BÖYLE BİR ERKUNT DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZ MÜ ?

Ynt: farklı bir ERKUNT bu

Mehmetknarca link=topic=71321.msg822264#msg822264 date=1388950299' Alıntı:
Nasıl oldu bu iş :D
meslek sırrı ustam taktı lpg ile çalışıyo sorunsuz bi şekil de 1 yıl oldu galiba lpg takalı hiçbir sıkıntı açmadı
petrole gidiyorum mazot yerine lpg ye yanaşıyorum herkes şaşırıyo başına toplanıyo traktörü inceliyorlar :D

Ynt: BÖYLE BİR ERKUNT DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZ MÜ ?

güzel paylaşım...daha önce bunu kamyon filolarına yaptıran firmalar görmüştüm fakat tam olarak nasıl çalıştığını anlayabilmiş değilim traktör sadece lpg ilemi çalışıyor yoksa lpg-ve dizel ikisi bir mi yakılıyor? pistonlarda ve üst kapakta revizyonlar yapıldığını duymuştum sadece lpg için diğerinde ise emme manifoltuna belirli bir oranda lpg verilerek silindire dolduruluyor daha sonra az oranda motorin mazot pompasından püskürtülerek lpgnin ateşlenmesi sağlanıyor diye biliyorum sistem tam olarak nasıl çalışıyor biraz bilgi verirseniz forum açısındanda çok yararlı olur heleki mazot böyle pahalıyken ve bu sistemin sağladığı tasarruf ve kar düşünülürse çok mantıklı bir sistem...

kubilay07 link=topic=71321.msg822282#msg822282 date=1388951774' Alıntı:
güzel paylaşım...daha önce bunu kamyon filolarına yaptıran firmalar görmüştüm fakat tam olarak nasıl çalıştığını anlayabilmiş değilim traktör sadece lpg ilemi çalışıyor yoksa lpg-ve dizel ikisi bir mi yakılıyor? pistonlarda ve üst kapakta revizyonlar yapıldığını duymuştum sadece lpg için diğerinde ise emme manifoltuna belirli bir oranda lpg verilerek silindire dolduruluyor daha sonra az oranda motorin mazot pompasından püskürtülerek lpgnin ateşlenmesi sağlanıyor diye biliyorum sistem tam olarak nasıl çalışıyor biraz bilgi verirseniz forum açısındanda çok yararlı olur heleki mazot böyle pahalıyken ve bu sistemin sağladığı tasarruf ve kar düşünülürse çok mantıklı bir sistem...
lpg ile çalışıyo ama çok az da mazot kullanıyo ikisi bir arada yanıyo galiba :) istediğin zaman tek düğme ile lpg yi devre dışı bırakabiliyosun :D biz denemeler yaptık yakıtta baya düşüş gördk :D

BurakAtik link=topic=71321.msg822291#msg822291 date=1388952460' Alıntı:
lpg ile çalışıyo ama çok az da mazot kullanıyo ikisi bir arada yanıyo galiba :) istediğin zaman tek düğme ile lpg yi devre dışı bırakabiliyosun :D biz denemeler yaptık yakıtta baya düşüş gördk :D

doğal aspirasyon motora da uygulayabiliyorlar mı.

BurakAtik link=topic=71321.msg822291#msg822291 date=1388952460' Alıntı:

o zaman benim dediğim sistemden yenimi taktırdınız? 2009 larda filan yaptıklarında motoru revize ediyolardı 2011 gibi çıktı bunlar piyasaya yeni yenide yaygınlaşıyor.sorması ayıptır maliyet ne kadar oldu?ben yakıtta en az %25 düşüş olacağını tahmin ediyorum üstelik motorinden %97 hatta %99 lara varan yanma performansı sağlanıyormuş söylenenlere göre...

GENÇ EYMIRLİ link=topic=71321.msg822300#msg822300 date=1388952892' Alıntı:
peki çekiş te farklılık varmı düşüş falan
çekişte düşüş değil artış gördk 70 lik 3 silindire şuan yonca yerinde 5 li 11 inç ünlü takıyoruz o kadar diyeyim :D h4 ile rolantide kalkıp gidiyo lpg de mazota alınca stop ediyo :D

Dizel araç sahiplerine müjde
yeni haberGiriş Saati: 15.03.2013 02:14
Güncelleme : 15.03.2013 12:23
Geliştirilen yeni bir sistemle dizel araçlar da LPG gibi ucuz ve çevreci olan doğalgaz kullanılabilecek.

Akaryakıt fiyatları, araç sahiplerinin en büyük sorunu. Benzinli araç sahiplerinin tercihi LPG. Dizel araç sahiplerinin ise böyle bir imkanı yok.

Çözüm, ilk denemeleri Antalya ' da yapılan 'Çift Yakıt Sistemi' ile geldi. Sistem, dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanıyor. TRT ' nin haberine göre, firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, 'Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın yüzde 50 dizel, yüzde 50 CNG ilave edilmektedir.

Ve bu sayede yüzde 25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız' dedi.

ÇEVRECİ SİSTEM

Fehmi Küçükler, 'LPG ' li araç yüzde 40 tasarruf ederken, CNG ' li bir araç yüzde 70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Ekzoz emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor' dedi.

Sistem, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal.

TEK SORUN DOLUM İSTASYONU

Sistemin altyapısı hazır. Tek sorun, doğalgaz dolum istasyonu ağı. Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, 'Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa ' da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri ' de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte' dedi. Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak.