Fidan üretiminde standart oluşturulacak

Fidan üretiminde standart oluşturulacak
05 Ocak 2014 Pazar 11:48

ANKARA - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Adapazarı Sapanca ' da kurduğu Fidan Tanıtım ve Sergileme Tesisi ile fidan üretiminde standartların oluşumunu sağlamayı hedeflediklerini bildirdi. Ayrıca kurulan tesisin sektörün büyümesine ve ihracattaki payının artmasına olanak sağlaması amaçlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ' ndan yapılan açıklamada, Türkiye ' de ilk ve tek fidan borsası olma özelliği taşıdığı belirtilen Adapazarı Sapanca Fidan Tanıtım ve Sergileme Tesisi ' nin hizmete açıldığı bildirildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tesisle, dış mekân süs bitkisi üretiminde, var olan potansiyel ortaya çıkacak, pazarlama ve ürün standardizasyonu konusundaki sıkıntılar ortadan kalkacak. Toplam 4 milyon 552 bin TL yatırım bedeli ile tamamlanan ve 170 dekar alanda kurulan Sapanca Fidan Tanıtım ve Sergileme Tesisi ' nde oluşturulacak işletim sistemi modeli ile bütün üreticiler ürünlerini aynı şartlarda alıcıya sunabilecek. Tesis fidan üretimi konusunda standardizasyon oluşturacak, sektörün büyümesine ve ihracattaki payının artmasına imkan sağlayacak.'

Fidan üretimi 6 kat arttı

Türkiye ' de son 11 yılda yaklaşık 3 milyar fidan dikildiği belirtilen açıklamada, “1992-2002 yılları arasında ortalama yılda 75 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirilirken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı üretim kapasitesini büyük ölçüde artırdı. Bu kapasitesinin artmasıyla 2012 yılında 470 milyon fidan üretilerek sayı 6 kat artmış oldu. Bu kapasiteyi 2013 yılında da kullanan bakanlık 2012 yılında da 401,3 milyon üretim gerçekleştirdi' denild