Zirai eğitimin 168. yılı

Zirai eğitimin 168. yılı
10 Ocak 2014 Cuma 10:45

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zirai eğitimin başlamasının 168. yılı nedeniyle, 'Tarımsal teknolojiye hakım ve çiftçi ile yan yana, donanımlı ziraat mühendisleri katkı sağlayacaktır' dedi

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye ' de zirai eğitimin başlamasının 168. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ziraat mühendisliği eğitiminin insandan toprağa çok geniş bir alanı kapsadığını belirtti.

Tarımda zenginlik yaratan ülkelerin, tarımsal yayımın önemini algıladığını ve tarımla geçimlerini sağlamaya çalışan çiftçilerin resmi eğitimin dışında işletme düzeyinde yönetim ve yeni teknolojik gelişmelerle ilgili eğitimine de özen gösterildiğini belirten Bayraktar, bir tarımsal işletmenin mevcut sorunlarının çözümü için kullanılan en etkin aracın güncel, pratikte uygulanabilir ve yüksek düzeyli bilgi transferi olduğuna işaret etti. Bilginin veriliş biçimi ve çiftçiler tarafından alınış derecesinin büyük önem taşıdığını bildiren Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Ülkemizin tarımsal üretimde dünya ile rekabet edebilir koşullara gelmesi, eğitimin kırsal alanda yaşayanlara ulaştırılabilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi için tarım sektörüne hizmet verecek elemanların kaliteli eğitim ve öğretim alması çok önemlidir. Bu konuda, sektörde yer alan tüm paydaşların da bilginin çiftçiler tarafından üretim sürecinde ve etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamak için eğitime katkı sağlaması gerekiyor.'

Çiftçinin tarımdaki yeniliklere daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İş-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile imzalanan protokoller kapsamında farklı illerde bulunan TZOB ' a üye çiftçiler ve teknik personele çeşitli konularda eğitim verildiğini anımsatan Bayraktar, çevre bilinci ve sorumluluğuna sahip, tarımsal teknolojiye hakim ve en önemlisi çiftçiyle yan yana, donanımlı ziraat mühendislerinin, Türk tarımına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını bildirdi.