TMO nun verdigi bugday kotası ile askıya cıkan kotalar tutmuyor sizde de öyle

Ynt: TMO nun verdigi bugday kotası ile askıya cıkan kotalar tutmuyor sizde de öyle

karakule link=topic=71258.msg821203#msg821203 date=1388762525' Alıntı:
arkadaşlar bugun bizim ekin faturaları askıya cıktı TMO nun verdigi kota 40 ton ben ise 39 ton yazdım şimdi ise askıya cıkan kagıtda 30 ton yazıyor sizler de de aynı durum varmı
bakmak lazım şaban abi muhakkak bizlerde de öyledit zaten ne zaman adam gibi bi iş yaptılar ki

Ynt: TMO nun verdigi bugday kotası ile askıya cıkan kotalar tutmuyor sizde de öyle

Bizim bölgede buğdayı 250 den hesaplamışlardı yazınki TMO kotasında. Fakat bu parsel verım sisteminde 300 ve uzeri yazıyor verımlere. Bir saçmalık var ama anlaşılır gibi değil 700 kilo aldıgımız yerde 250 500 kılo aldıgımızda 250 hiç almadık ortalama 250 karışık bir şeyler var ama anlamadım.

Arkadaşlar bendede oldu tmo dan buğday kotalarını aldım. Listeler askıya çıktı 30 ton kadar kesmişler

erdal600 link=topic=71258.msg821353#msg821353 date=1388775083' Alıntı:
Bizim bölgede buğdayı 250 den hesaplamışlardı yazınki TMO kotasında. Fakat bu parsel verım sisteminde 300 ve uzeri yazıyor verımlere. Bir saçmalık var ama anlaşılır gibi değil 700 kilo aldıgımız yerde 250 500 kılo aldıgımızda 250 hiç almadık ortalama 250 karışık bir şeyler var ama anlamadım.
parsel verimdekinleri bu yıl için güncellemişler mi ? ben geçen sene yediğim 50 tonluk kazıktan sonra henüz fatura kestirmedim parsel verimin acıklanmasını bekliyorum .. o açıklanınca ona göre kestirecem .. geçen yıl 700 aldığım yeri 477 kg ortalama ile belirlemişler .. bu yıl dolu oldu 500 kg aldık kesin 250 kg verirler :) ankaradaki daire başkanlığını aradım sistem kesinlikle net kg veriyormuş hata yapmıyormuş .. bide öyle pişkinlikleri var ..

kuruya 638 suluya 683 yazmışlar bana suluda 970kg dekar ve 830kg arasıydı kuruda 600kg dekar cıvarıydı verım

bu ,işin kuraklıkla alakalı mı yoksa ali cengiz oyunlarımı var anlamadık TMO nun verdigi kota ila askıdaki kotalar belli degil 200 ton da 50 ton kaybım var allah belallaırını versin TMO ya da güvenemezzsek nereye güvenecez bu kadar sacma bi düzen olamaz ciftci kaldırdıgı ürünün faturasını yazdırmaktan aciz.daha bi allah ın kulu da cıkıp neler oluyor demiyor

Ali SARAÇ link=topic=71258.msg821375#msg821375 date=1388776870' Alıntı:
parsel verimdekinleri bu yıl için güncellemişler mi ? ben geçen sene yediğim 50 tonluk kazıktan sonra henüz fatura kestirmedim parsel verimin acıklanmasını bekliyorum .. o açıklanınca ona göre kestirecem .. geçen yıl 700 aldığım yeri 477 kg ortalama ile belirlemişler .. bu yıl dolu oldu 500 kg aldık kesin 250 kg verirler :) ankaradaki daire başkanlığını aradım sistem kesinlikle net kg veriyormuş hata yapmıyormuş .. bide öyle pişkinlikleri var ..

Güncellemisler herhalde ali guncellemeselerde askiya cikti cogu yerde neye gore cikiyor ozaman? Birde o memura soyle bi s....rsin ordan ekmedigimbyerede ayni kotayi cikariyorlar nasil net sonuc veriyormus o :) kantar bile hata yapiyor bunlar uzaydan bakip hata yapmiyor

erdal600 link=topic=71258.msg821658#msg821658 date=1388828598' Alıntı:
Güncellemisler herhalde ali guncellemeselerde askiya cikti cogu yerde neye gore cikiyor ozaman? Birde o memura soyle bi s....rsin ordan ekmedigimbyerede ayni kotayi cikariyorlar nasil net sonuc veriyormus o :) kantar bile hata yapiyor bunlar uzaydan bakip hata yapmiyor
neye göre iş yaptıklarını bilsem zaten gidip faturamı kestirirdim ürün kalkalı 6 ay oldu ben hala verim kotası bekliyorum ..

