Buğdayda sinekle mücadele ediyoruz

Mevsimin ılık ve yağışsız geçmesi sonucu trakya genelinde buğday, arpa, yulaf, sarımsak vb. ekilmiş ürünlerde sinek zararı geniş çaplı görülmeye başladı. bazı tarlalar komple kurumuş, bazılarında alan alan sararmalar, bazılarında ise çok az bulaşıklık söz konusu. hiç bulaşma olmamış tarlalar da çok nadir.

Buğdayda görülen bu sararmalar, küçük yeşil renkli kanatlı bir sineğin buğday kök boğaz kısmına girip, buraya yumurtalarını bıkamasıyla ve bu esnada buğday öz suyunu emmesiyle ortaya çıkıyor.
Sinek buğdaydan beslendikçe, buğdayın genelde en alt yapraklarından başlayarak, yaprak uçları ilk önce kırmızımsı bir renk alıyor, kısa sürede sarı renge dönüyor.
Bu sinekler üzerilerinde orjinal ismi 'barley yellow dwarf virus' olan arpa sarı cücelik virüsünü taşıyorlar.
Bu virüs erken dönemde ciddi gelişim bozukluklarına hatta kurutup ölümlere dahi sebep olmaktadır.
Bitki yaşamaya devam etse verimde ciddi oranda düşmelere neden olmaktadır.
Bu sorunun tedavisi olmamakla birlikte sadece koruyucu olarak insektisit kullanılmaktadır.
Uygulanan böcek sinek ilacı sistemik etkili olmalıdır, bu sayede bitkide 21 güne kadar kalabilmektedir.
Uygulanan böcek ilacını bitki yapraklarından içine çekmektedir, ve bu sayede yumurtakarını bırakmak için bitkiye giren ve bitki öz suyuyla yaşamını sürdüren sinek ölür.
Hem anaç hem de larvalar yumurtadan çıktıkları an ölür.
Bu sorunun ilkbaharda da görülme riski vardır.

Erken ekim ve sık ekim bu problemin görülme riskini arttırıyor.
Ormanlık bölgelerde bu problemin görülme riski daha fazla. Çünkü kış sert geçince bu sinekler bitki örtüsü yoğun yerlerde kışı atlatıyorlar.
Tarlaya ilk olarak sınır boylarından zarar vermeye başlıyorlar, sınırlardaki yabancı otlar hiç ellenmediği için buralarda rahatça barınıyorlar.

Yaklaşık 30 dekar buğdayımızda yoğun olarak bulaşma olmuş. bunlar ormana bitişik. diğer tüm buğdaylarımıza da koruma amaçlı attık.

clc3.jpg

bulaşma olmuş tarlamız
1l8e.jpg

yaprak uçları önce kızarıyor, sonra sararıyor
5jzo.jpg

sağlıklı
4q9g.jpg

komşunun arpa tarlası, ölümler meydana gelmiş
x1ep.jpg

komşunun tarlasında ölmüş ve sağlıklı arpalar
lkk1.jpg

5tj0.jpg

başka bir tarla komşusunun sarımsak tarlası bulaşmış
nnl5.jpg

sinek girmiş, yumurta bırakmış, larva olmuş, kurta dönüşmüş ve sarımsağı yemiş, 1 kez ilaçlanmasına rağmen
ilbm.jpg

bulaşık arpa tarlası
5ybn.jpg

ilaç ve organik silikon yapıştırıcı
6g45.jpg

maalesef buğday için ilaç ruhsatlı ilaç yok türkiyede, o yüzden çare bu
7a27.jpg

0r5e.jpg

x6bb.jpg

arkadaki yeni hastane inşaatı
5m6f.jpg

kış çok kurak, kuyularda su yok, hortum kılpayı erdi.
4klm.jpg

Ynt: Buğdayda sinekle mücadele ediyoruz

Bilgilendirme için teşekkürler Gürkan hocam.Bizim bu taraflardada birkaç tarlada denk geldim tabi bilmediğimden nedir bu sararma diyordum.Hatta trakkulüp buluşmasından dönüşte muratlı çıkışında sağ tarafta bir tarla epey sararmıştı ben sık ekime bağlamıştım ama sinekte olabilir.

