balya sayıcı pratikleştirme

arkadaşlar mekanik sayıcılardan cok sıkıntı yaşadıgım icin elektronık sayıcı yaptım . zaten vardı diyeceksınız...
yaptıgım sayıcıda sayıcı ekranı traktor kabininde
kablosuz iletişimle çalısıyor..
dahada gliştirmeyi düşünüyorum önerileriniz varsa sevinirim..

Ynt: balya sayıcı pratikleştirme

maliyeti 200 tl yı bulacak sanırım.. ılk yaptıgım demo. ınsallah bu sezonda kullanıcam cok kullanıslı olucagı kesin
ekranı traktöre teyp gıbı montajlıyacagım..kablo olmuyacak..
demo gayet duzgun calısıyor.
iki çeşit yapmayı dusunuyorum.
1 tek ekranlı
2 çift ekranlı (ikinci ekran gunsonu toplamını gosterecek)

By_eSeS link=topic=71425.msg823863#msg823863 date=1389216560' Alıntı:
maliyeti 200 tl yı bulacak sanırım.. ılk yaptıgım demo. ınsallah bu sezonda kullanıcam cok kullanıslı olucagı kesin
1 tek ekranlı
tekirdağ malkarada bir elektronikçi bu sistemi yapıyordu. 4 yıl falan önce 350 liraydı.

GÜRKAN link=topic=71425.msg824045#msg824045 date=1389221750' Alıntı:
tekirdağ malkarada bir elektronikçi bu sistemi yapıyordu. 4 yıl falan önce 350 liraydı.

Yapan yerin adını versen çok makbule geçer. Bu yıl illallah geldi sayaçtan. Ne saydığı tutuyordu ne de doğru sayıyordu. En son bir yer bağladım, giden ipe bakarak 650-700 balya çıkması lazım. İş bitti sayaca bir baktım: 8799. Kaçar kaçar attı bilmiyorum ama çok fena saymış. Mal sahibi sordu, kaç tane çıktı? diye. Dedim; sayaç takılmış. Birazdan sayarım.

Neyi sayıyon? 150 dekar yer, tepe üstü, imkanı yok sayılmaz. Bıraktım sonunda: Yüklerden siz sayın, dedim çıktım.

Çok şükür bozuldu. Şimdi düzgün sağlam bişey yapalım diyoruz ama karar veremedik. Dijitallerde kablo çekmek falan çok teferruat oluyo diye istemedik. Kısaca artık pratikliğini geçtim, doğru saysın yetecek.

sebazios link=topic=71425.msg824161#msg824161 date=1389226573' Alıntı:
Yapan yerin adını versen çok makbule geçer. Bu yıl illallah geldi sayaçtan. Ne saydığı tutuyordu ne de doğru sayıyordu. En son bir yer bağladım, giden ipe bakarak 650-700 balya çıkması lazım. İş bitti sayaca bir baktım: 8799. Kaçar kaçar attı bilmiyorum ama çok fena saymış. Mal sahibi sordu, kaç tane çıktı? diye. Dedim; sayaç takılmış. Birazdan sayarım.

Neyi sayıyon? 150 dekar yer, tepe üstü, imkanı yok sayılmaz. Bıraktım sonunda: Yüklerden siz sayın, dedim çıktım.

Çok şükür bozuldu. Şimdi düzgün sağlam bişey yapalım diyoruz ama karar veremedik. Dijitallerde kablo çekmek falan çok teferruat oluyo diye istemedik. Kısaca artık pratikliğini geçtim, doğru saysın yetecek.
Diğer Sayacın Yanına Bi Dijital Taktın mı Abi ?

Konu Sahibininki Biraz Lüxe Kaçıyor, Sen Sade İstiyorsun Ya O Yüzden Sordum...

omerfarukkoc link=topic=71425.msg824166#msg824166 date=1389227296' Alıntı:

Dijital takmadım. Neden? Sordum, 275 lira dediler. Tek işi saymak olan basit bir cihaz için o kadar para vermek zoruma gitti açıkcası. Hadi en kalitelisi olsun 50, hadi aparatlarıyla 100 lira eder nazarımda. 275 ' de ne oluyor? 80 ekran LCD televizyon satıyor adamlar o fiyata. Sayaç la bu! Bir bir saymaktan başka marifeti mi var?

Ya çok değil az düşünün. Bi su sayacı ne kadar? Yada dijital bi elektrik sayacı kaç lira? Onlar da sayaç. Fiyatlarını kıyaslayın işte.

Ilk mesajdaki pratikleştirmeyi yapan arkadaşı tebrik ederim. 200 lira harcayarak wifi ' sini yapmış. Hem de amatör olarak. Profesyonel olarak uğraşsa 100₺ ' nın altına mal edeceğine eminim. Şimdi piyasada wifi ' lisi yok. Düzünü 275 liraya sattıklarına göre wifi ' lisi çıksa kaça satarlar siz bulun..

