İpard Fonuyla Çiftlik Kurulumu

Ynt: İpard Fonuyla Çiftlik Kurulumu

ahmtkskr link=topic=71263.msg853642#msg853642 date=1393409128' Alıntı:
bilmeyen adam koyun güdemez,bizde döl zamanı derler yani doğum zamanı çoğunu öldürür,bilen adam şart koyunculukta

abi tabiki ilk önce anlayanı bulmamız gerek ama köy yeri olduğu için insanlar hayatlarının belli dönemlerinde bu işi yapmış oluyolar tabiki hiçlerinden en tecrübelisi bize gerekli onuda takibini yapıp ona göre alırız ama kaderde varsa iyi adamlada kayıp yaşarız artık kısmet abi zaten iyi kötü öğrenirsiniz sizde:)

mydonose2 link=topic=71263.msg853578#msg853578 date=1393395588' Alıntı:
teşekkürler abi yapı olarak seninkinden düşünüyorum gerektiğinde çürüme yapan yer için yeni bir panel alınır ama çadırda patlayan yeri yamarsın başka yerden patlar:) zaten metre kare hesabına girdinmi çok fark kalmıyor sanırım aralarında fiyat olarak

Bir yatırım yaparken ilk belirlenecek şey yatırımın ömrüdür. 5 yıl mı? 10 yıl mı? 50 yıl mı?

Eğer olabilecek maksimum ömürlü bir yatırım istiyorsan araştıracaksın. En uzun özürlüsü hangisi diye. Ben de araştırdım. İncelediğim her ahırın ne zaman yapıldığını sordum, mevcut haliyle kıyasladım.

Iskelete sadece antipas atılmış ise 5-10 yıl arasında kısım kısım ilk paslanmalar görülüyor.

Iskelete tek boya atılmış ise 10-15 yıl içinde

Iskelete antipas + boya atılmış ise 15 yıldan önce paslanma, küflenme olanını görmedim, herhangi bir darbe almadığı sürece de olacağını sanmam.

Yalnız bu bahsettiklerim paslanma ile ilgili, çürüme değil. Çürüyeni, kullanılmaz hale geleni daha henüz görmedim. Sonuçta iskelet binanın iç tarafında ve yağmur güneş görmüyor.

Kaplama olarak da fırınlanmış trapez saç kullanırsan en az 15 yıl hiç bir bakım yada boya yapmadan kullanırsın. En güzel yanı da bir yağmur yağdığında yıkanıp ilk günü gibi pırıl pırıl olması.

Daha eskilerini de bilmiyorum çünkü boyalı gazveniz Türkiye ' de yeni yaygınlaşan birşey.

mydonose2 link=topic=71263.msg853671#msg853671 date=1393414012' Alıntı:
abi tabiki ilk önce anlayanı bulmamız gerek ama köy yeri olduğu için insanlar hayatlarının belli dönemlerinde bu işi yapmış oluyolar tabiki hiçlerinden en tecrübelisi bize gerekli onuda takibini yapıp ona göre alırız ama kaderde varsa iyi adamlada kayıp yaşarız artık kısmet abi zaten iyi kötü öğrenirsiniz sizde:)
biz bu sene 300 koyunluk 0 faizli koyun kredisine basvurduk ve cikti..(normalde kuzu besicisiyiz) ilk olarak 80 koyun aldik cobanlada 2500 tl maas + yeme icme bize ait olmak sartiyla anlastik.Koyunu getirdikten 3 gun sonra coban durmamazlik yapti (tek basina sıkılıyomus) hemen ertesi gun koyunu sattik ve krediyi iptal ettik..Yani anlayacağın gerekirse kendim deyneğimi alir guderim diyosan koyun iyi,yok yapamam diyosan inek iyi

Bende 2 tane çoban var. Yeme-içme, barınma, ısınma, sigara ve kıyafet bana ait ama 2500 gibi rakamlar gerçekten abartılı. Bugün iyi bir çoban hakkı ile 100-150 hayvana bakar. Rakam 200 ' ü geçince ikinci adam şarttır.

Şimdi düşün. 100-150 hayvan, yemini, ilacını çıktıktan sonra senelik sana ne kalacak ki sen 30.000 lira keş para çobana vereceksin. Imkanı yok.

Full kapalı bakarım, hiç dışarı salmaz, o 30.000 lirayla ekstra yem alır, sabah akşam yarımşar saat besler, çıkarım. İnan daha şerefli.

Zaten yeri gelince sopayı eline alıp gitmeyeceksen, hayvanların içine girmeyecek, her işi çobana bırakacaksan aklından bile geçirmeyeceksiniz hayrancılığı. Öyle bişey de yok yani.

Kimse senin malını senin kadar düşünemez, düşünebilmesi için o malın sahibi olması gerekir.