu ülkenin hiçbir çiftçsi ithal traktör almaz.

Adamlar motor makine üzerine kafa yorarken biz çelik-çomak oynuyormuşuz.. (Ülkeyi traktörle tanıştıran başbakanı asıp, üstüne senelerce bayram diye kutlatmışız...! ah memlekteim ah toprağım...)

Yeli gibi görünen aslı dışarda olanlarsa HİÇ bir zaman orjinal gerçek bi üretime yönelmemiş, izin vermemişler.. Montaj da bi yerde çelik çomak oynamak..

Allah ' ını seven söylesin bize ait, gurur duyacağımız bu dünyada neyimiz var!

Beğenmediğimiz Çin-Hintlilerin bile yerliliği, orjinalliği bizden kat kat üstün marka ve firmaları var..

Daha vakti var.. biraz daha ekmek yememiz lazım derim :)

Gene de ümitvar olmalı..

Yerliler üzerinden konuşacak olursak
Senelerdir Tümosan ve TürkTraktör hep 2 ileri 1 geri gittiler milletide beklettiler ikiside dev bi firma aslında ..

Başakta erkuntla aynı şanzumanı kullanıyodu hep yerinde saydı hiç geliştirmedi kendisini..

Erkunt yeni bi traktör üreticisi olarak hep kendini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan bir firma olarak öne çıktı bence.. Ayrıca Tümosanıda solladı diyebilirim,

Türktraktör çok güçlü bi kurum ve her kalitede traktör üretebilme gücü var bence fakat ne hikmetse ürettikleri arasında en basit seriyi kendi iç piyasasına satacak kadarda Milliyetçi bi firma :) ..

Uzel ' de 398 in devamı denilebilecek phantom serisiyle öne çıcakken battı gitti

Yol ikidir..

Ya özgün-orjinal bişey yapar özgür olur, özünü gürleştirirsin..

Yada taklitle-montajla günü doldurur, çelik-çomak oynarsın..

Bu sadece tarım için değil tüm üretimin.. hatta yaşamın kuralı! Gerçek anlamda üretmeden, birey de olamazsın özgürde..

Sana çizilen sınırlar içinde ne yaparsan yap, izin o kadardır ancak..

Selam saygı ama durum bu...

UÖZKAN.77 link=topic=71186.msg819599#msg819599 date=1388508806' Alıntı:
Yol ikidir..

Ya özgün-orjinal bişey yapar özgür olur, özünü gürleştirirsin..

Yada taklitle-montajla günü doldurur, çelik-çomak oynarsın..

Bu sadece tarım için değil tüm üretimin.. hatta yaşamın kuralı! Gerçek anlamda üretmeden, birey de olamazsın özgürde..

Sana çizilen sınırlar içinde ne yaparsan yap, izin o kadardır ancak..

Selam saygı ama durum bu...

elektronik hocamızın bi sözü vardı ' Gelişmek istiyorsan önce taklitle başlayacaksın ' derdi örnek olarakta Çin,Hindistan,Kore gibi ülkeleri gösterirdi..

anayurtlu 3105d link=topic=71186.msg819606#msg819606 date=1388509663' Alıntı:
elektronik hocamızın bi sözü vardı ' Gelişmek istiyorsan önce taklitle başlayacaksın ' derdi örnek olarakta Çin,Hindistan,Kore gibi ülkeleri gösterirdi..
Aynen Öyle, Bizim Hocalarımız da Sürekli Derler Bunu, Önce Taklit Ederek Program Yazacaksınız Sonra Kendiniz Yazmaya Başlayacaksınız Diye...

Hocana selam söyle.. HİÇ taklit yapmasak direk kendi yolumuzu baştan çizsek şimdi bizim taklitlerimiz yapılıyodu desem..

Lakin normal bi adam 2-3 yıl kalfalık yaptımı asker sonrası açar kendi dükkanını..

Bu ülke halen açamadı kendi dükkanını.. kedi olsa öğrenmişti kasaplığı.. niye acep? Bi sor hocana..

Neyse konu kayacak, olay başkalaşacak benden bu kadar..

Sadece şuna adımdan daha fazla eminim... sömürgeler izinle montaj yapar, özgür ülkeler gerçekten bişeyler.. Ford öldü kemikleri çürüdü biz hala Ford üretiyoz mesela nasıl iştir.. ben de mi bi gariplik var hala çözemedim!

Selam saygı..

UÖZKAN.77 link=topic=71186.msg819620#msg819620 date=1388510693' Alıntı:
Hocana selam söyle.. HİÇ taklit yapmasak direk kendi yolumuzu baştan çizsek şimdi bizim taklitlerimiz yapılıyodu desem..