Kısaca şu balya makinalarına yedek parça ve malzeme üreten firmalar tüketiciyi düdüklemeyi adet haline getirmişler. Düdüklenenler de alışmış, hiç sesini çıkartmıyor.

By_eSeS link=topic=71425.msg823863#msg823863 date=1389216560' Alıntı:
1 tek ekranlı

ben gördüğümü dilim döndüğümce tarif edeyim size.

10um.jpg

sağdaki okun olduğu kaşık hareket koluna yuvarlak bir kağıt yapıştırmışlar.
soldaki okun olduğu yere ufacık bir kutu vidalamışlar,
kol her dönüşte, kutu bunu okuyor,
kutu ufacık siyah, balya makinası sayacı kadar, içinde yuvarlak büyük saat pillerinden var, sorduğumda senelerce bitmez diye söylemişlerdi.
kutunun içinde transmitter varmış, her neyse, okuyup bunu belli şifreyle iletiyor.
kabin içindeki kutu beyaz, pos makinesi kadar, kabinin sağ direğine vidalamışlar, konum olarak çok güzel yer.
elektriği kabloyla traktör çakmak girişinden alıyorlardı.
kutunun üstünde ufacık bir anahtar vardı, anahtarı çevirmeden çalışmıyor alet, güvenlik için koymuşlar biri açıp kurcalamasın diye.
anahtarı çevirince alet çalışıyor, kırmızı bir ekranı vardı.
altında düğmeleri var, günlük, sezonluk ve sil diye
günlük yada tarla başına sayıyı sıfırlamak için sil düğmesine basıyordu
sezonluk sayıyı sıfırlamak için anahtarı bir kez daha cevirip, sezon sayısına gelip sil düğmesine basıyordu.

aklımda kalanlar bu kadar. ha bu arada diyelim 2 ayrı makina ve traktör yanyana tarlalarda çalışıyorlar, 2 sinin sinyalleri birbirine karışmıyormuş.

GÜRKAN link=topic=71425.msg824357#msg824357 date=1389281663' Alıntı:
ben gördüğümü dilim döndüğümce tarif edeyim size.

10um.jpg

sağdaki okun olduğu kaşık hareket koluna yuvarlak bir kağıt yapıştırmışlar.
soldaki okun olduğu yere ufacık bir kutu vidalamışlar,
kol her dönüşte, kutu bunu okuyor,
kutu ufacık siyah, balya makinası sayacı kadar, içinde yuvarlak büyük saat pillerinden var, sorduğumda senelerce bitmez diye söylemişlerdi.
kutunun içinde transmitter varmış, her neyse, okuyup bunu belli şifreyle iletiyor.
kabin içindeki kutu beyaz, pos makinesi kadar, kabinin sağ direğine vidalamışlar, konum olarak çok güzel yer.
elektriği kabloyla traktör çakmak girişinden alıyorlardı.
kutunun üstünde ufacık bir anahtar vardı, anahtarı çevirmeden çalışmıyor alet, güvenlik için koymuşlar biri açıp kurcalamasın diye.
anahtarı çevirince alet çalışıyor, kırmızı bir ekranı vardı.
altında düğmeleri var, günlük, sezonluk ve sil diye
günlük yada tarla başına sayıyı sıfırlamak için sil düğmesine basıyordu
sezonluk sayıyı sıfırlamak için anahtarı bir kez daha cevirip, sezon sayısına gelip sil düğmesine basıyordu.

aklımda kalanlar bu kadar. ha bu arada diyelim 2 ayrı makina ve traktör yanyana tarlalarda çalışıyorlar, 2 sinin sinyalleri birbirine karışmıyormuş.
fabrikasyon olarak üretilen resimde gosterdigin cıhazı ve bır benzerini gördüm.
eğitim meslegim elektronık oldugundan elektronık sistemlere yabancı degılım.. daha ıyısını yapabılırım dıye dusundum ve yaptım..
şuanda sadece kutusu yok
kaportasını yapınca süsleyip püsleyıp resimlerini siteye koyarım :)
belkı patentine bıle basvururum ha nedersiniz :D

omerfarukkoc link=topic=71425.msg824166#msg824166 date=1389227296' Alıntı:

elimdekını tamamladıktan sonra bi şekilde seri üretime gecerım. ben yapmazsam yaptırırım. isteyene gonderırım sıkıntı yok ;)

By_eSeS link=topic=71425.msg825126#msg825126 date=1389382910' Alıntı:
elimdekını tamamladıktan sonra bi şekilde seri üretime gecerım. ben yapmazsam yaptırırım. isteyene gonderırım sıkıntı yok ;)

Arkadaşım ilk müşterin benim. İlk siparisin hazır yani. Eger kullanimda sikinti cikmazsa, sen de yetistirebilirim dersen trakyada tanidigim en yogun is yapan balya makinasi yedek parcacilari ve ustalarini bizzat arar, mal gondermen ve baglanti kurman icin ugrasirim.

sebazios link=topic=71425.msg825235#msg825235 date=1389394616' Alıntı:
Arkadaşım ilk müşterin benim. İlk siparisin hazır yani. Eger kullanimda sikinti cikmazsa, sen de yetistirebilirim dersen trakyada tanidigim en yogun is yapan balya makinasi yedek parcacilari ve ustalarini bizzat arar, mal gondermen ve baglanti kurman icin ugrasirim.