Ali SARAÇ link=topic=71258.msg821659#msg821659 date=1388828791' Alıntı:
neye göre iş yaptıklarını bilsem zaten gidip faturamı kestirirdim ürün kalkalı 6 ay oldu ben hala verim kotası bekliyorum ..
TMO randuvu sisteminden baksaydin kotana keske simdi kapali olabilir yinede bak bi

Ali SARAÇ link=topic=71258.msg821663#msg821663 date=1388829645' Alıntı:
nerden bakılıyo randevu sistemine girdim sadece arazilerin dekarları ve ekmeklik yazıyor yanında bi verim

Ordan yeni randevu al diyordun toplam ne kadar kotan oldugu yaziyordu amma simdi ben denedim bolgenizde urun vereceginiz yer yok diyor.

karakule link=topic=71258.msg821655#msg821655 date=1388828158' Alıntı:
bu ,işin kuraklıkla alakalı mı yoksa ali cengiz oyunlarımı var anlamadık TMO nun verdigi kota ila askıdaki kotalar belli degil 200 ton da 50 ton kaybım var allah belallaırını versin TMO ya da güvenemezzsek nereye güvenecez bu kadar sacma bi düzen olamaz ciftci kaldırdıgı ürünün faturasını yazdırmaktan aciz.daha bi allah ın kulu da cıkıp neler oluyor demiyor
şaban bey ,aynı durum bizim burdada var.mahsül zamanı ilçe tarım dönüme (1000m2) 340 kğ verim (kota cıkardı)bizde ona göre ,cıkanmahsülün faturalarını alıp teslim ettik.ilçe tarım sisteme geçmiş ,geri askı listesinde verimler 200 kğ düştü.ben ve muhtar bir hafta uğraşdık .ilçe tarım müdürü ,benlik bişey yok ankaradan düşürmüşler dedi.sonrasında listeyi hiç askıya cıkarmadan geri gönderdi,şimdide verim kotaları 315 kğ olarak geri geldi .benimde baya bi kayıbım var .
size tavsiyem eğer buğdayınızı tmo sattınızsa ve aldığınız bütün makbuzlar tmo kaşeliyse.itiraz edin ,çünkü madem kotan yoktu neden tmo alım yaptı,mahsül zmnı tarım bakanı aham kesiyodu sistemdeki çiftçilerimizin bütün ürünleri kotası yettiği kadar alıncak diye.
işin iyce cılkını cıkarıyolar.

Arkadaş dün itiraz etmiş, il geneli 180 kg civarı demişler. + ne kadar kotan olduğunu da söylemiyormuş Tarım İl Md.lüğü, yasak demişler.:) Sen ne sattıysan müstahsilini kestirip getirmen lazım demişler.:D Şimdi bende 10644 kg kota gözüküyor(parselverim.gov.tr) de, ben satmışım 40 ton buğday, tamamına müstahsil alırsam destekleme benim kesintiyi anca karşılar.

nailyetek link=topic=71258.msg823639#msg823639 date=1389205707' Alıntı:
Arkadaş dün itiraz etmiş, il geneli 180 kg civarı demişler. + ne kadar kotan olduğunu da söylemiyormuş Tarım İl Md.lüğü, yasak demişler.:) Sen ne sattıysan müstahsilini kestirip getirmen lazım demişler.:D Şimdi bende 10644 kg kota gözüküyor(parselverim.gov.tr) de, ben satmışım 40 ton buğday, tamamına müstahsil alırsam destekleme benim kesintiyi anca karşılar.

Kota konusunda tarım mudurluklerının bilgisi yok yasak kısmınıda uydurmuşlar. TMO sisteminde gözüküyor gerçek kotalar onların söylediği gibi 180 kilo dekar hesabı yapılmıştır kaç dönümse onunla çarpıp kotayı hesaplaya bilirsiniz. Parsel verim TMO kotasından fazla gözüküyor. Saçma sapan işler dönüyor milleti bezdirmek istiyorlar herhalde amaçları asıl muhattap Zİraat oda başkanları yan gelip yatana kadar gidip bu işlerle uğraşsınlar.