Hayvancılığın zor yılı...

Ynt: Hayvancılığın zor yılı...

Arkadaşlar süt fiyatları konusunda netten okuduğum bir araştırma makalesinden alıntı yapıyorum
'Çiğ sütün çiftçiye kar sağlayıp sağlamadığına bakmanın en basit yolu yem fiyatının süt fiyatına olan oranıdır. Dünyada bu değerin minimum 1,5 olması istenir. Eğer bu değerin altındaysa çiftçinin durumu zorda demektir'
Bu öngörüye göre hesaplarsak kesif yemi 900 tl olarak ele alalım 1,5 kgr kesif yem 1350 tl yapar yani tam sınırda bile kalsak şuan 1350 tl ye süt satıyor olmalıyız bu rakamda doğrudan üreticiye büyük zam olarak yansır zaten böyle bir rakamda vermezler doğal olarak yem girdilerinin düşürülmesi lazım ve süt üreten işletmelerin bu oran baz alınarak fark ödemesi yapılması lazım.Yeni Zelanda, Uruguay, Arjantin gibi bazı Avrupa ülkelerinde çiğ süt fiyatları bizden daha düşükmüş ama bu ülkelerde süt sığırcılığı büyük oranda mera hayvancılığına dayalıymış yani girdi maliyetleri çok düşükmüş.

ahmtkskr link=topic=71207.msg820613#msg820613 date=1388661685' Alıntı:
abi mal var ama cok pahali simentale canli paskul 14 tl istiyolar et kilosu 16 nasıl para kazanılacak
Haklısın kardeşim ne yorum yazarsak yazalım göreceli bakmamız gerekiyor hayvan sahibi satıcı yönünden bakarsan iyi fiyata besilik dana satmak ister ve böyle olunca memnun kalır ithalatı hiç istemez,besilik hayvanı dışarıdan alan besici yönünden bakarsan düşük fiyata mal almak ister yüksek piyasadan şikayetçi olur ithalatın alacağı hayvanların fiyatını aşağı çekeceğini düşünürse ithalatı isteyebilir.

Dün Hayvan Pazarı programlarını izledim. 460 kg, 2 yaşında simental besi danası 6.000 TL ' ye satılmış. Bu fiyat çok fazla değil mi? Bu hayvandan kar etmesi mümkün mü? Ya da ettiği kar için aldığı riske değer mi? Aklım almadı valla.

zelgazelganore link=topic=71207.msg821256#msg821256 date=1388766176' Alıntı:
o fiyatlar abartı pek dikkate alma derim. 460 kg hayvanda randıman %50 55 arasıdır buna gore hesapla sence mantıklımı?

Mantıklı değil. O kadar hesap yaptım işin içinden çıkamadım. O zaman fiyat yanlış yazılmış. Bu tarz 2-3 ilana daha denk geldim.