Buğdayda sinekle mücadele ediyoruz

Ynt: Buğdayda sinekle mücadele ediyoruz

bilgilendirmeniz için teşekkürler. ben kırağı böyle yapıyor diye biliyordum????
en kısa zamanda tarlayı kontrol edicem. böyle paylaşımları bekliyoruz.

ttunc link=topic=71277.msg822215#msg822215 date=1388943574' Alıntı:
madem yan yana ayni zamanda ekilen tarlalarin birinde komple varken digerinde nasil olmadiginin mantiksal aciklamasi nedir ayrica link asagida oradada onemli bir onlem olarak belirtiliyor

http://www.kirklarelitarim.gov.tr/bug_sinegi.htm

o yazınının altındaki önerilen tohum kaplama insektisitlerini kullanan duymadım, görmedim o yüzden imkansız dedim sana. biz de bilmiyorduk tohuma kaplama yapıldıgını. bir etken madde varmış, normal tohum ilaçlamasına karıştırılıp 12 haftaya kadar bitlere sineklere dayanıklılık sağlıyormuş. linki bulursam burada paylaşırım. geçende bulaşma olmayan 2 tarlanın sahibiyle denk geldim, sordum herhangi birşey yaptınız mı diye, tohum kaplamasını da sordum, sadece lamardorla kök boğaz ve sürme rastık ilaçlaması yapmışlar. yani kimse net birşey bilmiyor. herşeyimiz karambole gidiyor.

Bir de her sararmayı da sinek yedi diye düşünmemek lazım birçok etken oluyor.Gürkan abi senin için söyleymiyorum yalnız genel söylüyorum sanırım genel olarak sararma var sinekten diye bir kanı oluşmuş bence detaylı incelenmesi gerekir.Mesela azot eksikliğinden,sudan,soğuktan vs sararmalar da oluyor bizde senelerdir ancak hiçbir verim kaybına sebep olmuyor.Gürkan abi detaylı olarak söylemiş belirtileri bence önce dikkatlice inceleyin tarlaları.

Çağrı link=topic=71277.msg822419#msg822419 date=1388958946' Alıntı:
Bir de her sararmayı da sinek yedi diye düşünmemek lazım birçok etken oluyor.Gürkan abi senin için söyleymiyorum yalnız genel söylüyorum sanırım genel olarak sararma var sinekten diye bir kanı oluşmuş bence detaylı incelenmesi gerekir.Mesela azot eksikliğinden,sudan,soğuktan vs sararmalar da oluyor bizde senelerdir ancak hiçbir verim kaybına sebep olmuyor.Gürkan abi detaylı olarak söylemiş belirtileri bence önce dikkatlice inceleyin tarlaları.

Evet bugun ziraat odasinda sararmanin sebebinin sadece sinekten deil intervix atilan yerlerde yeterince yagis olmadigi icin intervixin etkisinin hala devam ettigini solediler belkide yan yana iki tarlada birinde komple sararma olup birinde olmamasinin nedeni olabilir cunku digger tarlada ilacli aycicegi vardi

ttunc link=topic=71277.msg822830#msg822830 date=1389040673' Alıntı:
Evet bugun ziraat odasinda sararmanin sebebinin sadece sinekten deil intervix atilan yerlerde yeterince yagis olmadigi icin intervixin etkisinin hala devam ettigini solediler belkide yan yana iki tarlada birinde komple sararma olup birinde olmamasinin nedeni olabilir cunku digger tarlada ilacli aycicegi vardi

teşekkürler, katılıyorum, sonradan fark ettik. bu da bir ihtimal. ilaçsız pioneer ektiğimiz yerlerde hiç sararma yok

umutmalkoc link=topic=71277.msg823280#msg823280 date=1389131283' Alıntı:
Gürkan hocam hatırladığım kadarıyla sen geçen sene triflin kullanmıştın.bu yerlere triflin ilacı fazla gelmiş olmasın .oda etkilemiş olabilir buğdayları belki
kullandık hocam, bu sararma olan olan 30 dekarda sanay vardı, intervix atmıştık, triflini ilaçsızlara attık. pek işe yaramadı ot açısından, bu sene triflinsiz komple ilaçsız ayçiçek ekicez.

GÜRKAN link=topic=71277.msg823291#msg823291 date=1389132175' Alıntı:
kullandık hocam, bu sararma olan olan 30 dekarda sanay vardı, intervix atmıştık, triflini ilaçsızlara attık. pek işe yaramadı ot açısından, bu sene triflinsiz komple ilaçsız ayçiçek ekicez.
yerler temizmi hocam ot yapmasın sonradan.opsiyonlu olanlarından ek en azından ot olursa sallarsın ilacı

umutmalkoc link=topic=71277.msg823292#msg823292 date=1389132304' Alıntı:
yerler temizmi hocam ot yapmasın sonradan.opsiyonlu olanlarından ek en azından ot olursa sallarsın ilacı
aynen dediğin gibi düşünüyoruz, pıtrak yapma ihtimali olan biraz yer var, duruma göre 5542 yada g46 ekmeyi düşünüyoruz onlara.