Lakin normal bi adam 2-3 yıl kalfalık yaptımı asker sonrası açar kendi dükkanını..

Bu ülke halen açamadı kendi dükkanını.. kedi olsa öğrenmişti kasaplığı.. niye acep? Bi sor hocana..

Neyse konu kayacak, olay başkalaşacak benden bu kadar..

Sadece şuna adımdan daha fazla eminim... sömürgeler izinle montaj yapar, özgür ülkeler gerçekten bişeyler.. Ford öldü kemikleri çürüdü biz hala Ford üretiyoz mesela nasıl iştir.. ben de mi bi gariplik var hala çözemedim!

Selam saygı..
şuan türkiyede en başarılı şekilde üretim yapmanın yolu taklit ten geçer. bu taklit ayıp değildir yasak değildir. şayet innovasyon yapacak kapasiten yoksa buna taklitle başlamalısın. halen en büyük otomobil fuarlarında çekik gözlü ' ler ellerinde not tuttukları defter vs seylerle diğer markaları inceler. ama maksat onu taklit etmek değil takliti geliştirip kendi teknolojinde uygulamaktır.
çinliler teknolojiyi taklitle aldılar, kendi teknolojilerine benimsettiler, üretim olanaklarını ona göre geliştirdiler ve şimdi teknoloji ihraç edip ondan para kazanıyorlar.
şuan erkunt bence en güzel stratejiyle ürünlerini geliştiriyor. buda piyasadaki yerinden belli oluyor. eğer kendine özgü sıfırdan bir ürün üretseydi emin olun bunu başaramamıştı.
vay beee öğrencilik yıllarım aklıma geldi :)

ERKUNT güzel ama TÜMOSANI da hafife almamak lazım.Erkunt dizel motor konusunda tümosan kadar konuya hakim değil.yani şöyle.

60 hp ye kadar ürettikleri traktörlere 196 nm tork üreten 50 hp lik bir motor takıyorlar.
örneğin kısmet 55 4x4 kabinli modeli 3 ton. o cüsseye o motor gider mi.hantal olmaz mı.

diğer bir üst modeli ise 285 nm tork üreten 75 hp lik motor. yani erkuntun 50 hp ile 75 hp arasında Aslında Türk çiftçisinin ençok terc,h ettiği 55-60 hp traktörü YOK. Yani işin gerçeğini bilmeden traktörlerin kaportasında yazanlara aldanmayın.
tümosan bence erkunttan bir adım önde. çünkğ her segmentte motorları var. 4x4 düğmesi yapmışlar.lift-o-matik yapmışlar.ve hidrostatik (yağlı fren) var. hemen hemen bütün modellerinde yani bu durum.

göreceli bir konu tercihler kişiden kişiye degişir
ve firmaları suçlarken bazen kendimizide suçlamalıyız bir mala nekadar talep varsa okadarda arz olur yani arz talep dengesinee göre işler herşey :)
birde şu var bir mal nekadar kaliteli olursa olsun bizim ülkemizde kullanılır bir mal degilse onun kalitesi üretildigi yerde kalır
örnek verelim
ferrari(hız güç teknoloji konfor gösteriş vs vs kısaca herşey var arabada)
bu araba akıl karı degil bende hastasıyım ama şimdi düşünün param olsa bu arabayı alsam hangi yolda sürebilirim bu arabayı köyün bozuk yollarındamı yoksa şehirdeki 60km hız sınırı levhası bulunan yoldamı sürecegim yada benzin 5lirayken ben buarabaya azbirşey kar edeyim deyip 3lira küsür fiyatı olan lpg mi taktıracagım

benim anladıgım şu ki bizim ülkemizde malesef taklit veya alıntı veya çalıntı projeler fikirler ragbet görüyor
hep diyoruz kendimiz yapsak kendimiz üretsek fakat birtürlüde yapmıyoruz
örnek vermek gerekirse gaziantep veya konya gibi birkaç sehrimizde sanırıım şuanda dünyada üretilen hertürlü malın(sadece traktör düşünmeyin aklınıza gelen herşey) taklidi var yani üretiyorlar benzer ürünler sadece insan üretemiyorlar oda henüz dünyada yok olsa onuda yaparlar :)

biizim ülkemiz malesef birçok konuda çok geride buyüzdende şimdilik herkes kendi işine gelen kendisi üçün en uygun olan malı alıp kullanmakta bir sakınca görmemelidir
ama ilerde birgün kalite standardımız yükselirse ozaman işte aldıgımız ürünlerde yerliye yaklaşmak hatta teşvik etmekte bir sıkıntı sakınca olmaz