2013-2104 buğday resimleri

Ekim tarihi : ikinci ürün soya sonrası 5 kasım , ikinci ürün mısır sonrası 20 kasım
Buğday cinsi : Adana 99 ekmeklik beyaz
Taban gübre : 30 kg /da 13.25.5 +10so3+zn super ekin gübresi
Tohum miktarı : 29 kg /da
Ekim tipi : serpme

Ynt: 2013-2104 buğday resimleri

Mardin kızıltepe ovası yagıs almıyor fazla nisandan sonra kasıma kadar yagmur yagmaz en az 4-5 defa sulama yapıyoruz bugday için
Hava da rutubet yok gunes yakıcı genelde sulama yapmazsanız bugday sut doneminde asırı sıcaklardan dolayı tane cok zayıf oluyor toprak catlıor yarılıyor simdiye kadar salma sulama ile suluyorduk gecen yaz pivot sistemi kurdum ve ilk olarak mısırda kullandım bu yıl centet pivot ile sulama yapacagım bu yıl bugdayı ektikten sonra cıkıs sulamasınıda pivot ile yaptım koseleri ise yagmurlama ile yaptım ilk gozlemler pivot altındaki urunun cıkısı cok guclu oldu yagmurlama olan koselerde hafif seyreklikler oldu
Pivotun maliyet verim karsılastırmasını ikinci urun mısırın için yapabilirim
Ben pivotun altındaki mısırdan (ikinci ürün) 1350 kg/da verim aldım yan tarlada amcam aynı tohumu ekti salma sulama ile 1020 kg /da aldı. Diger avantaj ki bence en onemlisi ben bir kuyu ile saatte 110 ton/saat suyum var salma ile 130-140 dekar arazi sulayabilirim ama center pivot ile 230 dekar arazi suluyabiliyorum. (Gubreyi pivot ile verdim üst gubreyi 30 gunde ) yaklasık maliyet 240 dekar sulayan makina altyapı dahil 65-70 bin dolar oldu (ziraat bankası 5 yıl faizdiz kredi) bu verim ile 2 yılda butun parasını cıkartıyor makinanın kullanım omru 20-25 yıl bakım maliyeti 1000 usd civarı ( 3000 saat kullanımda sonra motor yagları degisimi yapılıyor)

Abi bereketli olsun bizde buğday ekiyoruz ama kuru tarım yapıyoruz.Merak ettiğim dekara tohum olarak 18-23 arası tohum kullanırız.Avrupada bu rakam 10-12kg arasıdır.Siz 29kg dekara tohum kullanmışsınız.Bu sıklıkta hemde sulu tarımda herhangi bir hastalık olmuyor mu?

Bizim bolgede alıskanlık serpme ekim uzerine mibzerin borularını cıkartıyorlar daha sonra diskaro geciliyor cıkıs problemi ihtimaline karsı kus yemesine karsı birde ikinci urun sonrası tarlada kalan sap saman yuzunden yuzeyde tohum kalmasına karsı
Bu sekilde ekim yonteminde 700-750 kg/da verimleri gormus bizimkiler bende risk alamadım nu yontemle ekimleri yaptım ama denemr olarak
Bu yıl 10 dekarda normal mibzer ekimi yaptım 23-24 kg/da seklinde sonucları paylasırım