besii yapmak

merhaba arkadaşlar 7 ile 9 aylık erkek danalari alıp 8. aya kadar güdüp ve yaklaşık okac şubata kadarda besiye ceksem nasıl olur acaba , beslediklerimi et balık kurumuna vermeyi planlıyorum sizce nasil bir fikir ırk olarak karma

Ynt: besii yapmak

Bu dönemde hayvancılığa girme bence.Çok riskli.Bu işi yıllardır yapan insanların battığını gördüm.İlla yapıcam diyorsan; merayı iyi kullan.Yemi de kendi imkanlarınla üret derim.

seredes link=topic=71407.msg823500#msg823500 date=1389193162' Alıntı:
Bu dönemde hayvancılığa girme bence.Çok riskli.Bu işi yıllardır yapan insanların battığını gördüm.İlla yapıcam diyorsan; merayı iyi kullan.Yemi de kendi imkanlarınla üret derim.
arkadaşa katılıyorum aynen hiç belli olmuyor piyasa

besicilik iyidir ama şu anda besi için alınacak hayvan çok pahalı ocak şubat dediğin aylar ise etin en az tükedildiği aylar piyasalar çok kırık olabilir karamsar olmaya gerek yok ama yaz aylarında kesime göre ayarla danalarını 5. aydan sonra kesim yap derim

Söylediklerinize katılmıyor değilim bu işi kredi çekip yapmayı düşüyorum alacağım danalar şu an 1500 tl felan ama yemikkendim üreteceğim kesim fiyatlarida 16 lira felan bilmem bana iyi gibi k

mahmutnisa link=topic=71407.msg823551#msg823551 date=1389199204' Alıntı:
Söylediklerinize katılmıyor değilim bu işi kredi çekip yapmayı düşüyorum alacağım danalar şu an 1500 tl felan ama yemikkendim üreteceğim kesim fiyatlarida 16 lira felan bilmem bana iyi gibi k
kredi çekip yapçaksan yapma derim o zman çünkü danadan kazanacağın para faiz ve hayvanların sigortasına gider kazanç zaten belli dana başı 500 1000 tl civarı hayvanına göre bakıma göre

0 faizli krediler artık verilmiyormu da ve eğer dediğiniz gibi ise 50000 liranın geri ödemesi yaklaşık ne kadar olur acaba ve hayvan basi 300 lira teşvik veriliyordu decam ediyormu bu uygulama acaba

mahmutnisa link=topic=71407.msg823854#msg823854 date=1389216373' Alıntı:
0 faizli krediler artık verilmiyormu da ve eğer dediğiniz gibi ise 50000 liranın geri ödemesi yaklaşık ne kadar olur acaba ve hayvan basi 300 lira teşvik veriliyordu decam ediyormu bu uygulama acaba
hayvan başı 300 tl kesim desteği veriyo devlet hala ama teşvik konusunda bişey diyemem ben hiç kullanmadım çünkğ hayvan kredisi

Senden öncelikle projeli yada projeye uydurulmuş bir ahır isteyecek, % 25 peşinat, ipotek, kefil, sigorta, keşif, ve en önemlisi hamiline yazılı kartvizit. Sondaki varsa yukarıda saydıklarıma hiç gerek yok. Ben başvurdum o zamanki yıllık gelirim 50 000 lira idi bana 7 yıl faizli 60 000 lira vermemek için ayak dirediler bende almaktan vaz geçtim. Bankada 25 000 lira param vardı hiç kredi için uğraşmasaydım şu anda 15 baş sağılır hayvanım olacaktı.

krediyle besi işi yapmak için hayvan piyasasının düşük olması lazım. şuanda sen 2000 liraya hayvan alsan 6 ay baksan. bakım masrafı minimum 1200 tl olur. ilaç vs bakıcı koy 300 lirada etti 1500 lira. bankadan çektiğin kredi için hayvan sigortası masraf vs içinde 500 lira koy etti 4000 bunlar minimum yani gerisini sen hesap et. yemini dışardan satın alırsan zaten kafadan bu işe girilmez.

biz kredi çektik 12 tane alabilmiştik ozaman şuanda azaltmaya çalışıyorum bu sene 20 tane kestiricem en az. tüm yemini kendim koyduğum halde kar marjı az. bakıcı yok tüm iş kendimiz hallediyoruz sayılır. sadece biraz şanslı sayılırım :) ilk aldığımız sene 1 yavru hariç tüm yavrular dişi oldu hayvanları alırknde dişi buzağılarıyla almıştık onlarda dahil 2. sene 2 yavru hariç hepsi erkek oldu. inş kurbanda et iyi para eder :) para kazanmadığın işi yapmak insana çok zor geliyor. süt yemi kullanmıyorum 15 lt altında süt veren inekleri ayırdım kestiricem 15 civarı inek bırakıp geri kalan işi besiye çevirmeyi düşünüyorum. kredi çekmeden almayı düşünüyodum bu kış ama piyasa bu şekilde olunca vazgeçtim. slaj yonca balyası fiğ balyası yulaf saman stoklamıştım alırım diye ama 12 aylık hayvana 2500-3000 lira diyolar.

yemi samanı kendin üretebilrsen kazanabilrisn ama suan hayvanlar yuksek fiyattan satılyır bu işte 2 sene ust uste kafa kafaya cıkarsın 3 sene piyango vurur hayvan bası 1000 1500 kazanırsın demek istedigm anlık değil ömürlük yapacaksan kazanırsın sununda unutma 50 bas asagısı kurtarmaz benden tavsiye

Bende aynen dusundugunuz sekilde besicilik yapiyorum o yuzden tecrubeliyim. Ama bendeki fark su: buzagilari sonbaharda almak karlidir kesinlikle hem kisa kadar buzalar dana olur hemde hava sicak oldugundan hastalik ve olum orani az olur. ikincisi besiyi muhakkak yazin kedilecek sekilde ayarlayacaksin. Ramazan agzi et parlar. Yemi mumkun mertebe kendim uretiyorum. Bahara cikan danalari yaylada yaydirip sonbaharda besiye aliyorum. Muthis eziyetli bi sistem nenimki ama kazanci coj iyi...

Besi hayvancılığı benim de düşündüğüm bir iş, ancak kredi ile girmemekte fayda var. Ha ciddi bir sermayeniz olur (alacağınız kredinin misli miktarda), nakit vermemek için borçlanabilirsiniz ya da vergiyi düşürmek amaçlı. Yalnız mümkün olduğunca krediden uzak durmakta fayda var. Kredi ve borçlanma büyük işletmeler için karlı. Bizim gibiler için kredi insanı borç batağına sürüklüyor. Bence yapabiliyorsanız kendi imkanlarınız elverdiğince hayvan almak. Zamanla hayvan sayısını artırırsınız. Ayrıca ' ' 0 faizli kredi ' ' lere sakın aldanmayın. Böyle bir şey mümkün değil. Faiz koymasa bile faizle kazanacağı parayı, belki de daha fazlasını sizden alıyor bir şekilde. Kısaca adına faiz demiyor da x masrafı, y masrafı diyor.