Emtiada Çin kaynaklı kaygılar ABD iyimserliğini gölgeliyor
09 Ocak 2014 Perşembe 03:26


[img width=800 height=582]http://s27.postimg.org/yg1o5chj7/tablo4_002.jpg[/img]

Çin’den gelen yavaşlama sinyalleri ABD’den gelen olumlu verilerin etkilerini dengeliyor. Endüstriyel baz metal bakır, hafta başında Çin kaynaklı endişelerle iki haftanın en düşük seviyesine geriledi

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) iyi gelen verilerle aylık tahvil alımlarını kısması ve Çin ekonomisinden gelen yavaşlama sinyalleri emtia fiyatlarını etkiliyor. Baz metallerden bakır hafta başında son iki haftanın en düşük seviyesine gerilemişti. Reuters’ın analizine göre bu gerilemede en büyük bakır tüketicisi olan ve hükümetin gölge bankacılığa karşı sert önlemlere başvurması beklenen Çin’de büyüme kaygıları rol oynadı.

Euro Bölgesi’nde ise rekor işsizlik sorunu sürerken, perakende satışları 12 yılın en büyük sıçramasını yaparak Avrupa hisselerinin son 5.5 yılın zirvesine yaklaşmasını sağlamıştı. Amerikan bankacılık devi Citi’den emtia analisti David Wilson, “Karşı-dengeleyici güçler söz konusu. Bir yanda envanterlerden çekiliyor” dedi. Gösterge niteliğindeki Londra Metal Borsası (LME) verilerine göre bakırın tonu dün itibariye 7350.35 dolar oldu. Geçen pazartesi bakır ton başına 7278.75 dolara inmişti. Bakır 2013 yılını yüzde 7 değer kaybıyla kapatmıştı.

Nikel ve çinkoda satış baskısı

Nikel ve çinko için ise satış baskılarının artığına dikkat çekiliyor. En önemli küresel emtia endeksleri olan S&P GSCI ile The Dow Jones-UBS Emtia endeksinin (DJ-UBSCI) ocak ayının ilk yarısında tipik bir yeniden dengelenme sürecinde olduğu belirtiliyor. Nikel ton başına yüzde 0.26 düşüşle 13480 dolara indi. Dünyanın en büyük nikel üreticisi Endonezya’da hükümet, ham metal ihracatına dair yasakları hafifleten yeni mevzuatı 12 Ocak itibariyle yürürlüğe koymayı planlıyor. Endonezya Ticaret Bakanlığı aynı zamanda rafine kalay ihracatının geçen aralıkta kasıma göre yüzde 161 artarak son iki yılın en yüksek seviyesi olan 13562 tona çıktığını da duyurmuştu.

Öte yandan ABD pamuk fiyatları önceki gün iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Yükselişte en büyük pamuk üreticisi olan Çin’in ekimleri azaltıyor olabileceği haberleri rol oynadı. Pamuk vadelileri, bir Çinli endüstri grubunun bu yıl ülkede çiftçilerin ekimleri yüzde 9 azaltacağını duyurmasının ardından yükselişini ikinci güne taşıdı. Gerçekleşmesi halinde dünyanın en büyük pamuk üreticisi olan Çin’de ürünün ekimi üçüncü yıl üst üste azaltılmış olacak. Çin kaynaklı haber sonrasında ABD pamuğunun mart ayı fiyatı yüzde 1.2 artışla libre başına 84.67 sente çıktı. Pamuğun yükselişinde ABD tarım Bakanlığı’nın cuma açıklayacağı aylık arz/talep raporunda pamuk için beklenenden az envanter verisi açıklayacağı spekülasyonu da etkili oldu.

Libya’daki gerilim petrolü yükseltiyor

Ülkenin doğusunda bazı limanları elinde tutan silahlı grup, ele geçirdiği limanlardan kendi adına ham petrol ihraç edeceğini ve bu limanlara gelen tankerleri koruyacağını duyurdu. Reuters’a göre bu açıklamadan birkaç saat önce Libya Savunma Bakanlığı, hükümetin bu eylemleri durdurmak için güç kullanacağını açıkladı. Hükümet, silahlı grupların elinde olan Sireneyka bölgesindeki limanlardan petrol yükleyen tankerleri vuracağını duyurdu. Muammer Kaddafi iktidarının yıkılması için 2011 yılında verilen mücadeleye katılan bazı gruplar daha sonra hem yönetimden hem de ülkenin büyük petrol gelirinden pay talep ederek silahlarını bırakmadılar.

Bu durum Libya’da hem hükümeti ayakta tutan hem de buğday ve diğer acil gıda ithalatını finanse eden petrol gelirlerine zarar veriyor. Petrol fiyatları ABD’de son 20 yılın en soğuk hava koşullarının etkili olması ve Libya’nın doğusunda silahlı grupların ele geçirdikleri limanlar üzerinden petrol ihraç edeceklerini açıklamasıyla yükseldi. ABD’de aşırı soğuklar yüzünden en az beş rafineri çalışmayı durdurdu. Amerikan petrolü 93.69 dolara Brent petrol 107.69 dolara çıktı.