2. müşteri de benim. inşallah güzel birşey çıkar

5 (beş) liraya yapılmış dijital lazer sayaç. O kadar tozun, samanın içinde, yani balya makinasında çalışır mı bilmem ama mekanik tetikleyiniz olmadığı için uzun ömürlü olacağı kanaatindeyim. Kısaca fikir olarak güzel.

http://youtu.be/mkV8HYaM1pw

Ben, annelerimizin kullandığı şu tesbih sayaçlara bişey yapma peşindeyim. Maliyet olarak da çok uygun olur ama nasıl bir modifikasyon yapmak lazım onu düşünüyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/diger-her-sey/dijital-zikirmatik-sayac-102028216

sebazios link=topic=71425.msg825888#msg825888 date=1389478560' Alıntı:
Ben, annelerimizin kullandığı şu tesbih sayaçlara bişey yapma peşindeyim. Maliyet olarak da çok uygun olur ama nasıl bir modifikasyon yapmak lazım onu düşünüyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/diger-her-sey/dijital-zikirmatik-sayac-102028216
bu zikirmatik güzelmiş :) bunun içerisindeki butonu dış ortama daha dayanıklı bi swich e bağlantısını yaparak olabilir :) örn. Sınır anahtarı..gibi :)

anayurtlu 3105d link=topic=71425.msg825907#msg825907 date=1389480959' Alıntı:
bu zikirmatik güzelmiş :) bunun içerisindeki butonu dış ortama daha dayanıklı bi swich e bağlantısını yaparak olabilir :) örn. Sınır anahtarı..gibi :)

Düşüncelerimiz benziyor. Zikirmatik bizim validede var. Inceledim, 1.5 liralık birşey olmasına rağmen bayağı sağlam bi alet. 3 senedir aralıksız kullanıyor bizimki ve onbinlerce kez basılmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışıyor. Üstelik onlarca kez düşmesine ve çok rahat terleyen insan eli gibi nemli bir ortamda çalışmasına rağmen.

Şimdi tek iş kaldı, o da bu zikirmatiği nereye ve nasıl monte edeceğimiz.. Yani düğmeden paralel alıp bunu, bağlama grubu her çalıştığında tetikleyecek bir yere monte etmek gerek. Yada benzer bir düzenek yapmak. Dijital sayaç kullanan arkadaşlar bu kısımda yardımcı olurlarsa güzel olur. Orijinallerinde bu işi nasıl yapıyorlar örneğin. Tetiği nereye, nasıl koyuyorlar?

Bu zikirmatikten bozma balya makinası sayacı çalışırsa, kablolarıyla birlikte maksimum 5 liraya mal olur. Yani 5 liraya dijital sayaç sahibi oluruz. Insan sırf zevkine iki tane yapar, biri sezonluk diğeri günlük sayımı yapar:)

sebazios link=topic=71425.msg825931#msg825931 date=1389486357' Alıntı:
Düşüncelerimiz benziyor. Zikirmatik bizim validede var. Inceledim, 1.5 liralık birşey olmasına rağmen bayağı sağlam bi alet. 3 senedir aralıksız kullanıyor bizimki ve onbinlerce kez basılmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışıyor. Üstelik onlarca kez düşmesine ve çok rahat terleyen insan eli gibi nemli bir ortamda çalışmasına rağmen.

Şimdi tek iş kaldı, o da bu zikirmatiği nereye ve nasıl monte edeceğimiz.. Yani düğmeden paralel alıp bunu, bağlama grubu her çalıştığında tetikleyecek bir yere monte etmek gerek. Yada benzer bir düzenek yapmak. Dijital sayaç kullanan arkadaşlar bu kısımda yardımcı olurlarsa güzel olur. Orijinallerinde bu işi nasıl yapıyorlar örneğin. Tetiği nereye, nasıl koyuyorlar?

Bu zikirmatikten bozma balya makinası sayacı çalışırsa, kablolarıyla birlikte maksimum 5 liraya mal olur. Yani 5 liraya dijital sayaç sahibi oluruz. Insan sırf zevkine iki tane yapar, biri sezonluk diğeri günlük sayımı yapar:)
Abi Dijital Sayaçlar Karşısından Demir Geçtikçe Atıyor... O Demirin Sayaca Yakınlığı İle Orantılı Oluyor Sayıp Saymama Surumu...
Genel Çalışma Mantıgı Bu...
Memlekete Gittiğimde Detaylı Bir Fotoğraf Çekebilirim...