sahte faturadan mağdur olanlar(başına gelen varsa yardımcı olabilir mi?)

arkadaşlar 2010 yılında ürettiğimiz bir çok üründen sadece 800 tllik desteklemesi olan bir fatura sahte çıkmış. şimdi ağır ceza mahkemesinde devleti zarara uğratmaktan ve özel belgede sahtecilikten davam var. bu nasıl iştir anlamadım ben. internetten araştırdım o dönemde sahte fatura olayı olmuş. desteklemeleri geri ödetmişler çiftçilere 5 yılda ceza vermişler. bize geri öde diyen olmadı. ayrıca ürünü ürettik ortada sahte olan bişey de yok. faturayı kesen firma sahte fatura kesmiş. avukatla görüştüm sıkıntılı durum dedi. başına gelen var mı yada köyünde eşinde dostunda bu durumu yaşayan. nasıl bir yol izlediniz.

Ynt: sahte faturadan mağdur olanlar(başına gelen varsa yardımcı olabilir mi?)

benim tanıdığım bir arkadaşta senin sorunun aynısı olmuştu oda mahkemelik ve desteklemelerden yararlanamıyordu. geçtiğimiz yaz bu konulara mahkemeyi durdurmak şartıyla af gelmişti. bir dilekçe ile Tarım İlçe Müdürlüğüne baş vurmuştu. af süresinin bitip bitmediğini bilmiyorum en güzeli Tarım İlçeye veya Zıraat odasına sorup araştırman.bildiğim bu kadar. geçmiş olsun.

fatura işi gerçekten tehlikeli...bir çok kişi bunu yaptı zamanında konu yanlış anlaşılmasın gerçekten ürün satıpda fatura sahteyse veren firma sorumlu..anlaşmalı ise iki tarf..
ama bunu çok yaptılar basından da biliyoruz kulaktanda.. sonuçda haram ve 70 milyonun hakkı ..kimseye fayda getirmez 70 milyonu bul helal et..buda olmaycagına göre..

çks ve mazotgübre destegi işlemlerinde belge imzlatılıyor biliyorsunuz kayıtsız şartsız teslim oluyoruz bu işlre tehlikeli işler..
başından geçen vardır ama burada yok galiba..
faturada sahtelik kime ait ve yapanın faturayı verenin mal alıp almadıgı önemli kanıt olmalı..bence..kurtulmanız için..

Bizim de bir komşumuz sahte faturadan mağdur oldu ama dava falan açılmadı.Hatta bu yaz dilekçe verdiler alamadıkları destekleri de alacaklar.

Çağrı link=topic=71475.msg825132#msg825132 date=1389383178' Alıntı:
Bizim de bir komşumuz sahte faturadan mağdur oldu ama dava falan açılmadı.Hatta bu yaz dilekçe verdiler alamadıkları destekleri de alacaklar.
Onun dayısı varmış demek ki :D

HassaN20 link=topic=71475.msg825147#msg825147 date=1389383785' Alıntı:
Onun dayısı varmış demek ki :D
Yok baya geldiler il tarımdan falan tarlalarına baktılar faturayı verenin sahtekar olduğu komşunun kabahati olmadığı anlaşıldı bir şekilde.

şimdi konu şöyle biz 2010 da nohut ektik. gerçekten ektik ama. 12 ton nohut çıktı. mersinden bir adam aldı nohutu. bizede 3 parça fatura gönderdi. faturanın biri sahte çıkmış. satmadığımız bişeyin faturası değil. 70 milyona helal ettirmeye gerek yok. zaten konu tarımlık değil tarım o dönemde bize ve bizim gibilere gerçekden çiftçi olduğumuz için hiçbir ceza uygulamadı. sorun vergi dairesi şikayetçi olmuş savcılık kamu davası açmış. böyle bir durum yaşayan var mı acaba. yoksa biz o desteğide aldık ondan sonrakileride aldık sorunsuz bir şekilde.

Bizim cevre koylerde de tuccar degilde üreticiden bu isi yapanlar olmuş.
Ürün satmadıgı halde belli bi ucret karşılığı fatura kestirip bundan destekleme almıslar. Tabi tabi bunlar cezalarını aldılar.
Ama bizim burada artık canlı borsaya faturaları onaylatmadan isleme koyamıyorsun ordan neyin ne oldugu çıkıyor. .

bizim devletimiz kadar saçma bir ülke daha varmı acaba? çiftçi ürününü satmış, parasını almış, 3 adet faturasını almış, bu faturalara karşılık devletten destekleme almış 4 yıl sonra yine devlet kalkmış faturanın birtanesinin stopajı yatmadı diye devlet dava açıyor, stopajı faturayı alan yatırır diye bir kanunmu varda biz bilmiyoruz?
ne akla hizmetle çiftçiye dava açılıyor burada ben anlayamadım.

mali müşavir olarak söyleyim faturayı kesenin anası ağlar ama siz ürünü aldığınızı ve faturayı ödediğinizi kanıtlarsanız ki bu bankaya ödeme yapmakla kesinleşebilir ve ispat edilebilir o zaman kurtulursunuz

biz bunu ispatlayamayız ki yani bizim için tek ispat şu. 2010 yılında çks de nohut ektiğimiz belli. yoksa tüccar gelir nohutu alır parasını verir. faturayıda bir daha geldiğinde keser getirir. ayrıca fatura mersinden kesilmiş ben kırıkkaledeyim o zaman borsaya onaylatma durumuda yoktu. ben mersindeki şirketin sahte olup olmadığını nereden bilebilirim. karmaşık bir iş martta mahkemem var tutuklamazlarsa sonucu burdan bildiririm.

kazan çiftçi mi tüccar mı?
resmi vergiyi ödeyen kim iş yeri?
işletme her zaman bir adım öndedir..
çiftçi resmi vergi ödemez. büyük işleteme dışında...dolaylı öder..harcar öder...
adam tatlı alır hırsız olur..adam milyonları götürür iftira olur...bunu herkes bilir hala konuyu anlamak istemeyiz..bazen..
ama kanıt şart..

maliye ile ilgili bir problemin var. maliyeden bilgi al. o parayı istiyorlarsa öde. daha doğrusu maliye ile uzlaşma yoluna git. mahkeme falan uğraşma. parayı senden geriye dönük olarak faiziyle tahsil ederler. çiftçi olarak değil ama esnaf olarak başımdan naylon fatura olayı geçti. 5000 tl.lik kdv yi geriye dönük 14.000 tl. ödeyerek kurtuldum. benim gibi 118 esnaf arkadaşım ofsayt pozisyonuna düştük. o dönem en az ödeyenlerden birisi benim. bu olayda dairesini satıp ödeyenlerde oldu.
faturanın naylon olup olmadığını anlamak için tüccardan aldığınız fatura veya müstahsil makbuzlarını alt kısmında basımı yapan matbaanın telefon numarası vardır. telefon ederek elinizdeki belgenin seri numarasını söylerseniz yardımcı olurlar. veya firmanın bağlı olduğu vergi dairesinden de öğrenebilirsiniz.