Çok geçmiş olsun İnşallah ilaçlamadan sonra kontrol altına almışınızdır buradada önceki kurak geçen bazı yıllarda ekinlerde bu zararlı görüldü sinek demiyoruz ama halk diliyle burada ekine bit düşmüş derler güz aylarında bu zararlı yerleşirse ekinler bahar aylarında iyice yapraklar arasında yoğunlaşıyor ilk etapta bahsettiğiniz gibi kırmızımsı bir hal alıyor yapraklar genel verimide çok etkiliyor bu zararlı.

mrb arkadaşlar ben ve arkadaşlarım 5 sene oldu bu sinek üzerinde çalışmalar yapıtoruz eğer sinek buğdaya virüsü bullaştırdıyssa geşmiş olsun onun ilacı yok bulaştırdığı virüs buğdayı yavaş yavaş nasıl kanserin insanı yok ettği gibi yok ediyor biz bu konuy tekirdağ ziraat fakültesi ile konuştuk profesörlerin dedği kimyasal ilacı yok ya o tarlaya 5 senede 1 buğday ekşlecek yada çok ama çok geç ekim aralık 20 gibi bu bile garanti değil artı söyledikleri önemki bir şeyde tarladaki atıklar mutklaka ama mutlaka yakılacak ister buğday ister çiçek isrte mısır ister kanola olsun virüs kışı bu atıklarda geçiriyor ilk baharda veya hava sıcaksa sonbaharda harekete geçiyor buğdaylarınız sararmıissa virüs çalışıyor yok etme imkanı yok tarla komplr gidebilir biz geçen sene 3 defa 20 gün arayla sineek ilacı attık kurtaramadık çünkü virüs bulaşmiş bir kere abd ve ingterde de bunun çaresi yok hepinize geçmiş olsun

dayço link=topic=71277.msg821724#msg821724 date=1388848929' Alıntı:
mrb arkadaşlar ben ve arkadaşlarım 5 sene oldu bu sinek üzerinde çalışmalar yapıtoruz eğer sinek buğdaya virüsü bullaştırdıyssa geşmiş olsun onun ilacı yok bulaştırdığı virüs buğdayı yavaş yavaş nasıl kanserin insanı yok ettği gibi yok ediyor biz bu konuy tekirdağ ziraat fakültesi ile konuştuk profesörlerin dedği kimyasal ilacı yok ya o tarlaya 5 senede 1 buğday ekşlecek yada çok ama çok geç ekim aralık 20 gibi bu bile garanti değil artı söyledikleri önemki bir şeyde tarladaki atıklar mutklaka ama mutlaka yakılacak ister buğday ister çiçek isrte mısır ister kanola olsun virüs kışı bu atıklarda geçiriyor ilk baharda veya hava sıcaksa sonbaharda harekete geçiyor buğdaylarınız sararmıissa virüs çalışıyor yok etme imkanı yok tarla komplr gidebilir biz geçen sene 3 defa 20 gün arayla sineek ilacı attık kurtaramadık çünkü virüs bulaşmiş bir kere abd ve ingterde de bunun çaresi yok hepinize geçmiş olsun
Bizimde Buğday ve arpalarda sararma var , su kesmiş gibi , kuraktan mı yoksa bu sinek belasından mı anlayamadım.
Bu sene farklı bir sene geçiriyoruz , son yılların en kurak kışı geçti şu ana kadar , Allah sonunu hayır etsin cümlemiz için.

kardeş sinek virüsü yapıştırmış dikkst edin üre atın buğday yeşillencek gibi duruyor kurtardık diyoruz hatta başak ta çıkarabilir ama başaklara bakın tek tane bulamaycanız bizi geçen sene buyüzden makina sokmadığımız tarlalar var en azından 100 ton zararım var